Հայաստան-Սփյուռք. պատրա՞ստ ենք արդյոք լուրջ քննարկման - Mediamax.am
2020-ի պարտությունը միայն Հայաստանինը չէր. այն նաեւ Սփյուռքի քաղաքականության ձախողումն էր: Հայկական սփյուռքի համար այս պարտությունը պետք է հիմք հանդիսանա վերջին 30 տարիներին վարած քաղաքականության արմատական վերագնահատման համար: Դրանից հետո միայն կարող ենք Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների վերաբերյալ լուրջ երկխոսություն (ուշադրությո՛ւն՝ ոչ թե ժողովրդական բանահյուսություն) սկսել։ Բայց պատրա՞ստ ենք մենք դրան:
Սփյուռքի համայնքները դառնացած են։ Մի կողմից, պատճառը կարճաժամկետ է՝ պատերազմի, Սփյուռքի խոշորամասշտաբ մոբիլիզացման եւ մարդկային ու նյութական կորուստների հետեւանքով առաջացած էմոցիոնալ շոկը: Երեւանից տարածվող պաշտոնական քարոզչությունը մարդկանց հավատք ներշնչեց, որն էլ ավելի դառնացրեց հիասթափությունը: Մյուս կողմից, այդ դառնությունն իր երկարաժամկետ պատճառներն ունի. երեք տասնամյակ շարունակ Սփյուռքի ուժերի համախմբումը՝ ուղղված անկախ Հայաստանի հզորացմանն ու Ղարաբաղի հայության անվտանգության եւ քաղաքական իրավունքների աջակցմանը, փլուզվեց:
Եթե Սփյուռքի հայերը ցանկանում են հասկանալ այս կրկնակի պարտության՝ Հայաստանի ռազմական պարտության եւ Սփյուռքի՝ Երեւանի «ռազմավարական գործընկերը» դառնալու ձախողման պատճառները, ապա ժամանակն է եկել բարդ հարցեր տալու, օրինակ, թե ինչպես Սփյուռքի կառույցների կատարած քաղաքական ընտրությունը հանգեցրեց 2020-ի պարտությանն ու ձախողմանը:
Սփյուռքի կազմակերպությունները երբեւէ բացահայտ չեն քննարկել իրենց վարած քաղաքականությունն ու չեն վերլուծել դրա հետեւանքները: Սփյուռքի հիմնական կառույցները, ինչպիսիք են ավանդական երեք կուսակցությունները՝ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը (ՀՅԴ), Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյանները եւ Ռամկավարը, Հայոց եկեղեցին եւ խոշոր հիմնադրամները, ինչպիսիք են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) եւ մյուսները, պետք է քննարկեն անցյալում կատարած իրենց ընտրությունը, հասկանան ձախողումներն ու սկսեն նոր ճանապարհային քարտեզ գծել: 1991-ին Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ այդ ջանքերի հանրագումարն այն է, ինչը ես անվանում եմ «Առաջին հերթին՝ Հայաստանը» քաղաքականություն:
Սփյուռքի խոշոր կառույցների կատարած քաղաքական ընտրությունը կարելի է ամփոփել՝ պայմանականորեն առանձնացնելով երեք հիմնական ուղղություն։
Առաջին, Սփյուռքն այդպես էլ չկարողացավ դառնալ Հայաստանի ռազմավարական խորությունը: Եվ երբ եկավ ճշմարտության պահը, երբ բռնկվեց 2020-ի Ղարաբաղյան պատերազմը, Սփյուռքը չկարողացավ պահել իր հավասարակշռությունը: Հայկական համայնքները ներկայացնող հիմնական երկրներում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում եւ Ռուսաստանում լոբբինգ իրականացնելու փորձերը չկանխեցին ո՛չ Ղարաբաղյան պատերազմի վերսկսումը, ո՛չ էլ Հայաստանի ռազմական պարտությանը: Նույն կերպով, միջազգային կազմակերպությունները՝ ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն եւ Եվրամիությունը, առանձնապես քաղաքական համերաշխություն չհայտնեցին Հայաստանին եւ ոչ էլ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հայանպաստ դիրքորոշումներ ընդունեցին: ԱՄՆ-ը, որ այդ ժամանակ Թրամփի վարչակազմի ներքո իր վերջին օրերն էր ապրում, նշանակալի որեւէ քայլ չկատարեց: Եվրոպական պետություններն ու ԵՄ-ն հավասարապես բացակայում էին: Հայաստանի ռազմական դաշնակից Ռուսաստանն էլ պատերազմին միջամտեց միայն 44 օր անց, երբ հայկական զինված ուժերը զգալի տարածքներ կորցրին, այդ թվում՝ ռազմավարական նշանակություն ունեցող Շուշի քաղաքը: Իսկ վերջում, ամենակարեւորի մասին՝ Սփյուռքի ակտիվիստների զանգվածային աջակցությունը ստացած «Ճանաչե՛ք Արցախը» արշավը որեւէ շոշափելի արդյունք չգրանցեց:
Երկրորդ, Սփյուռքն ահռելի ջանքեր ներդրեց Հայաստանի եւ Արցախի զարգացման գործում: Սփյուռքի կազմակերպությունները միլիոնավոր դոլարներ ուղղեցին Հայաստանի խոցելի սոցիալական ծառայությունների արդիականացմանը, մշակութային սուբսիդիաների տրամադրմանը, դպրոցների վերանորոգմանը, ճանապարհների կառուցմանը եւ այլն: Սփյուռքի կազմակերպություններն օժանդակեցին նաեւ բնակարանային ֆոնդերի ստեղծմանը Բաքվից, Գյանջայից եւ Շահումյանից գաղթած հայ փախստականների համար, որոնք պետք է վերաբնակեցվեին 1994-2020 թվականներին Ադրբեջանից գրավված տարածքներում, հիմնականում՝ Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջաններում: Տարեկան կտրվածքով կամ Հայաստանի անկախացումից ի վեր կատարված ընդհանուր փոխանցումների չափը մնում է անհայտ: «Հայաստան» հիմնադրամն անորոշ կերպով նշում է, որ «վերջին տասը տարիների ընթացքում (…) ավելի քան 100 միլիոն դոլար է հավաքվել Հայաստանում եւ Ղարաբաղում իրականացվող ծրագրերի համար», սակայն պարզ չէ, թե այդ գումարի որ մասն է եկել Սփյուռքից: Այդ ներդրումները, իհարկե, թեթեւացրել են Հայաստանի անապահով բնակիչների կամ կառուցված հիվանդանոցների ու վերանորոգված դպրոցների հոգսը, սակայն չեն նպաստել Հայաստանի զարգացմանը: Այդ աջակցությունը չի հանգեցրել նաեւ սոցիալական արդարության հաստատմանը հետխորհրդային հասարակության համար, որը տառապում էր վայրի կապիտալիզմի ազդեցությունից: Սփյուռքի՝ Հայաստանը զարգացնելու ջանքերի ձախողման պատճառները լուրջ վերլուծության կարիք ունեն:
Երրորդ, Սփյուռքի կազմակերպությունները շարունակաբար պայքարում էին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Սա նաեւ Երեւանի պաշտոնական քաղաքականությունն էր Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իշխանության գալուց ի վեր (1998թ.): 2020թ. պատերազմում հայերի դեմ Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածությունը հարց է առաջացնում. ի՞նչի է հասել Ցեղասպանության ճանաչման համար տասնամյակներ տեւած պայքարը: Ինչպե՞ս է ստացվում, որ ցեղասպան անցյալով Թուրքիան հանդգնում է կրկին բռնություն գործադրել հայերի նկատմամբ՝ չարժանանալով միջազգային հանրության կողմից որեւէ արձագանքի:
Այստեղ կրկին անհրաժեշտ է ձեւակերպել այն դերն ու նշանակությունը, որը պետք է ունենա չճանաչված Ցեղասպանության համար արդարության հաստատումը Սփյուռքի հետագա քաղաքական պայքարում: Արժե՞ արդյոք շարունակել ռազմատենչությունը՝ Ցեղասպանության ճանաչման համար, եւ ո՞րն է դրա նպատակը։ Բավակա՞ն չէ արդյոք տասնամյակներ շարունակ պայքարել «հռչակագրեր» ընդունելու համար, եւ ժամանակը չէ՞ մտածելու, թե ինչպես կարելի է հասնել կոնկրետ արդյունքների: Արդյոք 1915թ. Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար մղված պայքարը բարոյակա՞ն, իրավակա՞ն, դիվանագիտակա՞ն, թե՞ քաղաքական պայքար է: Այն Սփյուռքի՞ պայքարն է, թե՞ Հայաստանի Հանրապետության: Վերջապես, որո՞նք են Ցեղասպանության հարցի կարգավորման հարցում մեր պահանջներն Անկարայից:
Այսպիսով, այսօր պետք է կասկածի տակ առնել պայքարի այս երեք հիմնական ուղղությունները, որոնցում ներգրավված է եղել Սփյուռքը վերջին երեք տասնամյակներում։
Սփյուռքի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության տեսակը ոչ միայն անհրաժեշտ չափով չէր հոգում Հայաստանի կարիքները, այլեւ հակաարդյունավետ էր, քանի որ շարունակաբար թուլացնում էր Սփյուռքն ու աղքատացնում նրա կառույցները: Մինչ Սփյուռքի կազմակերպությունները ժամանակ, գումար եւ էներգիա էին ներդնում «Առաջին հերթին՝ Հայաստանը» նախագծերի վրա, նրանք չէին կատարում իրենց մյուս պարտականությունները՝ տեղի կառույցները զարգացնելը եւ Սփյուռքի մեր հարուստ ժառանգությունը հաջորդ սերունդներին փոխանցելը:
«Առաջին հերթին՝ Հայաստանը» քաղաքականության երեսուն տարիները տեղի են ունեցել հայկական դպրոցների, լրատվամիջոցների, մարզական ակումբների, քաղաքական կուսակցությունների, մշակութային միավորումների, գրահրատարակության եւ այլնի թուլացման ու աղքատացման հաշվին: Սփյուռքից Հայաստան ուղարկված յուրաքանչյուր դոլար այն դոլարն էր, որը չներդրվեց Սփյուռքի կառույցներում եւ հանգեցրեց նրա թուլացմանը:
Ավելին, այդ տարիների ընթացքում Սփյուռքն ահռելի փոփոխությունների ենթարկվեց զանգվածային միգրացիաների ճնշման ներքո, որոնք տեղի էին ունենում հայերի՝ պատմականորեն բնակված տարածքներից՝ Մերձավոր Արեւելքից եւ Կովկասից դեպի նոր երկրներ՝ Հյուսիսային Ամերիկա, Ավստրալիա, Արեւմտյան Եվրոպա եւ Ռուսաստան: Հայկական նոր համայնքները չունեին անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ ենթակառուցվածքները՝ հայոց լեզուն, մշակույթը եւ քաղաքական ներգրավվածությունը հաջորդ սերնդին փոխանցելու համար: Արդյունքում՝ Սփյուռքի կառույցներն այսօր ավելի թույլ են, քան Հայաստանի անկախացման պահին։ Թույլ Սփյուռքը՝ իր հնացած ինստիտուտներով, քաղաքական ղեկավարությամբ եւ այնպիսի կառույցներով, որոնք ի զորու չեն լրջորեն մտածել իրենց քաղաքականության ու ռազմավարության վերաբերյալ, չեն կարող աջակցել Հայաստանին եւ նրա խնդիրների լուծմանը:
Քաղաքական այս ընտրությունն ասոցացվում էր «Հայկական ինքնությունը չի կարող գոյատեւել հայկական հայրենիքից դուրս» եւ համանման այլ կարգախոսների հետ: Հայոց պատմության եւ մշակույթի ինչպիսի՜ չիմացություն: Նման կարգախոսը հերքում է հայ ժողովրդի ամբողջ նորագույն պատմությունը՝ սկսած Վենետիկի եւ Վիեննայի Մխիթարյան միաբանություններից մինչեւ տպագիր մամուլի ստեղծման եւ զարգացման պատմություն, մինչեւ «Ազդարար», որը տպագրվել էր ոչ թե Հայաստանում, այլ Հնդկաստանի Մադրաս քաղաքում, ինչպես նաեւ մինչեւ հայկական քաղաքական կուսակցությունների ձեւավորում: Այս մտածելակերպը սակայն եւս դադարեց գործել, մինչդեռ կարելի էր գլոբալիզացված եւ թվայնացված այս դարաշրջանում Սփյուռքի մշակույթը նորովի ներկայացնել, որը մշտապես հայերի համեմատական առավելությունն է եղել այլ համայնքների նկատմամբ:
Վերջին 30 տարիների պատմական ձախողումներից մեկը նաեւ այն էր, որ Երեւանն այդպես էլ չհասկացավ, չկազմակերպեց կամ չմոբիլիզացրեց Սփյուռքի ներուժը՝ ծառայեցնելով այն պետականաշինության գործընթացին: Անկախացումից ի վեր՝ Հայաստանի չորս ղեկավարները Սփյուռքի հետ կապված տարբեր քաղաքականություններ են ձեւակերպել, որոնք, ի վերջո, հանգում են միեւնույն գաղափարին՝ «Մեզ փո՛ղ ուղարկեք եւ անհարմար հարցեր մի՛ տվեք»:
Ընդ որում, Սփյուռքի կառույցների մեծ մասն այս հարցում չի հակադարձել Երեւանին եւ ոչ էլ այլընտրանքային քաղաքականություն առաջարկել: Պատճառն այն է, որ Սփյուռքի թուլացած այս կառույցներն այսօր ի վիճակի չեն առաջնորդներ ու ղեկավարություն ձեւավորել իրենց շրջանում եւ պարզապես հետեւում են Երեւանի թելադրանքին:
Ի՞նչ պետք է անեն Սփյուռքի կառույցները ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու եւ Հայաստանին ու Ղարաբաղին իրական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Նախ, Սփյուռքի կառույցները պետք է ներդրում կատարեն իրենց սեփական կազմակերպչական միջավայրերում՝ դրանք ուժեղացնելու եւ արդիականացնելու համար, իսկ եթե դրանք բացակայում են, ապա ստեղծեն անհրաժեշտ նորերը: Առաջին հերթին, դա պետք է արվի Սփյուռքի ղեկավարության եւ մտավոր արտադրողականության մեջ ներդրումներ կատարելու եւ այդ կառույցների դռները երիտասարդ սերնդի առջեւ բացելու ճանապարհով։ Մասնավորապես, Սփյուռքի գոյություն ունեցող կառույցները պետք է վերաձեւավորվեն՝ երիտասարդ սերնդի համար ավելի գրավիչ դառնալու համար, իրենց շարքերում պայծառ երիտասարդների ներգրավեն, որոնք կկարողանան հարցեր ձեւակերպել սեփական սերնդի եւ ոչ թե նախորդ ժամանակաշրջանների անունից, ներդրումներ կատարեն Սփյուռքի քաղաքական պայքարում, համալսարաններում, վերլուծական կենտրոններում, դպրոցներում եւ լրատվամիջոցներում: Տեղեկատվական այս դարաշրջանում մեզ անհրաժեշտ են Սփյուռքի այնպիսի կառույցներ, որոնք ունակ են մտածել, դատել, քննարկել եւ ծրագրել: Մեզ անհրաժեշտ են ժամանակակից կառույցներ, որոնք երիտասարդ սերունդներին կհամոզեն, որ սփյուռքահայ մշակույթը ոչ թե անցյալի մասունք է, այլ պատկանում է մեր ժամանակներին: Սփյուռքը չի կարող օգնել Հայաստանին, եթե սեփական կառույցները հնացած են:
Երկրորդ, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները պետք է վերանայվեն ՝ հիմնված երկու կողմերի գործընկերության վրա: Սփյուռքը պետք է դադարի Երեւանի փոխնակը լինել՝ սուբսիդիաներ ուղղելով Հայաստանի ձախողված սոցիալական ծառայությունների արդիականացմանը: Սփյուռքը պետք է դադարի ասֆալտապատել Հայաստանի մայրուղիները: Փոխարենը, Սփյուռքը պետք է իրական օգնություն ցուցաբերի Հայաստանին եւ Ղարաբաղին՝ գիտելիքներ փոխանցի եւ ինստիտուցիոնալ աջակցություն տրամադրի, իր համալսարաններն ու դպրոցական ծրագրերն արդիականացնի, նոր տեխնոլոգիաներ ու կապիտալ ներդրումներ բերի Հայաստան եւ նոր շուկաներ գտնի արտահանման համար: Սփյուռքը պետք է դառնա Հայաստանի գլխավոր գործընկերը՝ բարեփոխումների, արդիականացման եւ զարգացման որոնման գործում: Այն պետք է աջակցի Հայաստանի ինստիտուցիոնալ միջավայրի վերափոխմանն ու արդիականացմանը՝ ստեղծելով համատեղ բարդ կառույցներ, որոնք կկարողանան դիմակայել մեր ժամանակների ծանր մարտահրավերներին եւ կփոխարինեն մեկ անձի վրա հիմնված ներկայիս կառույցներին: Ժամանակն է դադարեցնել Հայաստան կոպեկներ ուղարկելը. փոխարենը պետք է դառնալ զարգացման ընդհանուր ծրագրի ռեալ գործընկերը:
Երրորդ, Սփյուռքը պետք է նաեւ ավելի քաղաքական դառնա, բայց եւ հստակ գիտակցի իր քաղաքական գործունեության սահմանները: Գործընկեր դառնալու համար Սփյուռքի կառույցները չպետք է փորձեն «փոխարինել» Հայաստանում պետությանը՝ ո՛չ փորձելով վերջինիս որոշ գործառույթներ հանձն առնել, եւ ո՛չ էլ Հայաստանի ղեկավարի դերը ստանձնել։ Սփյուռքի կազմակերպությունները պետք է քաղաքականությամբ զբաղվեն ոչ թե Հայաստանում, այլ Սփյուռքում: Սփյուռքն ու Հայաստանն աշխատանքի բաժանման կարիք ունեն՝ հստակեցնելով երկու կողմերի քաղաքական դաշտերը:
Մինչեւ 1991 թվականը՝ մի քանի տասնամյակ շարունակ, հայկական քաղաքական ակտիվության կենտրոնը Սփյուռքում էր, ոչ թե Խորհրդային Հայաստանում: Երբ հայկական ազգային անկախ պետությունը ձեւավորվեց, ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացավ վերջինիս վրա: 2020թ. պատերազմից հետո, երբ հայկական ազդեցությունը Ղարաբաղի նկատմամբ զգալիորեն նվազեց, իսկ Հայաստանի անվտանգությունը կախված դարձավ Մոսկվայից, անհրաժեշտ դարձավ վերանայել, թե որոնք են հայկական գլոբալ քաղաքական մարտահրավերները եւ դրանց որ մասն իր վրա պետք է վերցնի Սփյուռքը: Այս խնդիրն անհնար է լուծել առանց քննադատական վերլուծության, թե ինչը սխալ արվեց նախորդ տասնամյակների ընթացքում։
Մեզ անհրաժեշտ է նոր քաղաքականություն, որը նպատակաուղղված կլինի ոչ թե անկարեւոր մարտերում հաղթանակներ տանելուն, այլ հաջորդ պատերազմը հաղթելուն:

The 2020 defeat was not only that of Armenia, but also the failure of Diaspora politics. For the Armenian Diaspora it should be a starting point for a radical reappraisal of policies followed in the past thirty years. Only after that we can start a serious dialogue – not folklore! – about Armenia-Diaspora relations. But are we ready for that?
There is a sense of bitterness within Diaspora communities. It has short-term reasons, the emotional shock caused by the war, by the large Diaspora mobilization, and by the massive human and material losses. The official propaganda coming out of Yerevan made people believe, making disappointment even more bitter. But it also has long-term causes: the three-decade long Diaspora mobilization to help strengthen independent Armenia, and support Karabakh Armenian’s security and political rights, is now shattered.
If Diaspora Armenians want to understand the causes of this dual defeat – the military defeat of Armenia, and the failure of the Armenian Diaspora to become a “strategic partner” of Yerevan, then it is time to ask difficult questions: how did political choices taken by Diaspora institutions produce the 2020 defeat and failure.
Diaspora organizations never openly discussed their policies or evaluate the consequences. Key Diaspora institutions, such as the three traditional parties the Armenian Revolutionary Federation (ARF), the Social-Democrat Hunchagyans, and the Ramgavar, the Armenian Church, and major foundations such as the Armenian General Benevolent Union (AGBU), and others, need to discuss past choices, identify failures, and then draw a new road-map. Since the emergence of independent Armenian republic in 1991 the sum of those efforts is what I call “Armenia First” policies.
If one summarizes the political choices made by the major Diaspora institutions it can be roughly summarized around three major lines:
First, the Diaspora failed to become the strategic depth of Armenia. When the ultimate moment of truth came, when the 2020 Karabakh War erupted, the Diaspora failed to weight over the balance. Attempts to lobby in key countries like the US, France and Russia, where important Armenian communities reside, did not hinder neither the restart of the Karabakh war, nor Armenian military defeat. Similarly, international organizations – such as the UN, OSCE, or the European Union – did not express much solidarity with Armenia politically, or adopt favourable positions regarding the conflict in Karabakh. The US, at the time in the last days of the Trump administration, did not do anything significant. European states as well as the EU were equally absent. Russia, the military ally of Armenia, intervened in the war only after 44 days when Armenian armed forces had lost much ground including the strategic town of Shushi. Most of all, “Recognize Artsakh” campaign, massively supported by Diaspora activists, did not reach any tangible results.
Second, Diaspora invested massive efforts in the development of Armenia and Artsakh. Millions of dollars were diverted from Diaspora organizations to replace the weak social services of Armenia, provide cultural subsidies, renovate schools, repair roads, etc. Diaspora organizations also supported funds to create housing for Armenian refugees from Baku, Ganja, or Shahumyan to be resettled in regions conquered from Azerbaijan between 1994 and 2020, mainly in Lachin and Kelbajar provinces. The total amounts transferred per year – or since the independence of Armenia – remains unknown. Armenia Fund vaguely mentions that “Over the past ten years (…) helped raise more than 100 million dollars for projects in Armenia and Karabakh” yet it is not clear how much of this sum came from the Diaspora. Those investments alleviate the difficulties of Armenia’s underprivileged, constructed hospitals or renovated schools, but it did not succeed in developing Armenia. Nor did it bring social justice to a post-Soviet society suffering from the impact of wild capitalism. The reasons why Diaspora efforts to develop Armenia failed needs serious evaluation.
Third, Armenian Diaspora organizations struggled for the international recognition of the Armenian Genocide. This was also the policy of Yerevan since Robert Kocharyan came to power (1998). The open Turkish participation in the 2020 war against Armenians poses the question: what was achieved by decades long struggle for Genocide recognition? How come Turkey with its genocidal past dared to use violence against Armenians again without any reaction from the international community? Here, again, there is a need to formulate the place and the sense in which justice for an unrecognized genocide in the future Diaspora political struggle. Is it worth continuing militancy for Genocide recognition, and for what aim? Is it enough to struggle for decades to receive “declarations”, or is it time to think about how to achieve concrete results? Is the struggle for the international recognition of the 1915 Genocide a moral, a legal, diplomatic, or political struggle? Is it the struggle of the Armenian Diaspora or that of the Armenian Republic? Finally, what are our demands from Ankara to settle the question of Genocide?
In sum, the three essential struggles in which Diaspora was engaged in the last three decades needs to be questioned today.
The type of support the Diaspora gave to Armenia not only fell short of Armenia’s needs, but was also counter-productive because it continuously weakened the Diaspora and impoverished its institutions. While Diaspora organizations were investing time, money and energy on “Armenia First” projects, they were abandoning their other obligations: developing Diaspora institutions themselves, and pass our rich Diasporic heritage to the next generation. Thirty years of “Armenia First” policies came at the expense of weakening and impoverishing Armenian schools, media institutions, sports clubs, political parties, cultural associations, book publishing, and so on. Each dollar sent from Diaspora to Armenia was a dollar not invested in the Diaspora institutions, and contributed to its weakening.
Moreover, during those years, the Diaspora was metamorphosing under the pressure of mass migrations from where Armenians historically lived, from the Middle East and the Caucasus to new countries including North America, Australia, Western Europe and Russia. New Armenian communities did not have the necessary institutional infrastructure to pass Armenian language, culture, political engagement to the next generation. The result is that the Armenian Diaspora institutions are weaker today than at the moment Armenia accessed independence. A weak Diaspora with obsolete institutions, political leadership, and institutions that are unable to reflect on policy and strategy, is inadequate to support Armenia and help solve its problems.
Those political choices were associated with slogans like: “Armenian identity cannot survive outside the Armenian homeland”. What ignorance of Armenian history and culture! Such a slogan negates the entire modern Armenian history, from the Mekhitarian congregations of Venice and Vienna, to the history of the birth and development of Armenian print press starting from Azdarar – published not in Armenia but in Madras in India! To the birth of Armenian political parties themselves. This mentality also abandoned the Armenian Diaspora, instead of re-imagining an Armenian Diaspora culture in the globalized and digitalized age – the relative advantage of Armenians in comparison with other communities.
One of the historic failures of the last 30 years is that Yerevan did not understand, organize or mobilize the potential of the Diaspora in state-building process. The four leaders of Armenia since independence have articulated different Diaspora policies, which all in the end boil down to the same idea: send us money and don’t ask embarrassing questions. In this, the majority of Diaspora structures did not confront Yerevan, did not propose an alternative policy. The reason is that those weakened Diaspora institutions today are unable to produce leaders and leadership, and simply followed Yerevan’s diktat.
What does the Diaspora institutions need to do to overcome the current situation described above, and provide real support to Armenia and Karabakh?
First, Diaspora institutions need to invest in their own organizational setting to reinforce and modernize them, if not create new much needed ones. This should be done first of all in investing in Diaspora leadership and the intellectual productivity by opening up those institutions to the young generation. Concretely, existing Diaspora institutions should reinvent themselves to attract young generations, recruit in their ranks bright young people who can formulate questions of their own generation and not of past times, invest in Diaspora political struggles, universities, think tanks, schools and mass media. In the information age, we need Diaspora institutions capable to think, reflect, discuss and plan. We need modern institutions to convince young generations that Diaspora Armenian culture belongs to our times, and is not a relic of the past. The Diaspora cannot help Armenia, if Diaspora institutions are in obsolete state.
Second, Diaspora-Armenian relations need to be redefined, based on partnership between Armenia and Diaspora. Diaspora should stop being Yerevan’s surrogate, sending subsidies to replace Armenia’s failed social services. It should stop pouring asphalt on Armenia’s highways. Instead, Diaspora should provide real aid to Armenia and Karabakh in the form of knowledge transfer and institutional support, modernizing its universities and school curriculum, bringing to Armenia new technologies, capital investments, and finding markets for its exports. The Diaspora must become the major partner in Armenia’s quest for reform, modernization, and development. Help transform and modernize Armenia’s institutional setting by creating collaborative, complex institutions that can answer to the complex challenges of our times, instead of one-man-institutions that we have today. It is time to stop sending kopeks to Armenia by becoming a real partner in a common developmental project.
Third, Diaspora should become simultaneously more political, but also know the limits of the scope of its political activities. To become partners, Diaspora institutions should not try to “replace” the state in Armenia, neither by attempting to take over some of its functions, nor attempting to take over the leadership role in Armenia. Diaspora organizations should engage in politics in the Diaspora, not in Armenia. Diaspora and Armenia need division of labour, by clarifying the political field of one and the other.
Before 1991, for several decades, the centre of Armenian political activism was in the Diaspora, not in Soviet Armenia. When the independent Armenian nation-state emerged, all attention was concentrated on it. After 2020 war, with Armenian influence over Karabakh much reduced, where Armenian security is now dependent on Moscow, there is a need for rethinking what are the global Armenian political challenges, and what part of those challenges the Armenian Diaspora should shoulder. This task cannot be met without a critical discussion of what went wrong in the past decades.