Լիդիանը, ոլորտի լավագույն մասնագետներն ու նրանց անցած ճանապարհը - Mediamax.am
2017թ. հյուրընկալվել էի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Ընդերքաբանության եւ մետալուրգիայի ֆակուլտետում: Բացի ուսանողներին եւ դասախոսական կազմին Ամուլսարի ծրագիրը ներկայացնելուց, նաեւ փորձում էի ոգեւորել երիտասարդներին` պատմելով մասնագիտական զարգացման այն բազմաթիվ հնարավորությունների մասին, որոնք կարող է տալ երիտասարդ մասնագետներին Ամուլսարի նման հանքարդյունաբերական ծրագիրը:
Այսօր էլ վստահորեն ամեն առիթով նույն պնդումն եմ անում, քանի որ Լիդիան Արմենիայի գործունեության գրեթե 18 տարվա ընթացքում ականատես եմ եղել, թե ինչպես են 23-26 տարեկան հայ երիտասարդները տարիների ընթացքում դարձել ոլորտի առաջատար մասնագետներ Հայաստանում եւ Հայաստանից դուրս, գիտելիքներ ձեռքբերել ու զարգացել: Եվ այդ ամենն Ամուլսարի ծրագրի շրջանակներում եւ շնորհիվ:
Երբ 2006 թվականին տեղացի եւ միջազգային գործընկերների հետ նախաձեռնեցի Ամուլսարում երկրաբանահետախուզական աշխատանքները, նույնիսկ չէի էլ պատկերացնում, որ տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում հայտնաբերելու ենք Հայաստանի խոշորագույն ոսկու հանքավայրերից մեկը, եւ այն անցնելու է նման բարդ ճանապարհով:
Առավել եւս չէի էլ կարող մտածել, որ Ամուլսարը նման մեծ դերակատարություն է ունենալու ծրագրի շուրջ համախմբված բազմաթիվ հայ երիտասարդների կյանքի հետագա ընթացքի, մասնագիտական վերելքի վրա: Նրանցից շատերը իրենց երիտասարդության լավագույն տարիներն անցկացրեցին Լիդիանում` միջազգային ամենահեղինակավոր գործընկերների հետ նախագծելով բնապահպանական, տեխնոլոգիական ու սոցիալական կառավարման առումով Հայաստանի լավագույն հանքավայրը, զուգահեռաբար զարգանալով եւ դառնալով հանքարդյունաբերության  ոլորտի ամենապահանջված մասնագետները ոչ միայն տեղական, այլ նաեւ միջազգային շուկայում:
Mining Journal-ի մրցանակը, օրինակելի ԲՍԱԳ-ն ու մեր երիտասարդ մասնագետները
2011 թվականին Ամուլսարի հանքավայրի հայտնագործման եւ հետախուզական աշխատանքների համար Mining Jourmal-ի կողմից Լիդիանն արժանացավ «Նշանակալի նվաճում» (Outstanding Achievement) մրցանակին: Սա մեր երիտասարդ թիմի մեծ ձեռքբերումն էր միջազգային հարթակում: Այդ մրցանակի համար մեր երկրաբանները` անգլիացի փորձառու երկրաբան Թիմ Քոֆլինի եւ իմ գլխավորությամբ քրտնաջան աշխատել էին 5 տարի շարունակ:
Մեր թիմում այդ ժամանակ ամենաավագ երկրաբանը Արգամ Սնխչյանն էր, ով միացել էր Լիդիանին ընդամենը 26 տարեկան հասկանում: Թիմում էր նաեւ 24 տարեկան Հովհաննես Կարապետյանը, ով իր առաջին քայլերն էր անում երկրաբանության ոլորտում: Այսօր երկուսն էլ պահանջված մասնագետներ են: Նրանք ներգրավված են տարբեր հանքային ծրագրերում Մարոկկոյում, Կոլումբիայում, Կոտ Դի Վուարում, Գանայում, Վրաստանում եւ այլ երկրներում:
Իրենց մասնագիտական կարիերայի ամենասկզբում Ամուլսարը նրանց համար հնարավորություն ստեղծեց կողք կողքի աշխատելու երկրաբանության ոլորտում աշխարհի լավագույն 100-ից ավել երկրաբանների հետ, ովքեր իրենց գիտելիքներով ու փորձով կիսվում եւ ուղղորդում էին նրանց: Արդյունքում ունեցանք միջազգային մրցանակի արժանացած լավագույն հանքարդյունաբերական ծրագիրը, իսկ մեր աչքի առաջ ձեւավորվեցին բարձրակարգ երկրաբաններ:
Լիդիանում նման ճանապարհով անցել են նաեւ մեր բնապահպանական թիմի անդամները: Նրանք եւս գրանցել են աննախադեպ հաջողություններ, իսկ նրանց կատարած աշխատանքն արժանացել է միջազգային ճանաչման:
Հայաստանում կայուն զարգացման գծով ամենապահանջված մասնագետներից մեկը` Արմեն Ստեփանյանը, իր աշխատանքային ուղին այս ոլորտում սկսել է հենց Լիդիանում: Նա Լիդիանին միացավ 2007 թվականին՝ 28 տարեկան հասակում: Ամուլսարում գրեթե 14 տարվա աշխատանքը նրա համար եւս մեծ դպրոց դարձավ: Այսօր Արմենը Հայաստանի ամենամեծ հանքարդյունաբերական ընկերության` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կայուն զարգացման տնօրենն է:
Լիդիանի բնապահպանության գծով ներկայիս ղեկավար Արթուր Պեպանյանն իր առաջին քայլերը արեց Արմենի թիմում, երբ դեռեւս 24 տարեկան էր: Արթուրը Լիդիանում է արդեն 12 տարի, այս ընթացքում նա բնապահպանական կառավարման դասընթացներ է անցել Լոնդոնում, վերապատրաստվել եւ կայացել է որպես բանիմաց եւ փորձառու մասնագետ:
Արմենը, Արթուրը եւ մեր բնապահպանական թիմի մյուս անդամներն Ամուլսարում աշխատել են կենսաբազմազանության, բնապահպանական կառավարման, կայուն զարգացման ոլորտներում աշխարհի առաջատար մասնագետների՝ Ջո Թրեվիքի, Դեւիդ Բրիգնալի, Ջոն Հարքերի եւ այլոց հետ: Նրանց եւ միջազգային մասնագետների կողմից մշակված Ամուլսարի բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը 2018 թվականին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի եւ Ազդեցության գնահատման միջազգային ասոցիացիայի կազմակերպած հատուկ սիմպոզիումի ընթացքում ճանաչվեց օրինակելի, որից մինչ օրս օգտվում են տարբեր հանքարդյունաբերական ծրագրեր:
Շինարարություն առանց պատահարների, հողերի ձեռքբերում առանց կոնֆլիկտների
Աշխատանքային անվտանգության այն մշակույթը, որ ներդրեցինք Լիդիանում, 2000-ականների սկզբի համար աննախադեպ էր Հայաստանում: Եվ քանի որ լավ մասնագետներ չկային, մենք կերտում ենք նրանց Լիդիանում:
Մի շարք հեղինակավոր կազմակերպություններում մասնագիտական դասընթացներ եւ վերապատրաստումներ, փորձի փոխանակում միջազգային փորձառու մասնագետների հետ. այս ճանապարհն են անցել մեր աշխատանքային անվտանգության թիմի նախկին աշխատակիցներ Արթուր Հովսեփյանն ու Գուրգեն Եղիյանը՝ դառնալով առաջատար մասնագետներ: Գուրգենն Ամուլսարի հարակից Գնդեվազ համայնքից է: Այսօր նա հաջողությամբ շարունակում է իր մասնագիտական գործունեությունը Հայաստանում գործող մեկ այլ խոշոր ընկերությունում` ContourGlobal-ում:
Մեր աշխատանքային անվտանգության թիմի հիմքի վրա ձեւավորված արագ արձագանքման խումբն Արթուրի գլխավորությամբ 2017թ. ակտիվ մասնակցություն ունեցավ Արտավանում հրդեհաշիջման աշխատանքներին` արժանանալով տարբեր շնորհակալագրերի եւ պարգեւների, իսկ Արթուրին շնորհվեց միջազգային կարգի փրկարարի որակավորում:
Հենց մեր երիտասարդ աշխատակիցների փորձառու, աչալուրջ եւ պատասխանատու աշխատանքի շնորհիվ էլ 2018 թվականի Ամուլսարում շինարարական աշխատանքների ամենաթեժ ժամանակահատվածում գրանցեցինք 2 միլիոն մարդ/ժամ առանց աշխատաժամանակի կորստով պատահարի ցուցանիշը: Այս ցուցանիշը նշանակում է, որ ընկերության աշխատակիցները բոլորը միասին աշխատել են 2 միլիոն ժամ առանց որևէ պատահարի, որի հետևանքով ընկերության աշխատակիցը կարող էր բացակայել աշխատանքից կամ ի վիճակի չլիներ վերադառնալ իր պարտականություններին:
Նման որակի աշխատանք Հայաստանում այսօր նույնիսկ ցուցակված ընկերությունները չեն կարողանում ապահովել եւ մենք ժամանակ առ ժամանակ լսում ենք հանքարդյունաբերական ծրագրերում գրանցված մահվան ելքով դժբախտ պատահարների մասին: Այս ցուցանիշը նշանակալի է անգամ միջազգային փորձառու հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար:
Պատկերացրեք Հայաստանում 2010-ական թվականներին հողերի ձեռքբերման գործընթաց առանց որեւէ դժգոհության կամ կոնֆլիկտի: Եթե կմտածեք` հնարավոր չէ, Լիդիանի համայնքների ներգրավման թիմն իր իրականացրած աշխատանքով կապացուցի հակառակը: Ամուլսարի հանքի ենթակառուցվածքների տեղաբաշխման համար 2015 թվականին նախաձեռնեցինք հողերի ձեռքբերման գործընթաց հիմնականում Գնդեվազ համայնքում: Արդյունքում 145 հողատիրոջից ձեռք բերեցինք 278 հողակտոր՝ առանց որեւէ դժգոհության եւ գեթ մեկ դատական գործընթացի:
Գործընթացը գլխավորում էր Արամ Պարունակյանը, նա Լիդիանի հնաբնակներից է, միացել է ընկերությանն ավելի քան 13  տարի առաջ: Մասնագիտությամբ երկրաբան, համատեղությամբ նաեւ տաղանդավոր երաժիշտ Արամը շատ կարճ ժամանակում վերապրոֆիլավորվեց, վերապատրաստվեց որպես համայնքների ներգրավման մասնագետ: Արամի կատարած աշխատանքը հատկապես առանցքային նշանակություն ունի հանքարդյունաբերության ոլորտում, որը նա մինչ օրս հաջողությամբ իրականացնում է: Այդ մասին կփաստեն նաեւ Ամուլսարի շրջակա համայնքների բնակիչները:
Արամի գլխավորությամբ Լիդիանի իրականացրած հողերի ձեռքբերման գործընթացն արժանացել է միջազգային ուշադրության: Այսպես, 2016թ. Գրոնինգհեմի համալսարանի ամառային դպրոցում եւ 2017թ. Դանիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտում կազմակերպված վարպետության դասի ընթացում այն ներկայացվել է որպես օրինակելի ուղեցույց:
Լիդիանը տարբերանշանից այն կողմ
Հանրությունը որեւէ ընկերության մասին պատկերացում կազմելիս սովորաբար  տարբերանշանից այն կողմ չի տեսնում: Բայց հավատացեք` ընկերության իրական դեմքը, իրական արժեքը նրա անցած ճանապարհը կերտած մարդիկ են: Ինձ համար Լիդիանը մարդիկ են, որոնց կյանքում նաեւ Ամուլսարն է շրջադարձային դերակատարություն ունեցել մասնագիտական, աշխատանքային մշակույթի, աշխարհայացքի կերտման առումով: Վստահ եմ, որ Լիդիանում տարբեր ժամանակներում աշխատած մեր բոլոր գործընկերները կհաստատեն իմ այս կարծիքը, որովհետեւ նրանց հետ միասին նաեւ ես եմ զարգացման այս ճանապարհ անցել:
Այսօր առանց երկմտանքի կարող եմ ասել, որ Լիդիանում աշխատանքային փորձը դարձել է բրենդ, նշաձող, որը ենթադրում է աշխատանքային բարձր մշակույթ, մեծ փորձառություն, համապարփակ գիտելիքներ, որոնք մրցակցային են նաեւ միջազգային շուկայում:
Ամեն անգամ մեր կատարած աշխատանքը, գրանցած հաջողությունները, բազմաթիվ նման օրինակները մտաբերելիս, հասկանում եմ, թե ինչքան հիմնավոր եւ որակյալ աշխատանք է կատարվել Ամուլսարում մեր մասնագետների կողմից, եւ թե որքան մասնագետների կյանք է վերափոխել Ամուլսարը:

Lydian, the leading specialists in the field, and their career paths - Mediamax.am
In 2017, I was hosted by the Faculty of Mining and Metallurgy at the National Polytechnic University of Armenia. During my visit, I presented the Amulsar project to students and faculty members, additionally, I tried to encourage young students by highlighting the numerous opportunities for professional development that mining projects like Amulsar can offer to emerging professionals.
Today, I confidently make the same claim on every occasion, as throughout 18 years of Lydian Armenia's activity, I have seen young Armenian professionals aged 23-26 grow into leading specialists in the field, both in Armenia and abroad, acquire knowledge, and develop over the years. This growth and development were made possible in the frame of and thanks to the Amulsar project.
When I initiated the geological exploration in Amulsar in 2006 with local and international partners, I never imagined that years of hard work would lead us to discover one of the largest gold deposits in Armenia and it would face so many challenges.
Even more surprising was the significant impact that Amulsar would have on the lives and professional growth of many young Armenians involved in the project. Most of them spent their best years working at Lydian, collaborating with distinguished international experts to design the best mine in Armenia in terms of environmental, technological, and social management. As a result, they developed into in-demand specialists not only in the local market but also in the international arena.
Mining Journal award, exemplary EIA, and our young specialists
In 2011, Lydian received the “Outstanding Achievement” award by Mining Journal for the discovery and exploration of the Amulsar mine, a significant achievement for our team of young professionals on the global stage. Over five years, our geologists, led by experienced English geologist Tim Coughlin and myself, worked tirelessly to earn this recognition.
Back then Argam Snkhchyan was our senior geologist, who joined Lydian at the age of 26, and 24 years old Hovhannes Karapetyan was making his first steps in geology. Today, both are highly sought-after professionals who work on various mining projects in Morocco, Colombia, Côte d'Ivoire, Ghana, Georgia, and other countries.
At the start of their career, Amulsar allowed these young specialists to collaborate with more than 100 of the world's top geologists, who shared their knowledge and experience and provided guidance. As a result, we developed the best mining project, which won an international award and witnessed the growth of high-class geologists before our very eyes.
The members of our environmental team have also followed a similar path at Lydian, recording unprecedented successes, and receiving international recognition for their work.
Armen Stepanyan, one of the most in-demand sustainable development specialists in Armenia, began his career in this field at Lydian. In 2007, he joined the company at the age of 28 and spent nearly 14 years working at Amulsar, which served as a valuable learning experience for him. Today, Armen is the Sustainable Development Director at Zangezur Copper-Molybdenum Combine, the largest mining company in Armenia.
Artur Pepanyan, the acting Head of the Environmental Department at Lydian, started his career in Armen's team when he was 24 years old. During the 12 years of working at Lydian, Arthur has taken environmental management courses in London and established himself as a knowledgeable and experienced specialist.
Armen, Arthur, and other members of our environmental team have worked alongside world-renowned specialists in the fields of biodiversity, environmental management, and sustainable development at Amulsar, including Joe Trewick, David Brignall, John Harker, and others. Together, they developed the Environmental and Social Impact Assessment report for Amulsar, which was recognized as exemplary during a special symposium organized by the European Bank for Reconstruction and Development and the International Impact Assessment Association in 2018. This report continues to be used as a model by various mining projects.
Accident-free construction, conflict-free land acquisition
The work safety culture that we established at Lydian in the early 2000s was unprecedented in Armenia. Since no skilled professionals were available, we were training and tailoring them at Lydian.
Professional courses and training programs at various well-known organizations and the exchange of experience with international experts have contributed to the success of Arthur Hovsepyan and Gurgen Yeghiyan, former employees of our Occupational Safety team, in becoming leading specialists. Gurgen is originally from the Gndevaz community near Amulsar. Today, he is continuing to perform his professional activities in another large company operating in Armenia - ContourGlobal.
In 2017, the Emergency Response Group, composed of our Occupational Safety team members led by Arthur, actively participated in fire suppression activities in Artavan and received many appreciation letters and awards, and Artur received an international rescuer qualification.
Thanks to the experienced, cautious, and responsible work of our young employees, we registered 2 million people/hours of no lost-time injury during the busiest period of construction at Amulsar in 2018. This rate means that the company's employees worked collectively for 2 million hours without any incidents that would have caused an employee to be absent from work or unable to return to their duties.
Even the listed companies in Armenia are unable to ensure such quality, and fatal accidents in mining projects are unfortunately still reported from time to time. This indicator is significant even for experienced international mining companies.
Imagine a land acquisition process in Armenia during the 2010s without any dissatisfaction or conflict. If you think it's not possible, Lydian's community engagement team will prove you wrong with their work. In 2015, we initiated a land acquisition process mainly in the Gndevaz community for the placement of infrastructures for the Amulsar mine. As a result, we acquired 278 plots of land from 145 landowners without any complaints and a court process. The process was led by Aram Parunakyan, one of the “old residents” of Lydian, who joined the company over 13 years ago. Aram, a geologist by profession and a talented musician, was re-profiled and trained as a community involvement specialist in a short time. The work done by Aram is particularly crucial in the field of mining, which he carries out successfully to this day. The residents of the surrounding communities of Amulsar can attest to that.
The land acquisition process carried out by Lydian under the leadership of Aram gained international attention. It was presented as a model guide during a master class organized at the Danish Institute of Human Rights in 2017 and in the summer school of the University of Groningen in 2016.
Lydian beyond the logo
Often, when people form an opinion about a company, they do not see much beyond the logo. However, in reality, a company’s true image and value lie in the people who have built its path. For me, Lydian is represented by individuals whose involvement in the Amulsar project had a transformative impact on their professional growth, work culture, and worldview. I am confident that all our colleagues who have worked at Lydian at different times would confirm this perspective, as we have all been on this path of development together.
Today, I can confidently say that working or having experience at Lydian has become a brand and a benchmark, and it is synonymous with high work culture, great experience, comprehensive knowledge, and competitiveness in the international market.
Whenever I reflect on the work we have accomplished and our successes, I understand how thorough and quality work has been done by our specialists in Amulsar, and how many lives have been transformed by Amulsar.