«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին 3 տարում փոխադրել է ավելի քան 200 հազար մարդ
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին իր գործունեության երեք տարիների ընթացքում փոխադրել է ավելի քան 200 հազար մարդ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր  «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու գործարկման երեք ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում ասել է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի տնօրեն Արեն Ափիկյանը:
«Եթե մինչեւ ճոպանուղու գործարկումը Տաթեւի վանք էր այցելում օրական մեկ-երկու տասնյակ մարդ, ապա այսօր զբոսաշրջիկների միջին թիվը մոտ 10 անգամ աճել է: Երեք տարի առաջ ավտոմեքենայով Տաթեւի վանք հասնելու համար պետք էր մոտ մեկ ժամ, իսկ այժմ Հալիձոր կայանից 12 րոպեում կարելի է հասնել վանք` ճոպանուղով»,- ասել է Արեն Ափիկյանը:
Խոսելով  Տաթեւի շրջակա համայնքների զարգացման ծրագրերի մասին` Արեն Ափիկյանն ասել է, որ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի եւ Հայաստանի սոցիալական ներդրումներ հիմնադրամի ջանքերով մեկնարկել են Հալիձոր գյուղի միջնակարգ դպրոցի վերանորոգման աշխատանքները: Այդ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 115 միլիոն դրամ, որի մոտ կեսը կտրամադրի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը:
RVVZ եւ IDeA հիմնադրամների գործադիր տնօրեն Արտակ Մելքոնյանն իր հերթին նշել է, որ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի  նվիրատուներն են ավելի քան 140 մարդիկ 18 երկրներից:  «Նվիրատուների կողմից արդեն հավաքվել է շուրջ $‌ 2 միլիոն 400 հազար: Ծրագրում ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ $‌ 21 միլիոն, որից $‌ 16 մլն-ը ուղղվել է «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու գործարկմանը»,- ասել է Արտակ Մելքոնյանը:
Նրա խոսքերով, «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը պայմաններ է ստեղծում կայուն զբոսաշրջային հոսքի կազմակերպման համար` Տաթեւն ու Գորիսը յուրատեսակ «տրանզիտային հանգույցներ» դարձնելով դեպի Արցախ ուղեւորվող զբոսաշրջիկների համար:
«Մինչեւ ճոպանուղու գործարկումը Գորիսում գործում էր 2 հյուրանոց, այժմ դրանց թիվը հասնում է 14-ի: Գորիսում հյուրանոցային ոլորտում աշխատող մարդկանց թիվը կազմում է շուրջ 200 հոգի, զարգանում են վանքի շրջակա համայնքների ենթակառուցվածքները, գործում են Bed&Breakfast տիպի շուրջ 20 հյուրատներ»,- տեղեկացրել է Արտակ Մելքոնյանը:
Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը, ներկայացնելով հիմնադրամի ներգրավվածությունը «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում, նշել է, որ աշխատանքի հիմնական ուղղությունները երեքն են` վանական համալիրի վերանորոգում, Տաթեւի եւ շրջակա համայնքների համալիր զարգացման ծրագիր, Տաթեւի բրենդի ճանաչողության բարձրացում եւ ներկայացում միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսներում:
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին բացվել է 2010 թ. հոկտեմբերի 16-ին: 2010 թ. հոկտեմբերի 23-ին «ՏաԹեւեր»-ը գրանցվել է  Գինեսի միջազգային ռեկորդների գրքում որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի երկխցիկ ճոպանուղի: Ռեկորդը գրանցվել է ոչ միայն ճոպանուղու երկարության (5752 մ.), այլեւ ճոպանուղու կառուցման կարճ ժամանակահատվածի  (10 ամիս) համար:

«Крыльями Татева» за 3 года воспользовалось более 200 тысяч человек - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Канатной дорогой «Крылья Татева» за 3 года воспользовались более 200 тысяч человек.
Как сообщает Медиамакс, об этом на сегодняшней пресс-конференции, посвященной третьей годовщины запуска канатки «Крылья Татева», сказал руководитель программы «Возрождение Татева» Арен Апикян.
«Если до запуска канатной дороги монастырь посещала пара десятков людей в день, то сегодня среднее число туристов возросло примерно в 10 раз. Три года назад для того, чтобы попасть в Татевский монастыр, требовалось около часа на машине, а сегодня со станции Алидзор можно за 12 минут добраться до монастыря на канатке»,- сказал Арен Апикян.
Говоря о программе развития прилегаюших к Татеву общин, Арен Апикян сказал, что совместными усилиями проекта «Возрождение Татева» и Армянского фонда социальных инвестиций стартовали работы по реконструкции средней школы села Алидзор. Общий бюджет программы составляет около 115 млн драм, примерно половину средств выделит программа «Возрождение Татева».
Исполнительный директор фондов RVVZ и IDeA Артак Мелконян, в свою очередь, отметил, что донорами проекта выступили более 140 человек из 18 стран. «Донорами уже собрано $‌ 2 млн 400 тыс. Общий объем инвестиций за три года составил около $‌ 21 млн, $‌ 16 млн из которых было направлено на строительство «Крыльев Татева»,- сказал Артак Мелконян.
По его словам, программа «Возрождение Татева» создает условия для организации стабильного туристического потока, превратив Татев и Горис в своеобразные «транзитные узлы» для туристов, путешествуюших в Арцах.
«До запуска канатной дороги в Горисе было 2 действуюших отеля, а теперь их 14. Общее число людей, занятых в гостиничном секторе Гориса, составляет около 200 человек. Инфраструктура развивается и в общинах, непосредственно примыкающих к монастырю. В регионе открылись около 20 гостевых домов формата Bed&Breakfast»,- сообшил Артак Мелконян.