Սուրկովը, վարորդական իրավունքս, Փաշինյանն ու «ՊԱԿ-ի սպա Պուտինը» - Mediamax.am
Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավարի տեղակալ Վլադիսլավ Սուրկովի ֆրանսիական L'Express պարբերականին տված ծավալուն հարցազրույցը, որը թարգմանաբար ներկայացրել ենք հայերեն եւ ռուսերեն, առիթ հանդիսացավ, որ ավելի քան 20 տարի առաջ տեղի ունեցած երկու դրվագի մասին հիշեմ:
2002 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Երեւանում էր Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վլադիսլավ Սուրկովը: Առավոտյան նրան ընդունել էր նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, իսկ ցերեկը Սուրկովը «Երեւան» հյուրանոցում off-the-record ձեւաչափով հանդիպել էր լրատվամիջոցների ղեկավարների հետ, որոնց թվում նաեւ ես էի:
Հանդիպման մանրամասները չեմ հիշում, բայց Սուրկովն ինձ մոտ ասոցացվում է ճանապարհային ոստիկանների հետ առաջին շփմանս հետ:
Վարորդական իրավունքս ստացել էի այդ հանդիպումից ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ եւ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, «խամ» (անփորձ) վարորդ էի: Մեքենան կայանել էի հյուրանոցի մուտքի մոտ՝ չնկատելով արգելող նշանը: Ու երբ Սուրկովի հետ հանդիպումից իջա, տեսա, որ ոստիկաններն արդեն ակտ են կազմում: Դա հերիք չէր, պարզվեց, որ հանդիպմանը շտապելիս գրասենյակում եմ թողել դրամապանակս՝ վարորդական իրավունք էլ մեջը: Փորձեցի ոստիկաններին բացատրել, որ շատ կարեւոր մարդու հետ հանդիպումից եմ գալիս, բայց նրանք անդրդվելի էին եւ մեքենան տարան տուգանային հրապարակ:
Սուրկովի՝ Երեւան ժամանելուց մեկ օր առաջ, 2002թ. հոկտեմբերի 23-ի երեկոյան չեչեն ահաբեկիչները Մոսկվայում գրավել էին Դուբրովկայի համերգասրահը, որտեղ ընթանում էր «Նորդ Օստի» մյուզիքլը: 900-ից ավել հանդիսատես պատանդ էր վերցվել: Երեք օր անց իրավապահները գրոհեցին դահլիճը՝ հատուկ գազ կիրառելով: Զոհվեցին պատանդներից 130-ը, իսկ «Նորդ Օստ» անունը դարձավ Ռուսաստանի նորագույն պատմության ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկի խորհրդանիշը:
«Նորդ Օստ»-ի գրոհից հետո Նիկոլ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակը» խմբագրական հրապարակեց, որում խիստ քննադատության ենթարկեց Վլադիմիր Պուտինին:
«Դուբրովկայում տեղի ունեցածը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս ՊԱԿ-ի սպա Պուտինի վերաբերմունքը մարդկային կյանքերին։ Այս դեպքում Ռուսաստանի նախագահը որոշեց ազատվել գլխացավից՝ տանջալի մահվան դատապարտելով իր երկրի քաղաքացիներին, այդ թվում՝ կանանց ու երեխաներին», - գրում էր Փաշինյանը:
Նա, իհարկե, ամենահամարձակ երազներում չէր կարող տեսնել, որ 16 տարի անց Հայաստանի ղեկավարի կարգավիճակում առաջին անգամ հանդիպելու է «ՊԱԿ-ի սպա Պուտինին»:

Встреча с Сурковым, мои водительские права, Пашинян и «офицер КГБ Путин» - Mediamax.am
Большое интервью бывшего заместителя руководителя администрации президента России Владислава Суркова французскому L'Express, которое мы перевели на армянский и на русский, помогло вспомнить два эпизода более чем двадцатилетней давности.
24 октября 2002 года в Ереване находился заместитель руководителя администрации президента России Владислав Сурков. Утром его принял президент Роберт Кочарян, а днем Сурков в отеле «Ереван» встретился в формате off-the-record с руководителями армянских СМИ, среди которых был и я.
Подробностей встречи не помню, зато Сурков четко ассоциируется у меня с первым общением с сотрудниками дорожной полиции.
Водительские права я получил всего за неделю до этой встречи и был, мягко говоря, неопытным водителем. Я припарковал машину у входа в отель, не заметив запрещающий знак. И выходя со встречи с Сурковым, обнаружил, что полицейские уже составляют протокол. Мало того - оказалось, что спеша на встречу, я оставил в офисе портмоне с водительскими правами. Я самоуверенно попытался объяснить полицейским, что был на встрече с очень важным человеком, но они были непреклонны и отвещли машину на «штрафную площадку».
За день до прибытия Суркова в Ереван, вечером 23 октября 2002 года, чеченские террористы захватили в Москве концертный зал на Дубровке, где шел мюзикл «Норд-Ост». Более 900 зрителей стали заложниками. Три дня спустя правоохранители штурмовали зал, применив специальный газ. Погибли 130 заложников, а название «Норд-Ост» стало символом одной из самых страшных трагедий в новейшей истории России.
После штурма «Норд-Оста» Никол Пашинян опубликовал в своей газете «Айкакан жаманак»  редакционную статью, в которой резко критиковал Владимира Путина.
«То, что произошло в Дубровке, еще раз показывает отношение офицера КГБ Путина к человеческим жизням. В данном случае президент России решил избавиться от головной боли, обрекая на мучительную смерть граждан своей страны, в том числе - женщин и детей», - писал Пашинян.
Он, конечно, не мог даже в самых смелых мечтах представить, что 16 лет спустя в качестве руководителя Армении впервые встретится с «офицером КГБ Путиным».