Be Armenian, Be in jail?
Մի քանի օր առաջ Մեդիամաքսի գրասենյակում հյուրընկալել էինք FAST հիմնադրամի փոխնախագահ Սյուզաննա Շամախյանին: Վիվա-ՄՏՍ-ի գործընկերությամբ իրականացնում ենք «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագիրը ավագ դպրոցների աշակերտների համար, եւ Սյուզաննան նրանց պատմում էր, թե ինչպես կարելի է խուսափել ստարթափ հիմնելու ընթացքում ամենատարածված սխալներից:
Նախքան հանդիպման մեկնարկը դպրոցականներին պատմեցի, որ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը եւ նրանց գործընկերները որոշեցին Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանը նպաստող հիմնադրամ ստեղծել 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից անմիջապես հետո: Այն ժամանակ Ռուբենի հետ բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել: Այս հարցազրույցը, որը FAST-ի ծնվելու մասին առաջին պաշտոնական հիշատակումն էր, խմբագրել եւ վերախմբագրել ենք մի քանի տասնյակ անգամ: Առավել քան վստահ եմ, որ FAST-ը, որը թեեւ դանդաղ, բայց հաստատակամորեն խաղի կանոններ է փոխում, Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտում գտնվելու պատճառներից մեկն է:
9 տարի առաջ այս օրը Նյու Յորքում պաշտոնապես մեկնարկեց 100 LIVES նախագիծը՝ BeArmenian, BeAlive կարգախոսի ներքո: Կարգախոսի հեղինակը Նուբար Աֆեյանն էր, ով իր ընտրությունն այսպես էր բացատրում.
«Տոկունություն, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք BeArmenian, BeAlive [«հա՛յ եղիր, կենդանի՛ եղիր»] գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլեւ բոլորի համար»:
Նախաձեռնության մեկնարկից մի քանի օր առաջ Ռուբեն Վարդանյանի հետ մեկ այլ հարցազրույց էի արել, որտեղ նա, մասնավորապես, ասել էր.
«Այսօրվա Հայաստանը միջակ երկիր է միջակ հավակնություններով եւ սփյուռքի շատ հայերի մոտ ոչ հպարտություն է առաջացնում, ոչ էլ անհանգստություն իր ապագայի վերաբերյալ: Այժմ սփյուռքում Հայաստանի հանդեպ հիասթափության զգացում չկա, դա ավելի շատ կարելի է անվանել անտարբերություն, ինչը, իմ կարծիքով, ավելի վտանգավոր է, քան բացասական վերաբերմունքը, քանի որ որեւէ զգացմունք չի պարունակում»:
Հիշեցնեմ, որ այն ժամանակ մենք չգիտեինք, որ մեկ տարի անց լինելու է Ապրիլյան պատերազմը, իսկ 5 տարի անց՝ 44-օրյա պատերազմը:
Կարծում եմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտում է նաեւ BeArmenian, BeAlive գաղափարը առաջ տանելու համար: Այն, ինչը Ռուբենը փորձում էր Արցախում անել  2022-ի սեպտեմբերից մինչեւ 2023-ի սեպտեմբերը, այդ կարգախոսին միս ու արյուն տալն էր: Ինձ թվում է, որ շատ խելացի մարդ լինելով, հոգու խորքում նա հասկանում էր, որ իր պայքարը հաջողությամբ չի պսակվելու: Բայց նա նախընտրեց պայքարը անգամ այն դեպքում, երբ մեծամասնությունը հեգնանքով կամ քմծիծաղով էր վերաբերվում իր ջանքերին: Ու հենց այդ պատճառով է նա այսօր Բաքվի բանտում․ BeArmenian, BeAlive կարգախոսը, որից, վստահ եմ, Ռուբենը չի հրաժարվի երբեք, ավելի վտանգավոր է նրա գլխավոր բանտապետի համար, քան այն պայմանական «ռեւանշիստական տրամադրությունները», որոնց մասին վերջինս հաճախ խոսում է:

Be Armenian, Be in jail? - Mediamax.am
A few days ago, we hosted Suzanna Shamakhyan, the Vice President at the FAST Foundation, at our Mediamax office. In partnership with Viva-MTS, we implement the Get Started educational program for high school students, and Suzanna shared with them how to avoid the most common mistakes while establishing a startup.
Before the start of the meeting, I told the students that immediately after the April 2016 war Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan and their colleagues decided to establish a foundation that would advance the development of science and technology in Armenia. At that time, we had many discussions with Ruben. This interview, which for the first time officially announced the birth of FAST, was edited and re-edited dozens of times. It is beyond doubt that FAST, which is slowly but surely becoming the game changer, is one of the reasons why Ruben Vardanyan is in jail in Baku.
On this day nine years ago, the 100 LIVES project was officially launched in New York under BeArmenian, BeAlive slogan. The author of the slogan was Noubar Afeyan, who explained his choice as follows:
“Resilience, fortitude and gratitude are characteristics peculiar to Armenians. However, these traits are common to all the people, not only us. We developed the concept of #BeArmenian #BeAlive to encapsulate the strength of the human spirit – not just for Armenians, but for everyone.”
A few days before the start of the initiative, I did another interview with Ruben Vardanyan, in which he specifically said:
“As a country with present limited ambitions Armenia neither evokes pride among Diaspora Armenians, nor fear for its future. The attitude the Diaspora demonstrates toward Armenia is not about disappointment but about apathy, which in my opinion, is way more dangerous than negative attitude as it lacks emotions.”
Little did we know at that time that the April war would unfold a year later, and the 44-day war five years later.
I think that another reason why Ruben Vardanyan is in prison in Baku is his promotion of the idea of BeArmenian, BeAlive. What Ruben tried to do in Artsakh from September 2022 to September 2023 was to give flesh and blood to this slogan. I guess, being a very smart person, deep inside he knew that he would not succeed in his struggle. Nevertheless, he chose to fight even in the face of mockery and sarcasm. And this is the very reason why he is in jail in Baku today. The slogan BeArmenian, BeAlive, which I am sure Ruben will never give up, poses a greater danger for his main jailer than the traditional “revanchist sentiments” this jailer often talks about.