Հայաստան – Էստոնիա. նույն մեկնակետը, տարբեր ճանապարհներ - Mediamax.am
Զարմանալի զուգադիպությամբ հայ լրագրողների խումբը Տալլինում հայտնվեց հենց այն պատմական օրերին, երբ Էստոնիայում փոխվում էր իշխանությունը: Անձամբ ես այդ մասին իմացա մեր այցելության միայն երկրորդ օրը, այն էլ պատահաբար. հանդիպումներից մեկի ժամանակ մեր զրուցակիցը ներողություն խնդրեց, որ ստիպված է շուտ հեռանալ, քանի որ երկրում վարչապետ է փոխվում: Ի դեպ, Էստոնիայի նոր վարչապետն ընդամենը 34 տարեկան է, նախարարների զգալի մասը հազիվ բոլորել է 40 տարեկանը, 13 նախարարներից 5-ը կին են: Նորանշանակ վարչապետին մենք չհասցրինք հանդիպել, բայց համոզված եմ, որ եթե 2-3 օր ավել մնայինք Տալլինում, հաստատ կհանդիպեինք. այդ երկրում վարչապետը եւ նախարարները լրագրողներին հանդիպում են առնվազն շաբաթը մեկ, երեքշաբթի օրերին՝ կառավարության նիստի ավարտին: Ի դեպ, հավատարմագրում չկա. երկիրը փոքր է, բոլորը իրար ճանաչում են :):
Էստոնիան այսօր Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի լիիրավ անդամ է, միջին ամսական աշխատավարձն երկրում 1000 եվրո է, միջին կենսաթոշակը՝ 400 եվրո, գործազրկությունը՝ 5%: Այսքանով հանդերձ մի շարք էստոնացիներ նախընտրում են բախտ որոնել այլ երկրներում, հատկապես հարեւան Ֆինլանդիայում, որտեղ աշխատավարձն ավելի բարձր է, իսկ լեզուն՝ շատ նման էստոնականին: Արդյունքում երկրի բնակչությունը վերջին 20 տարում նվազել է 200 հազարով եւ այժմ մոտ 1 միլիոն 300 հազար է: Եթե հաշվի առնենք, որ Էստոնիայի տարածքը շուրջ 45 հազար քառակուսի կիլոմետր է, ապա հասկանալի է դառնում, որ այն, մեղմ ասած, այնքան էլ խիտ չի բնակեցված: Դա ունի նաեւ իր առավելությունները. մայրաքաղաքում երբեք չեն լինում խցանումներ, իսկ մեկ ծայրից մյուս ծայր կարելի է հասնել տրանսպորտով առավելագույնը կես ժամում:
Ասեմ, ինչը հավանեցի Էստոնիայում ամենաշատը՝ համեստությունն ու ինտերնետը: Նախ համեստության մասին. Էստոնիայի նախագահի նստավայրը թե արտաքուստ, թե ներքուստ համեստագույն մի շինություն է, որի կարեւորության մասին վկայում է միմիայն շքամուտքի մոտ հերթապահող պատվո պահակը: Եթե նրանք չլինեին, որեւէ բան չէր կարող հուշել մեզ, որ այդ շենքում է ապրում եւ գործում պետության առաջին դեմքը (նոմինալ): Ներսում էլ շեշտը դրված էր անտիկվար գույքի վրա. նախախորհրդային շրջանի սեղաններ, պահարաններ, աթոռներ, որոնք մեզ մոտ պատահմամբ դուրս կշպրտեին որպես անպետք հնություն: Հետագայում ոչ կառավարությունում, ոչ խորհրդարանում, ոչ էլ արտգործնախարարությունում մենք չենք տեսել ցուցադրական ճոխության նշույլ անգամ, ամեն ինչ համեստ, ճաշակով, ցանկալի է՝ հնաոճ: Ինչպես եւ աշխարհի հին քաղաքների բացարձակ մեծամասնությունը (բացառությամբ Երեւանի), Տալլինն ունի Old Town. Երկրորդ համաշխարհայինից հետո այն վերականգնվել է ավերակներից քար առ քար. այն, ինչ չէին հասցրել անել ֆաշիստական զորքերը, 1944-ին ավարտին էին հասցրել սովետական օդաչուները: Քաղաքի այդ հատվածը, ուր, ի դեպ, տեղակայված են նաեւ կառավորությունն ու խորհրդարանը, քաղաքային իշխանությունների հատուկ ուշադրության կենտրոնում է. թող որեւէ մեկը՝ լինի դա օլիգարխ կամ քաղաքական գործիչ, փորձի փոխել այդ շենքերից մեկի արտաքին տեսքը կամ ներքին հարդարանքը եւ կծանոթանա պետական պատժամեքենայի բոլոր հնարավորություններին: Իսկ հարկ կամ արտաքին պատշգամբ ավելացնելու մասին ավելի լավ է նույնիսկ չմտածել. ամեն ինչ պետք է մնա այնպիսին, ինչպիսին միջնադարում էր:
Այս բառերից կարող է թվալ, թե էստոնացիք խիստ ավանդապաշտ են: Ամենեւին. ինչպե՞ս կարող է ավանդապաշտ լինել մի ազգ, որ ստեղծել է հանրահայտ եւ մեզ՝ հայերիս այդքան հարազատ “Սկայպը”: Եվ այստեղ մենք մոտեցանք կապի թեմային, ավելի շուտ՝ ինտերնետի: Երբ դեռեւս Երեւանում ուսումնասիրում էի այն հյուրանոցը, որտեղ պետք է մնայի Տալլինում, զարմանքով հայտնաբերեցի, որ որեւէ հիշատակում չկա սենյակներում WiFi կապի առկայության մասին: Քանի որ ես ինտերնետագոլիկ եմ (ի՞նչ մեղքս թաքցնեմ, խոստովանում եմ:)), այդ հանգամանքը ինձ շատ մտահոգեց: Եվ ահա, այցի հենց առաջին օրը հայտնաբերեցի, որ Տալլինում ավելի դժվար է գտնել մի տեղ, որտեղ չկա WiFi, քան կա: Ինտերնետն ամենուրեք է՝ փողոցում, տրանսպորտում, խանութներում: Գուցե դա է պատճառը, որ հասարակ էստոնացիները չէին շտապում ինձ պես կլանել ավելորդ մեգաբայթերը, այլ օգտվում էին ինտերնետից ըստ անհրաժեշտության: Ասեմ նաեւ, որ էստոնացիների կարծիքով, ինտերնետը մարդու հիմնարար իրավունքներից մեկն է, դրանով է նաեւ պայմանավորված այն հանգամանքը, որ այդ երկրի բնակիչները նախընտրում են ամեն ինչ անել առցանց, նույնիսկ քվեարկել. նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեարկողների 27%-ը քվեարկել են համացանցի միջոցով, զգալի մասը՝ արտասահմանից: Էստոնիայում համացանցն ամենուրեք է, այնպես որ զարմանալի չէ, որ էլեկտրոնային կառավարման ցուցանիշով երկիրը Եվրոպայում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Բոլոր ծառայությունները արագ թվայնացվում են. պատկերացրեք, որ երբ ձեր երեխան դպրոցում գնահատական է ստանում, դուք այդ մասին SMS եք ստանում, իսկ վարորդական իրավունքի վկայական եւ մեքենայի տեխանձնագիր չի տրվում, քանզի այդ տվյալները պարզապես ավելացվում են քաղաքացու էլեկտրոնային անձնագրին կամ պարզապես ID-ին: Կարող եմ ասել, որ Տալլինում ես վերջապես տեսա եւ հասկացա, թե ինչ է իրականում նշանակում էլ. կառավարում:):
Մի քանի բառով էլ Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարի մասին: Այն չկա: Արդեն որերորդ անգամ համոզվեցի, որ եվրոպական երկրները, այդ թվում Էստոնիան, մեզ հետ ոչ մի հույս չի կապում: Փոխարենը էստոնացի պաշտոնյաների եւ սովորական քաղաքացիների շրջանում մոդայիկ է Վրաստան մեկնելը՝ հանգստանալու, հաղորդակցվելու, համեղ կերակուր փորձելու: Էստոնիան առայժմ որեւէ մտադրություն չունի Հայաստանում դեսպանատուն կամ ներկայացուցչություն բացելու, առեւտրային կապերն էլ երկու երկրների միջեւ չնչին են: Բալթյան այդ երկրում 1402 հայ է ապրում, սակայն համայնքային կյանքին մասնակցում են միայն 200-ը: Նրանց հաջողվել է 90 տարով քաղաքի կենտրոնում վարձակալել փոքրիկ բողոքական եկեղեցի եւ վերածել այն հայկականի, որտեղ էլ պարբերաբար հավաքվում են:
Ի՞նչ դուրս չեկավ: Երեւի սառնությունը. էստոնացիք սովոր չեն էմոցիոնալ բռնկումների, իսկ մենք՝ կովկասցիք, սիրում ենք ջերմ շփում:
Ամփոփեմ. ունենալով միեւնույն մեկնակետը 1991-ին՝ Էստոնիան եւ Հայաստանն ընտրեցին զարգացման տարբեր ուղիներ, մոդելներ, ինչը պայմանավորված էր զանազան օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ գործոններով: Հայաստանում դրանց թվում պատերազմն ու շրջափակումն էր, Էստոնիայում՝ Ռուսաստանի կողմից սպառնալիքը եւ մոտ 40% կազմող ռուս համայնքը: Այժմ՝ 23 տարի անց, ինձ հանդիպած բազմաթիվ էստոնացի երիտասարդներ տեղյակ էլ չէին, որ տարիներ առաջ իրենց երկիրն ու Հայաստանը միեւնույն պետության կազմում էին: Այսօր էստոնացի երիտասարդներին բոլորովին այլ հարցեր են հուզում, եւ որեւէ իմպերիայի քաղաքացի դառնալու մտադրություն եւ մտավախություն նրանց օրակարգում, բարեբախտաբար, չկա…
P.S. Շնորհակալություն եմ հայտնում Երեւանում ԵՄ Կենտրոնին ուղեւորությունը փայլուն կազմակերպելու եւ անցկացնելու համար:

By an unexpected coincidence the group of Armenian journalists appeared in Tallinn during the historical period of alternation in power in Estonia. Personally, I learned about it only on the second day and quite accidentally; at one of the meetings our interlocutor apologized for having to leave early as Prime Minister elections were being held in their country. By the way, the Estonian PM is only 34 and the majority of ministers are barely 40; besides, 5 out of 13 ministers are women. We didn’t manage to meet the newly-appointed PM but I am more than convinced had we stayed in Tallinn for 2-3 more days we would beyond doubt meet him – in Estonia the PM and the ministers have a meeting with journalists at least once a week, as a rule on Tuesday at the end of the governmental sitting. By the way, there is no accreditation – the country is small and all people know each other.
Presently, Estonia is a full EU and NATO member state with EUR 1000 average salary, EUR 400 average pension and 5% unemployment rate. In line with all this, many Estonians prefer to try their luck in other countries, especially in neighboring Finland where the salaries are higher and the language bears some resemblance to Estonian. As a result, the country’s population has dropped by 200.000 over the past 20 years and presently, 1.300.000 people live there. If we take into account that Estonia covers a territory of 45.000 square kilometers, then to say the least, it’s not so densely populated. It has its privileges, for example, the capital hardly ever “suffers” from traffic jams, and it takes 30 minutes at most to get from one end to the other.
What I liked most in Estonia is modesty and Internet. Let’s first speak about modesty – the residence of the Estonian President comes with most modest exterior and interior; the significance of this building is felt due to solely the guard of honor standing in front of the portal. Had the guard of honor not been there, we would hardly guess the country’s first person lives and works there (nominal). In its turn, the interior more focused on antique furniture – pre-Soviet tables, cabinets and chairs, which would appear as useless in our eyes and of which we would accidentally get rid of. We didn’t see a single trace of luxury in the government, parliament or in the Foreign Ministry; modesty, taste and desirably, antiques dominated in these buildings. Just like the majority of the oldest cities in the world (except for Armenia), Tallinn also has its Old Town – following World War II the Old Town was restored on brick-by-brick basis; what the fascist troops did not manage to do was completed by Soviet pilots in 1944. Local authorities pay special attention to this part of the city where the governmental and parliament buildings rise – even in case of a “tiny” attempt by oligarchs or political figures to change the exterior or interior of one of these buildings they will be introduced to the entire capacity of state punishment mechanisms. And they had better not think of adding a floor to the building or constructing a balcony – everything in this part of the city should remain the same as in the Middle Ages.
You might think that Estonians firmly cling to traditions. While they don’t, and can anyone tell me how a traditional nation could create world-known Skype, which is popular with Armenians as well? Thus, it’s high time that we talked about communication, more precisely about Internet. Before leaving for Tallinn I was studying the hotel I was to stay at, and I was surprised to find no mention about Wi-Fi. Since I am “Internataholic” (I admit it  ) I was greatly concerned about it. And right on my first day in Tallinn I found out that in this city it’s harder to find a place without Wi-Fi than with it. Internet is everywhere – on the streets, public transport, and stores. Perhaps, that is why Estonians were not trying to “soak up” the extra megabytes, but were using Internet only when needed. It should be also said that Estonians believe Internet is one of the basic human rights and this fact comes to explain why local people prefer to do everything online, even if it’s voting – at the previous parliament elections the 27% of electors voted online, and the majority were from abroad. Internet is everywhere in Estonia and with regard to this, it is no surprise Estonia ranks first in its electronic management index. All services are rapidly digitalized – imagine yourself receiving an SMS-message right after your child gets a certain grade at school and besides, no driving licenses or car registration certificates are issued as all those details are simply added to each citizen’s electronic passport or ID. Tallinn showed to me what electronic management means in reality.
And lastly, a brief insight of Armenia’s EU integration prospects – there are no any prospects at all. Once again I got convinced that European states, including Estonia do not have any expectations from Armenia. Instead, it has become quite trendy among Estonian officials and ordinary citizens to spend vacations in Georgia, communicate with local people and try tasty dishes. As of today, Estonia has no plans to have an embassy or consulate in Armenia and the trade ties between the two countries are at the minute level.  1402 Armenians live in this Baltic state but only 200 participate in the country’s public life. They have managed to rent a small protestant church in the center of Tallinn for 90 years and have converted it into an Armenian church where they regularly come together.
What I disliked – Perhaps, the cold attitude; Estonians are not used to emotional outbursts while as Caucasians we love warm communication.
Summing up it should be said that Estonia and Armenia had the same departing point in 1991 and because of various objective and subjective factors they opted for different development paths and models. In case of Armenia those factors were represented by the war and blockade, and in case of Estonia – by the threat of Russia and the Russian community, which used to make 40%. 23 years have passed since then, and the Estonian youth I used to talk to was not aware that years ago Armenia and Estonia were members of the same state. Present-day Estonian youth is concerned about completely different issues and fortunately, they neither intend, nor are worried about becoming a citizen of a certain empire one day.