Արեցիք այնպես, որ բոլորս մահապարտ դարձանք - Mediamax.am
Երբ պատերազմն ընթացքի մեջ է, հոդված գրելն անշնորհակալ գործ է համարվում. գրելու պահին կամ հրապարակելուց անմիջապես հետո կարող է շատ բան փոխվել:
Բայց սա այդ դեպքը չէ, որովհետեւ մեկ բան հաստատ չի փոխվելու՝ մենք այս պատերազմում հաղթելու ենք: Անգամ եթե դաժան մարտեր լինեն, անգամ եթե ողջ Հայաստանի տարածքը պատերազմի մեջ ներքաշվի, մենք հաղթելու ենք: Անգամ, եթե նորից տասնյակ հազարավոր զոհեր լինեն, մենք հաղթելու ենք:
Մենք հաղթելու ենք, որովհետեւ մեր թշնամիները, մեր «դաշնակիցները» եւ «միջազգային հանրությունը» մեզ հասցրեցին այն կետին, որից հետո մենք կորցնելու բան, այլեւս, չունենք:
1988-ին մենք Խորհրդային Միության ղեկավարությանը խնդրեցինք փոխել Ստալինի որոշումը եւ ի պատասխան ստացանք «Օղակ» օպերացիան:
1990-ին դեռ փորձում էինք խաղաղ կերպով հարցը լուծել, բայց մեզ պատերազմ պարտադրեցին:
1994-ին՝ մի շարք փառահեղ հաղթանակներից հետո, համաձայնեցինք հրադարար կնքել:
Հետո երկար տարիներ բանակցություններ վարեցինք: 2001 թվականին Քի Վեսթում արդեն պետք է պայմանագիր կնքվեր, բայց վերջին պահին Հեյդար Ալիեւը հետ կանգնեց՝ ապշեցնելով սենյակում ներկա ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուէլին:
2007 թվականին մշակվեցին Մադրիդյան սկզբունքները՝ կարգավորման 6 հիմնական տարրերով: Սպասվում էր, որ 2011 թվականի ամռանը Կազանում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահները պետք է հաստատեն դրանք, սակայն այս անգամ էլ վերջին պահին հրաժարվեց Ալիեւ-կրտսերը: Ռուսաստանի նախագահն այդ ժամանակ Դմիտրի Մեդվեդեւն էր, ով շատ կցանկանար ստանալ գլխավոր միջնորդի դափնիները: Այսօր Դմիտրի Մեդվեդեւը բավարարվում է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալի պաշտոնով եւ խաղաղության կոչեր է հղում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին:
Մենք շարունակում էինք կառուցողական լինել: Այն աստիճան կառուցողական, որ այս տարիների ընթացքում երբեմն մոռանում կամ թերագնահատում էինք 1994-ին մեր տարած պատմական հաղթանակի արժեքը:
2008 թվականին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշեց անել անհնարինը՝ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Նա շատ թուք ու մուր կերավ թե՛ Հայաստանում, եւ թե՛ սփյուռքում, բայց մինչեւ վերջ փորձեց հասնել արդյունքի:
2016 թվականին եղավ Ապրիլյան պատերազմը: Անգամ դրանից հետո մենք պատրաստ էինք բանակցություններ վարել եւ փոխզիջումների մասին խոսել:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ 1920 թվականի հայ-թուրքական պատերազմի 100-ամյակի օրը, մեզ նորից պատերազմ հայտարարեցին: Եվ այստեղ մենք հասկացանք, որ դուք արեցիք ամեն հնարավորը, որպեսզի մենք բոլորս մահապարտ դառնանք:
Անկախ նրանից, թե ինչ գնով մենք կհաղթենք այս պատերազմում, իմացեք, որ մենք այլեւս նախկինը չենք: Մենք որեւէ բան չենք մուրալու: Ի տարբերություն Դմիտրի Մեդվեդեւի, որը, թերեւս, աշխարհում միակ հզոր երկրի նախկին նախագահն է, որը համաձայնել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ աշխատել, մենք քչով չենք բավարարվելու:

Вы сделали все, чтобы ожесточить нас - Mediamax.am
Когда идет война, писать статьи считается неблагодарным делом – многое может меняться в процессе написания, или сразу после публикации.
Но сегодня не тот случай, поскольку мы победим в этой войне, и это не изменится ни в коем случае. Даже если будут жестокие бои на всей территории Армении, мы победим. Даже если придется снова платить десятками тысяч жизней.
Мы победим, потому что наши враги, наши «союзники» и «международное сообщество» довели нас до точки, после которой нам нечего терять.
В 1988 году мы просили руководство Советского союза изменить решение Сталина, а в ответ получили операцию «Кольцо».
В 1990-м мы еще пытались решить вопрос миром, но нам навязали войну.
В 1994-м, после ряда блестящих побед, мы согласились заключить перемирие.
Потом мы долго вели переговоры. В 2001 году в Ки Весте собрались было подписать соглашение, но в последний момент Гейдар Алиев отказался, приведя в недоумение присутствующего там госсекретаря США Колина Пауэлла.
В 2007 году посредники разработали Мадридские принципы с шестью базовыми принципами. Ожидалось, что летом 2011 года в Казани президенты Армении, Азербайджана и России утвердят их, но на этот раз в последний момент отказался Алиев-младший. Президентом России тогда был Дмитрий Медведев, который, наверное, очень хотел бы примерить лавры главного миротворца. Сегодня Медведев занимает должность заместителя секретаря Совета безопасности РФ и призывает Армению и Азербайджан к миру.
Мы продолжали быть конструктивными. До той степени конструктивными, что в течение всех этих лет порой забывали или преуменьшали цену нашей исторической победы в 1994-м.
В 2008 году президент Армении Серж Саргсян решил сделать невозможное – урегулировать отношения с Турцией. Он противостоял огромным волнам критики как на родине, так и в диаспоре, но до последнего пытался добиться результата.
В 2016 году случилась Апрельская война. И даже после нее мы были готовы вести переговоры и говорить о компромиссах.
27 сентября 2020 года, в день 100-летия начала армяно-турецкой войны, нам снова объявили войну. И тут мы поняли, что вы сделали все возможное, чтобы ожесточить нас.
Вне зависимости от того, какой ценой мы победим в этой войне, что уже не будем прежними. Молить о чем-то мы не будем. В отличие от Дмитрия Медведева, который, наверное, является единственным бывшим главой крупного государства, согласившимся на второстепенный пост, мы не будем довольствоваться малым.