Be Armenian, Be in jail?
Մի քանի օր առաջ Մեդիամաքսի գրասենյակում հյուրընկալել էինք FAST հիմնադրամի փոխնախագահ Սյուզաննա Շամախյանին: Վիվա-ՄՏՍ-ի գործընկերությամբ իրականացնում ենք «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագիրը ավագ դպրոցների աշակերտների համար, եւ Սյուզաննան նրանց պատմում էր, թե ինչպես կարելի է խուսափել ստարթափ հիմնելու ընթացքում ամենատարածված սխալներից:
Նախքան հանդիպման մեկնարկը դպրոցականներին պատմեցի, որ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը եւ նրանց գործընկերները որոշեցին Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանը նպաստող հիմնադրամ ստեղծել 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից անմիջապես հետո: Այն ժամանակ Ռուբենի հետ բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել: Այս հարցազրույցը, որը FAST-ի ծնվելու մասին առաջին պաշտոնական հիշատակումն էր, խմբագրել եւ վերախմբագրել ենք մի քանի տասնյակ անգամ: Առավել քան վստահ եմ, որ FAST-ը, որը թեեւ դանդաղ, բայց հաստատակամորեն խաղի կանոններ է փոխում, Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտում գտնվելու պատճառներից մեկն է:
9 տարի առաջ այս օրը Նյու Յորքում պաշտոնապես մեկնարկեց 100 LIVES նախագիծը՝ BeArmenian, BeAlive կարգախոսի ներքո: Կարգախոսի հեղինակը Նուբար Աֆեյանն էր, ով իր ընտրությունն այսպես էր բացատրում.
«Տոկունություն, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք BeArmenian, BeAlive [«հա՛յ եղիր, կենդանի՛ եղիր»] գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլեւ բոլորի համար»:
Նախաձեռնության մեկնարկից մի քանի օր առաջ Ռուբեն Վարդանյանի հետ մեկ այլ հարցազրույց էի արել, որտեղ նա, մասնավորապես, ասել էր.
«Այսօրվա Հայաստանը միջակ երկիր է միջակ հավակնություններով եւ սփյուռքի շատ հայերի մոտ ոչ հպարտություն է առաջացնում, ոչ էլ անհանգստություն իր ապագայի վերաբերյալ: Այժմ սփյուռքում Հայաստանի հանդեպ հիասթափության զգացում չկա, դա ավելի շատ կարելի է անվանել անտարբերություն, ինչը, իմ կարծիքով, ավելի վտանգավոր է, քան բացասական վերաբերմունքը, քանի որ որեւէ զգացմունք չի պարունակում»:
Հիշեցնեմ, որ այն ժամանակ մենք չգիտեինք, որ մեկ տարի անց լինելու է Ապրիլյան պատերազմը, իսկ 5 տարի անց՝ 44-օրյա պատերազմը:
Կարծում եմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտում է նաեւ BeArmenian, BeAlive գաղափարը առաջ տանելու համար: Այն, ինչը Ռուբենը փորձում էր Արցախում անել  2022-ի սեպտեմբերից մինչեւ 2023-ի սեպտեմբերը, այդ կարգախոսին միս ու արյուն տալն էր: Ինձ թվում է, որ շատ խելացի մարդ լինելով, հոգու խորքում նա հասկանում էր, որ իր պայքարը հաջողությամբ չի պսակվելու: Բայց նա նախընտրեց պայքարը անգամ այն դեպքում, երբ մեծամասնությունը հեգնանքով կամ քմծիծաղով էր վերաբերվում իր ջանքերին: Ու հենց այդ պատճառով է նա այսօր Բաքվի բանտում․ BeArmenian, BeAlive կարգախոսը, որից, վստահ եմ, Ռուբենը չի հրաժարվի երբեք, ավելի վտանգավոր է նրա գլխավոր բանտապետի համար, քան այն պայմանական «ռեւանշիստական տրամադրությունները», որոնց մասին վերջինս հաճախ խոսում է:

Be Armenian, Be in jail?
Несколько дней назад мы принимали в офисе Медиамакс вице-президента фонда FAST Сюзанну Шамахян. В партнерстве с Вива-МТС мы реализуем образовательную программу «Стартуй!» для старшеклассников, и Сюзанна рассказала им, как избежать самых распространенных ошибок при запуске стартапа.
Перед началом встречи я рассказал школьникам, что Рубен Варданян, Нубар Афеян и их друзья решили создать фонд для развития науки и технологий в Армении сразу после апрельской войны 2016 года. Тогда у нас было много обсуждений с Рубеном. Это интервью, ставшее первым официальным упоминанием о FAST, мы редактировали десятки раз. Я более чем уверен, что FAST, который медленно, но верно меняет правила игры, является одной из причин, по которой Рубен Варданян находится в бакинской тюрьме.
9 лет назад в этот день в Нью-Йорке был официально запущен проект 100 LIVES под девизом BeArmenian, BeAlive. Автором лозунга стал Нубар Афеян, который так объяснил свой выбор:
«Стойкость, воля к жизни и благодарность – черты присущие армянам. Однако этими же качествами наделены все люди. Мы разработали идею #BeArmenian, #BeAlive [«будь армянином, будь живым»] для кристаллизации силы человеческого духа. Не только для нас, армян, но и для всех».
За несколько дней до запуска инициативы я взял еще одно интервью у Рубена Варданяна, в котором он, в частности, сказал:
«Сегодняшняя Армения как средняя страна со средними амбициями не вызывает у многих армян диаспоры ни гордости, ни страха за ее будущее. Сегодня в диаспоре нет разочарования в отношении Армении, скорее, это можно назвать безразличием, которое, на мой взгляд, гораздо опаснее негативного отношения, поскольку лишено каких-либо эмоций».
Напомню, тогда мы еще не знали, что через год случится апрельская война, а через 5 лет - 44-дневная.
Рубен Варданян находится в бакинской тюрьме и за верность идее BeArmenian, BeAlive. То, что Рубен пытался сделать в Арцахе с сентября 2022 по сентябрь 2023 года, было попыткой придать этому лозунгу плоть и кровь. Думаю, что будучи очень умным человеком, в глубине души он понимал, что его борьба не увенчается успехом. Но он предпочел борьбу даже тогда, когда большинство отнеслись к его  усилиям со скепсисом и усмешкой. И именно поэтому он сегодня  в бакинской тюрьме. Лозунг BeArmenian, BeAlive, от которого, уверен, Рубен не откажется никогда, более опасен для его главного тюремщика, чем те «реваншистские настроения», о которых тот часто говорит.