«Սովն» ու Հասքելը՝ ճակատագրի եւ պատմության հեգնանքի արանքում - Mediamax.am
Հունիսի 3-ին Երեւանի Կինոյի տանը գրող, սցենարիստ Ալեքսանդր Արխանգելսկին եւ ռեժիսոր Տատյանա Սորոկինան ներկայացրեցին իրենց «Սովը» ֆիլմը՝ 1920-1922 թվականներին Խորհրդային Ռուսաստանում մոլեգնած զանգվածային սովի մասին։
Հանդիսատեսների մեծ մասը ռուսներ էին, սրահում ընդամենը մի քանի հայ կար։ Ցուցադրությունից հետո հեղինակները պատասխանում էին հարցերին եւ դիտարկումներին, եւ այդ շփումը տեւեց մոտավորապես նույնքան, որքան ֆիլմը: Տատյանա Սորոկինան խոստովանեց, որ այդպես հազվադեպ է լինում։
Ընկերս մի երկու անգամ քթի տակ փնթփնթաց, թե «իրենք այստեղ աշխույժ քննարկում են իրենց պատմության հարցերը, ընդհանրապես չհիշելով, որ Հայաստանում են»։ Ի դեպ, նրան անհնար է մեղադրել ռուսատյացության մեջ.
վերջին 25 տարին ապրել է Մոսկվայում։
Ֆիլմի զգալի մասը նվիրված է օգնությանը, որը ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Հերբերտ Հուվերը՝ American Relief Organization (ARA) միջոցով, եւ լեգենդար բեւեռախույզ եւ մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենը տրամադրել էին Ռուսաստանին սովի տարիներին։
Էկրանին երեւաց Ռուսաստանում ARA-ի առաքելության ղեկավար, գնդապետ Ուիլյամ Հասքելը, որի դեմքն ինձ ծանոթ թվաց, բայց ինքս ինձ ասացի. «Երեւի ինչ-որ մեկի հետ շփոթում ես»։
Մոտ մեկ ժամ անց, երբ հանդիսատեսները եւ ֆիլմի հեղինակներն ակտիվ շփվում էին, հասկացա, որ չեմ շփոթել. հեռախոսով բացեցի Մեդիամաքսի «Հանրապետություն» նախագիծը եւ համոզվեցի. «ճանաչում եմ» Հասքելին:
1919 թվականի հուլիսին Միացյալ Նահանգները ստանձնում են Հայաստանի մանդատը, եւ Խաղաղության համաժողովի Հինգի խորհուրդը որոշում է Կովկաս ուղարկել ամերիկացի գնդապետ Ուիլյամ Հասքելին, որը հանդես էր գալու որպես Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ։ Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ Իտալիայի կառավարությունների բոլոր ներկայացուցիչները պետք է սերտորեն գործակցեին եւ աջակցեին Հասքելի առաքելությանը:
Նախքան Հայաստան մեկնելը, Սոֆիայում հանդիպելով հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք «խանդավառ ընդունելություն էին ցուցաբերել» գնդապետին, Հասքելն ասել էր, որ ինքը նախ կարգավորելու է Անդրկովկասի երեք հանրապետությունների սահմանների հարցը, ապա զբաղվելու է արեւմտահայ գաղթականներին Թուրքահայաստան տեղափոխելու հարցերով։
Օգոստոսի 21-ի առավոտյան Հասքելն արդեն Երեւանում էր։ Մայրաքաղաքում նրա ընդունելությունն ավելի ճոխ էր՝ քաղաքի կենտրոնական փողոցների տները զարդարված էին ծաղիկներով ու գորգերով։ Կայարանում նրան դիմավորում են վարչապետը, բոլոր նախարարները, խորհրդարանի նախագահը, բարձրաստիճան զինվորականներ, պատգամավորներ։ Զինվորական նվագախումբը Հասքելի մոտենալուն պես նվագում է «Մեր հայրենիքը»։
Օգոստոսի 22-ին գնդապետ Հասքելն այցելում է խորհրդարան եւ, մասնավորապես, ասում է, որ պետք չէ ուշադրություն դարձնել սահմանային դեպքերին, տարածքային կորուստներին, միեւնույն է, Խաղաղության վեհաժողովի կողմից սահմանները հստակեցնելուց հետո դրանք կրկին անցնելու են Հայաստանին։
Օգոստոսի վերջին նա մեկնում է Բաքու, որտեղ Ադրբեջանի վարչապետ Նասիբ Բեկ Ուսուբբեկովի հետ հանդիպելուց հետո ներկայացնում է հայ-ադրբեջանական հակասությունների կարգավորման իր ծրագիրը։
Համաձայնագրի 11-րդ եւ 15-րդ կետերը վերաբերում էին երկաթուղային հաղորդակցությանը։ Շարուր-Դարալագյազով եւ Նախիջեւանով դեպի պարսկական սահման անցնող երկաթուղին պետք է վերականգնվեր եւ անհապաղ բացվեր։ Այն միացվելու էր հայկական երկաթուղային ցանցին, որի վերահսկողությունն իրականացնելու էր ամերիկյան կողմը։ Նոր կառուցվող Բաքու-Ջուլֆա երկաթուղին անցնելու էր Ադրբեջանի կառավարության բացարձակ տնօրինությանը, եւ ոչ ոք իրավունք չէր ունենալու միջամտելու կառուցմանը։ Նախիջեւանում եւ Շարուրում չեզոք գոտի ստեղծելու գնդապետ Հասքելի կազմած նախագիծը խիստ խոցելի էր դարձնում Հայաստանի հարավային սահմանները եւ հանրապետության մասնատման իրական վտանգ ստեղծում։ Արբեջանի վարչապետ Ուսուբբեկովն էլ պնդում էր, որ Զանգեզուրը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է եւ իրավունքը նրանց տվել է գնդապետ Հասքելը:
Ֆիլմի հեղինակները եւ հանդիսատեսները շարունակում էին շփումը, ես թերթում էի «Հանրապետություն» նախագծի գլուխներն ու մտածում. 100 տարի է անցել, բայց Հայաստանը, ինչպես եւ այն ժամանակ, կանգնած է լինել-չլինելու արանքում, քննարկվում են սահմանների եւ Նախիջեւանով անցնող երկաթուղու նույն հարցերը, իսկ ռուսական արտագաղթի նոր ալիքի ներկայացուցիչները Երեւանում դիտարկում են իրենց պատմության հարցերը։ Եվ դա ամենեւին կշտամբանք չէր, այլ անկեղծ զարմանք՝ պատմության որոգայթների ու ճակատագրի հեգնանքի վերաբերյալ։

«Голод» и Хэскелл сквозь превратности судьбы и истории - Mediamax.am
3 июня в ереванском «Доме кино» писатель, сценарист Александр Архангельский и режиссер Татьяна Сорокина представляли свой фильм «Голод» о массовом голоде, охватившем в 1920-1922 годах Поволжье и другие регионы Советской России.
Большинство зрителей были русскими, армян в зале было несколько человек. После показа авторы отвечали на вопросы зрителей, и это общение продлилось примерно столько же, сколько и сам фильм: Татьяна Сорокина призналась, что так случается нечасто.
Мой товарищ пару раз тихо проворчал, что «они живо обсуждают здесь вопросы своей истории, вообще не вспоминая, что находятся в Армении». При этом его сложно заподозрить в русофобии - последние 25 лет он с большим удовольствием жил в Москве
Значительная часть фильма посвящена помощи, которую оказали голодающим в России министр финансов США Герберт Гувер посредством организации American Relief Organization (ARA) и легендарный полярник и гуманист Фритьоф Нансен.
Когда на экране появился руководитель миссии ARA в Советской России, полковник Уильям Хэскелл, его лицо показалось мне знакомым, но я сказал сам себе: «Наверное, с кем-то перепутал».
Примерно через час, когда общение зрителей и авторов фильма было в самом разгаре, я понял, что не перепутал - достал телефон и зашел на проект Медиамакс «Республика», посвященный Первой Республике (1918-1920). Так и есть – я «знаю» Хэскелла.
После Парижской мирной конференции 1919 года «Совет Пяти» принял решение отправить на Кавказ полковника Уильяма Хэскелла в качестве спецпредставителя Госдепартамента США. Одним из первых документов, который он получил на этом посту, было восторженное письмо армянского студенческого союза Константинополя. В августе, накануне визита в регион, американский полковник встретился с представителями армянской общины в Софии и сказал, что намерен заняться вопросом определения границ Армении, Грузии и Азербайджана, а затем – проблемой возвращения армян в Турецкую Армению.
21 августа 1919 года Хэскелла в Ереване встречали как дорогого гостя – центральные улицы города были устланы коврами и украшены цветами. На вокзале под звуки гимна Армении полковника встречали премьер-министр, глава парламента и депутаты. 23 августа, выступая в парламенте Армении, Хэскелл советовал парламентариям не обращать особого внимания на приграничные инциденты и территориальные потери, поскольку после уточнения границ Мирной конференцией потерянные территории будут возвращены Армении.
В конце августа 1919 года Хэскелл провел переговоры в Баку с премьер-министром Азербайджана, после чего выступил с планом урегулирования армяно-азербайджских противоречий.
11-й и 15-пункты плана касались возобновления железнодорожного сообщения по территории Нахиджевана. Этот участок должен был быть соединен с железнодорожной сетью Армении, а контроль над ним - осуществляться американцами.
План Хэскелла (претерпевший несколько модификаций) столкулся с неприятием государственных и политических кругов Армении, поскольку ставил по угрозу сохранность южных границ Армении и создавал реальую угрозу расчленения страны. В ноябре 1919 года премьер-министр Азербайджана Усуббеков утверждал, что «Хэскелл признает наши неотъемлемые права на Зангезур».
Авторы фильма продолжали общение со зрителями, я листал на телефоне эти главы проекта «Республика» и думал: прошло 100 лет, Армения как и тогда, балансирует на грани жизни и смерти, обсуждаются все те же вопросы границ и железной дороги через Нахиджеван, а представители новой волны русской эмиграции обсуждают в Ереване вопросы своей истории. И это вовсе не упрек, а искреннее удивление поворотами истории и превратностями судьбы.