Վերջերս հանդիպել եմ օտարերկրյա մի պաշտոնյայի, ով մեկ օրինակի վրա բացատրում էր, թե ի՞նչ է նշանակում պետական կառավարման համակարգի «ներքին դիմադրությունը»։
Պատկերացնենք, որ երկրի ղեկավարը հայտարարում է, որ հաջորդ ամսվանից երկրի թվով 45.000 առավել աղքատ բնակիչները ստանալու են լրացուցիչ սոցիալական նպաստ։ Ճիշտ ու ողջունելի որոշում, բոլոր քաղաքական ուժերը կողմ են, երկրի բնակչությունը դրսեւորում է դրական վերաբերմունք։ Պետք է շատ արագ իրագործել։
Անցնում է մեկ ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Պարզվում է, որ երկրի ղեկավարի հայտարարությունից հետո ֆինանսների նախարարությունը չի իրականացրել համապատասխան ֆինանսական միջոցների հատկացումը։ Ինչո՞ւ։ Չէ՞, որ դա ֆինանսների նախարարության անմիջական գործառույթն է։ Պարզվում է, որ ֆինանսների նախարարությունը այդ միջոցները հատկացնելու ուղղակի հանձնարարական չի ստացել։
Խնդիրը լուծվում է։ Ֆինանսական միջոցները հատկացվում են։
Անցնում է մեկ ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Պարզվում է, որ չնայած ֆիանանսական միջոցները հատկացված են, սակայն չի որոշվել, թե ո՞ր գերատեսչությունն է նպաստները հատկացնելու։ Բոլորի համար ակնհայտ է, որ դա սոցալական պաշտպանության նախարարության գործառույթն է, սակայն նախարարությունը պնդում է, որ նման ցուցում չի ստացել։
Խնդիրը լուծվում է, նպաստները «տեղ հասցնելու» պարտականությունը դրվում է սոցալական պաշտպանության նախարարության վրա։
Անցնում է մեկ ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Պարզվում է, որ նպաստները բաժանում է սոցիալական պաշտպանության նախարարության կազմում գործող վճարման ծառայությունը։ Որպեսզի այն բաժանի լրացուցիչ 45.000 նպաստառուի նպաստը, անհրաժեշտ է ներգրավել 2.000 լրացուցիչ աշխատող։ Այդ գործընթացը կարող է տեւել մինչեւ ութ ամիս։ Ի՞նչ անել։
Որոշվում է վճարումներն իրականացնել պետական փոստի միջոցով, որն ունի բաժանմունքներ երկրի բնակավայրերի մեծ մասում։ Խնդիրը լուծվում է։
Անցնում է մեկ ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Պարզվում է, որ պետական փոստին սոցիալական պաշտպանության նախարարությունը չի տեղեկացրել այն 45.000 մարդկանց տվյալները (անուն, ազգանուն, բնակության վայր եւ այլն), ում պետք է վճարվի նպաստը։ Պատճառը՝այդ ցուցակները մշտապես կազմել է վճարման ծառայությունը։ Սակայն, քանի որ այս պարագայում այդ ծառայությունը չի վճարելու նպաստը, ապա ցուցակները չեն կազմվել։
Խնդիրը լուծվում է, պետական փոստին տրամադրվում են նպաստառուների ցուցակները։
Անցնում է մեկ ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Պարզվում է, որ պետական փոստը, ստանալով ցուցակները, բացահայտել է, որ նպաստառուների մեծ մասը բնակվում է ծայրահեղ աղքատ հեռավոր բնակավայրերում, որտեղ փոստի բաժանմունքները բացակայում են։ Ի՞նչ անել։
Որոշվում է նպաստի գումարը տրամադրել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներին (համայնքապետերին), որպեսզի վերջիններս վճարեն այդ նպաստը իրենց բնակիչներին։ Խնդիրը լուծվում է։
Անցնում է երկու ամիս։ Որոշումն իրագործված չէ։ Նպաստը տեղ չի հասել։ Շուտով ընտրություններ են, եւ համայնքի ղեկավարները ուզում են այդ նպաստները բաժանել «հանդիսավոր» պայմաններում` ընտրությունների օրվան ավելի մոտ։
...
Իսկ հիմա պատկերացնենք, որ երկրի ղեկավարը «մի փոքր» ավելի «բարդ» որոշում է կայացրել։ Պատկերացնենք, որ նա որոշել է բարեփոխել, օրինակ, ձեռնարկությունների գրանցման ռեգիստրը՝ ապահովել նոր բիզնեսի գրանցում 15 րոպեում, «մեկ պատուհանի» միջոցով, էապես նվազեցնելով կոռուպցիոն ռիսկը։

«Внутреннее сопротивление» - Mediamax.am
Недавно я встречался с одним иностранным чиновником, который на одном примере объяснил, что означает «внутреннее сопротивление» системы государственного управления.
Представим: глава государства заявляет, что со следующего месяца 45.000 наиболее бедных граждан страны начнут получать дополнительное социальное пособие.  Правильное и похвальное решение, все политические силы выступают «за», население страны также реагирует положительно. Надо быстро воплотить решение в жизнь.
Проходит месяц. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Оказывается, после заявления главы государства министерство финансов не выделило соответствующие финансовые средства. Почему? Ведь это непосредственная функция минфина?! Оказывается, ведомство не получило прямого указания о выделении этих средств.
Вопрос решается. Финансовые средства выделяются.
Проходит месяц. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Оказывается, что несмотря на выделение финансовых средств, пока не решено, какое именно ведомство займется распределением пособий.  Всем ясно, что это - функция министерства социальной защиты, но министерство утверждает, что такого указания не получало.
Вопрос решается, и обязанность за «доставку» пособий возлагается на министерство соцзащиты.
Проходит месяц. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Оказывается, что пособия раздает служба выплат, действующая в составе министерства. Чтобы служба раздала дополнительные пособия 45.000 гражданам, необходимо привлечь более 2.000 дополнительных сотрудников. Этот процесс может занять до 8 месяцев. Что делать?
Принимается решение осуществить раздачу пособий посредством государственной почты, которая имеет отделения в большинстве населенных пунктов страны. Вопрос решается.
Проходит месяц. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Оказывается, что министерство социальной защиты не передало государственной почте данные (имя, фамилия, место проживания и др.) 45.000 лиц, которые должны получить пособия. Причина в том, что эти списки всегда составляла служба оплаты, но поскольку в данном случае пособия раздает не она, то и списки не составлены.
Проблема решается. Государственной почте предоставляются списки людей.
Проходит месяц. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Оказывается, что государственная почта, получая списки, выявила, что большинство этих людей проживает в крайне бедных населенных пунктах, где отделений почты просто нет. Что делать?
Принимается решение предоставить финансовые средства главам органов местного самоуправления (руководителям общин), чтобы те раздали пособия своим жителям. Проблема решена.
Проходит еще два месяца. Решение не выполнено. Пособие «не дошло до места». Скоро выборы, и главы общин хотят выдать пособия в «торжественных» условиях, поближе к выборам.
А теперь представим, что глава государства принял «немного» более «сложное» решение. Представим, что он решил реформировать, к примеру, госрегистр предприятий, обеспечивая оформление нового бизнеса за 15 минут посредством «единого окна», существенно сокращая коррупционные риски.