Արեցիք այնպես, որ բոլորս մահապարտ դարձանք - Mediamax.am
Երբ պատերազմն ընթացքի մեջ է, հոդված գրելն անշնորհակալ գործ է համարվում. գրելու պահին կամ հրապարակելուց անմիջապես հետո կարող է շատ բան փոխվել:
Բայց սա այդ դեպքը չէ, որովհետեւ մեկ բան հաստատ չի փոխվելու՝ մենք այս պատերազմում հաղթելու ենք: Անգամ եթե դաժան մարտեր լինեն, անգամ եթե ողջ Հայաստանի տարածքը պատերազմի մեջ ներքաշվի, մենք հաղթելու ենք: Անգամ, եթե նորից տասնյակ հազարավոր զոհեր լինեն, մենք հաղթելու ենք:
Մենք հաղթելու ենք, որովհետեւ մեր թշնամիները, մեր «դաշնակիցները» եւ «միջազգային հանրությունը» մեզ հասցրեցին այն կետին, որից հետո մենք կորցնելու բան, այլեւս, չունենք:
1988-ին մենք Խորհրդային Միության ղեկավարությանը խնդրեցինք փոխել Ստալինի որոշումը եւ ի պատասխան ստացանք «Օղակ» օպերացիան:
1990-ին դեռ փորձում էինք խաղաղ կերպով հարցը լուծել, բայց մեզ պատերազմ պարտադրեցին:
1994-ին՝ մի շարք փառահեղ հաղթանակներից հետո, համաձայնեցինք հրադարար կնքել:
Հետո երկար տարիներ բանակցություններ վարեցինք: 2001 թվականին Քի Վեսթում արդեն պետք է պայմանագիր կնքվեր, բայց վերջին պահին Հեյդար Ալիեւը հետ կանգնեց՝ ապշեցնելով սենյակում ներկա ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուէլին:
2007 թվականին մշակվեցին Մադրիդյան սկզբունքները՝ կարգավորման 6 հիմնական տարրերով: Սպասվում էր, որ 2011 թվականի ամռանը Կազանում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահները պետք է հաստատեն դրանք, սակայն այս անգամ էլ վերջին պահին հրաժարվեց Ալիեւ-կրտսերը: Ռուսաստանի նախագահն այդ ժամանակ Դմիտրի Մեդվեդեւն էր, ով շատ կցանկանար ստանալ գլխավոր միջնորդի դափնիները: Այսօր Դմիտրի Մեդվեդեւը բավարարվում է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալի պաշտոնով եւ խաղաղության կոչեր է հղում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին:
Մենք շարունակում էինք կառուցողական լինել: Այն աստիճան կառուցողական, որ այս տարիների ընթացքում երբեմն մոռանում կամ թերագնահատում էինք 1994-ին մեր տարած պատմական հաղթանակի արժեքը:
2008 թվականին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշեց անել անհնարինը՝ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Նա շատ թուք ու մուր կերավ թե՛ Հայաստանում, եւ թե՛ սփյուռքում, բայց մինչեւ վերջ փորձեց հասնել արդյունքի:
2016 թվականին եղավ Ապրիլյան պատերազմը: Անգամ դրանից հետո մենք պատրաստ էինք բանակցություններ վարել եւ փոխզիջումների մասին խոսել:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ 1920 թվականի հայ-թուրքական պատերազմի 100-ամյակի օրը, մեզ նորից պատերազմ հայտարարեցին: Եվ այստեղ մենք հասկացանք, որ դուք արեցիք ամեն հնարավորը, որպեսզի մենք բոլորս մահապարտ դառնանք:
Անկախ նրանից, թե ինչ գնով մենք կհաղթենք այս պատերազմում, իմացեք, որ մենք այլեւս նախկինը չենք: Մենք որեւէ բան չենք մուրալու: Ի տարբերություն Դմիտրի Մեդվեդեւի, որը, թերեւս, աշխարհում միակ հզոր երկրի նախկին նախագահն է, որը համաձայնել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ աշխատել, մենք քչով չենք բավարարվելու:

You did your best to make us all diehards - Mediamax.am
In the time of war, writing articles is an ungrateful job. A lot can change at the time of writing or immediately after publication.
That is not the case now, because one thing is not going to change: we will win this war. Even if there are fierce battles, even if the whole territory of Armenia gets involved in the war, we will win. Even if we have tens of thousands of casualties again, we will win.
We will win because our enemies, “allies” and the “international community” have brought us to the point where we have nothing to lose.
In 1988, we asked the Soviet leadership to reverse Stalin’s decision. It response, we got Operation Ring.
In 1990, we were still trying to settle the issue peacefully, but a war was forced onto us.
In 1994, we agreed to a ceasefire despite a series of glorious victories.
Then we negotiated for many years. An agreement was supposed to be signed in Key West in 2001, but Heydar Aliyev backed out at the last moment, shocking U.S. Secretary of State Colin Powell, who was present in the room.
In 2007, the mediators introduced the Madrid Principles with 6 main elements of the settlement. Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia were expected to approve them in Kazan in the summer of 2011, but this time it was Aliyev Jr.’s turn to go back on his word at the last minute. The President of Russia at that time was Dmitry Medvedev, who would have loved to claim the laurels of the chief mediator. Now Medvedev happily holds the position of Deputy Secretary of Russia’s Security Council and urges Armenia and Azerbaijan to establish peace.
Yet, we continued to be constructive. So constructive that over the years we sometimes forgot or underestimated the value of our historic victory of 1994.
In 2008, Armenian President Serzh Sargsyan decided to do the impossible and tried to normalize relations with Turkey. He was shamed and kicked in all possible ways both in Armenia and the Diaspora, but he tried for as long as possible.
In 2016, we had the April War. And even after that we were ready to negotiate and discuss a compromise.
On 27 September 2020, the 100th anniversary of the Armenian-Turkish war of 1920, another war was declared against us. That is when we realized that you did your best to make us all diehards.
At whatever cost we win this war, know that we are no longer the same. We will not beg for anything. Unlike Dmitry Medvedev, who must be the only former president of a world power to agree to serve as Deputy Secretary of Security Council, we will not be satisfied with small things.