Մեդիամաքս 25+. զարգանալ եւ իրացնել ներուժը - Mediamax.am
Մեդիամաքսի 2023 թվականը ամփոփող Դեպի 25-ամյակ. միմյանց ճանաչելու եւ «խմորը» միասին հունցելու մասին սյունակում գրել էի, որ 2024 թվականի համար շատ մտքեր ու ծրագրեր ունենք: Բայց, անկեղծ ասած, չէի պատկերացնում, որ այդքան արդյունավետ տարի կունենանք՝ երեւի լավագույններից մեկը Մեդիամաքսի արդեն քառորդ դար տեւող պատմության մեջ:
Ի սկզբանե որոշել էինք, որ 25-ամյակն ավանդական ձեւերով չենք տոնելու եւ փորձելու ենք հոբելյանական տարին նշանավորել կարեւոր նախագծերով:
Այս տարի երկու գիրք հրատարակեցինք՝ «ՎԱՆՈՆ ՈՒ ՎԱԶԳԵՆԸ. Երկու ընկերոջ կյանքն ու ողբերգությունը» եւ Խորհրդային Հայաստանի 71 տարիները խճանկարի ձեւաչափով ներկայացնող «Հայկական կարմիր» գիրք-ալբոմը:
Առաջինը բեսթսելեր է դարձել: Առաջին տպաքանակը սպառվեց երկու շաբաթում, երկրորդը՝ երեք շաբաթում: Հիմա վաճառքում երրորդ տպաքանակն է եւ դինամիկան շարունակում է ոգեւորիչ մնալ՝ միայն «Բուկինիստ» գրախանութների ցանցում օրական միջինում 10 գիրք է վաճառվում:
«Հայկական կարմիրի» վաճառքը նոր է մեկնարկել, բայց արդյունքներն արդեն շատ գոհացուցիչ են:
Տարեվերջին գործարկեցինք նաեւ մեր առցանց գրախանութը, որտեղ այս պահին 6 գիրք է ներկայացված:
Այս տարի նոր ոլորտ մուտք գործեցինք եւ Skill Marketing Company-ի հետ համատեղ կազմակերպեցինք առաջին Robust Armenia կոնֆերանսը՝ «Կայուն զարգացում եւ ESG. միջազգային օրակարգ, տեղական կարիքներ» խորագրի ներքո:
Robust Armenia-ն լինելու է ամենամյա, ցանկանում ենք, որ այն
հարթակ դառնա Հայաստանի կայուն զարգացման հարցերը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների կողմից քննարկելու համար: Այս պահին աշխատում ենք 2025 թվականի կոնֆերանսի ծրագրի վրա:
Չեմ բացառում, որ 2025 թվականին այլ թեմաներով եւս կոնֆերանսներ կկազմակերպենք՝ այդ ուղղությունը հեռանկարային ենք համարում:
Սեպտեմբերից աշխատում ենք Մեդիամաքս մեդիա ընկերության զարգացման ռազմավարության վրա եւ նախատեսում ենք այն ավարտուն տեսքի բերել 2025 թվականի փետրվարին, որից հետո մեկնարկելու է իրականացումը: Ինչպես ասաց մեզ հետ աշխատող փորձառու միջազգային փորձագետը, «25 տարի դուք գրեթե ամեն ինչը ճիշտ եք արել՝ առաջնորդվելով բնազդով, իսկ հիմա ժամանակն է, որ կուտակած ներուժն ավելի լավ օգտագործեք՝ ավելի համակարգային պրակտիկաների միջոցով»:
Անկեղծ ասած, նախկինում թերահավատ եմ վերաբերվել ռազմավարություններին՝ նախընտրելով կիրառական գործը, բայց վերջին ամիսների աշխատանքի ընթացքում համոզվել եմ, որ իսկապես ունենք մեծ ներուժ, որը չիրացնելն անմիտ շռայլություն է:
2024 թվականին, ինչպես միշտ, փորձել ենք ուշադրության կենտրոնում պահել մարդուն՝ մեր մարդակենտրոն նյութերի ընտրանին հասանելի է այս հղումով: Մենք գրում ենք մարդկանց մասին՝ մարդկանց համար: Մեդիամաքսի հաջողության ամենակարեւոր գրավականներից մեկն այն փոխադարձ հարգանքն է, որը կա մեր եւ մեր ընթերցողների միջեւ: Ձեր կողմից գնահատված եւ սիրված լինելը ե՛ւ հաճելի է, ե՛ւ պարտավորեցնող: Վստահ եղեք, որ Մեդիամաքսում շատ լավ են հասկանում ձեր վստահության արժեքը:

В колонке по итогам 2023 года я писал о том, что у нас много идей и планов на следующий год. Но, честно говоря, не думал, что этот год окажется столь продуктивным и, наверное, одним из лучших за 25-летнюю историю Медиамакс.
Мы сразу решили, что 25-летие праздновать не будем и постараемся наполнить юбилейный год важными проектами.
В этом году мы издали две книги «Вано и Вазген: жизнь и трагедия двух друзей» и книгу-альбом «Армянский красный» о Советской Армении.
Первая книга стала бестселлером. Первое издание было распродано за две недели, второе - за три. Сейчас в продаже третье издание, и динамика по-прежнему радует: только в сети книжных магазинов «Букинист» в среднем ежедневно продается 10 экземпляров.
Продажи второй начались недавно, но результаты уже хорошие.
В конце года мы запустили свой книжный интернет-магазин, где в данный момент представлено 6 книг.
В этом году мы начали осваивать новое направление и совместно с компанией Skill Marketing организовали и провели первую конференцию Robust Armenia «Устойчивое развитие и ESG: международная повестка, местные потребности».
Robust Armenia будет ежегодной, мы хотим, чтобы конференция стала платформой для обсуждения вопросов устойчивого развития Армении представителями частного сектора. Сейчас работаем над программой конференции 2025 года.
Не исключено, что в 2025 году проведем конференции и по другим темам, поскольку считаем это направление перспективным.
С сентября мы работаем над стратегией развития медиа-компании Медиамакс и планируем завершить работу в феврале 2025 года и перейти к реализации. Сейчас самое время лучше использовать накопленный потенциал посредством более системных практик». Сотрудничающая с нами международный консультант сказала: «25 лет вы практически все делали верно, руководствуясь интуицией, а сейчас настало время лучше использовать накопленный потенциал, внедряя более системные практики».
Честно говоря, я всегда относился к стратегиям скептически, предпочитая концентрироваться на практической работе, однако последние месяцы работы с консультантом убедили меня в том, что у нас действительно большой нереализованный потенциал, и не раскрывать его - глупая расточительность.
В 2024 году, как и всегда, в центре нашего внимания был человек. Мы пишем о людях и для людей. Один из важнейших ключей к успеху Медиамакс - взаимное уважение между нами и нашими читателями. То, что вы нас цените и любите - приятно, но и налагает на нас большую ответственность. Будьте уверены, что Медиамакс прекрасно осознает ценность вашего доверия.