Առանց «իզմ»-երի, բայց ժողովրդավարությա՞մբ - Mediamax.am
Գործող իշխանությունների ներկայացուցիչներն իրենց հարցազրույցներից շատերում եւ միջազգային հարթակներում ակտիվորեն ընդգծում են, որ անցյալ տարվա իրադարձությունները նպաստեցին երկրում իրական կամ իսկական ժողովրդավարության հաստատմանը: Առաջատար քաղաքական ուժը, որը խնամքով ժխտում է «իզմ»-երը, հենց այս ապրանքն է փորձում վաճառել ներքին (հաջողությամբ) եւ արտաքին (պակաս հաջողությամբ) շուկաներում: Եվ խնդիրը նույնիսկ այն չէ, որ ժողովրդավարությանը հասնելու այսպիսի արագությանը կնախանձեին շատերը, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգները կամ Ֆրանսիան: Այստեղ մի քիչ այլ խնդիր է, կամ, եթե ավելի հստակ լինել՝ ժողովրդավարության պես բարդ եւ հակասական ֆենոմենի առանձնահատկությունների ընկալման լիակատար բացակայությունը: Պլատոնի ժամանակներից ի վեր՝ աշխարհի գիտնականները չեն կարողանում միասնական սահմանում տալ տվյալ հասկացությանը եւ առանձնացնել այն կազմող սկզբունքների համակարգը: Օրինակ, Խորհրդային Միությունը արդյոք ժողովրդավարությո՞ւն էր: Ինչ-որ մեկը բացասական պատասխան կտա՝ անվանելով ԽՍՀՄ-ը «չարիքի կայսրություն» կամ «ազգերի բանտ», բայց չէ՞ որ հենց բոլշեւիկները վերջ դրեցին էլիտար միապետությանը եւ սահմանեցին աշխատավորների դիկտատուրան, որը շատ գիտնականների կողմից սահմանվում է որպես ժողովրդավարության բարձրագույն ձեւ:
Մենք 30-ականների Գերմանիան կվերագրե՞նք արդյոք ժողովրդավարություններին, որտեղ, մեծամասնության կամքով ռեյխսկանցլեր ընտրվեց մի մարդ, որը արյունալի համաշխարհային պատերազմ սկսեց եւ սպանեց վեց միլիոն հրեայի: Ամերիկայի պետության հիմնադիր հայրերը, հետեւելով Մոնտեսքյոյի պատգամներին, ասում էին, որ բոլոր մարդիկ ծնվում են հավասար, եւ հենց ժողովրդի մեծամասնությունն է իշխանության միակ աղբյուրը: Զարմանալի է, բայց ազատության եւ հավասարության այնպիսի ջատագովներ, ինչպիսիք էին Ջորջ Վաշինգթոնը, Ջեյմս Մեդիսոնը եւ Բենջամին Ֆրանկլինը, մինչեւ կյանքի վերջ ստրուկներ էին պահում եւ նրանց ժառանգում իրենց հետնորդներին՝ չցանկանալով ազատություն շնորհել իրենց ծառաներին: Մեդիսոնը, որը հետեւողականորեն պաշտպանում էր անկազմակերպ մեծամասնության շահերի գերակայության մասին թեզը, այնուամենայնիվ, եկավ այն եզրահանգմանը, որ զգացմունքներին եւ հույզերին տրվող ժողովուրդը կարող է սխալ ընտրություն կատարել: Ահա թե ինչու ԱՄՆ-ում ժողովրդավարությունը դրսեւորվում է տարբեր ձեւերով. առանձին քաղաքացու ձայնով ընտրվում են նահանգապետը կամ սենատորը, այլ ոչ թե նախագահը, որին ընտրում է ընտրողների կոլեգիան: Ավելորդ է նշել, որ ժողովրդավարության տեսլականը Տեխասում շատ կտարբերվի Կալիֆոռնիայում առկա տեսլականից:
Այս եւ շատ այլ օրինակներ ցույց են տալիս ժողովրդավարության հակասական բազմատեսակությունը: Շատ կարեւոր հասկացությունների պարզեցումը հաճախ թույլ չի տալիս գծել նրանց միջեւ անհրաժեշտ սահմանները: Ըստ իս, ժողովրդավարությունը չի կարելի դարձնել նեղ քաղաքական ձեւ եւ իշխանությունն իրացնելու մեթոդ: Իրական ժողովրդավարությունն ազգի եւ նրա պետական ինստիտուտների զարգացման անվերջ գործընթաց է: Չափազանց ինքնավստահ եւ աններելի պահվածք կլիներ կարծել, որ հայ ժողովուրդը մեկ տարվա ընթացքում կարողացել է մարդկային պատմության մեջ աննախադեպ հրաշք գործել՝ ինքնաճանաչողությամբ զբաղվել, հայտնաբերել բոլոր խնդիրները բացահայտելու երեւութային խնդիրները եւ դրանք լուծելու մեխանիզմներ մշակել: Եթե մենք հեռանանք հուզական բաղադրիչից եւ դադարենք լուրջ ընդունել պոստմոդեռնիստական պոպուլիզմի տեխնոլոգիաները, ապա կհասկանանք, որ մեր արժեքային եւ քաղաքական ճգնաժամն ավելի խոր արմատներ ունի եւ սկսվել է նախքան ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության ձեւավորումը: Բոլոր համակարգային խնդիրները, որոնք ամեն անգամ ոչնչացրել են հայկական պետականությունը, մենք սովոր ենք բարդել սեփական ղեկավարների կամ արտաքին ուժերի վրա:
Կրիտիկական թույլ կողմերը բացահայտելու նպատակով իրականացվող ինքնաքննադատությունը մեր հասարակության մեջ չափազանց քիչ տարածում ունի: Սակայն, իմ կարծիքով, հենց այս հատկությունն է իրական ժողովրդավարության առանցքային տարրը: Ամերիկան, որին հաճախ անվանում են «ժողովրդավարության փարոս» եւ «ազատ աշխարհի» առաջնորդ, մինչ օրս չի կարող նման համոզվածությամբ հայտարարել իսկական ժողովրդավարության հաստատման մասին: Նրանք ստրկությունը վերացրել են Անկախության հռչակագրի ընդունումից 89 տարի անց, իսկ ռասայական սեգրեգացիան կարողացան հաղթահարել միայն 20-րդ դարի 80-ական թվականներին: Սակայն, նման առաջընթացը անհնար կլիներ առանց ամերիկյան ազգի ինքնակատարելագործման, որն անցել էր եղբայրասպան քաղաքացիական պատերազմով: Փոփոխությունները հեշտ չէին տրվում, եւ դրանք, անկասկած, չէին կարող տեղի ունենալ, եթե Վաշինգթոնը կամ Լինքոլնն այդ ժամանակ հայտարարեին ժողովրդավարության հաստատման մասին, իսկ Ադամսը (Վաշինգթոնի օրոք փոխնախագահը) եւ Ջոնսոնը (Լինքոլնի օրոք) խիզախորեն եւ անվերապահ հայտարարեին, որ հենց Ամերիկան, այլ ոչ թե պայմանական Ֆրանսիան է «աշխարհում ժողովրդավարության բաստիոնը»:
Էլիտայի ներկայացուցիչները, որոնք սիրում են մեջբերել Արիստոտելին, պետք է նաեւ հաշվի առնեն նրա կարեւորագույն թեզերից մեկն առ այն, որ «շատ վայրերում պետական կառուցվածքը ժողովրդավարական չէ տեղական օրենքների պատճառով, սակայն այդպիսինն է գերիշխող սովորույթների եւ ընդհանուր կենսաձեւի պատճառով»: Հնդկաստանի կաստային համակարգը հակասու՞մ է ժողովրդավարությանը: Կարծրատիպային ձեւով դեմոկրատ հանդիսացող ֆրանսիացին եւ ամերիկացին կանվանեն այն վայրի մնացուկ եւ իրավունքների խախտում, իսկ իրական դեմոկրատները կասեն, որ դա պատմական առանձնահատկություն է, որի պահպանությունն ու անհետացումը կախված է հասարակության պատրաստակամությունից՝ առաջընթա՞ց ապրել, թե՞ կոնսերվացնել գործող մոդելը: Սակայն հասկանալու համար, թե ինչպիսի ժողովրդավարություն է անհրաժեշտ քո երկրին, հարկավոր է ունենալ այս կամ այլ արժեքային եւ գաղափարական դրույթները, որոնք միշտ արտահայտվում են «իզմ»-երի միջոցով: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն աջ ցենտրիստական «Լիկուդ» կուսակցության առաջնորդն է, Դոնալդ Թրամփը հանրապետական է, որը գործնականում իրացնում է ջեքսոնականության (ազգայնականություն, պրոտեկցիոնիզմ) գաղափարական մոտեցումները, իսկ Բարաք Օբաման Դեմոկրատական կուսակցությունից նեոլիբերալիզմի մոտեցումների կողմնակիցն էր: Սպիտակ տան գործող ղեկավարը ժողովրդավարությունը տեսնում է Մեքսիկայի հետ սահմանին պատ կառուցելու եւ Մերձավոր Արեւելքի մի շարք երկրների ներկայացուցիչների մուտքը Նահանգներ արգելելու մեջ: Միեւնույն ժամանակ, նրա նախորդը կարծում էր, որ ժողովրդավարության սկզբունքների իրականացումը ներգաղթյալների համար զանգվածային համաներումն է եւ ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցող անձանց ամուսնությունների գրանցման մասին դաշնային օրենքի ընդունումը:
Այլ կերպ ասած, «իզմ»-երը կենսական նշանակություն ունեցող ուղենիշեր են, որոնց միջոցով քաղաքացին պետք է կատարի իր ընտրությունը: Ալեքսանդր Համիլթոնը նշում էր, որ գաղափարախոսական հայեցակարգերի ջնջումը հանգեցնում է անհատի (դառնում է ուղենիշ) կամ ազդեցության նեղ խմբի բռնատիրությանը, որը կոնկրետ գաղափարների փոխարեն առաջարկում է սուբյեկտիվ հավատ: Նույն Սահմանադրական դատարանի անդամի ընտրությունը քաղաքականացնելը իրական ժողովրդավարության նշա՞ն է: Կասկածելի է՝ հաշվի առնելով, որ նախկինում նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որին հազիվ թե կարելի է անվանել հակապետական կոռումպացված, բռնապետի վարքագծով պաշտոնյա, առաջադրել էր հինգ տարբեր պրոֆեսիոնալ թեկնածուների (որոնք նախկին քաղաքական ղեկավարության որեւէ աղերս չունեին), որոնք կասեցվեցին մեծամասնություն կազմող կուսակցության կողմից: Ինչո՞ւ: Նրանց ձեռք էր տալիս միայն սեփական թեկնածուն, այլ ոչ թե այնպիսի մի մարդ, որը հեռու էր քաղաքական ինտրիգներից եւ ծառայում էր օրենքին: Ժողովրդավարությունը հետեւողական հավատ է անսասան սկզբունքներին, որոնք չի կարելի դնել գրպանում եւ հանել միայն հարմար դեպքերում:
Իմ կարծիքով՝ բռնապետությունից ավելի վատ կարող է լինել միայն ընտրովի ժողովրդավարությունը: Բռնապետությունն իր ձեւով վնասակար է եւ արատավոր, բայց իր դրսեւորմամբ անկեղծ է եւ թափանցիկ, իսկ ընտրովի ժողովրդավարությունը կեղծավոր է: Նախկին իշխանությունների ձախողումը կապված էր ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական խնդիրների (կոռուպցիա, խնամիություն եւ այլն), այլեւ այն գիտակցման լիակատար բացակայության հետ, թե ինչպիսի գործիքների միջոցով կերտել պետությունը եւ ինչ նյութերից ստեղծել քաղաքական ազգը: Մարդիկ դադարել էին հավատալ, չէին տեսնում լույսը թունելի վերջում եւ հետեւեցին նրանց, ովքեր մի փոքր բարձրացրին դռնակը, լույս ներս թողեցին՝ վերադարձնելով փոփոխությունների հույսը: Սակայն, իշխանությունն իր բնույթով նման է ճահճի, եւ մարդը սուբյեկտիվ հատկանիշներից բաղկացած էակ է, որը չի կարող չսխալվել եւ չենթարկվել այս կամ այլ գայթակղությանը: Ջորջ Վաշինգթոնը դեմ չէր Միացյալ Նահանգների առաջին առաջնորդի տիտղոսին եւ այդ ժամանակ Անկախության պատերազմի հերոսը կունենար մեծամասնության աջակցությունը: Այնուամենայնիվ, գիտակցելով իր պարտքը ազգի նկատմամբ, նա համաձայնել էր գաղափարախոսների հետ, որ կարեւոր է հիմնադրել այնպիսի նոր համակարգ, որը կդաստիարակի որակյալ ամերիկացու, որը հավատում է իր երկրին եւ հպարտանում է նրանով:
Հանճարեղ Մեդիսոնը սիրում էր կրկնել, որ «եթե մարդիկ հրեշտակներ լինեին, կառավարություն պետք չէր լինի, եւ եթե մարդկանց կառավարեին հրեշտակները, կառավարությունը որեւէ վերահսկողության կարիք չէր ունենա»: Անցյալի սխալներից խուսափելու, ժողովրդին ազգ դարձնելու եւ այն պետական ռելսերի վրա դնելու համար անհրաժեշտ է սկսել զսպումների եւ հավասարակշռումների համակարգ ձեւավորելու գործընթացը, որն աստիճանաբար բոլորին ստիպելու է խոնարհվել օրենքի գերակայության՝ իսկական ժողովրդավարության հիմնական ուղեկցի առջեւ: Սա այնքան էլ դժվար չէ անել՝ հաշվի առնելով, որ հիմնական «իզմ»-երը մեզ փոխանցվել են հնուց ի վեր՝ հայրենասիրություն, միասնություն եւ մտավորականություն:

Без «измов», но с демократией? - Mediamax.am
Представители действующих властей в большинстве своих интервью и на международных площадках активно подчеркивают, что прошлогодние события способствовали установлению истинной или подлинной демократии в стране. Именно этот товар лидирующая политическая сила, старательно отрицающая «измы», пытается продать на внутреннем (успешно) и внешнем (менее успешно) рынках. И проблема даже не в том, что подобной скорости достижения демократии позавидовали бы многие, включая Соединенные Штаты или Францию. Тут немного другое, а если быть точнее -  абсолютное непонимание нюансов столь сложного и противоречивого феномена, как демократия. Со времен Платона исследователям по всему миру не удается выработать единое определение данного понятия и выделить систему принципов, которые его образуют. Был ли, к примеру, Советский Союз демократией? Кто-то ответит отрицательно, называя СССР «империей зла» или «тюрьмой народов», но ведь именно большевики покончили с элитарной монархией и установили диктатуру рабочих и трудящихся, что многими учеными определяется, как высшая форма демократии.
Будем ли мы относить к демократиям Германию 30-х годов, где по воле большинства рейхсканцлером был избран человек, который начал кровавую мировую войну и уничтожил шесть миллионов евреев? Отцы-основатели американского государства, следуя заветам Монтескье, говорили о том, что все люди рождены равными, и именно народное большинство является единственным источником власти. Парадоксально, но даже такие яростные борцы за свободу и равенство, как Джордж Вашингтон, Джеймс Мэдисон и Бенджамин Франклин до конца своих дней держали рабов и оставили их своим потомкам, не желая даровать слугам свободу. Мэдисон, последовательно отстаивавший тезис о первичности интересов неорганизованного большинства, все же пришел к выводу, что народ, поддающийся эмоциям и чувствам, может сделать ошибочный выбор. Именно поэтому в Соединенных Штатах демократия проявляется по-разному: голос отдельного гражданина определяет выбор губернатора или сенатора, но не президента, которого избирает коллегия выборщиков. Не говоря уже о том, что техасское видение демократии будет серьезно отличаться от калифорнийского.
Эти и другие многочисленные примеры показывают противоречивую многообразность демократии. Упрощение многих важных понятий часто не позволяет прочертить необходимые между ними границы. На мой взгляд, демократию нельзя сводить исключительно к узкой политической форме и способу реализации власти. Подлинная демократия – это бесконечный процесс развития нации и ее государственных институтов. Было бы крайне самонадеянным и непростительным считать, что армянский народ успел за год сотворить невиданное в человеческой истории чудо – познать себя, выявить свои сущностные проблемы и разработать механизмы по их решению. Если мы отойдем от эмоциональной составляющей и перестанем всерьез воспринимать технологии постмодернистского популизма, то поймем, что наш ценностно-политический кризис имеет более глубокие корни и начался задолго до появления сегодняшней Республики Армения. Все системные проблемы, раз за разом уничтожавшие армянскую государственность, мы привыкли перекладывать на собственных правителей или на внешние силы.
Самокритика с целью выявления своих критических недостатков в нашей среде крайне непопулярна. Однако именно это качество, по моему мнению, является ключевым элементом истинной демократии. Америка, которую часто называют «маяком демократии» и лидером «свободного мира», до сих пор не может с такой уверенностью заявить об установлении подлинной демократии. К отмене рабства они пришли спустя 89 лет после принятия Декларации о независимости, а с расовой сегрегацией удалось справиться лишь к 80-м годам XX века. Однако подобный прогресс был бы невозможен без самосовершенствования американской нации, которая прошла через братоубийственную Гражданскую войну. Изменения давались нелегко, и они совершенно точно не могли произойти, если бы в свое время Вашингтон или Линкольн заявили о достижении демократии, а Адамс (вице-президент при Вашингтоне) и Джонсон (при Линкольне) смело и безапелляционно подчеркнули, что именно Америка, а не условная Франция является «бастионом демократии в мире»
Представители элиты, которые так любят цитировать Аристотеля, должны также прислушаться к одному из важнейших его тезисов о том, что «во многих местах государственное устройство в силу тамошних законов не демократическое, но является таковым в силу господствующих обычаев и всего уклада жизни». Кастовая система в Индии противоречит демократии? Француз и американец, являющиеся демократами по шаблонной форме, назовут это диким пережитком и нарушением прав, а истинные демократы скажут, что это - историческая особенность, сохранение и исчезновение которой зависит от готовности их общества прогрессировать далее или консервировать себя. Но для понимая того, какая демократия нужна твоей стране необходимо иметь те или иные ценностные и идеологические установки, которые всегда выражаются в «измах». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху является лидером правоцентристской партии «Ликуд» (национал-либерализм), Дональд Трамп – республиканец, реализующий на практике идеологические подходы джексонианства (национализм, протекционизм), а Барак Обама из Демократической партии был сторонником подходов неолиберализма. Нынешний глава Белого дома видит демократию в необходимости строительства стены на границе с Мексикой и запрета на въезд в Штаты представителям ряда ближневосточных государств. При этом его предшественник считал, что реализация принципов демократии лежит через массовую амнистию иммигрантам и принятие федерального закона о регистрации браков представителей нетрадиционной сексуальной ориентации.
Иными словами, «измы» - это жизненно важные ориентиры, по которым гражданин должен определиться со своим выбором. Александр Гамильтон подчеркивал, что стирание идеологических концепций приводит к диктату отдельной личности (становится ориентиром) или узкой группы влияния, которая предлагает субъективную веру вместо конкретных идей. Является ли политизация выбора того же члена в Конституционный суд признаком подлинной демократии? Сомнительно, учитывая, что ранее президент Армен Саркисян, которого сложно назвать антигосударственным коррупционером с замашками тирана, выдвигал пять разных профессиональных кандидатов (не имевших никакой политической аффилиации с прежним руководством), которые были блокированы партией большинства. Почему? Их устраивал только свой кандидат, а не человек, который был бы далек от политических интриг и занимался служением закону. Демократия – это последовательная вера в непоколебимые принципы, которые нельзя положить в карман и доставать лишь в удобных случаях.
На мой взгляд, хуже тирании может быть лишь избирательная демократия. Тирания вредна и порочна по своей форме, но честна и прозрачна в своем проявлении, а избирательная демократия лицемерна. Провал прошлых властей был связан не только с социально-экономическими проблемами (коррупция, кумовство и прочее), но и с полным отсутствием понимания, какими инструментами строить государство и из каких материалов лепить политическую нацию. Люди перестали верить, не видели выхода в конце тоннеля и пошли за теми, кто немного приподнял люк, впустил луч света, вернув надежду на изменения. Однако природа власти подобна болотной трясине, а человек есть создание из субъективных характеристик, который не может не ошибаться и поддаваться тем или иным соблазнам. Джордж Вашингтон был не против примерить корону первого властителя Соединенных Штатов, и на тот момент герой Войны за независимость имел бы поддержку большинства. Однако, понимая свой долг перед нацией, он согласился с идеологами, что важно заложить первый камень в новую систему, которая воспитает качественного американца, верящего своей стране и гордящегося ею.
Гениальный Мэдисон любил повторять, что «если бы люди были ангелами, правительство было бы не нужно, а если бы людьми управляли ангелы, был бы не нужен какой-либо контроль над правительством». Чтобы избежать ошибок прошлого, трансформировать народ в нацию и поставить ее на государственные рельсы, необходимо начать процесс формирования системы сдержек и противовесов, которая заставит со временем всех и каждого склонить головы перед диктатом закона – главным спутником подлинной демократии. Сделать это не так уж и сложно, учитывая, что главные «измы» передаются нам испокон веков – патриотизм, единизм и интеллектуализм.