Իրանը Կովկասում. երկար ուղի - Mediamax.am
Վերջին 25 տարվա ընթացքում Իրանը Հարավային Կովկասում հանդես է եկել խոշոր, սակայն հիասթափված դիտորդի կարգավիճակում՝ հետեւելով հյուսիսում կատարվող իրադարձություններին, սակայն դրանցում ունենալով փոքր մասնակցություն: Այժմ, ապրիլի 2-ին ձեռքբերված համաձայնությունը Արեւմուտքի եւ Թեհրանի միջեւ բացում է մերձեցման նոր հնարավորություններ, եւ Իրանի կովկասյան հարեւանները հարցնում են՝ ի՞նչ կփոխի այն:
Իրանը սահմաններ ունի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի օրինակով՝ Իրանը հիմքեր ունի ենթադրելու (որոնք չեն ընդունվում տարածաշրջանում), որ ինքը նախկին կայսերական գերտերության ժառանգորդ է, եւ այս բոլոր տարածքները դեռեւս «իրենն են», անկախ այն հանգամանքից, որ 1828թ. ի վեր այդ տարածքներն այլեւս նրա տիրապետության տակ չեն:
Սակայն Խորհրդային Միության փլուզումից հետո նկատվող կանխատեսումները, թե Իրանը կդառնա տարածաշրջանի հիմնական դերակատար, չիրականացան: Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը հայացքը հառեցին դեպի Հյուսիս եւ Արեւմուտք՝ միանալով Ռուսաստանի առաջնորդած կազմակերպություններին (ԱՊՀ, ՀԱՊԿ) կամ համաեվրոպական կառույցներին (ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհուրդ, ԵՄ Արեւեւլյան գործընկերություն): Իրանցիները, ի տարբերություն ռուսների եւ թուրքների, փոքր դերակատարություն ունեցող խաղացողներ են:
1992թ. մայիսին Թեհրանի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդի դեր ստանձնելու փորձը ձախողվեց՝ համընկնելով Շուշին գրավելու հայերի օպերացիայի հետ: Դրանից հետո Իրանը միջնորդական որեւէ դեր չխաղաց հարեւան երկու պետությունների միջեւ:
Ավելի ուշ Իրանը դուրս մնաց Ադրբեջանի նավթային եւ գազային գլխավոր նախագծերից՝ ականտես դառնալով հյուսիսում Բաքու-Թբիլիս-Ջեյհան նավթամուղի կառուցմանը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության գաղափարական առաջնորդների համար այս տարածաշրջանը, ի տարբերություն Սիրիայի կամ Իրաքի, չի եղել առանցքային ռազմավարական հետաքրքրության գոտի: Կովկասը տարածաշրջան է, որտեղ Իրանը ռացիոնալ, արտաքին քաղաքական դերակատար է, որը համագործակցում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների ղեկավարության հետ՝ անկախ նրանց հետ առկա գաղափարական տարբերություններից:
Կփոխվի՞ արդյոք այս իրավիճակը, երբ պատժամիջոցները վերացվեն, եւ Իրանը դադարի լինել միջազգային վտարանդի: Ոչ շատ արագ:
Իրանն ամենաամուր հարաբերություններն ունի տարածաշրջանում ամենաթույլ երկրի՝ Հայաստանի հետ: Անցյալ տարի Հայաստանում Իրանի դեսպանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում հանդես եկավ բավական արտասովոր հավակնություններով: Նա ասաց, թե Իրանից դեպի Հայաստան գազամուղը կարող է շարունակվել դեպի Վրաստան, եւ որ Իրանը չի հանդուրժի երրորդ երկրի խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Այս հայտարարությանը հաջորդող արձագանքի բացակայությունից կարելի է ենթադրել, որ դեսպանի հայտարարությունն ավելի շուտ տպավորություն թողնելու փորձ էր, քան իրական քաղաքականություն: Սակայն խելամիտ կլինի ակնկալել, որ իրանական նոր ջերմացումը կամրապնդի երկու հարեւան պետությունների տնտեսական կապերը: Սա կարող է կանաչ լույս դառնալ 300 մղոն երկարությամբ երկաթգծի կառուցման նախագծի համար, որի միջոցով Իրանը կապ կհաստատի Հայաստանի հարավի հետ, ինչը կարող է նպաստել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը:
Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա է երկկողմ ուժեղ կասկածամտություն: Ադրբեջանի ընկալմամբ՝ Իրանն իսլամական պետություն է, որը տարածաշրջանային հնարավոր սպառնալիք է պարունակում: Բացի այդ, հարեւան այս պետությունը կարող է ակտիվացնել երկրի հարավային շրջաններում բնակվող շիա բնակչությանը: Իրանի ղեկավարության համար Ադրբեջանը հանդես է գալիս որպես կասկածելի աշխարհիկ պետություն, որն Իսրայելի բարեկամն է եւ կարող է մոբիլիզացնել Իրանի հյուսիսում բնակվող մեծ թվով ադրբեջանցիներին:
Լավագույնը, որը կարելի է ասել այս հարաբերությունների մասին, այն է, որ երկու կողմերն էլ ունեն հնարավորություններ վնասելու միմյանց եւ այդ պատճառով երկուսն էլ փոխզսպվածություն կդրսեւորեն:
The Financial Times-ը գրել էր, որ Արեւմուտքի նավթային եւ գազային մագնատները չափազանց հետաքրքրված են տեսնել, թե ինչ կլինի, երբ աշխարհում նավթային պաշարների ծավալով չորրորդ, իսկ գազի պաշարներով երկրորդ խոշոր պետություն հանդիսացող Իրանը կրկին բացվի:
Սակայն պարբերականը նշում է նաեւ, որ սա կարող է դանդաղ եւ ցավոտ գործընթաց լինել: Պատժամիջոցների համակարգը բավական խրթին է, իսկ էներգետիկ ենթակառուցվածքը՝ տխուր վիճակում: Երբ խոսքը վերաբերում է գազին, ապա Իրանն այնքան անարդյունավետ է գործում այս ոլորտում, որ ստիպված է գազ ներկրել Թուրքմենստանից: Ներքին շուկան կսպառի նոր արտադրանքի մեծ մասը:
Իրանի՝ գազի ամենամեծ պաշարների հայտնաբերման տեղանքը երկրի հարավային ծովափերի մոտ է: Այդ տեղանքը Իրանն օգտագործում է Կատարի հետ միասին, ուստի, տրամաբանական է, որ գազի նոր արտադրանքը կարտահանվի ասիական շուկաներ: Այս տարվա փետրվարին Վաշինգտոնում կայացած քննարկման ժամանակ էներգետիկ փորձագետ Էդվարդ Չոուն, պատասխանելով Իրանից դեպի Եվրոպա գազ մատակարարելու հնարավորության վերաբերյալ հարցին, ասել էր. «Իրանից դեպի Եվրոպա գազամուղի կառուցումը երեւակայություն է: Այն տնտեսապես ձեռնտու չէ»:
Սակայն սա բնավ չի վկայում այն մասին, թե Իրանի՝ աշխարհի առջեւ բացվելը որեւէ ազդեցություն չի գործի Կովկասի վրա: Տարածաշրջանում վերածնվող Իրանի վերաբերյալ ընկալումն ինքնին կարեւոր երեւույթ է: Սակայն սա դանդաղ գործընթաց է լինելու: Իրանն արդեն շատ բան է կորցրել վերջին 25 տարում:

Iran in the Caucasus: A Long Haul - Mediamax.am
For the past 25 years, Iran has been a big but frustrated bystander in the South Caucasus, watching events to the north but playing little part in them. Now the framework deal struck on April 2 opens up the prospect of a new rapprochement between the West and Teheran, and Iran’s Caucasian neighbors are asking: Will that change?
Iran has borders with both Armenia and Azerbaijan. It has, along with Russia and Turkey, the presumption (resented in the region itself) of a former imperial power that these lands are somehow still “ours”—even though its colonial rule ended in 1828.
But predictions with the end of the Soviet Union that Iran would become a major player in the region did not come to pass. Armenia, Azerbaijan and Georgia looked north and West and joined Russian-led organizations (the CIS, CSTO) or pan-European ones (OSCE, Council of Europe, the EU’s Eastern Partnership). Iranians are small-part business players, compared to Russians and Turks.
Teheran’s one attempt to broker peace in the Nagorny Karabakh conflict ended in fiasco in May 1992, coinciding with the Armenian operation to capture the town of Shusha. Since then it has had no role in the mediation process between its two neighbors.
Later on, Iran missed out on Azerbaijan’s major oil and gas projects and saw the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline built to the north.
For the highly ideological leadership of the Islamic Republic, the region has not been a place of core strategic interest, compared to, say, Iraq or Syria. This is a place where Iran is a rational foreign policy actor, dealing with all the governments of the region, despite their ideological differences.
Will that all change if sanctions are lifted and Iran stops being an international outcast? Not very fast.
Iran’s strongest relationship is with the weakest country in the region, Armenia. Last year, Iran’s ambassador to Armenia gave a press-conference full of extravagant claims. He said that a gas pipeline from Iran to Armenia could be extended to Georgia and that Iran would not accept third-country peacekeepers in the Karabakh conflict zone.
A subsequent lack of follow-up suggests that the ambassador’s speech was more bravado than policy. But it is reasonable to expect that a new Iranian thaw would strengthen economic ties between the two countries. That could include a green light for a 300-mile railway project linking Iran and southern Armenia that could give Armenia an economic boost.
There is strong mutual suspicion with Azerbaijan. To Azerbaijan, Iran represents an Islamic state, potential regional threat and a neighbor that might stir up its southern Shiite population. For the Iranian government, Azerbaijan is a suspicious secular state and friend of Israel that could mobilize the large Azeri population in northern Iran.
The best that can be said about the relationship is that, as both sides have the capacity to hurt the other, they will exercise mutual restraint.
The Financial Times reports that big Western oil and gas majors are getting excited about what will happen if Iran, which has the world’s fourth-largest oil reserves and second-largest reserves of gas, opens up again.
But, as the newspaper also points out, this could be a painfully slow process. The sanctions regime is complicated and the energy infrastructure is in poor shape. When it comes to gas, Iran is so inefficient that it is currently importing the stuff from Turkmenistan. The domestic market will consume most of the new output.
Iran’s biggest gas reserves are in the enormous offshore South Pars gas-field it shares with Qatar, so most new production will most logically go by ship as LNG to Asian markets. At a panel discussion in Washington DC in February, energy expert Edward Chow answered a question about the prospect of Iran supplying Europe with gas by saying, “Iranian pipeline gas to Europe is a fantasy. It makes absolutely no economic sense.”
None of this is to say that an Iranian opening will not have an influence on the Caucasus. The perception in the region of a resurgent Iran will be important in itself. But it will be a slow-motion process. Iran has lost a lot of ground in the last 25 years.