ArmeniaFutura` Ռուսաստանի Սփյուռքի համարձակ նախագիծը - Mediamax.am
Վերջերս Մոսկվայի Սփյուռքի մի խումբ ներկայացուցիչներ նախաձեռնություն իրականացրին, որի մասին կցանկանայի այսօր խոսել, քանի որ այն իսկապես համարձակ քայլ էր եւ տպավորիչ արդյունքի հանգեցրեց։
Իմ ընկերներից մեկը՝ «Այբ» ակումբի անդամ, ճարտարապետ Էմիլ Արզանգուլյանը, եւ հայտնի գրող Նարինե Աբգարյանն իրենց ընկերների եւ համախոհների հետ որոշեցին, որ չի կարելի, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Ռուսաստանի մայրաքաղաքում աննկատ անցնի։ Իհարկե, Մոսկվայում կազմակերպվել եւ անցկացվում էին բազմաթիվ միջոցառումներ, եւ տարելիցի կապակցությամբ դրանց թիվն ավելի շատ էր եւ անցկացման վայրերը՝ ավելի կենտրոնական, սակայն այդ միջոցառումներին պատմականորեն հիմնականում մասնակցում էին հայերը եւ կամ մեզ ցավակցողները, սակայն քաղաքի բնակչության զգալի մասի համար ապրիլի 24-ը որեւէ նշանակություն երբեւիցե չի ունեցել։ Բացի այդ, ցավոք, այդ միջոցառումները միշտ լի էին վշտով եւ մեծ կորուստի գիտակցությամբ, այլ ոչ թե մեր գոյությունը վերհաստատելով եւ ազգի վերածնունդը փաստելով։
Այս անգամ, համահունչ մեր ներկայիս ընկալմանը, որոշվեց օգտագործել Եղեռնի 100-ամյակը, որպեսզի մեկ անգամ եւս հիշեցնենք մարդկանց, որ պայքարը չի ավարտվել, եւ որ հայերը ոչ թե իրենց սեփական ցավն են դարձյալ վերհիշում, այլ հրավիրում են ամբողջ աշխարհին գիտակցել մարդկության դեմ կատարված այս ահավոր հանցանքը, որպեսզի մարդիկ սթափվեն եւ թույլ չտան որեւէ ազգի դեմ եղեռնի կրկնություն։ Դրա հետ մեկտեղ մենք ցանկանում ենք վերահաստատել, որ կանք, գոյատեւում ենք, որ մենք պայքարել ենք եւ պիտի պայքարենք, եւ ավելի ուժեղ ենք, քան ոմանք կարծում են։
Ի՞նչ է անում ուժեղ մարդը, որը ծանր վնասվածքից հետո ոտքի է կանգնել եւ պատրաստ է շարունակել ապրել։ Առաջին հերթին, շնորհակալություն է հայտնում նրանց, ովքեր օգնել են իրեն դժվարին պահին։ Երկրորդ, քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի այլ մարդիկ նույն ցավը չապրեն։ Եւ վերջապես, հայտնում է բոլորին՝ ընկերներին եւ թշնամիներին, որ կա եւ պիտի ապրի, եւ եթե պայքարել է պետք, պիտի պայքարի։
Այս գաղափարի շուրջ ստեղծվեց ArmeniaFutura նախագիծը եւ կայքը։ Նախագծի առաջին արդյունքը եղավ «Կյանք, որը մենք չապրեցինք» կարճամետրաժ ֆիլմի նկարահանումը, որի հեղինակն է Ռուբեն Դիշդիշյանը, որն իր աշխատանքը կատարեց անհատույց։ Բացի այդ, Մոսկվայի կենտրոնում 200 գովազդային վահանակների վրա Եղեռնի մասին ցուցանակներ փակցվեցին։ Այդ ցուցանակերով հայերը շնորհակալություն են հայտնում Ռուսաստանի ժողովրդին ու բոլոր այն ժողովուրդներին, որոնք ճանաչել են Եղեռնը՝ հայերին նաեւ իրենց երկրներում ապրելու եւ աճելու հնարավորություն ընձեռելով։ «Եղեռն» բառը ցուցանակի վրա շեշտված չէ, ավելի կարեւորվում է 100-րդ տարելիցի փաստը եւ շնորհակալությունը, որպեսզի հասկանալի լինի, որ Եղեռնից հետո մեր 100-ամյա գոյությունը մենք այս պահին ավելի շատ ենք կարեւորում, քան մեր կորուստը։
Սկզբում նախագիծը զգալի դժվարությունների հանդիպեց։ Ֆիլմի նկարահանման հետ կապված ծախսերը, վահանակների վարձակալումը եւ ցուցանակների պատրաստումը զգալի գումարներ էին պահանջում։ Գումարի հայթայթումը ճգնաժամի մեջ գտնվող Ռուսաստանում հեշտ գործ չէ, եւ ելնելով սեղմ ժամկետներից՝ նախագծի հեղինակները հոգացին ծախսերի զգալի մասը։ Բացի այդ, Թուրքիայի դեսպանատունը ջանք չխնայեց, որպեսզի ցուցանակների տեղադրումը արգելվի, եւ զգալի քաղաքական ռեսուրսներ պահանջվեցին՝ հաղթահարելու այդ դիմադրությունը։ Սկզբում նախագծին միացած գովազդային գործակալությունն անսպասելիորեն հետ կանգնեց (հավանաբար, ինչ-որ ճնշման ենթարկվելով), ինչը հարվածի տակ դրեց առանց այդ էլ շատ սեղմ ժամկետներ ունեցող աշխատանքների ընթացքը։ Սակայն ծրագրի նախաձեռնողների համառության եւ նվիրվածության շնորհիվ այդ բոլոր դժվարությունները հաղթահարվեցին։ Եւ դրանից հետո արդեն անակնկալ ուրախությունների ժամանակը եկավ։
Առաջին ուրախությունը՝ ՌԴ մյուս քաղաքների հայկական համայնքները շարունակեցին մոսկվացիների նախաձեռնածը, եւ այժմ նման ցուցանակներ են փակցվում նաեւ Ռուսաստանի այլ քաղաքներում։
Երկրորդ, հրեական համայնքներից մեկն իր սեփական նախաձեռնությամբ եւս 100 ցուցանակ փակցրեց Մոսկվայում՝ ստանձնելով վարձակալման ծախսերը։ Այժմ քաղաքի բնակիչների մեծամասնությունը, այդ թվում՝ Թուրքիայի դեսպանության աշխատողները, չեն կարող չնկատել այդ ցուցանակները։
Երրորդ, Մոսկվայի ամենամեծ տաքսի ծառայությունը, որը մոտ 6000 մեքենա ունի, իր բոլոր մեքենաների վրա Եղեռնի մասին ցուցանակներ փակցրեց։
Եւ վերջում՝ շնորհիվ նրա, որ ծրագրին բազմաթիվ նոր մարդիկ միացան, նախաձեռնողների սկզբնական խոշոր ծախսերը փոխհատուցվեցին։
Նախագծի հեղինակները սա չեն դիտարկում որպես պահի հաջողություն։ ArmeniaFutura-ն երկարաժամկետ է եւ միտված է միավորել Ռուսաստանի հայերին՝ մեծ կարեւորություն ունեցող ապագա նախագծերի շուրջ։ Երբ մարդկանց միասնությունը արդյունքի է բերում, ցանկություն է առաջանում շարունակել։ Այս օրերին մենք ավելի, քան երբևիցե զգում ենք միասնության ուժը, եւ շատ կարեւոր է, որ այն ոչ միայն մեզ հետ մնա, այլեւ ամրանա եւ նոր արդյունքների հանգեցնի։ Այդ դեպքում միայն մենք ապահովված կլինենք, որ մեր պատմության մեջ երբեւէ չի կրկնվի Եղեռնի սեւ էջը։

ArmeniaFutura: Смелый проект российских армян - Mediamax.am
Недавно группа московских армян осуществила инициативу, о которой мне хотелось бы поговорить сегодня, поскольку это был действительно смелый шаг с впечатляющими результатами.
Мой друг и член клуба «Айб», архитектор Эмиль Арзангулян и известная писательница Нарине Абгарян вместе со своими друзьями и соратниками решили, что 100-летняя годовщина Геноцида армян не должна пройти незаметной в российской столице. Конечно, в Москве было организовано и проведено множество мероприятий, в связи с круглой датой их количество было больше обычного, а места проведения –более центральными, однако в них обычно участвуют армяне или люди, сочувствующие нам, а для значительной части москвичей 24 апреля никогда не имело особого значения. Кроме того, к сожалению, эти мероприятия всегда были полны скорби и осознания огромной потери - они не были заявлением о нашем существовании и возрождении нации.
На этот раз, в соответствии с нашим нынешним восприятием, мы решили использовать 100-летие Геноцида, чтобы еще раз напомнить людям, что борьба не завершена, и армяне не просто вспоминают пережитую боль, а призывают весь мир осознать преступление против человечества, чтобы люди пробудились и не позволили геноциду случиться с каком-либо другим народом. Вместе с тем мы хотим еще раз заявить, что мы существуем, что мы боролись и будем бороться дальше, и что мы сильнее, чем кажется некоторым.
А что делает сильный человек, который восстановившись после серьезной травмы, готов жить дальше? В первую очередь, он благодарит тех, кто помог ему в трудную минуту. Во-вторых, старается, чтобы другие не столкнулись с той же болью. И, в-третьих, заявляет всем – друзьям и недругам, что он жив и будет жить, и если нужно, готов бороться.
Вокруг этой идеи был создан проект ArmeniaFutura и соответствующий сайт. Первым результатом проекта стал фильм «Жизнь, которую мы не прожили», автор которого Рубен Дишдишян сделал свою работу безвозмездно. Кроме того, в центре Москвы было установлено 200 баннеров, посвященных Геноциду армян. Этими плакатами армяне выражали благодарность российскому и другим народам, которые признали Геноцид армян, а также предоставили армянам возможность жить и развиваться в своих странах. Слово «геноцид» не очень акцентируется на плакатах, больше подчеркивается идея 100-летия и благодарности. Это должно показать, что 100-летнее существование после Геноцида для нас значимее, чем пережитые потери.
Вначале проект столкнулся со значительными трудностями. Расходы на создание фильма, аренду рекламных площадей и печать плакатов оказались достаточно серьезными. А сбор средств в России, переживающей кризис, не такое уж простое дело, особенно при сжатых сроках. Так что авторы проекта взяли большую часть расходов на себя. Кроме того, посольство Турции не жалело усилий, чтобы добиться запрета на размещение баннеров, и для преодоления этого противодействия пришлось задействовать серьезные политические ресурсы. Неожиданно отступило подключенное к делу рекламное агентство (вероятно, в результате некоего давления), и это поставило под угрозу проект, на реализацию которого и без того было мало времени. Однако благодаря настойчивости и преданности авторов проекта все сложности были преодолены. А потом пришло время приятных сюрпризов.
Во-первых, армянские общины других городов подхватили инициативу москвичей, и подобные плакаты были установлены и в других российских городах.
Во-вторых, одна из еврейских общин по собственной инициативе установила в Москве еще 100 баннеров, взяв на себя все расходы. Теперь большинство жителей города, включая сотрудников турецкого посольства, не смогут не заметить эти плакаты.
В-третьих, самая крупная такси-служба Москвы наклеила на все свои автомобили плакаты, посвященные 100-летию Геноцида.
И, наконец, благодаря тому, что к проекту со временем присоединилось множество людей, большая часть первоначальных расходов инициаторов вскоре была возмещена.
Авторы проекта не рассматривают это как сиюминутный успех. ArmeniaFutura – долгосрочный проект, рассчитанный на то, чтобы объединить российских армян вокруг будущих важных проектов. Когда сплоченность людей приводит к результатам, появляется желание идти дальше. В эти дни мы как никогда прежде ощутили силу единства, и очень важно, чтобы это ощущение крепло и приносило новые плоды. Только тогда мы сможем быть уверены, что черная страница Геноцида больше никогда не повторится в нашей истории.