Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի գրավման ազդեցությունը շարունակում է թեւածել հետխորհրդային տարածքում:
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այդ քայլը բացեց տարածքային վեճերի Պանդորայի արկղը: Կովկասում գլխավոր խաղացողներն այժմ վերագնահատում են` ի՞նչ է սա նշանակում չլուծված հակամարտությունների համար:
Աբխազիայի նախագահի մամուլի խոսնակն ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությանը միանալու հարց իրենց օրակարգում չկա: Ոմանք Աբխազիայում, մասնավորապես ռուսներն ու հայերը, կարող են չհամաձայնել սրա հետ:
Այժմ հարմար պահ չէ «արթնացնել» Լեռնային Ղարաբաղի` տարածաշրջանի ամենահին եւ ամենախոշոր հակամարտության խնդիրը: Գարնան հալոցքը լեռներում հաճախ զինադադարի խախտման պատճառ է դառնում, եւ ցավով պետք է նշել, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում տեղեկություններ են ստացվեցին երկու հայ զինվորների մահվան մասին:
Տարիների ընթացքում Ռուսաստանը տարբեր օրակարգեր եւ փոփոխվող դերակատարություն է ունեցել Ղարաբաղի հարցում` հակամարտության ընթացքում ակտիվ միջամտությունից եւ 1994 թ. զինադադարի շուրջ բանակցություններից մինչ երկարատեւ եւ բավական ներդաշնակ համագործակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկու այլ միջնորդների` Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի հետ:
Փոխվել է արդյո՞ք դա: Մինսկի խումբն, ամենայն հավանականությամբ, կգոյատեւի` ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահները վերջերս Մոսկվայում էին: Սակայն խաղաղ կարգավորում ապահովելու ԵԱՀԿ ՄԽ-ի կարողություններն այժմ առավել թուլացած են երեւում, եւ Վլադիմիր Պուտինի հաշվարկները Ղարաբաղի հարցում այժմ, հավանաբար, կտարբերվեն նրանցից, որոնք կային մի քանի ամիս առաջ, ճիշտ այնպես, ինչպես դա արվում է իր «մերձակա հարեւանության» հետ:
Ղրիմի ճգնաժամի բռնկումից հետո թե' Հայաստանը, թե' Ադրբեջանն անմիջապես կոշտացրեցին իրենց դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը զանգահարեց Պուտինին` նրան ոչ լիարժեք աջակցություն ցուցաբերելով:
Չնայած դա էլ բավարար էր, որպեսզի Ուկրաինան ետ կանչեր իր դեսպանին Երեւանից: Սարգսյանն աջակցություն հայտնեց Պուտինի քայլի առաջին կեսին` Ղրիմի հանրաքվեին, բայց ոչինչ չասաց Ռուսաստանի` Ղրիմը բռնակցելու իրավունքի մասին:
Դա անելով` նա վերահաստատեց Հայաստանի դիրքորոշումն առ այն, որ Ղարաբաղի հայերն ունեն հանրաքվեի միջոցով անջատվելու իրավունք:
Գաղտնիք չէ, որ այս ճգնաժամում Ադրբեջանը նախապատվությունը տալիս է Ուկրաինային, սակայն Բաքուն մեծամասամբ լռություն էր պահպանում` չցանկանալով առանց հիմնավոր պատճառի վիրավորել Ռուսաստանին: Նախագահ Իլհամ Ալիեւը, այնուամենայնիվ, Նովրուզի տոնակատարության ժամանակ անսովոր ագրեսիվ ելույթ ունեցավ Ղարաբաղի հարցով` ասելով, որ ոչ միայն Ղարաբաղը, այլեւ Հայաստանի այլ տարածքները «Ադրբեջանի պատմական հողերն են»:
Երկու երկրների նախագահներն այս շաբաթ մասնակցեցին Հաագայում կայացած Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին: Նրանք հանդիպեցին միջնորդների, բայց ոչ միմյանց հետ: Եթե նրանք ռազմավարական հեռատեսություն ունենային, ապա կդիտարկեին Ղրիմի ճգնաժամը որպես միմյանց մոտենալու եւ Ղարաբաղի շուրջ տարաձայնությունները հարթելու հնարավորություն, այլ ոչ թե թույլ կտային, որպեսզի արտաքին ուժերի կողմից հաստատված նոր օրակարգը շահարկումների ենթարկեր իրենց:
Բայց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահությունը եւ այն կառուցելու կամքի դրսեւորումն այնքան փոքր են, որ առավել հավանական է, որ Ղրիմն ավելի շուտ խաղաղության հասնելու եւս մեկ խոչընդոտ կդառնա:

Crimea and Karabakh - Mediamax.am
The repercussions of the Russian takeover of Crimea continue to cascade across the post-Soviet space.
President Vladimir Putin's move has re-opened the Pandora's Box of sovereignty disputes that spread conflict across the region in the 1990s. In the Caucasus, the protagonists are now re-assessing what this means for the unresolved conflicts of that era.
The spokesman for the president of Abkhazia has said that there is no question of joining the Russian Federation. Others in Abkhazia-specifically Russians and some Armenians - may disagree.
It is not a good moment to stir up Nagorny Karabakh, the oldest and biggest of the conflicts.The spring thaw in the mountains often causes breaches in the ceasefire-and, sad to say, two Armenian soldiers have been reported killed in the past week.
Over the years Russia has had several agendas and changing roles in Karabakh, from active meddling during the conflict and negotiating the 1994 ceasefire to a long period of fairly harmonious cooperation with the other two mediators in the OSCE Minsk Group, France and the United States, since 1998.
Has this changed? The Minsk Group will probably survive-indeed the French and U.S. co-chairs just traveled to Moscow. But its ability to deliver a peace settlement now looks even more diminished and Vladimir Putin's calculus on Karabakh is likely to be different from what it was a few months ago, as it is on everything else in his "near abroad."
As soon as the Crimea crisis struck, both Armenia and Azerbaijan immediately hardened their positions on the conflict. Armenian President Serzh Sargsyan called Putin and gave him a half measure of support-although even that was enough for Ukraine to recall its ambassador from Yerevan. Sargsyan supported the first half of the maneuver, the Crimean referendum, but said nothing about Russia's right of annexation.
By doing so he reaffirmed Armenia's position on Karabakh - that the Karabakh Armenians have a right of secession by referendum.
It is no secret that Azerbaijan sympathizes with Ukraine in this crisis. But it has mostly keep silent, not wanting to offend Russia without good reason. President Ilham Aliyev did however issue an unusually aggressive speech on the Karabakh issue on the occasion of the Novruz holiday, saying that not just Karabakh but also parts of Armenia were "ancient Azerbaijani land."
The two presidents were both at the Hague nuclear summit this week. They met the mediators but not each other. If they had more strategic vision, they could see the Crimea crisis as an opportunity to reach out to each other and try to resolve their differences over Karabakh together, rather than allow themselves to be manipulated by a new agenda set by outside powers. But there is so little trust between Armenia and Azerbaijan, and so little evidence of any willingness to build any, that it is much more likely that Crimea will end up being one more barrier to peace.