Նախորդ սյունակում անդրադարձել էինք Հայաստանի քաղաքական կառուցվածքի խնդրին: Եթե դուք կարդացել եք այն, ապա, հավանաբար, ձեզ մոտ հարց առաջացավ, թե ի՞նչ կապ ունի ֆեոդալիզմը եւ առհասարակ` ինչո՞ւ որոշեցի շոշափել այդ թեման:
Բանն այն է, որ չհասկանալով երկրի քաղաքական կառուցվածքը՝ դժվար է զբաղվել քաղաքական պայքարով, այսինքն` սեփական շահերի պաշտպանությամբ քաղաքական մեխանիզմների միջոցով: Եթե հակիրճ ամփոփենք նախորդ սյունակը, ապա մեր երկրում տիրում է ֆեոդալիզմ, որին բնորոշ է ռեսուրսային տնտեսությունը, այսինքն` տնտեսական հարաբերությունների այն մոդելը, որի դեպքում հարստանում են այս կամ այն ռեսուրսները վերահսկող մարդիկ:
Ինչպես արդեն պարզեցինք, ժամանակակից ֆեոդալիզմը մարդկանց կարիքը չունի: Իսկ դա նշանակում է, որ տնտեսության զարգացումն այդպիսի երկրում անպայման տեղի կունենա առանց մարդկանց շահերը հաշվի առնելու: Կմեծանա հասարակության բեւեռացումը, հարուստների ու աղքատների տարանջատումը: Հարուստները աղքատներից կմեկուսանան բարձր պարիսպներով, ավտոմատների շաչյուններով, սպառնալիքներով եւ կամայականություններով: Մեզ՝ շարքային քաղաքացիներիս, դա, իհարկե, ձեռնտու չէ, եւ մենք ցանկանում ենք պայքարել դրա դեմ: Ինչպե՞ս: Առաջինը մտքում ծագում է ակնհայտ մի միտք՝ քաղաքական պայքարի մեթոդներով: Բայց դա անջահող գաղափար է:
Ո՞րն է այդ պայքարի մեծ նպատակը: Փոխե՞լ իշխանությունը: Չի օգնի: Նոր իշխանությունը կծառայի նույն ճնշող տնտեսական ուժին: Իշխանությունը չի կարող իրեն հակադրել տնտեսությանը, դա նման է քամուն հակառակ թքելուն: Սալվադոր Ալյենդեի օրինակը դասական ապացույց է: Իշխանությունը, հակադրվելով տնտեսությանը, միայն կքանդի այն՝ առաջացնելով քաոս, սրելով խնդիրներն ու վտանգելով քաղաքական կայունությունը: Այդպիսի իշխանությունն անխուսափելիորեն տապալման կդատապարտվի:
Փոխել ռեսուրսների տերերի՞ն: Կգան նոր տերեր եւ իրենց կպահեն նույն կերպ: Նրանց վարքը որոշվում է առաջին հերթին ոչ թե մարդկանց անձնական որակներով, այլ նրանց շահով՝ անձնական ու կորպորատիվ: Բացի դրանից, նրանք իրենց դիրքերը հեշտությամբ չեն զիջի: Կծավալվի դաժան պայքար, եւ հազիվ թե հնարավոր լինի խուսափել մեծաքանակ զոհերից:
Այսպիսով, կարելի է հերթական եզրահանգման գալ. քաղաքական պայքարն իշխանափոխության համար մի երկրում, որտեղ գերիշխում է լավ կազմակերպված ու համախմբված տնտեսական ուժը, անիմաստ է: Այն ոչնչի չի հանգեցնի: Պատմության մեջ դրա օրինակները բազմաթիվ են:
Կա միայն մեկ ելք: Անհրաժեշտ է ստեղծել այնպիսի տնտեսական ուժ, որը այլընտրանք կդառնա ռեսուրսային տնտեսությանը եւ կհենվի մարդկային ռեսուրսների վրա: Այդպիսի տնտեսությունը կարիք կունենա որակյալ ռեսուրսների, նրան կհետաքրքրեն մարդկանց շահերը, եւ այն կձգտի այդ շահերը ներկայացնել իշխանություններին:
Ասեմ ավելին. ծառայելով ներկայիս տնտեսությանը՝ իշխանությունը ցանկանում է այլընտրանք ունենալ: Իշխանությունն այնպես է կառուցված, որ ցանկանում է բարձր լինել տնտեսական ուժերից, որպեսզի խաղա հակասությունների վրա եւ մանեւրելու հնարավորություն ունենա: Բացի այդ, ռեսուրսային տնտեսությունը թույլ է արտաքին սպառնալիքի առջեւ, ինչպես ցույց տվեցին վերջին իրադարձություններն արաբական երկրներում. բավական է պատերազմ սանձազերծել ռեսուրսների համար եւ երկիրը կվերածվի դժոխքի:
Երբ մեզ մոտ ի հայտ գա այլընտրանքային տնտեսություն, իմաստավորված կդառնա նաեւ քաղաքական պայքարը, քանի որ կհայտնվեն այլընտրանքային առաջնորդներ, որոնք կներկայացնեն տնտեսական նոր ուժի շահերը, եւ երկրում առաջ կգա քաղաքական ուժերի իրական հավասարակշռություն, որը կարտացոլի տնտեսական իրողությունները: Ներկայիս ընդդիմությունը հենց այն պատճառով համոզիչ չէ, որ, մեծ հաշվով, չունի ոչ մի հետաքրքրություն, բացի տվյալ ռեսուրսներին հասնելու մարդկանց անձնական ձգտումից:
Ինչպե՞ս ստեղծել նոր տնտեսություն: Ես պատրաստի բաղադրատոմսեր չունեմ, բայց ունեմ որոշ գաղափարներ: Մի շատ ճիշտ եւ կարեւոր գաղափար վերջերս արտահայտեց Արա Թադեւոսյանն իր սյունակում. «փոքր գործերի» մարտավարությունը, որը համապատասխանում է մեզանից շատերին: Պարզապես կատարել հասարակությանն անհրաժեշտ ճիշտ գործեր, այլ ոչ թե անգործ նստել: Բացի դրանից, հարկավոր է ստեղծել տնտեսության նոր մոդելում աշխատող ձեռնարկություններ, մարդկանց ըստ հետաքրքրությունների համախմբող հասարակական կազմակերպություններ, որոնել ու գտնել տեխնոլոգիապես բարդ ապրանքների արտադրության եւ արտահանման նոր հնարավորություններ: Եվ, իհարկե, ոչ ոք չի բացառում կառուցողական քաղաքական պայքարը՝ ուղղված կոնկրետ խնդիրների լուծմանը, պետական կառավարման գործընթացի կատարելագործմանը, մարդկանց կենսապայմանների բարելավմանը:
Սա դանդաղ գործընթաց է, բայց՝ անդարձելի: Այն առանց կորուստների չի լինի. շատերը կգնան՝ դադարելով հավատալ մեր երկրին: Շատերը կկոտրվեն՝ չդիմանալով միջավայրի դիմադրությանը: Շատերը մրցակցության մեջ կպարտվեն ավելի ուժեղ արտաքին դերակատարներին: Բայց, դրսեւորելով հաստատակամություն, գիտակցաբար շարժվելով առաջ, մենք կհասնենք մեր ուզածին: Մեր ազգի պատմությունը ծանոթ լինելով՝ վստահ եմ, որ դա անխուսափելի է: Կհաղթեն նրանք, ովքեր հավատում են հաղթանակին:

Смысл политической борьбы - Mediamax.am
В прошлой колонке мы коснулись вопроса политического устройства Армении. Если вы нашли время ее прочитать, то, наверное, задались вопросом, причем тут феодализм и вообще - почему я решил затронуть эту тему?
Все дело в том, что не понимая политического устройства страны, трудно заниматься политической борьбой, то есть, защитой своих интересов через политические механизмы. Если вкратце изложить итог предыдущей колонки, у нас в стране царит феодализм, которому присуща ресурсная экономика, то есть, модель экономических отношений, при которой обогащаются люди, контролирующие те или иные ресурсы.
Как мы уже выяснили, современный феодализм в людях не нуждается. А это значит, что развитие экономики в такой стране неминуемо будет происходить без учета интересов людей. Будет происходить все большая поляризация общества, разделение богатых и бедных. Богатые будут отгораживаться от бедных высокими заборами, дулами автоматов, угрозами и произволом. Конечно же, нас, рядовых граждан, это не устраивает, и мы хотим бороться с этим. Как? Первой в голову приходит очевидная мысль: методами политической борьбы. Но это неудачная идея.
Какова большая цель такой борьбы? Сменить власть? Не поможет. Новая власть будет служить той же подавляющей экономической силе. Власть не может противопоставить себя экономике, это как плевать против ветра. Пример Сальвадора Альенде - классическое доказательство. Власть, противопоставляясь экономике, будет только разрушать ее, создавая хаос, обостряя проблемы и рискуя политической стабильностью. Такая власть неизбежно развалится.
Сменить хозяев ресурса? Придут другие хозяева, и они будут вести себя точно так же. Их поведение определяется в первую очередь не личными качествами людей, а их интересом, личным и корпоративным. К тому же, они легко своих позиций не сдадут. Будет жестокая борьба, и вряд ли обойдется без многочисленных жертв.
Таким образом, напрашивается очевидный вывод: политическая борьба за смену власти в стране, где превалирует одна, хорошо организованная и сплотившаяся экономическая сила, бессмысленна. Она ни к чему не приведет. Примеров тому в истории великое множество.
Есть только один выход. Необходимо создать экономическую силу, альтернативную ресурсной экономике, опирающуюся на человеческие ресурсы страны. Такая экономика будет нуждаться в качественных ресурсах, ее будут заботить интересы людей, и она будет стремиться представлять эти интересы во власти.
Скажу больше: служа нынешней экономической силе, власть хочет иметь альтернативу. Власть так устроена, что она хочет быть выше экономических сил, чтобы играть на противоречиях и иметь возможность для маневра. К тому же, ресурсная экономика слаба перед лицом внешней угрозы, как показали последние события в арабских странах: достаточно запустить войну за ресурсы, и страна превратится в ад.
Когда у нас появится альтернативная экономика, станет осмысленной и политическая борьба, поскольку появятся альтернативные лидеры, представляющие интересы новой экономической силы, и в стране возникнет релаьный баланс политических сил, отражающий экономические реалии. Нынешняя оппозиция потому и выглядит неубедительной, что за ней ей, по большому счету, нет никакого интереса, кроме личного стремления людей дорваться до тех же ресурсов.
Как создавать новую экономику? У меня нет готовых рецептов, но есть некоторые идеи. Одну очень правильную и важную идею высказал недавно Ара Тадевосян в своей колонке: тактика «малых дел», которая подходит большинству из нас. Просто делать что-то правильное, нужное обществу, но делать, а не сидеть без дела. Кроме того, нужно создавать предприятия, работающие в модели новой экономики, общественные организации, объединяющие людей по интересам, искать и находить новые возможности производства и экспорта технологически сложной продукции. Ну и, конечно, никто не исключает конструктивную политическую борьбу, направленную на решение конкретных проблем, совершенствование процесса государственного управления, улучшения условий жизни людей.
Это небыстрый процесс, но он необратим. Он пройдет не без потерь: многие уйдут, перестав верить в нашу страну. Многие сломаются, не выдержав сопротивления среды. Многие проиграют в конкуренции более сильным внешним игрокам. Но, проявляя упорство, сознательно продвигаясь вперед, мы достигнем своего. Зная многовековую историю нашего народа, я уверен, что это неизбежно.  Победят те из нас, кто верит в победу.