Մանանան, ում շատ էի սիրում - Mediamax.am
Մոտ մեկ ամիս առաջ խոսում էինք «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի»  (նախկին «Ինտերնյուս») տնօրեն Նունե Սարգսյանի հետ:
«Մանանան նորից եկել է Երեւան ու նորից ինչ-որ չի ստացվում հանդիպել իր հետ», - ասացի ես:
«Մանանան տեղափոխվել է Երեւան, այստեղ է ապրելու, այնպես որ դեռ շատ կհանդիպեք», - պատասխանեց Նունեն:
Այսօր առավոտյան իմացա, որ Մանանա Ասլամազյանը օգոստոսի 30-ի երեկոյան վրաերթի է ենթարկվել Երեւանի կենտրոնում ու գիտակցության չգալով՝ մահացել է հիվանդանոցում: Մենք այլեւս երբեք չենք հանդիպի:
Մանանայի հետ ինձ ծանոթացրել էր Նունեն՝ 2011 թվականին: Մի օր զանգեց ու ասաց, որ Մանանան եկել է Երեւան նոր ծրագրով ու ցանկանում է հանդիպել հայաստանյան մեդիա-մենեջերների հետ: Մանանան լեգենդար մարդ էր, մեծ ավանդ ուներ Ռուսաստանում եւ, հատկապես, ՌԴ մարզերում հեռուստատեսության կայացման եւ զարգացման գործում: Նրա հետ ծանոթանալը մեծ պատիվ էր:
Հանդիպեցինք «Ինտերնյուսի» խոհանոցում ու Մանանան անմիջապես սկսեց ամենատարբեր հարցեր տալ մեդիայի կառավարչական եւ ֆինանսական կողմի մասին: Ինչ-որ հարցերում համաձայնության չէինք գալիս՝ նա պնդում էր, որ այսինչ բանը Հայաստանում կարելի է անել, ես էլ հակադարձում էի, որ տեղական շուկայում նման բովանդակությունը մոնետիզացնել հնարավոր չէ:
Այդ հանդիպումից հետո սկսեցինք շփվել Մանանայի հետ: Մեր ծանոթությունից մի քանի ամիս անց նա մեր գրասենյակ բերեց հայտնի ամերիկացի լրագրող եւ վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ Ջոն Ալփրթին: Նա վարպետության դաս անցկացրեց Մեդիամաքսի լրագրողների համար: Երկար տարիներ Ալփրթը միակ ամերիկացի լրագրողն էր, ով հնարավորություն ուներ այցելելու Կուբա եւ հանդիպել Ֆիդել Կաստրոյի հետ:
«Մի անգամ ես մի ողջ շաբաթ անցկացրեցի Ֆիդելի հետ: Մենք կարող էինք խոսել ամեն ինչի մասին` քաղաքականության, ձկնորսության, սիգարների», - հիշում էր Ջոնը: Կարող եք պատկերացնել, թե ինչպես էին նրան լսում մեր երիտասարդ լրագրողները եւ ինչ գոհունակությամբ էր դրան հետեւում Մանանան:
Երբ նոր հատուկ նախագիծ էինք սկսում, միշտ ուղարկում էի Մանանային: Կարեւոր էր նրա կարծիքը լսել: Այն հայտնելիս նա միշտ անկեղծ էր, երբեք չէր հաճոյանում: Եթե ինչ-որ բան չէր հավանում, հստակ ասում էր` մեր իրականության մեջ դա քիչ հանդիպող երեւույթ է:
Բայց գովելուց էլ այնպես էր գովում, որ ուրախությունից մեջս ուռում էի.
«Дерзайте и как всегда будьте пионерами в Армении»:
2013 թվականին Մանանայի հետ «Սիվիլնեթի» տաղավարում խոսեցինք հայկական մեդիաների խնդիրների մասին: Լավ է, որ այդ տեսագրությունը պահպանվել է.
Մանանան միշտ նոր գաղափարներ ուներ: Օրինակ, երբ նրան ուղարկեցի Աննա Սիմոնյանի Как достичь дзен в Армении սյունակը, Մանանան գաղափարների մի ամբողջ փնջով արձագանքեց.
«Действительно понравилось! Но надо идти дальше! Теперь надо сделать лонгрид как готовить хаш и потом инфографику - как его есть.. И дзен про хаш для тех, кто его любит, но есть не может:)»:
Ես Մանանային շատ էի սիրում: Կարոտելու եմ նրա էներգետիկան, նրա ժպիտը եւ այն լույսը, որը նա տարածում էր իր շուրջ: Նոր նախագիծ գործարկելիս ես, ինչպես միշտ, մտածելու եմ. «Ի՞նչ կասի Մանանան»: Ցավոք, այսուհետ միայն կռահելու եմ նրա պատասխանը:

Манана, которую я очень любил - Mediamax.am
Около месяца назад мы встретились с директором «Центра медиа-инициатив» (бывший армянский «Интерньюс») Нунэ Саргсян. «Знаю, что Манана в Ереване, и почему-то снова не получается встретиться с ней», - сказал я. «Манана переехала в Ереван, теперь она будет здесь жить, успеете встретиться не раз», - успокоила Нунэ.
Сегодня рано утром я узнал, что вечером 30 августа Манана Асламазян была сбита автомобилем в центре Еревана и скончалась в больнице, не приходя в сознание. Мы не встретимся больше никогда.
Нунэ познакомила меня с Мананой в 2011 году. Позвонила и сказала, что Манана приехала в Ереван с новым проектом и хочет встречаться с армянскими медиа-менеджерами. Манана была легендарной личностью - она внесла большой вклад в становление и развитие телевидения в России и особенно - в российских регионах, и познакомиться с ней было большой честью.
Мы встретились на кухне «Интерньюс», и Манана сразу забросала меня вопросами об управленческих и финансовых проблемах армянских медиа. В каких-то вопросах мы не сошлись во мнениях: она настаивала, что в Армении можно делать те или иные проекты, я же возражал, утверждая, что монетизировать такой контент на местном рынке невозможно.
Так мы начали общаться с Мананой. Через несколько месяцев после знакомства она привела к нам в офис известного американского журналиста и режиссера-документалиста Джона Альперта, который провел мастер-класс для журналистов Медиамакс. На протяжении многих лет Альперт был единственным американским журналистом, имевшим возможность бывать на Кубе и встречаться с Фиделем Кастро.
«Однажды я провел с Фиделем целую неделю. Мы говорили о чем угодно - о политике, рыбалке, сигарах», - вспоминал Джон. Можете себе представить, с каким интересом слушали его наши молодые журналисты и с каким удовлетворением наблюдала за этой картиной Манана.
Всякий раз, когда мы начинали новый спецпроект, я посылал ссылку Манане. Ее мнение всегда было важным, потому что Манана была всегда честна и никогда не льстила. Если ей что-то не нравилось, она говорила об этом прямо.
Но и похвалить она умела так, что меня буквально распирало от радости:
«Дерзайте и, как всегда, будьте пионерами в Армении».
В 2013 году в студии «Сивилнет» мы с Мананой беседовали о проблемах армянских СМИ. Хорошо, что это видео сохранилось.
Манана всегда бурлила идеями. Например, когда я отправил ей колонку Анны Симонян Как достичь дзен в Армении, Манана ответила целой россыпью идей:
«Действительно понравилось! Но надо идти дальше! Теперь надо сделать лонгрид как готовить хаш и потом инфографику - как его есть.. И дзен про хаш для тех, кто его любит, но есть не может:)».
Я очень любил Манану. Мне будет не хватать ее энергетики, ее улыбки и света, который она распространяла вокруг себя. Запуская новый проект, я, как всегда, буду думать: «А что скажет Манана?» К сожалению, отныне мне придется лишь угадывать ее ответ.