Հայաստանն ու Ադրբեջանը նորից հին երգն են երգում - Mediamax.am
Դիվանագիտության մեջ պահն ամեն ինչ է: Այդ ակնհայտ ճշմարտությունը կրկին միտքս եկավ Քի Ուեսթում բանակցությունների 10-ամյակի նախաշեմին, երբ ԱՄՆ-ը ձեռնարկեց իր ամենահամառ փորձը լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը. բարձրադիր հողակտոր Հարավային Կովկասում, որի համար երկու երկրները վաղուց պատերազմում են: Սակայն խոստումնալից մեկնարկից հետո ամեն ինչ հօդս ցնդեց: Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւը (ում հետագայում այդ պաշտոնում փոխարինեց որդին) առողջական խնդիրներ ուներ եւ սկսեց հետ կանգնել խաղաղ ծրագրից Բաքու վերադառնալուց անմիջապես հետո: Երկու առաջնորդներն էլ ոչինչ չարեցին, որպեսզի իրենց հասարակությանը պատրաստեն այն մեծ փոխզիջումներին, որոնց շուրջ նրանք բանակցում էին:
Մարտի 28-ին Քերի Կավանոն` Քի Ուեսթում Ամերիկայի գլխավոր բանագնացը, Վաշինգտոնի Կարնեգիի կենտրոնում իմ ներկայությամբ պատմեց այն բանակցությունների մասին: Կավանոն պնդում էր, որ այն ժամանակ Ղարաբաղում խաղաղության հասնելու հանգամանքներն ավելի բարենպաստ էին, քան այսօր: Երկու նախագահների` Ռոբերտ Քոչարյանի եւ տարեց Հեյդար Ալիեւի միջեւ ձեւավորվել էին աշխատանքային լավ հարաբերություններ: Նրանք քննարկում էին ծրագրի ուրվագծերը, որը մշակվել էր նրանց կողմից, այլ ոչ թե ներկայացվել կողքից: Այդ ժամանակ չկար «մրցակցող միջազգային ճգնաժամ», եւ ավելի հեշտ էր միջոցներ գտնել հետհակամարտային կարգավորման համար:
2011 թվին մենք ականատես ենք դառնում փակուղու: Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայիս նախագահները փորձում են ժամանակ շահել եւ խուսափել համաձայնագրի ստորագրումից, որի ուրվագիծն առկա է շուրջ 6 տարի. հայկական ուժերի աստիճանական դուրսբերում Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքներից` հետագայում հանրաքվեի անցկացման խոստումի դիմաց: Պատճառն այն է, որ կողմերը վախենում են փոխզիջումներից, կամ չեն ցանկանում դրանք, քանզի դրանք պարունակում են բազմաթիվ ռիսկեր նրանց համար:
Եթե Քի Ուեսթը Ղարաբաղի համար բաց թողնված «Դեյթոնյան պահ» էր, ապա տարբերությունները ուսանելի են: Դեյթոնյան խաղաղությունը Բոսնիայի համար գործուն դարձնելու համար Ռիչարդ Հոլբրուքն իր տնօրինության տակ ուներ բազմաթիվ գործիքներ, որոնք ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդները չունեն:
Այդպիսի գործիքներից մեկը Բոսնիայի շուրջ մեծ հրապարակայնությունն էր: Կոտորածը Սրեբրեննիցայում եւ Սարաեւոյի շուկայի վրա հրթիռային հարձակումները զոհերին փրկելու համար հեռուստատեսային «փրայմ-թայմ» շատ ուշ , սակայն ճիշտ ժամանակին հասարակական կարծիքի մոբիլիզացման համար: Համեմատեք դա Կովկասում տեղի ունեցած պատերազմի հետ, որը մարդկանց մեծ մասը չի կարող ցույց տալ քարտեզի վրա, եւ որտեղ ծավալուն ռազմական գործողությունները դադարեցվել են 1994թ. հրադադարի մասին համաձայնագրով: Ղարաբաղյան հակամարտությունը շատերը սխալմամբ անվանում են «սառեցված»: Դա անտեսում է այն հանգամանքը, որ մի քանի տասնյակ հայ եւ ադրբեջանցի զինվորներ ամեն տարի զոհվում են շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի հետեւանքով: Սակայն դա քնած հրաբուխ է, այլ ոչ թե ժայթքող իրադարձություն, որը իր նկատմամբ ուշադրություն է գրավում:
Ռիչարդ Հոլբրուքը նաեւ ունակ գտնվեց մոբիլիզացնել միջազգային ուշադրությունը Բոսնիայի համար միջոցների ներգրավման ուղղությամբ: Իհարկե դրանք, նույնիսկ սկզբում, ամերիկյան ռեսուրսներ չէին: Եվրոպական Միությունը գանձապահ դարձավ եվրոպական հետհակամարտային կարգավորման համար: Միացյալ Նահանգները զորք ուղարկեցից Բոսնիա, սակայն բազմակողմ առաքելության կազմում: Նույնիսկ այդ պայմաններում Հոլբրուքն իր հուշերում նկարագրում էր «Պատերազմի ավարտը», մինչ ԱՄՆ առնվազն երկու պաշտոնյա նրան ասում էին, որ «իրենք շահ չունեն այդ պայքարում»: Նա կռվում էր Վաշինգտոնի պաշտոնյաների դեմ` հետդեյթոնյան խաղաղություն պարտադրելու համար բավականին ուժեղ միջազգային մանդատ ստանալու նպատակով: Կրկին համեմատենք Ղարաբաղի հետհակամարտային կարգավորման հետ: Ներկայումս 110 մղոն երկարություն ունեցող շփման գիծը՝ ամեն կողմից ավելի քան 20 000 զորքով, վերահսկվում է ԵԱՀԿ ընդամենը վեց անզեն դիտորդների կողմից: Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն գտնվում ինչ-որ մեկի «հետնաբակում», ոչ մեկի ռազմավարական առաջնահերթությունը չեն` նույնիսկ Ռուսաստանի: Եվ շատ ավելի դժվար կլինի միջոցներ ստանալ խաղաղ համաձայնագրի կայունության ապահովման համար:
Երրորդ համեմատությունն առավել հետաքրքիր է: ԱՄՆ-ը, ըստ էության, ռազմավարական շահ չուներ Արեւմտյան Բալկաններում: Համեմատեք Ղարաբաղի հետ: Վրաստանի եւ Ռուսաստանի հակամարտային գոտին հյուսիսում, Թուրքիան արեւմուտքում եւ Իրանը հարավում, ներառյալ Իրանի ու ադրբեջանական դատարկ տարածքների միջեւ չվերահսկվող սահմանի խնդրահարույց երկար հատվածը: Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարը անցնում է շփման գծից ընդամենը 12 մղոն դեպի հյուսիս հեռավորության վրա: Ադրբեջանը տարանցման առանցքային կետն է Աֆղանստան զորքերի տեղափոխման համար: Բացի այդ, ԱՄՆ-ում հայկական համայնքը քաղաքականապես ամենահզորներից մեկն է Վաշինգտոնում:
Այլ կերպ ասած, այդ հակամարտությունը ԱՄՆ-ի համար ունի ռազմավարական ավելի մեծ նշանակություն, քան երբեւէ ուներ Բոսնիան: Հայաստանում եւ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի երկկողմ հետաքրքրությունները այն հանգամանքներն են, որոնք կարող են հանգեցնել ավելի վճռական քայլերի, որպեսզի դիմադրող նախագահները համաձայնության հասնեն: Վաշինգտոնում հայկական եւ ադրբեջանական լոբբիի «զենքի» պտույտը խաղաղության ուղղությամբ, այլ ոչ թե միմյանց դեմ, կդառնա գործի կեսը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար:
Թոմաս դե Վաալը Կարնեգի Հիմնադրամի Կովկասի հարցերով ավագ հետազոտողն է: Մեկնաբանությունը գրվել է “National Interest” ամսագրի էլեկտրոնային տարբերակի «Հոդվածներ» բաժնի համար:

Армения и Азербайджан снова берутся за старое - Mediamax.am
В дипломатии момент - это все. Эта очевидная истина вновь осенила меня в преддверии 10-й годовщины переговоров в Ки Уэсте, когда США предприняли свою самую настойчивую попытку разрешить армяно-азербайджанский конфликт вокруг Нагорного Карабаха - куска высокогорной территории на Южном Кавказе, за который две страны давно воюют. Но после многообещающего старта все растворилось. У азербайджанского президента Гейдара Алиева (которого впоследствии заменил на этом посту его сын) были проблемы со здоровьем, и он начал отступать от мирного плана сразу после возвращения в Баку. Оба лидера не сделали ничего, чтобы подготовить свои общества к тем большим компромиссам, вокруг которых они вели переговоры.
28 марта Керри Кавано, который был главным американским переговорщиком в Ки Уэсте, рассказал о переговорах на мероприятии в Центре Карнеги в Вашингтоне, в котором я также принимал участие. Кавано утверждал, что тогда в Ки Уэсте обстоятельства для достижения мира в Карабахе были намного лучше, чем сегодня. У двух президентов -Роберта Кочаряна и престарелого Гейдара Алиева сложились хорошие рабочие отношения. Они обсуждали контуры плана, который была разработан ими самими, а не представлен извне. Тогда не было «конкурирующего международного кризиса» и было намного легче найти средства для пост-конфликтного урегулирования. В 2011 году мы наблюдаем тупик. Нынешние президенты Армении и Азербайджана стараются выиграть время и избежать подписания соглашения, контур которого очевиден уже около 6 лет - постепенный вывод армянских сил с территорий вокруг Карабаха в обмен на обещание проведение референдума в будущем, - поскольку опасаются, или не желают компромиссов, которые содержат для них слишком много рисков.
Если Ки Уэст был для Карабаха упущенным «Дейтонским моментом», то различия поучительны. Для того чтобы сделать Дейтонский мир для Боснии действенным, Ричард Холбрук имел в своем распоряжении множество инструментов, которых у посредников по Карабаху не имеется.
Одним из таких инструментов была большая гласность в отношении Боснии. Резня в Сребреннице и ракетные атаки на рынок в Сараево получили «прайм-тайм» на телевидении слишком поздно для того, чтобы спасти жертв, но достаточно вовремя для мобилизации общественного мнения. Сравните это с войной на Кавказе, который большинство людей не смогут показать на карте, и где широкомасштабные боевые действия были остановлены соглашением о прекращении огня в 1994 году. Карабахский конфликт многие по ошибке называют «замороженным». Это игнорирует тот факт, что несколько десятков армянских и азербайджанских солдат погибают каждый год в результате инцидентов вдоль линии соприкосновения. Но это спящий вулкан, а не извергающееся событие, которое приковывает к себе все внимание.
Ричард Холбрук также оказался способен мобилизовать международное внимание на привлечении ресурсов для Боснии. Конечно, они не были, даже первоначально, американскими ресурсами. Европейский Союз стал казначеем для европейского пост-конфликтного урегулирования. Соединенные Штаты послали войска в Боснию, но в составе многосторонней миссии. Даже в таких условиях Холбрук описывал в своих мемуарах «Конец войны» как, по меньшей мере, два официальных представителя США говорили ему, что у них «нет выгод в этой битве», и он боролся с чиновниками из Вашингтона за получение международного мандата - достаточно сильного, чтобы принудить к пост-дейтонскому миру. Вновь проведем аналогию с пост-конфликтным урегулированием в Карабахе. Нынешняя 110-мильная линия соприкосновения с более чем 20 000 войсками с каждой стороны, контролируется лишь шестью безоружными наблюдателями из ОБСЕ. Армения и Азербайджан не находятся на чьем-либо «заднем дворе», не являются ничьим стратегическим приоритетом – даже России. И будет намного сложнее получить ресурсы для обеспечения устойчивости мирного соглашения.
Третье сравнение наиболее любопытно. У США, по сути, не было стратегических интересов на Западных Балканах. Сравните с Карабахом. Конфликтная зона Грузии и России на севере, Турция на западе и Иран на юге, включая длинную проблемную секцию неконтролируемой границы между Ираном и пустыми азербайджанскими территориями, удерживаемыми армянами. Трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан проходит всего в 12 милях к северу от линии соприкосновения. Азербайджан – ключевой транзитный пункт для переброски войск в Афганистан. Кроме того, армянская община США является одной из самых политически мощных в Вашингтоне.
Иными словами, это конфликт, имеющий намного большую стратегическую важность для США, чем когда-либо имела Босния. Двусторонние интересы США в Армении и Азербайджане являются факторами, которые могут вынудить к более решительным шагам для того, чтобы сопротивляющиеся президенты достигли соглашения. Поворот «оружия» армянского и азербайджанского лобби в Вашингтоне в направлении мира, а не друг против друга, станет половиной дела для урегулирования карабахского конфликта.
Томас де Ваал является старшим исследователем по вопросам Кавказа в Фонде Карнеги за международный мир. Данный комментарий написан для секции «Статьи» он-лайн версии журнала “National Interest”.