«Ռելոկացիայի» օգուտներն ու վտանգները - Mediamax.am
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի նախագահը սկսեց «հատուկ ռազմական գործողությունը» Ուկրաինայում, իսկ արդեն փետրվարի 25-ից Երեւանում եւ Մոսկվայում սկսեցին խոսել «ռելոկացիայի» կամ Հայաստան անհատների եւ ամբողջական բիզնեսների տեղափոխման մասին:
Էկոնոմիկայի նախարարությունը եւ տարբեր ոչ կառավարական կազմակերպություններ տեղեկանքներ պատրաստեցին՝ փորձելով պատասխանել տարբեր իրավական եւ կենցաղային հարցերին, որոնք կարեւոր են տեղափոխվողների համար: Կարծում եմ, առավել ամբողջականը պատրաստել է Repat Armenia հիմնադրամը՝ այն կարող եք ներբեռնել այստեղ սեղմելով։
Նրանք հիմնականում IT-ոլորտի ներկայացուցիչներ են, ինչպես նաեւ տարբեր ստեղծագործական մասնագիտությունների տեր մարդիկ, որոնց աշխատանքը սերտորեն կապված է Արեւմուտքի հետ: Հայաստան գալիս են մեծամասամբ Ռուսաստանի եւ ոչ թե Ուկրաինայի քաղաքացիներ: Վերջիններս հասկանալի պատճառներով փորձում են ապաստան գտնել Եվրոպայում:
Նման իրավիճակներում ոչ բոլորն են կարողանում զսպել «պատմական զուգահեռներ» տանելու գայթակղությունը: Ինքս հանդիպել եմ հրապարակումների, որոնցում 2022 թվականի Երեւանը համեմատում են 1918 թվականի Ստամբուլի կամ Խարբինի հետ, որտեղ զանգվածաբար տեղափոխվում էին «սպիտակ գվարդիականները»:
Նման համեմատականները ոչ միայն պատմականորեն հիմնավորված չեն, այլեւ, իմ համոզմամբ, վտանգավոր են, քանի որ կարող են Հայաստանի իշխանությունների եւ հասարակության մոտ տարատեսակ պատրանքներ ստեղծել: Դրանցով տարվելու փոխարեն առաջարկում եմ սառնասրտորեն վերլուծել «ռուսական էմիգրացիայի» ռիսկերն ու օգուտները:
Սկսենք ռիսկերից:
Կարծում եմ, այն մարդիկ, որոնք Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխվելու (թեկուզ՝ ժամանակավոր) որոշում են կայացրել, հիմնականում Վլադիմիր Պուտինի երկրպագուները չեն: Արդյունքում, եթե այստեղ կուտակվեն բավականին մեծ թվով լավ կրթված եւ լավ վաստակող մարդիկ, բացառված չէ իրավիճակը, երբ Հայաստանն իրենից անկախ կարող է ռուսաստանյան ընդդիմության համար երանելի «կղզյակ» դառնալ: Միգուցե ես չափազանցնում եմ, սակայն Ռուսաստանի ներքին կյանքում օր-օրի ավելացող կոշտացումներն ու պատերազմի դեմ հանդես եկողների դեմ կիրառվող մեթոդները վկայում են, որ ՌԴ իշխանությունները հիմա շատ ավելի կտրուկ են արձագանքելու այն դրվագներին, որոնք կարող են իրենց կասկածելի թվալ: Այս ռիսկին դիմայակելու տարբերակներն այսօր այդքան էլ տեսանելի չեն, բայց ցանկացած խնդրի լուծումը սկսվում է դրա առկայությունը ընդունելուց: Պետք չէ կասկածել, որ մեր հարեւանները ցանկացած անմեղ «կայծ» կօգտագործեն՝ այն մեր դեմ ուղղված հրդեհի վերածելու համար:
Մյուս ռիսկն աշխարհաքաղաքական չէ, այլ՝ տեղային: Վերջին տարիներին մեր հասարակությունը քիչ թե շատ սովորել էր ռուս զբոսաշրջիկներին: Բայց, ինչպես ասվում է հայտնի անեկդոտում, «մի շփոթեք տուրիզմն էմիգրացիայի հետ»: Եթե հնչեցվող թվերն իրատեսական են եւ Հայաստան տեղափոխվել են կամ տեղափոխման փուլում են մի քանի հազար ռուսներ, դա կարող է որոշակի խնդիրներ առաջացնել տեղացիների հետ շփումներում: Այս պարագայում եւս հաստատ կլինեն ուժեր, որոնք կփորձեն հնարավոր կենցաղային կոնֆլիկտներին այլ երանգ հաղորդել՝ փորձելով հակառուսական տրամադրություններ հրահրել Հայաստանում: Այս մասին եւս պետք է ուշադիր մտածել եւ համապատասխան հանձնարարություններ տալ իրավապահ մարմիններին:
Այն դեպքերում, երբ խոսքը գնալու է ամբողջական բիզնեսները Հայաստան տեղափոխելու մասին, պետությունը եւս պետք է շատ ուշադիր գտնվի: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, որ ցանկացած նոր բիզնես եւ ներդրում լավ է Հայաստանի համար, բայց յուրաքանչյուր դեպքին պետք է անհատական մոտեցում ցուցաբերել եւ վերլուծել, թե ռուսաստանյան այս կամ այն բիզնեսի տեղափոխումը ինչ պոտենցիալ խնդիրներ կարող է առաջացնել: Արդեն հնչել են պատժամիջոցները ԵԱՏՄ տարածքի վրա տարածելու կոչեր եւ դրանց հեղինակներին պետք չէ որեւէ առիթ տալ։
Ինչ վերաբերում է օգուտներին, ապա արտասահմանցիների ներհոսքը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ մեր ինքնամփոփ հասարակությունը մի փոքր «բացելու» համար: Մեր խնդիրներից շատերի արմատը գերկենտրոնացումն է ինքներս մեզ վրա եւ այն փաստը, որ անընդհատ եփում ենք նույն կաթսայում: Բոլոր ռիսկերով հանդերձ, «կաթսայի» բաղադրության որոշակի փոփոխությունը կարող է դրական արդյունք տալ: Վերջին հաշվով, հայերի եւ ռուսների նոր սերունդները միմյանց լավ ճանաչելու խնդիր ունեն եւ սա կարող է լավ առիթ դառնալ:
Չնայած վերեւում բերածս ենթադրությանն այն մասին, որ տեղափոխվողները մեծ մասամբ ՌԴ գործող իշխանության հակառակորդներն են, Հայաստանում ռուսական նոր «գաղութի» ձեւավորումը կարող է լրացուցիչ գործոն դառնալ, որպեսզի Մոսկվան ավելի ուշադիր գտնվի Հայաստանի անվտանգության ապահովման առանցքային հարցերի հանդեպ:
2016 թվականի սկզբին, երբ համաձայնություն ձեռք բերվեց Իրանից պատժամիջոցների էական մասը հանելու մասին, սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանը, որը Հայաստանը «հանգույցի» մոդելով զարգացնելու ջատագովն է, կարծիք էր հայտնել, որ Հայաստանը կարող է Իրանի համար «Հոնկոնգ» դառնալ: Այդ գաղափարը չաշխատեց՝ տարբեր պատճառներով: Կարծում եմ, այս անգամ ավելի լավ է խուսափել «գրավիչ» բնորոշումներից եւ պարզապես փորձել ստեղծված իրավիճակից քաղել առավելագույն օգուտներ՝ հնարավորինս նվազեցնելով ռիսկերը:

Риски и преимущества «релокации» - Mediamax.am
24 февраля президент России начал «специальную военную операцию» в Украине, а уже 25 февраля в Ереване и Москве заговорили о «релокации» в Армению частных лиц и целых компаний.
Министерство экономики и разные неправительственные организации подготовили справочные материалы, пытаясь ответить на различные правовые и бытовые вопросы людей, думающих о переезде в Армению. На мой взгляд, наиболее полный справочник составил фонд Repat Armenia, который можно скачать по этой ссылке.
В основном это представители IT-индустрии, а также люди разных творческих профессий, работа которых тесно связана с Западом. В Армению приезжают в основном граждане России, а не Украины. Последние по понятным причинам пытаются найти убежище в Европе.
В таких ситуациях не каждый может устоять перед искушением провести «исторические параллели». Я встречал публикации и посты, в которых Ереван 2022 года сравнивают с Стамбулом или Харбином 1918 года, куда в массовом порядке эмигрировали «белые».
Подобные сравнения не только исторически необоснованны, но и, на мой взгляд, опасны, так как могут создать различные иллюзии у армянских властей и общества. Вместо этого, предлагаю хладнокровно проанализировать риски и преимущества «русской эмиграции».
Начнем с рисков.
Думаю, что люди, решившие переехать из России в Армению (может и временно), в основном не являются поклонниками Владимира Путина. В результате, если здесь соберется большое количество хорошо образованных и хорошо зарабатывающих людей, не исключено, что Армения, вопреки своей воли, может оказаться лакомым «островком» для российской оппозиции. Возможно, я преувеличиваю, но рост напряженности во внутренней жизни России и методы, применяемые против антивоенных активистов, показывают, что российские власти теперь будут гораздо более резко реагировать на эпизоды, которые могут показаться им подозрительными. Вариантов противодействия этому риску сегодня не просматривается (не закрываь же границу), но решение любой проблемы начинается с ее принятия. Не надо сомневаться, что наши соседи воспользуются любой невинной «искрой», чтобы пустить от нее пожар в нашем доме.
Другой риск не геополитический, а локальный. За последние годы наше закрытое общество более-менее привыкло к российским туристам. Но, как гласит известный анекдот, «не путайте туризм с эмиграцией». Если цифры реальны и несколько тысяч россиян переехали в Армению или находятся в процессе переезда, это может вызвать некоторые проблемы в общении с местными жителями. И в этом случае обязательно найдутся силы, которые попытаются придать иной тон возможным конфликтам бытового характера, пытаясь спровоцировать антироссийские настроения в Армении. Об этом также следует хорошо думать и дать соответствующие инструкции правоохранительным органам.
В тех случаях, когда речь будет идти о переводе компаний в Армению, государству тоже следует быть очень осторожным. На первый взгляд может показаться, что любой новый бизнес и инвестиции хороши для Армении, но к каждому случаю необходимо подходить индивидуально и анализировать, какие потенциальные проблемы может вызвать переезд в Армению того или иного российского бизнеса. Уже прозвучали призывы о необходимости распространить санкции на страны ЕАЭС и не следует давать поводов их авторам.
Что касается преимуществ, то приток иностранцев может положительно сказаться на том, чтобы немного «приоткрыть» наше замкнутое в себе общество. Корень многих наших проблем заключается в нашей чрезмерной концентрации на себе и в том, что мы постоянно варимся в одном и том же котле. Даже при наличии рисков, некоторые изменения в составе «котла» могут дать положительный эффект. В конечном счете, новым поколениям армян и русских нужно лучше узнать друг друга, и это может быть хорошей возможностью.
Несмотря на сделанное выше предположение о том, что переселенцами будут в основном противники действующей российской власти, образование новой российской «колонии» в Армении может стать дополнительным фактором, способствующим повышению внимания Москвы к ключевым вопросам обеспечения безопасности Армении.
В начале 2016 года, когда была достигнута договоренность об отмене значительной части санкций в отношении Ирана, социальный предприниматель Рубен Варданян, являющийся убежденным сторонником развитяи Армении в модели регионального хаба, заявил, что Армения может стать «Гонконгом» для Ирана. Эта идея не сработала - по разным причинам. Думаю, в этот раз лучше избегать «привлекательных» описаний и постараться выжать максимум из ситуации, минимизировав риски.