Առերեսում միֆերի հետ՝ 4 օր Ադրբեջանում - Mediamax.am
Եվ այսպես, հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողների փոխադարձ այցը կայացավ: Դեռեւս մեկ ամիս առաջ այն անհնարին էր թվում, սակայն այժմ արդեն իրականություն է: Նոյեմբերի 17-ից 21-ը երեք հայ լրագրողներ, որոնցից մեկն ես էի, եղանք Բաքվում, Քուբայում եւ Գանձակում (Գյանջայում), նույն այդ ընթացքում երեք ադրբեջանցի լրագրողներ այցելեցին Երեւան, Դիլիջան, Շուշի եւ Ստեփանակերտ:
Անկախ ծրագրի արդյունքներից, որոնք դեռեւս պարզ չեն, այն բացառիկ էր միանգամից մի քանի առումներով.
- վերջին տասնամյակում առաջին անգամ Ադրբեջան այցելեց Արցախը ներկայացնող լրագրող, տվյալ դեպքում՝ Էդգար Էլբակյանը, ով հայտնի է նաեւ որպես
ադրբեջանագետ;
- առաջին անգամ Արցախ այցելեցին ադրբեջանական առաջատար էլեկտրոնային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, որոնք հնարավորություն ստացան սեփական աչքերով տեսնել այնտեղ կատարվող գործընթացները;
- ծրագիրն ամբողջությամբ պատրաստել էին կողմերը, ընդ որում՝ արցախյան մասը պատրաստել էր հենց Արցախի ԱԳՆ-ն՝ առանց պաշտոնական Երեւանի միջամտության եւ աջակցության: Ավելին, Արցախի տարածքում ադրբեջանցի լրագրողների անվտանգությունը եւս ապահովել են տեղի անվտանգության ծառայությունները եւ ուղեկցել է արցախցի գիտնականը: Արցախի ԱԳՆ-ն ԵԱՀԿ-ի միջոցով անմիջական կապ է հաստատել Ադրբեջանի իշխանության հետ եւ քննարկել այցի արցախյան հատվածի մանրամասները;
- ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակից բացի որեւէ միջազգային կառույց, դեսպանություն կամ միջնորդ ոչ բանակցություններին, ոչ բուն գործընթացին չի մասնակցել, իսկ դա նշանակում է, որ դրանցից որեւէ մեկը, ի տարբերություն նախորդ անգամների, չի կարող «փիառվել» ծրագրի հաշվին;
- ծրագրով նախատեսված չէր հանդիպում որեւէ պետական պաշտոնյայի հետ՝ ոչ Հայաստանում, ոչ Ադրբեջանում, ոչ էլ Արցախում: Միակ պաշտոնյաները, որոնց մենք հանդիպել ենք Բաքվում ընթրիքի սեղանի շուրջ, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան եւ փորձառու դիվանագետ Հուսեյն Հուսեյնովն էին, ովքեր ներկայացնում էին անձնական տեսակետները, իսկ բուն զրույցը off-the-record էր: Նույն ձեւաչափով էլ ադրբեջանցի լրագրողները Երեւանում հանդիպել են Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնյաների հետ;
- «հայելային» ծրագրի հիմնական շեշտադրումը կատարված էր լրագրողների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների վրա, որոնք եւս անցնում էին ոչ ֆորմալ ձեւաչափով եւ առանց տեսախցիկների:
Թերեւս այսքանը բավական է՝ գիտակցելու համար, որ ծրագիրն իսկապես բացառիկ էր, սակայն նշեմ, որ դրա հաջողության պարագայում առաջիկայում եւս հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողները փոխադարձ այցելությունների հնարավորություն կունենան: Ամբողջ խնդիրն այն է, թե կողմերից յուրաքանչյուրը, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, ինչ կհամարի իր համար հաջողություն:
Հիմա բուն մեր այցի մասին: Այն մեկնարկեց նոյեմբերի 17-ի երեկոյան Թբիլիսիում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի եւ նրա թիմի հետ հանդիպումով, որի ավարտին Թբիլիսի-Բաքու ուղիղ չվերթով մեկնեցինք Ադրբեջանի մայրաքաղաք, ուր ժամանեցինք կեսգիշերն անց: Ի դեպ, այնպես էր ստացվել, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները ՀՀ սահմանը հատել էին դեռեւս կեսօրին եւ այդ ժամին արդեն հասցրել էին ծանոթանալ Դիլիջանին եւ երեկոյան Երեւանին:
Մեր անվտանգությունն ամենաբարձր մակարդակով ապահովվում էին Ադրբեջանի պետական պահպանության ծառայության 12 աշխատակիցներ, իսկ մարդաշատ վայրերում նրանց թիվը հասնում էր մի քանի տասնյակի: Գուցե մեր՝ երեքիս կյանքին ու առողջությանն իսկապես մեծ վտանգ կար, չգիտեմ, բայց բավական անսովոր էր մշտապես տասնյակ թիկնեղ տղամարդկանցով շրջապատված լինելը, ինչը գրավում էր նաեւ անցորդների ուշադրությունը:
Բոլոր այն անձինք, ում հանդիպեցինք ու զրուցեցինք այդ 4 օրերի ընթացքում, մեզ վրա նախապես ընտրվածի եւ պատրաստվածի տպավորություն թողեցին: Ադրբեջանական կողմից այցը նախապատրաստել էր նախագահի աշխատակազմը, այլ ոչ թե ԱԳՆ-ը, եւ գուցե նաեւ դա էր պատճառը, թե ինչու էին մեր բոլոր զրուցակիցները նման պատասխանատվությամբ մոտենում մեզ հետ զրույցին, մեզ էլ այդքան բարեհամբյուր ընդունում: Շատերը նաեւ շեշտում էին, որ առաջին անգամ են հայ տեսնում: Այդ հանդիպումների եւ այցելությունների մասին կպատմեմ հաջորդ սյունակում, իսկ այսօր ուզում եմ կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք ինձ ամենաշատն էին հուզում եւ որոնք դրդեցին մեկնել Բաքու:
Նախ ասեմ, որ հրավերը ստանալուն պես մեկ վայրկյան անգամ չեմ երկմտել եւ անմիջապես դրական պատասխան եմ տվել՝ չտիրապետելով որեւէ մանրամասնի: Իմ կարծիքով, այդպես կվարվեր ցանկացած պրոֆեսիոնալ լրագրող: Սեփական աչքերով տեսնել իրականությունը, տեղեկություն ստանալ սկզբնաղբյուրից, շփվել տարբեր մարդկանց հետ, հասկանալ իրականությունը՝ այս ամենը լրագրողի համար անգին է:
Բազմաթիվ այլ հարցերի հետ մեկտեղ Բաքու մեկնելիս ինձ որպես լրագրող հետաքրքրում էին առավելապես երկուսը՝ ինչի՞ն է պատրաստվում Ադրբեջանը՝ պատերազմի՞, թե՞ խաղաղության: Եվ երկրորդը՝ ինչպիսի՞ զիջումների է պատրաստ ադրբեջանական հասարակությունը հանուն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման:
Առաջին հարցի պատասխանն ես այդպես էլ չստացա, բայց առերեւույթ ստեղծվեց այնպիսի տպավորություն, որ սովորական ադրբեջանցիները, ինչպես եւ հայերը, նոր պատերազմ չեն ցանկանում եւ հույս ունեն, որ վաղ թե ուշ խնդիրը հնարավոր կլինի լուծել խաղաղ ճանապարհով: Պաշտոնական քարոզչությունը նրանց ներշնչել է, որ Հայաստանի եւ Արցախի տնտեսական վիճակը գնալով վատթարանում է, եւ ընդամենը մի քանի տարի հետո հայերը ծնկաչոք գալու են եւ օգնություն խնդրեն Ադրբեջանից:
Հատկապես Բաքվում ու խոշոր մյուս քաղաքներում կյանքը բավականին ակտիվ է, մարդիկ չեն ցանկանում զրկվել կայուն եկամտից ու ունեցվածքից եւ զոհել այդ ամենը հանուն ռազմի դաշտում հաղթանակի, առավել եւս որ այդ հաղթանակն երաշխավորված չէ: Մյուս կողմից, ռազմական եւ հայրենասիրական հռետորաբանությունը Ադրբեջանում շատ ավելի մեծ է, քան մեզ մոտ, եւ հասարակությունը մշտապես ապրում է մոտալուտ պատերազմի ակնկալիքով: Ցավոք, մեզ չհաջողվեց փողոցներում շփվել հասարակ անցորդների հետ, սակայն մնացած մեր շփումները ցույց տվեցին, որ հայերի հանդեպ ագրեսիվության, ատելության մակարդակն առայժմ կրիտիկական մակարդակի չեն հասել, չնայած Իլհամ Ալիեւի իշխանության ձեռնարկած բազմաթիվ քայլերին:
Ինչ վերաբերում է փոխզիջումների պատրաստակամությանը, այստեղ ուրախանալու ոչ մի առիթ առայժմ չունենք: Արցախի դե-յուրե անկախության գաղափարը պարզապես խենթացնում է ադրբեջանցիներին՝ թե լրագրողներին, թե հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներին, թե պաշտոնյաներին: Չունենալով օբյեկտիվ պատկերացում, թե ինչ է իրականում կատարվում Արցախում, Բաքվում առաջնորդվում են տարօրինակ միֆերով ու լեգենդներով, որոնց եւս կանդրադառնամ առանձին: Երբ մենք հարցնում էինք, թե ի՞նչ զիջումների, կոմպրոմիսի են պատրաստ մեր զրուցակիցները, նրանք նշում էին «ամենալայն ինքնավարությունը» Ադրբեջանի կազմում, սեփական ոստիկանական եւ անվտանգության ուժեր ունենալու իրավունքը, խոստանում մեծ ներդրումներ եւ սոցիալական ծրագրեր, նույնիսկ ճանապարհների ասֆալտապատում եւ կապիտալ շինարարություն՝ չհասկանալով անգամ, որ այն ամենը, ինչ իրենք ասում են, վաղուց արդեն իրականացվում է Արցախում, եւ այդ ամենը ոչինչ է ֆիզիկական բնաջնջման այն սպառնալիքի համեմատ, որը դամոկլյան սրի պես միշտ կախված է Արցախի հայերի գլխավերեւում: Այդ աբսուրդիստական գաղափարներն այնքան խորացան, որ, ի վերջո, Արցախի հանրային հեռուստաընկերությունը ներկայացնող իմ գործընկերը հարցրեց՝ իսկ դուք կհամաձայնվեի՞ք, որ Ադրբեջանը մտնի, ասենք, Գերմանիայի կազմի մեջ, եթե Գերմանիան խոստանար մեծ ներդրումներ կատարել ձեր տնտեսության մեջ եւ գործարաններ կառուցել:
Որպես այս սյունակի եզրափակում կցանկանայի պատասխանել բոլոր այն հոռետեսներին, ովքեր կասկածի տակ են դնում նման այցերի նպատակահարմարությունը: Մենք՝ լրագրողներս, պետական պաշտոնյա չենք, ոչ էլ քաղաքական կամ հասարակական գործիչ: Մեր գործը հարցեր տալն է եւ հանրությանը տեղեկացնելը: Չի կարելի զրկել լրագրողներին հավաստի տեղեկատվություն, կարծիքներ, մեկնաբանություններ հայթայթելու, ճշմարտությունը ներկայացնելու իրավունքից: Այնտեղ, որտեղ չկա ճշմարտություն, պարարտ հող է առաջանում ստի, կեղծիքի, միֆերի եւ մանիպուլյացիաների համար: Այո, ես կողմ եմ, որպեսզի մյուս հայ լրագրողները եւս հնարավորություն ստանան մեկնել Ադրբեջան: Նաեւ կողմ եմ, որպեսզի ադրբեջանցի լրագրողները գան Հայաստան եւ հատկապես Արցախ: Ես գիտակցում եմ, որ միշտ չէ, որ նրանց ռեպորտաժները կլինեն օբյեկտիվ եւ ճշմարիտ: Բայց չէ՞ որ դա եւս ցուցիչ է, թե որքան տարբեր ենք մենք եւ որքան շատ ավելի ազատ ու բազմակարծիք է մեր հասարակությունը:
Կարող եք վստահ լինել, որ յուրաքանչյուր նման այց նպաստում է այն համոզմունքի ամրապնդմանը, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Առնվազն ադրբեջանցի այդ երեք լրագրողները հոգու խորքում դա արդեն գիտակցում են:

And so, the mutual visits of Armenian and Azerbaijani journalists to each other’s respective countries have taken place. It seemed impossible just a month ago, but now it is a fact of objective reality. Three Armenian journalists, including me, visited Baku, Quba and Gandzak (Gyanja) on November 17-21. In the same period of time, three Azerbaijani journalists paid visits to Yerevan, Dilijan, Shushi and Stepanakert.
Regardless of the results of this initiative, which are unclear yet, it is unique for several reasons:
- This is the first time that a journalist representing Artsakh visited Azerbaijan, and it was none other than Edgar Elbakyan, a known expert on Azerbaijan;
- This is the first time journalists from leading online media outlets of Azerbaijan visited Artsakh and saw for themselves what goes on there;
- The initiative was fully organized by the parties to Karabakh conflict and the visit to Artsakh was organized by the Foreign Ministry of Artsakh without mediation and support of the Armenian MFA. Moreover, the Azeri journalists guarded by local security services and they were accompanied by an Artsakhi scientist. The Foreign Ministry of Artsakh contacted Azerbaijani authorities directly through OSCE and discussed the details of the visit;
- Apart from the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, no international organization, embassy or mediator took part in the negotiations or organization of the visits, which means that none of them can get PR for the initiative, contrary to previous cases;
- No meetings with officials were scheduled either in Armenia, Azerbaijan or Artsakh;
- The “mirror” initiative focused on meetings between journalists and representatives of NGOs, which were informal and were not filmed.
Although these facts are enough to illustrate the exclusiveness of the initiative, it should be noted that provided it is successful, Armenian and Azeri journalists will have another opportunity to make mutual visits. The issue is how the parties, including the OSCE Minsk Group co-chairs, define “successful”.
Now, let’s talk the visit itself.
It began with the meeting with Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk and his team in Tbilisi on November 17. Afterwards, we took a direct flight to Baku, where we arrived after midnight. Meanwhile, our Azeri colleagues crossed the Armenian border in the afternoon and had already seen Dilijan and Yerevan.
Our security was ensured at the highest level by 12 members of Special State Protection Service of Azerbaijan. In crowded areas, their number reached several dozen. I cannot say if there was real danger for the life and wellbeing of the three of us, but it felt strange to be surrounded by broad-shouldered men everywhere we went. It attracted attention from the locals too.
We got an impression that every person we met and talked to over those 4 days was selected and prepared for the initiative. On the Azerbaijani side, the visit was organized by the president’s staff, not the Foreign Ministry, so that might be the reason our interlocutors showed such affability and readiness to communicate. Many of them underlined we were the first Armenians they met. I will tell about these meetings in the next column. First, I want to focus on the questions which interested me the most and which motivated me to travel to Baku.
First of all, I did not hesitate for a second before taking up the offer, although I was not aware of the details of the initiative. I believe that any professional journalist would do the same. See the real state of affairs, get information from the original source, talk to different people and figure out what is going on – all that is invaluable to any reporter.
Out of the myriad of questions on my mind, on the way to Baku I found two of them the most important:
1) Is Azerbaijan preparing for war or peace?
2) What does the Azeri society ready to concede for the sake of peaceful resolution of Karabakh conflict?
I did not get the answer for the first question. My impression was that ordinary people of Azerbaijan, the same as Armenians, do not want another war and hope a peaceful solution will be found sooner or later. The government’s propaganda has convinced them that the economic state of Armenia and Artsakh is gradually worsening and Armenians will crawl to beg Azerbaijan for assistance in just a few years.
In Baku and other large cities especially, life is quite active and people don’t want to sacrifice stable income and property for a military victory, particularly given that it is not guaranteed. On the other hand, military rhetoric is much stronger in Azerbaijan than in Armenia and the society lives in expectation of hostilities. Unfortunately, we didn’t manage to speak with passerby in the streets, although the meetings we had showed us that the hatred and aggressiveness towards Armenians is not at a critical level despite the efforts of Ilham Aliyev’s government.
As for the possible readiness to make concessions, I can offer no good news. The idea of a de jure independent Artsakh makes people in Azerbaijan mad, be that journalists, ordinary members of the society or officials. Without an objective picture of life in Artsakh, Baku is guided by strange myths and legends, which I will touch on later as well. When we asked our interlocutors what concessions and compromise they see as possible, they mentioned “the highest level of self-governance” for Artsakh within Azerbaijan and the right to have its own police and security forces, promised large investments and social programs and even offered asphalting of roads and capital construction. They did not even realize that all that has been done in Artsakh for a long time and all that is nothing compared to the threat of physical annihilation that hangs above the heads of Artsakh’s Armenians like the sword of Damocles. These absurd ideas got so far that my colleague from Artsakh Public TV, asked if Azerbaijan would agree to become a part of Germany if it promised to invest in Azerbaijani economy and build factories.
In conclusion of this column, I would like to address the pessimists who doubt the reasonability of these visits. We, the journalists, are not government officials or politicians, or public figures. Our job is to ask questions and inform the society. It is wrong to deprive journalists of the right to obtain reliable information, opinions and comments and to report facts. Where truth is absent, the ground is fertile for falsehood, myths, and manipulation. I believe other Armenian journalists too should be able to travel to Azerbaijan. I also believe that Azeri journalists should visit Armenia and especially Artsakh. I understand that their reports might not always be objective and truthful. However, that is also an indicator of how different we are and how much more diverse our society is in terms of opinions.
You can be certain that every such visit helps consolidate the conviction that Artsakh cannot be part of Azerbaijan. At the very least, the three Azerbaijani journalists who visited Armenia and Artsakh already know it deep down in their hearts.
Davit Alaverdyan is Editor-in-Chief at Mediamax and Associate Professor at the Department of Journalism, Yerevan State University (YSU).