Հայաստանի բրենդը պետք է մշակվի ապագայի տեսլականի հիման վրա, ասել է Վազգեն Քալաջյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: GK Brand ընկերության գլխավոր տնօրեն Վազգեն Քալաջյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի ազգային բրենդը պետք է մշակվի երկրի ապագայի տեսլականի հիման վրա:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը փաստաթուղթ ստորագրեց ամերիկյան GK Brand ընկերության հետ Հայաստանի ազգային բրենդի ստեղծման վերաբերյալ: Ամերիկյան ընկերությունը հիմնադրամի հետ համագործակցության արդյունքում պետք է ներկայացնի երկրի բրենդավորման մրցունակ ռազմավարությունը:
Այսօր Վազգեն Քալաջյանը լրագրողներին ներկայացրել է ազգային բրենդի մշակման  մեթոդաբանությունը:
«Բրենդի մշակման համար կարեւոր է հասկանալ, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանի ապագան եւ ինչպես են այսօր մարդիկ ընկալում Հայաստանը: Ապագայի տեսլականի հիման վրա էլ պետք է մշակվի երկրի ազգային բրենդը»,- ասել է ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը բրենդավորման համաշխարհային ինդեքսում այժմ զբաղեցնում է 137-րդ հորիզոնականը, մինչդեռ այս ցուցանիշի բարելավումը էական ազդեցություն կարող է ունենալ երկրի զարգացման հետագա ընթացքի վրա:
«Բրենդավորման ինդեքսում առաջատար լինելու համար պարտադիր չէ, որպեսզի պետությունը տարածքով մեծ լինի, ունենա նավթամթերքի պաշարներ կամ նավահանգիստներ: Հայաստանն ունի հարուստ պատմական եւ մշակութային ժառանգություն, եւ մենք պատրաստ ենք օգնել Հայաստանին մշակութային իր հարստությունը աշխարհին փոխանցելու, տնտեսական ներուժը  խթանելու, երկրի հեղինակությունը տարածաշրջանում եւ աշխարհում բարձրացնելու գործում»,- ասել է Վազգեն Քալաջյանը:
Ընկերության ղեկավարի խոսքերով, բրենդի մշակումը եւ առաջխաղացումը երկարատեւ գործընթաց է, որի շրջանակներում իրականացվում է մարդկանց կողմից երկրի ընկալման վերաբերյալ խորքային հետազոտություն: Այս հետազոտության մեջ, ըստ Քալաջյանի, ընդգրկվելու են հասարակության բոլոր շերտերը` գործարարներ, ուսուցիչներ, մտավորականներ:
«Պետք է հասկանանք մարդկանց պատկերացումներն այն մասին, թե ինչպես պետք է Հայաստանը ներկայանա աշխարհին»,- նկատել է GK Brand ընկերության տնօրենը:
GK Brand ընկերությունը հիմնադրվել է 1980 թ. ԱՄՆ-ում: Ընկերությունը մշակել եւ զարգացրել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող բրենդներ, գրասենյակներ ունի 25 երկրներում:

Бренд Армении должен разрабатываться на основе видения будущего, сказал Вазген Каладжян - Mediamax.am
Бренд Армении должен разрабатываться на основе видения будущего, сказал Вазген Каладжян
Ереван /Медиамакс/. Гендиректор компании GK Brand Вазген Каладжян сказал сегодня, что национальный бренд Армении должен разрабатываться на основе видения будущего страны.
Медиамакс напоминает, что на прошлой неделе Фонд национальной конкурентоспособности Армении подписал документ с американской компанией GK Brand относительно создания национального бренда Армении.
Сегодня Вазген Каладжян представил журналистам методику разработки национального бренда.
«Для разработки бренда важно сознавать, каким будет будущее Армении, и какой воспринимают сегодня Армению люди. Именно на основе видения будущего страны должен разрабатываться национальный бренд Армении»,- сказал глава компании.
По его словам, в мировом индексе брендирования Армения занимает 137-ю позицию, однако улучшение данного показателя может существенно повлиять на процесс дальнейшего развития страны.
«Чтобы лидировать в индексе брендирования вовсе не обязательно, чтобы страна имела большую территорию, запасы нефти или порты. У Армении богатое историческое и культурное наследие, и мы готовы помочь стране передать свое культурное богатство миру, стимулировать экономический потенциал, поднять авторитет страны в регионе и в мире»,- сказал Вазген Каладжян.
По словам руководителя компании, разработка и продвижение бренда - продолжительный процесс, в рамках которого будет глубоко исследоваться восприятие страны со стороны разных людей. В данное исследование, по словам Каладжяна, будут включены все слои населения: бизнесменны, учителя, ученые и др.
Компания GK Brand была основана в США в 1980 году. Компания разработала и продвинула всемирно известные бренды, имеет офисы в 25 странах.