Ես տեսա Հայաստանի ապագան - Mediamax.am
Այսօր ես տեսա Հայաստանի ապագան: Ձմեռ է, օդը սառը, իսկ երկինքը մռայլ` ես տեսա այդ ապագան` գունեղ ու բարի:
Արդեն մոտ 4 տարի է, ինչ Մեդիամաքս-ը “ընկերություն” է անում “Այբ” կրթական հիմնադրամի հետ` իր ուժերի չափով փորձելով օգնել հիմնադրամի գաղափարների ներկայացմանը: Ու չնայած նրան, որ “Այբ”-ի թիմի անդամների հետ մենք գրեթե ամեն շաբաթ խոսում ենք հեռախոսով ու շատ հարցեր ենք քննարկում, այնպես ստացվեց, որ միայն այսօր այցելեցի “Այբ” ավագ դպրոցը, որը Երեւանում բացվել էր աշնանը:
Տպավորություններս ներկայացնելով, ուզում եմ բառեր շռայլեմ ու ասեմ` Հայաստանի ապագան տեսա ու Հայկական երազանքը:
Ինձ շատ-շատ բան տպավորեց դպրոցում` դիզայնը, դահլիճը, տաքությունը եւ այլն:
Բայց ամենակարեւորը այն երեխաներն էին, ում տեսա “Այբ” դպրոցում: Նրանց մեջ տեսա այն հասարակությունը, որը ուզում ենք ունենալ` խելացի, ստեղծագործ, բաց ու ժպտացող:
Դպրոցի աշակերտներից երկուսը ինձ ցույց տվեցին դպրոցը: Նրանք հաստատ դա անում էին ոչ առաջին անգամ, բայց պետք է տեսնեիք նրանց խանդավառությունն ու աչքերի փայլը, ամեն անկյունը ցույց տալու ու ներկայացնելու անկեղծ ցանկությունը: Մտանք դասարաններից մեկը, որտեղ սովորում են 18 աշակերտներ: Կրկին` խելացի աչքեր, ժպիտներ ու արժանապատիվ պահվածք: Նույն դեմքերը տեսա դպրոցի այն տարածքներում, որտեղ աշակերտները գտնվում են դասերից ազատ ժամերին:
Ազատ ու վստահ մարդիկ էին: Բոլորը: Դպրոցում սովորող 72 երեխաներից տեսա երեւի կեսին ու բոլորն էին այդպիսին: Վստահ եմ, որ նրանք, ում չեմ տեսել, եւս բացառություն չեն:
Կասեք, որ իդեալական պատկեր եմ նկարագրում: Գնացեք, դուք էլ տեսեք ու եթե ասեք, որ չափազանցրել եմ, պատրաստ եմ բանավիճել: Մի պահ կմոռանաք, որ Հայաստանում եք, որտեղ ապագայի մասին ամենից շատ են խոսում նրանք, որոնց մեղքով է այդքան անմխիթար մեր անցյալը ու ներկան: Ձեզ կթվա, որ գտնվում եք Սթենֆորդի համալսարանի կամպուսներից մեկում, կամ Google ընկերության գրասենյակում:
Ապագայի մասին պետք չէ շատ խոսել: Ապագան պետք է կերտել այսօր, ինչը անում են «Այբ» ակումբի եւ հիմնադրամի հիմնադիրները ու աշխատակիցները: Ու եթե չեք հավատում Հայաստանի ապագային, գնացեք «Այբ» դպրոց ու նայեք այնտեղ սովորող երեխաների աչքերին: Միանգամից «կվարակվեք»:

Сегодня я увидел будущее Армении. Несмотря за зиму, холодный воздух и мрачное небо, это будущее было красочным и добрым.
Уже около четырех лет Медиамакс «дружит» с образовательным фондом «Айб», пытаясь в меру своих сил помогать в представлении идей фонда. Несмотря на то, что мы почти каждую неделю общаемся с командой «Айб» по телефону, обсуждая много вопросов, получилось так, что лишь сегодня я посетил старшую школу «Айб», которая открылась в Ереване осенью.
Представляя свои впечатления, хочу быть расточительным в словах и сказать, что я увидел Будущее Армении и Армянскую Мечту.
В школе меня впечатлило многое: дизайн, зал, теплота и т.д. Но самое важное - это дети, которых я увидел в школе «Айб». В них я увидел то общество, в котором мы хотим жить - умное, творческое, открытое и улыбающееся.
Школу мне показывали двое учеников. Они явно делали это не впервые, но вы должны были видеть их воодушевление и блеск в глазах, искреннее желание показать и представить каждый уголок. Мы вошли в один из классов, в котором учатся 18 человек. Вновь - умные глаза, сдержанные улыбки и достоинство. Я видел те же лица в тех частях школы, где ученики проводят свободное от занятий время.
Это были свободные и уверенные в себе люди. Я увидел, наверное, половину из учащихся в школе 72 детей, и все они были такими. Уверен, что те, кого я не видел, тоже не будут исключением.
Можете сказать, что я рисую идеальную картину. Пойдите и посмотрите сами, и если решите, что я преувеличил, готов поспорить. На мгновение вы забудете, что находитесь в Армении, где о будущем больше всего говорят те, по чьей вине наше прошлое и настоящее является столь невеселым. Вам покажется, что вы находитесь в одном из кампусов Стенфордского университета, или в офисе Google.
Не надо много рассуждать о будущем. Будущее нужно создавать сегодня, чем и занимаются основатели и сотрудники клуба и фонда «Айб». И если вы не верите в будущее Армении, пойдите в школу «Айб» и загляните в глаза учащихся там детей. Сразу «заразитесь».