Խոսքի ազատությունը եւ մարդկանց դեմքին թքելու «իրավունքը» - Mediamax.am
Գիտեմ, որ այս սյունակն առաջացնելու է իմ շատ գործընկերների դժգոհությունը կամ զարմանքը: Անկեղծ ասած, դա ինձ այդքան էլ չի անհանգստացնում, որովհետեւ մեդիա-դաշտում մնացել են ցավալիորեն շատ քիչ իրական պրոֆեսիոնալներ, եւ հենց նրանց կարծիքն է ինձ համար էական: Շատ-շատերը ինձ «գործընկեր» են միայն այնքանով, որքանով իրենց ու իմ գրածը մարդիկ «կարդում են Ֆեյսբուքում»
Հայաստանում արտակարգ դրության սահմանումից հետո մի շարք մեդիաների եւ լրատվական կազմակերպությունների ղեկավարներ հայտարարություններ ընդունեցին՝ բողոքելով մտցված սահմանափակումներից: Շատ դրույթների հետ ես համաձայն եմ: Մասնավորապես, պարետատան որոշումներում ամրագրված «խուճապ առաջացնելու» մասին դրույթները ոչ միայն զարմանալի, այլեւ խոցելի են: Մարդիկ տարբեր են, խուճապի ընկալումը՝ եւս, ուստի այն չափելը կամ սահմանելը, փաստացի, անհնար է: Ինչու, օրինակ, չէր կարելի «խուճապ առաջացելու» փոխարեն ամրագրել «կեղծ տեղեկատվություն» եզրույթը: Եվ բացարձակ անհեթեթություն է, երբ ոստիկանության աշխատակիցներն են որոշում, թե որ հրապարակումն է «խուճապ առաջացնում» եւ դրա հիման վրա պարտադրում են լրատվամիջոցներին կամ անհատ օգտատերերին հեռացնել դրանք:
Մարտի 24-ին խնդրին անդրադարձավ ԵԱՀԿ մեդիայի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը: Նա մասնավորապես, ասաց, որ «միայն իշխանությունների կողմից տրամադրվող տեղեկատվության հրապարակումը չափազանց սահմանափակող միջոց է»: Բայց Դեզիրը մեկ այլ բան էլ ասաց, որն, իմ կարծիքով, առանցքային կարեւորություն ունի.
«Մեդիան առանցքային դեր ունի հանրությանը կարեւոր տեղեկատվություն տրամադրելու եւ կեղծ լուրերին հակազդելու գործում»:
Հարլեմ Դեզիրը ֆրանսիացի է, Ֆրանսիայի կառավարության նախկին անդամ: Ու երբ նա ասում է, որ մեդիան դեր ունի կեղծ լուրերին հակազդելու գործում, նա հիմնվում է Ֆրանսիայի փորձի վրա, որտեղ կա տասնամյակների ընթացքում կայացած եւ իսկապես չորրորդ իշխանություն դարձած մեդիա, ինչպես նաեւ աշխարհում ամենուր տարածված «սունկ-կայքեր», որոնց միակ «առաքելությունը» հնարավորինս շատ այցելություններ ունենալն է՝ բացահայտ կեղծ կամ թյուրիմացության մեջ գցող բովանդակություն հրամցնելով:
Ֆրանսիական Le Monde, Le Figaro կամ Liberation-ում դուք նման բովանդակություն չեք գտնի: Իհարկե, Ֆրանսիայում կա նաեւ Charlie Hebdo երգիծական պարբերականը, որը սրբություն չունի եւ կարող է ահաբեկչական ակտի հաջորդ օրը առաջին էջում ծաղրել դրա զոհերին: Բայց բոլորը գիտեն, որ դա Charlie Hebdo-ն է, եւ ամեն մարդ կատարում է իր բարոյական ընտրությունը՝ գնել այն, թե ոչ:
Հիմա եկեք անկեղծ պատասխանենք այս հարցին. որո՞նք են հայաստանյան Le Monde-ը, Le Figaro-ն կամ Liberation-ը: Դժվարությամբ կառանձնացնեք մի քանի մեդիա, որոնց եթե ոչ անվերապահորեն, բայց հիմնականում վստահում եք: Բայց նման դժվարության չեք հանդիպի, եթե փորձեք առանձնացնել Charlie Hebdo-ի հայաստանյան «նմանակներին»: Տասնյակ այդպիսիք կգտնեք՝ այն տարբերությամբ, որ հրապարակում են ոչ թե ծաղրանկարներ (որոնց համար ամեն դեպքում տաղանդ է պետք), այլ տեքստային կեղծիքներ, բամբասանքներ ու զառանցանքներ:
Ու երբ հերթական խմբակային հայտարարության տակ տեսնում եմ այնպիսի մեդիայի ղեկավարի ստորագրություն, որը բառացիորեն ամեն օր կեղծ կամ առնվազն չստուգված լուրեր է հրապարակում, հարցեր են առաջանում եւ տպավորություն է ստեղծվում, որ նա ոչ թե ցանկանում է հանրությանը կորոնավիրուսին վերաբերող լուրջ այլընտրանքային տեղեկատվություն մատուցել, այլ նյարդայնանում է նրանից, որ իրեն խանգարում են զբաղվել իր սովորական գրչակությամբ: Եվ այստեղ է, որ Հարլեմ Դեզիրի բանաձեւը չի աշխատում, քանի որ մեդիան ոչ թե հակազդում է կեղծ լուրերին, այլ հենց ինքն է դրանք տարածում:
Կարծում եմ, որ երբ իրավիճակը հանդարտվի, կառավարությունը, լրատվական կազմակերպությունները եւ նորմալ լրագրողները պետք է վերադառնան մեդիայի կարգավորման խնդրին ու փորձեն լուծում գտնել: Մեդիայի կարգավորումը ամենացավոտ հարցերից մեկն է ողջ աշխարհում, քանի որ շատ բարակ է այն սահմանը, որից հետո կարգավորումը դառնում է վերահսկողություն կամ գրաքննություն: Բայց համատեղ ջանքերով այդ սահմանը հնարավոր է գծել: Այսօրվա իրականության մեջ Մեդիամաքսը՝ իր 21-ամյա պատմությամբ եւ բարի համբավով, եւ մեկ ամիս առաջ ստեղծված ու բացահայտ կեղծ լուրեր տարածող հարթակը գործում են նույն հարթության մեջ: Ես այլեւս պատրաստ չեմ հանդուրժել այս իրավիճակը: Խոսքի ազատությունը այլեւս չի կարող ամենաթողության համարժեքը լինել: Խոսքի ազատությունը իրավունք է, որը պետք է վաստակել եւ սրբորեն պահպանել, իսկ մեր «չլրատվամիջոցներին» թվում է, որ խոսքի ազատությունն այն է, երբ պատկերավոր ասած, կարող ես փողոցում մոտենալ մեկին, թքել նրա դեմքին, իսկ երբ նա փորձի հակահարված տալ, գոռաս, որ քեզ ճնշում են:

Freedom of speech and the “right” to spit in people’s faces - Mediamax.am
I know this column will cause disapproval or surprise among many of my colleagues. Frankly speaking, I am not worried, because there are just a handful of real professionals left in the media and their opinions are the only ones I care to know.
After the Armenian government declared a state of emergency, the heads of a number of media outlets and media organizations issued statements, complaining about some of the imposed restrictions. I agree with many points they made. In particular, the rule about media publications that “can cause panic” is not only surprising, but also vulnerable. There are as many perceptions of panic as there are people, so the “ability to cause panic” is impossible to measure or define. Why couldn’t the Commandant’s Office establish a rule about “false information”? I also consider it nonsensical when police officers decide which publication causes panic and mandate the media or individual to remove it.
The issue was noticed by OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir on March 24. In particular, he said that “publishing only information provided by the authorities is a very restrictive measure”. I would like to highlight another quote as well, which I find of key importance:
“The media has a crucial role to play in providing important information to the public and to counter ‘fake news’.”
Harlem Désir is a Frenchman, former member of the French government. When he says that the media plays a crucial role in countering fake news, he considers the French experience, which includes media outlets that have established themselves over the years and became the real fourth power as well as websites that only care about generating views and clicks by posting fake or confusing information.
The latter is not the case for Le Monde, Le Figaro or Liberation. Of course, there are also periodicals like Charlie Hebdo, which have respect for nothing and find it okay to mock the victims of terror attack. However, everybody knows what Charlie Hebdo is about and each person makes the moral choice of buying or not buying it.
Now, let’s answer truthfully the following question: what are Armenian Le Monde’s, Le Figaro’s and Liberation’s? We can name a few such outlets with difficulty, and even those we trust in general, not unconditionally. There will be no difficulties with naming Armenian analogues of Charlie Hebdo. We know dozens of such outlets, and the only difference is that they post not caricatures (which require at least talent, if nothing else) but falsehood, gossip and absurdities.
So, when I look at the signatures under yet another joint statement and see the name of someone heading a media outlet that posts false or at least unverified news every day, it seems that it is not that they want to provide coronavirus-related information from alternative sources, it is that their routine as scribblers is being hindered. That is where Harlem Désir’s formula does not work, because in this case the media does not combat fake news – it spreads them.
When the situation is back to normal, I believe that the government, media companies and responsible journalists should resume the discussion of the regulation topic and try to find solutions. Regulation of the media is one of the most sensitive topics worldwide because the line between regulation and control or censure is very thin. But it is possible to draw that line through joint efforts. The current situation is that Mediamax with its 21-year history and good reputation stands in the same plain as a month-old outlet spreading fake news. I am no longer able to put up with that. Freedom of speech cannot be equaled to impunity any longer. Freedom of speech is a right that should be earned and kept as a sacred object, but our “pseudo-media” seem to think “freedom of speech” means they can approach anyone in the street and, figuratively speaking, spit in their face, and then shout they are being repressed when that someone counteracts.