Առերեսում միֆերի հետ՝ 4 օր Ադրբեջանում - Mediamax.am
Եվ այսպես, հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողների փոխադարձ այցը կայացավ: Դեռեւս մեկ ամիս առաջ այն անհնարին էր թվում, սակայն այժմ արդեն իրականություն է: Նոյեմբերի 17-ից 21-ը երեք հայ լրագրողներ, որոնցից մեկն ես էի, եղանք Բաքվում, Քուբայում եւ Գանձակում (Գյանջայում), նույն այդ ընթացքում երեք ադրբեջանցի լրագրողներ այցելեցին Երեւան, Դիլիջան, Շուշի եւ Ստեփանակերտ:
Անկախ ծրագրի արդյունքներից, որոնք դեռեւս պարզ չեն, այն բացառիկ էր միանգամից մի քանի առումներով.
- վերջին տասնամյակում առաջին անգամ Ադրբեջան այցելեց Արցախը ներկայացնող լրագրող, տվյալ դեպքում՝ Էդգար Էլբակյանը, ով հայտնի է նաեւ որպես
ադրբեջանագետ;
- առաջին անգամ Արցախ այցելեցին ադրբեջանական առաջատար էլեկտրոնային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, որոնք հնարավորություն ստացան սեփական աչքերով տեսնել այնտեղ կատարվող գործընթացները;
- ծրագիրն ամբողջությամբ պատրաստել էին կողմերը, ընդ որում՝ արցախյան մասը պատրաստել էր հենց Արցախի ԱԳՆ-ն՝ առանց պաշտոնական Երեւանի միջամտության եւ աջակցության: Ավելին, Արցախի տարածքում ադրբեջանցի լրագրողների անվտանգությունը եւս ապահովել են տեղի անվտանգության ծառայությունները եւ ուղեկցել է արցախցի գիտնականը: Արցախի ԱԳՆ-ն ԵԱՀԿ-ի միջոցով անմիջական կապ է հաստատել Ադրբեջանի իշխանության հետ եւ քննարկել այցի արցախյան հատվածի մանրամասները;
- ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակից բացի որեւէ միջազգային կառույց, դեսպանություն կամ միջնորդ ոչ բանակցություններին, ոչ բուն գործընթացին չի մասնակցել, իսկ դա նշանակում է, որ դրանցից որեւէ մեկը, ի տարբերություն նախորդ անգամների, չի կարող «փիառվել» ծրագրի հաշվին;
- ծրագրով նախատեսված չէր հանդիպում որեւէ պետական պաշտոնյայի հետ՝ ոչ Հայաստանում, ոչ Ադրբեջանում, ոչ էլ Արցախում: Միակ պաշտոնյաները, որոնց մենք հանդիպել ենք Բաքվում ընթրիքի սեղանի շուրջ, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան եւ փորձառու դիվանագետ Հուսեյն Հուսեյնովն էին, ովքեր ներկայացնում էին անձնական տեսակետները, իսկ բուն զրույցը off-the-record էր: Նույն ձեւաչափով էլ ադրբեջանցի լրագրողները Երեւանում հանդիպել են Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնյաների հետ;
- «հայելային» ծրագրի հիմնական շեշտադրումը կատարված էր լրագրողների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների վրա, որոնք եւս անցնում էին ոչ ֆորմալ ձեւաչափով եւ առանց տեսախցիկների:
Թերեւս այսքանը բավական է՝ գիտակցելու համար, որ ծրագիրն իսկապես բացառիկ էր, սակայն նշեմ, որ դրա հաջողության պարագայում առաջիկայում եւս հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողները փոխադարձ այցելությունների հնարավորություն կունենան: Ամբողջ խնդիրն այն է, թե կողմերից յուրաքանչյուրը, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, ինչ կհամարի իր համար հաջողություն:
Հիմա բուն մեր այցի մասին: Այն մեկնարկեց նոյեմբերի 17-ի երեկոյան Թբիլիսիում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի եւ նրա թիմի հետ հանդիպումով, որի ավարտին Թբիլիսի-Բաքու ուղիղ չվերթով մեկնեցինք Ադրբեջանի մայրաքաղաք, ուր ժամանեցինք կեսգիշերն անց: Ի դեպ, այնպես էր ստացվել, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները ՀՀ սահմանը հատել էին դեռեւս կեսօրին եւ այդ ժամին արդեն հասցրել էին ծանոթանալ Դիլիջանին եւ երեկոյան Երեւանին:
Մեր անվտանգությունն ամենաբարձր մակարդակով ապահովվում էին Ադրբեջանի պետական պահպանության ծառայության 12 աշխատակիցներ, իսկ մարդաշատ վայրերում նրանց թիվը հասնում էր մի քանի տասնյակի: Գուցե մեր՝ երեքիս կյանքին ու առողջությանն իսկապես մեծ վտանգ կար, չգիտեմ, բայց բավական անսովոր էր մշտապես տասնյակ թիկնեղ տղամարդկանցով շրջապատված լինելը, ինչը գրավում էր նաեւ անցորդների ուշադրությունը:
Բոլոր այն անձինք, ում հանդիպեցինք ու զրուցեցինք այդ 4 օրերի ընթացքում, մեզ վրա նախապես ընտրվածի եւ պատրաստվածի տպավորություն թողեցին: Ադրբեջանական կողմից այցը նախապատրաստել էր նախագահի աշխատակազմը, այլ ոչ թե ԱԳՆ-ը, եւ գուցե նաեւ դա էր պատճառը, թե ինչու էին մեր բոլոր զրուցակիցները նման պատասխանատվությամբ մոտենում մեզ հետ զրույցին, մեզ էլ այդքան բարեհամբյուր ընդունում: Շատերը նաեւ շեշտում էին, որ առաջին անգամ են հայ տեսնում: Այդ հանդիպումների եւ այցելությունների մասին կպատմեմ հաջորդ սյունակում, իսկ այսօր ուզում եմ կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք ինձ ամենաշատն էին հուզում եւ որոնք դրդեցին մեկնել Բաքու:
Նախ ասեմ, որ հրավերը ստանալուն պես մեկ վայրկյան անգամ չեմ երկմտել եւ անմիջապես դրական պատասխան եմ տվել՝ չտիրապետելով որեւէ մանրամասնի: Իմ կարծիքով, այդպես կվարվեր ցանկացած պրոֆեսիոնալ լրագրող: Սեփական աչքերով տեսնել իրականությունը, տեղեկություն ստանալ սկզբնաղբյուրից, շփվել տարբեր մարդկանց հետ, հասկանալ իրականությունը՝ այս ամենը լրագրողի համար անգին է:
Բազմաթիվ այլ հարցերի հետ մեկտեղ Բաքու մեկնելիս ինձ որպես լրագրող հետաքրքրում էին առավելապես երկուսը՝ ինչի՞ն է պատրաստվում Ադրբեջանը՝ պատերազմի՞, թե՞ խաղաղության: Եվ երկրորդը՝ ինչպիսի՞ զիջումների է պատրաստ ադրբեջանական հասարակությունը հանուն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման:
Առաջին հարցի պատասխանն ես այդպես էլ չստացա, բայց առերեւույթ ստեղծվեց այնպիսի տպավորություն, որ սովորական ադրբեջանցիները, ինչպես եւ հայերը, նոր պատերազմ չեն ցանկանում եւ հույս ունեն, որ վաղ թե ուշ խնդիրը հնարավոր կլինի լուծել խաղաղ ճանապարհով: Պաշտոնական քարոզչությունը նրանց ներշնչել է, որ Հայաստանի եւ Արցախի տնտեսական վիճակը գնալով վատթարանում է, եւ ընդամենը մի քանի տարի հետո հայերը ծնկաչոք գալու են եւ օգնություն խնդրեն Ադրբեջանից:
Հատկապես Բաքվում ու խոշոր մյուս քաղաքներում կյանքը բավականին ակտիվ է, մարդիկ չեն ցանկանում զրկվել կայուն եկամտից ու ունեցվածքից եւ զոհել այդ ամենը հանուն ռազմի դաշտում հաղթանակի, առավել եւս որ այդ հաղթանակն երաշխավորված չէ: Մյուս կողմից, ռազմական եւ հայրենասիրական հռետորաբանությունը Ադրբեջանում շատ ավելի մեծ է, քան մեզ մոտ, եւ հասարակությունը մշտապես ապրում է մոտալուտ պատերազմի ակնկալիքով: Ցավոք, մեզ չհաջողվեց փողոցներում շփվել հասարակ անցորդների հետ, սակայն մնացած մեր շփումները ցույց տվեցին, որ հայերի հանդեպ ագրեսիվության, ատելության մակարդակն առայժմ կրիտիկական մակարդակի չեն հասել, չնայած Իլհամ Ալիեւի իշխանության ձեռնարկած բազմաթիվ քայլերին:
Ինչ վերաբերում է փոխզիջումների պատրաստակամությանը, այստեղ ուրախանալու ոչ մի առիթ առայժմ չունենք: Արցախի դե-յուրե անկախության գաղափարը պարզապես խենթացնում է ադրբեջանցիներին՝ թե լրագրողներին, թե հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներին, թե պաշտոնյաներին: Չունենալով օբյեկտիվ պատկերացում, թե ինչ է իրականում կատարվում Արցախում, Բաքվում առաջնորդվում են տարօրինակ միֆերով ու լեգենդներով, որոնց եւս կանդրադառնամ առանձին: Երբ մենք հարցնում էինք, թե ի՞նչ զիջումների, կոմպրոմիսի են պատրաստ մեր զրուցակիցները, նրանք նշում էին «ամենալայն ինքնավարությունը» Ադրբեջանի կազմում, սեփական ոստիկանական եւ անվտանգության ուժեր ունենալու իրավունքը, խոստանում մեծ ներդրումներ եւ սոցիալական ծրագրեր, նույնիսկ ճանապարհների ասֆալտապատում եւ կապիտալ շինարարություն՝ չհասկանալով անգամ, որ այն ամենը, ինչ իրենք ասում են, վաղուց արդեն իրականացվում է Արցախում, եւ այդ ամենը ոչինչ է ֆիզիկական բնաջնջման այն սպառնալիքի համեմատ, որը դամոկլյան սրի պես միշտ կախված է Արցախի հայերի գլխավերեւում: Այդ աբսուրդիստական գաղափարներն այնքան խորացան, որ, ի վերջո, Արցախի հանրային հեռուստաընկերությունը ներկայացնող իմ գործընկերը հարցրեց՝ իսկ դուք կհամաձայնվեի՞ք, որ Ադրբեջանը մտնի, ասենք, Գերմանիայի կազմի մեջ, եթե Գերմանիան խոստանար մեծ ներդրումներ կատարել ձեր տնտեսության մեջ եւ գործարաններ կառուցել:
Որպես այս սյունակի եզրափակում կցանկանայի պատասխանել բոլոր այն հոռետեսներին, ովքեր կասկածի տակ են դնում նման այցերի նպատակահարմարությունը: Մենք՝ լրագրողներս, պետական պաշտոնյա չենք, ոչ էլ քաղաքական կամ հասարակական գործիչ: Մեր գործը հարցեր տալն է եւ հանրությանը տեղեկացնելը: Չի կարելի զրկել լրագրողներին հավաստի տեղեկատվություն, կարծիքներ, մեկնաբանություններ հայթայթելու, ճշմարտությունը ներկայացնելու իրավունքից: Այնտեղ, որտեղ չկա ճշմարտություն, պարարտ հող է առաջանում ստի, կեղծիքի, միֆերի եւ մանիպուլյացիաների համար: Այո, ես կողմ եմ, որպեսզի մյուս հայ լրագրողները եւս հնարավորություն ստանան մեկնել Ադրբեջան: Նաեւ կողմ եմ, որպեսզի ադրբեջանցի լրագրողները գան Հայաստան եւ հատկապես Արցախ: Ես գիտակցում եմ, որ միշտ չէ, որ նրանց ռեպորտաժները կլինեն օբյեկտիվ եւ ճշմարիտ: Բայց չէ՞ որ դա եւս ցուցիչ է, թե որքան տարբեր ենք մենք եւ որքան շատ ավելի ազատ ու բազմակարծիք է մեր հասարակությունը:
Կարող եք վստահ լինել, որ յուրաքանչյուր նման այց նպաստում է այն համոզմունքի ամրապնդմանը, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Առնվազն ադրբեջանցի այդ երեք լրագրողները հոգու խորքում դա արդեն գիտակցում են:

Лицом к лицу с мифами: 4 дня в Азербайджане - Mediamax.am
Итак, взаимный визит армянских и азербайджанских журналистов состоялся. Всего месяц назад он казался невозможным, однако сегодня это уже реальность. 17-21 ноября трое армянских журналистов, среди которых был и я, посетили Баку, Губу и Гандзак (Гянджу), а трое азербайджанских журналистов в те дни побывали в Ереване, Дилижане, Шуши и Степанакерте.
Независимо от результатов программы, которые пока неясны, она была исключительной по нескольким причинам:
- впервые за последние десять лет Азербайджан посетил представляющий Арцах журналист, в данном случае – Эдгар Элбакян, который  известен также как азербайджановед;
- представители ведущих азербайджанских электронных СМИ впервые посетили Арцах, получив возможность собственными глазами увидеть идущие там процессы;
- программа полностью была подготовлена сторонами, причем арцахская часть была подготовлена именно МИД Арцаха – без вмешательства и поддержки официального Еревана. Более того, безопасность азербайджанских журналистов на территории Арцаха обеспечивали местные службы безопасности, а сопровождал их арцахский ученый. МИД Арцаха посредством ОБСЕ непосредственно связалось с властями Азербайджана и обсудило подробности арцахской части визита;
- помимо офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, никакие иные международные структуры, посольства или посредники не участвовали ни в переговорах, ни в самом процессе, а это означает, что никто из них не сможет «пиариться» за счет программы, как это случалось ранее.
- в рамках программы ни в Армении, ни в Азербайджане, ни в Арцахе не были предусмотрены встречи с государственными чиновниками.
- основной акцент «зеркальной» программы был сделан на встречах с журналистами и представителями общественных организаций, которые проходили в неформальной обстановке и без камер.
Пожалуй, этого достаточно, чтобы убедиться в исключительности программы. В случае ее успеха другие армянские и азербайджанские журналисты также смогут в дальнейшем осуществлять взаимные визиты. Вопрос лишь в том, что именно каждая из сторон, в том числе - сопредседатели Минской группы ОБСЕ, посчитает для себя успехом.
Теперь непосредственно о нашем визите. Он стартовал 17 ноября со встречи в Тбилиси с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком и его командой. После встречи прямым рейсом Тбилиси-Баку мы отправились в столицу Азербайджана и прибыли туда после полуночи. Наши азербайджанские коллеги пересекли границу Армении еще в полдень и за это время уже успели познакомиться с Дилижаном и вечерним Ереваном.
Нашу безопасность на самом высоком уровне обеспечивали 12 сотрудников Государственной службы безопасности Азербайджана, а в многолюдных местах их число достигало нескольких десятков. Не знаю, возможно, нашей жизни и здоровью действительно угрожала большая опасность, но было достаточно непривычно постоянно быть окруженными десятками накачанных мужчин, что плюс ко всему привлекало внимание прохожих.
Все те люди, с которыми мы встречались и беседовали в течение этих 4 дней, оставили на нас впечатление заранее выбранных и подготовленных. С азербайджанской стороны визит готовил аппарат президента, а не МИД. Возможно, поэтому все наши собеседники с такой ответственностью подходили к беседе с нами и так дружелюбно нас принимали. Многие подчеркивали, что впервые видят армян. Об этих встречах и визитах расскажу в следующей колонке, а сегодня хочу сфокусироваться на тех вопросах, которые волновали меня больше всего, и которые побудили меня поехать в Баку.
В первую очередь, отмечу, что, получив приглашение, я ни секунды не колебался и сразу дал положительный ответ, не зная каких-либо подробностей. По моему мнению, так поступил бы любой профессиональный журналист. Увидеть собственными глазами действительность, получить информацию из первоисточников, общаться с разными людьми – все это бесценно для журналиста.
Перед поездкой в Баку наряду с другими многочисленными вопросами меня как журналиста больше всего интересовали два: к чему готовится Азербайджан – к войне или к миру? И второй – на какие уступки готово пойти азербайджанское общество ради мирного урегулирования?
Ответа на первый вопрос я так и не получил. Но внешне создалось впечатление, что обычные азербайджанцы, так же как и армяне, не хотят новой войны и надеются, что рано или поздно конфликт удастся решить мирным путем. Официальная пропаганда внушила им, что экономическая ситуация в Армении и Арцахе ухудшается, и всего через несколько лет армяне на коленях станут просить Азербайджан о помощи.
В Баку и других крупных городах жизнь достаточно активна, люди не хотят потерять стабильный заработок и имущество, пожертвовав всем этим ради победы на поле боя, тем более, что это победа не гарантирована. С другой стороны, военная риторика в Азербайджане гораздо сильнее, чем у нас, и общество живет в ожидании надвигающейся войны. К сожалению, нам не удалось побеседовать с обычными прохожими на улицах, однако остальные наши контакты показали, что уровень агрессии, ненависти к армянам еще не достиг критической отметки, несмотря на многочисленные шаги правительства Ильхама Алиева.
Что касается готовности к взаимным уступкам, то здесь каких-либо поводов для радости пока нет. Мысль о независимости Арцаха де-юре просто сводит с ума азербайджанцев – и журналистов, и представителей общественного сектора, и чиновников. Не имея объективных представлений о том, что в действительности происходит в Арцахе, в Баку руководствуются странными мифами и легендами, о которых я расскажу отдельно. Когда мы спрашивали, на какие уступки или компромиссы готовы наши собеседники, они отмечали «самую широкую автономию» в составе Азербайджана, обещали право на собственную полицию и органы безопасности, большие инвестиции и социальные программы, даже асфальтирование и капитальное строительство дорог, даже не понимая, что все это уже давно реализуется в Арцахе и как все это ничтожно по сравнению с угрозой физического исчезновения, которая словно дамоклов меч постоянно висит над головами армян Арцаха. Эти абсурдные идеи настолько углубились, что, в конце концов, мой коллега из Общественного телевидения Арцаха спросил: «А вы бы согласились, чтобы Азербайджан вошел в состав, скажем, Германии, если бы последняя пообещала большие инвестиции в экономику и строительство заводов?».
В завершение данной колонки хотел бы ответить тем пессимистам, которые ставят под сомнение целесообразность подобных визитов. Мы, журналисты, не являемся ни государственными чиновниками, ни общественными деятелями. Наша работа – задавать вопросы и информировать общественность. Нельзя лишать журналистов права на достоверную и правдивую информацию, поиск мнений, комментариев.
Там, где нет правды, создается плодородная почва для лжи, фальсификации, мифов и манипуляций. Да, я за то, чтобы и другие армянские журналисты получили возможность посетить Азербайджан. Я также сторонник того, чтобы азербайджанские журналисты приезжали в Армению и особенно - в Арцах. Я понимаю, что их репортажи не всегда будут объективными и правдивыми. Но ведь и это является показателем того, насколько мы разные и насколько свободным и плюралистическим является наше общество.
Можете быть уверены, что любой подобный визит способствует укреплению убеждения, что Арцах не может быть в составе Азербайджана. Как минимум трое азербайджанских журналистов в глубине души уже осознают это.