Ռուբեն Վարդանյան. Վերջին պատերազմը պարտադրում է բաց խոսել - Mediamax.am
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի, «100 կյանք» նախագծի եւ «Ավրորա» մրցանակի նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը հայաստանցիներին կօգնի աշխարհին այլ կերպ նայել:
Այս մասին Ռուբեն Վարդանյանն ասել է ապրիլի 21-ին՝ ATV հեռուստատեսության «Տետ ա տետ» հաղորդման ժամանակ Մարկ Գրիգորյանին տված հարցազրույցում:
«Այնպես է ստացվել, որ վերջին տասնամյակներին ավելի շատ պահանջում ենք ուրիշ ազգերից, որպեսզի ճանաչեն Ցեղասպանությունը։ Այդ տեսանկյունից հիմա նման մրցանակի առկայությունը ճիշտ է, մենք հիմա ոչ միայն պահանջում ենք, այլեւ ուրիշներին ենք ինչ-որ բան տալիս։ Դա մեզ ավելի ուժ կտա՝ մեր նպատակներին հասնելու համար։
Ես հուսով եմ, որ մեր ջանքերը կօգնեն ավելի լավ հասկանալ, որ «Ավրորան» հայերի հետ շատ ուղիղ կապ ունեցող մրցանակ է։ Մենք ուզում ենք աշխարհին ասել, որ մեր ազգը, որը Ցեղասպանություն է ապրել եւ հասկանում է, թե որքան ցավալի է դա, 100 տարի անց ուժեղացել է այնքան, որ չնայած մեր ներքին կյանքի շատ չլուծված հարցերին, պատրաստ է աշխարհին օգնել այդ հարցի շուրջ խոսել, մրցանակ շնորհել այդ մարդկանց, ովքեր այսօր են փրկում ուրիշներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Մեդիամաքսը գրի է առել հարցազրույցի ընթացքում նրա հնչեցրած մտքերը:
Հայրենիքի միավորումից բացի ուրիշ ճանապարհ չունենք
Հայրենիքի միավորումից բացի ուրիշ ճանապարհ չունենք: Ազգերին երկու բան է պահում` հպարտություն, որ դու այդ ազգի ներկայացուցիչն ես, եւ ազգիդ սպառնացող վտանգը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ մենք հպարտ ենք նրանով, որ այդպիսի տղերք ունենք, որ կանգնած են սահմանին եւ պատրաստ են իրենց կյանքը տալ Հայաստանի ապագայի համար:
Մենք հպարտություն զգացինք հայ տղաների, հայ ազգի համար: Ամենակարեւորն է՝ հասկացանք, որ մեր հարցը մենք ենք լուծելու, ոչ մեկ մեզ համար դա չի անելու: Մենք հասկացանք, որ կամ կմիանանք եւ կփոխենք ինչ-որ բաներ մեր ուժով, մեր խելքով, կամ էլ մեր հպարտությունը կանցնի եւ դժգոհության կվերափոխվի, ինչը շատ վտանգավոր բան է:
Այս քառօրյա պատերազմը սառը ցնցուղի պես մեզ տալիս է հնարավորություն, որ միանանք, հասկանանք, խոսենք եւ որոշում կայացնենք միասին, ոչ թե միմյանց հակաճառելով: Այս շանսը պիտի օգտագործենք մինչեւ վերջ:
Առանց լուրջ փոփոխությունների դժվար կլինի կառուցել հզոր ու հպարտ Հայաստան
Մենք կանգնած ենք շատ լուրջ փոփոխությունների առջեւ։ Առաջին եւ ամենակարեւոր հարցն անկախ Հայաստանի ապագան եւ հայ ազգի ընդհանուր զարգացման ծրագիրն է։
Մենք, որպես ազգ, ապրում ենք տարբեր երկրներում, հաջողված համայնքներ, մարդիկ ունենք: Միեւնույն ժամանակ, 25 տարի անկախ ենք, եւ 25 տարի անց հարց է ծագում՝ ի՞նչ Հայաստան ենք կառուցում, ի՞նչ Հայաստան ենք ուզում կառուցել։
Վերջին պատերազմական իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ չպատասխանելով այդ հարցերին, չգնալով շատ լուրջ փոփոխությունների, շատ դժվար կլինի կառուցել հզոր ու հպարտ Հայաստան։
Ես այստեղ չեմ ապրում, բայց որպես հայ մարդ, որը իր կյանքը կապում է հայ ազգի ապագայի հետ, կարծում եմ, որ ամենակարեւոր հարցը, որ պիտի լուծենք, այն է, թե ինչպիսի՞ պետություն ենք ուզում կառուցել եւ ինչպիսի Հայաստան ենք տեսնում ապագայում։
Այսօրվա Հայաստանն ապրում է փակ միջավայրում, որտեղ մարդիկ հաջողությունների են հասնում տարբեր մոնոպոլիաներ ստեղծելով, որտեղ քիչ կամ շատ հպանցիկ են հետաքրքրվում, թե ինչ է տեղի ունենում աշխարհում։
Սովոր չենք, որ ինքներս կարող ենք մեր հարցերը լուծել, սովոր չենք հաղթողի եւ ուժեղի տեսակետից մտածել։ Ցավոք, մեր անկախությունը սկսվեց երկրաշարժից, պատերազմից եւ շրջափակումից, եւ իսկապես այն տարիներին շատ ծանր դրություն էր։
Իհարկե, օգնությունը շատ կարեւոր է, բայց այն ունի ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմեր: Օգնությունը տարբեր երկրներից եւ սփյուռքից բերել է նրան, որ մենք չենք սովորել ինքներս ինչ-որ բան տալ, այլ ցանկանում ենք, որ միշտ մեզ տան։
Այսօրվա մոդելում անհնար է, որ սփյուռքահայ եւ հայաստանցի գործարարները կարողանան միասին աշխատել: Այսօրվա մոդելը հնարավորություն չի տալիս, որ
օտարները կամ այլ երկրներում ապրող հայերը գան այստեղ եւ դյուրին պայմաններում գործ սկսեն եւ հաջողության հասնեն։
Խնդիրներից մեկն այն է, որ խաղի օրենքները տարբեր են տարբեր մարդկանց համար: Երբ կա ոչ թափանցիկ միջավայր, դժվար է ստեղծել հետաքրքիր կապ սփյուռքի եւ Հայաստանի գործարարների միջեւ։
Հարցն ավելի շատ մտածելակերպի մեջ է՝ ինչպե՞ս ենք մենք նայում ինքներս մեզ: Նայում ենք որպես մի երկրի, որը մնում է իր խնդիրների մեջ կամ փորձում ենք դառնալ մի վայր, որտեղ մարդիկ կկարողանան գալ, ներդրումներ անել եւ աշխատել։
Մեր հաշվարկով, Հայաստանը զարգացման նոր մակարդակի դուրս բերելու համար պետք է 15 տարվա ընթացքում տարեկան 500 մլն դոլար գումար ներդրվի Հայաստանում։ Մեր կատարած այլ հաշվարկի ահամաձայն, տարեկան 300-ից 500 մլն դոլար Հայաստանում շրջանառվում է «սեւ տնտեսության» մեջ կամ ներդրվում է այնպիսի ոլորտներում, որոնք միջոցների արդյունավետ վերադարձ չեն ապահովում:
Մոդելի բացումը ենթադրում է նույնական խաղի կանոններ բոլորի համար, երբ բոլորը պետք է հարկեր մուծեն: Այսօր ունենք իրավիճակ, երբ մարդիկ հարկեր չեն մուծում, չմուծված հարկերի մի մասով «բարեգործություն» են անում, մարդիկ էլ ասում են՝ «ինչ լավ բարեգործ է»:
Վերջին պատերազմը մեզ ստիպում է բաց խոսել
Ապրիլյան պատերազմը մեզ հնարավորություն է տվել, որ բաց խոսենք, այլ տարբերակ չկա: Սեւին պիտի ասենք՝ սեւ է, սպիտակին` սպիտակ: Այլեւս հնարավորություն չունենք «փափուկ» ձեւով ինչ-որ բաներ անել:
Մի օրինակ բերեմ: Այսօր պետք է թռիչք իրականացներ «Արմենիա» ավիաընկերությունը: Այդ ընկերության 51 տոկոսի բաժնետերը ատամնաբույժ է, իսկ ավիաընկերություն ստեղծելու համար պետք է առնվազն 8-10 մլն դոլարի ներդրում:
Ատամնաբույժը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ այլ երկրում ողջ կյանքի ընթացքում չի կարող այդքան փող աշխատել: Բոլորը հասկանում են, որ ինչ-որ բան այն չէ, բայց այդ ընկերությունը 2 ամսում ստանում է բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը եւ թույլտվությունները: Զարմանում ես, թե ինչ լավ երկիր է Հայաստանը, որտեղ ատամնաբույժը երկու ամսում կարող է ավիաուղիներ բացել:
Բայց եթե լուրջ ենք նայում, առանց կատակելու, դա շատ լուրջ հարց է: Ինչո՞ւ է կառավարությունը թույլ տալիս, որ առանց ֆինանսական միջոցների առկայության հիմնավորման ինչ-որ մեկը ավիաուղիներ հիմնի: Չէ՞ որ դա առաջին հերթին մարդկանց անվտանգության հարց է: Պարզ է, որ վեց ամիս կամ մեկ տարի հետո կրկին սնանկ է ճանաչվելու այդ ընկերությունը:
Կարող է, չափազանցում եմ, որովհետեւ էմոցիոնալ մարդ եմ, բայց վերջին պատերազմը մեզ հնարավորություն չի թողել «կիսաճիշտ» խոսել: Հնարավորություն չի տալիս չխոսելու, օրինակ, այն մասին, թե ինչու էլիտայի երեխաները բանակում չեն ծառայում:
21-րդ դարը մեր դարն է
Մենք ունենք մեծ առավելություն՝ ես դա ասել եմ շատ անգամ: 21-րդ դարը մեր դարն է, հայ ազգի դարն է: Առաջին անգամ հարստությունը որոշվում է ոչ թե նրանով, թե ինչքան հող կամ նավթ ունես, այլ ինչքան խելոք մարդ ունես: Դա է ամենակարեւորը:
Մենք հնարավորություն ունենք օգտագործելու ոչ միայն մեր երկրի հարստությունը, այլեւ մեր ազգի հարստությունը եւ ազգի կապերը: Դարերով դա օգտագործել ենք՝ երբ հայ գործարարները աշխատում էին Սինգապուրում կամ Ֆրանսիայում, ուրիշ ազգությունները պարզապես չէին ճամփորդում:

Ruben Vardanyan: The recent war requires to speak openly - Mediamax.am
Co-founder of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) foundation, Co-founder of 100 LIVES initiative and Aurora Prize Ruben Vardanyan hopes that the ceremony of Aurora Prize will help the Armenians get a different look at the world.
Ruben Vardanyan said this in an interview to Mark Grigoryan at “Tete-a-tete” program of ATV Channel on April 21.
“It happened so that in the last decades we demanded more from other nations to recognize the Armenian Genocide. In this regard, now is the right moment for such an Award, we not only demand now, but give away something as well. It will give us more strength to achieve our goals.
I hope that our efforts will help understand better that Aurora Prize has a direct connection with Armenians. We want to tell the world that our nation, which survived the Genocide and understands how painful it is, gained so much strength 100 years after that despite many unsolved issues within our nation we are ready to help the world talk about Genocide and award people who save others today,” said Ruben Vardanyan.
Mediamax took a note of ideas he expressed during the interview.
We have no other way but to unite the homeland
We have no other way but to unite the homeland. Two things hold a nation together: pride to be one of that nation and danger that threatens it. The four-day war in April showed that we are proud of our soldiers who stand at the borders and are ready to give their lives for the future of Armenia.
We felt pride for Armenian soldiers and Armenian people. What matters the most is that we realized that we’re the ones to solve our issue, no one will do it for us. We realized that either we unite and change something with our strength and intellect or our pride fades and dissatisfaction transforms, which is very dangerous.
Like a cold shower, this four-day war allows us to unite, understand, talk and make a decision together, without dispute. We should use this chance in full.
It will be hard to built a powerful and proud Armenia without serious changes
Very serious changes are ahead of us. The primary and most important matter is the program for the future of independent Armenia and development of Armenian people.
As a nation, we live in different countries, we have successful communities and people. At the same time, we’ve been independent for 25 years, and a question arises now - what Armenia are we building? What Armenia do we want to build?
The recent war show that without answering these questions and making serious changes, we’ll find it very difficult to built a powerful and proud Armenia.
I don’t live here, but as an Armenian who ties his life with the future of Armenian people I believe that the most important issue we have to solve is what kind of state we want to build and what future we see for Armenia.
Today’s Armenia is living in a closed environment where people succeed through various monopolies, where the interest towards what’s happening in the world is little or superficial.
We aren’t used to being able to solve our issues ourselves, we aren’t used to think like a winner or a strong one. Sadly, our independence began with an earthquake, a war and a blockade, and situation was truly very difficult at that time.
Of course, help is very important, but it has both positive and negative aspects. What assistance from different countries and Diaspora led to is that we didn’t learn to give something, we only ever want to take.
It’s impossible for businessmen from Diaspora and Armenia to work together in the current model. The model we have today doesn’t allow foreigners or Armenians living abroad to come here, start a business in favorable conditions and succeed.
One of the problems is that rules of the game are different for different people. In a non-transparent environment, it’s hard to create an interesting connection between businessmen from Diaspora and Armenia.
The issue is more in the mindset, in how we perceive ourselves. Whether we see Armenia as a country that stays stuck in its problems, or we try to become a place where people can come, invest and work.
By our estimate, USD 500 mln annually should be invested in Armenia for 15 years for our country to get on a new level of development. According to our other estimate, USD 300-500 mln annually goes through Armenian “black economy” or is invested in spheres that don’t provide profitable payback.
Opening the model implies equal rules of the games for everybody, when all should pay taxes. We have a situation today when people don’t pay taxes, do “charity” with a part of unpaid taxes, and people say “what a nice benefactor”.
The recent war makes us speak openly
The April war gave us the opportunity to speak openly, there is no other option. We should call things by their names. We can no longer do things in a “delicate” way.
I’ll bring you an example. “Armenia” airline company is supposed to make a flight today. 51% of this company’s shares belongs to a dentist, and you need at least USD 8-10 mln to open an airline company. A dentist cannot earn that much money in their entire life not only in Armenia, but in any other country. Everyone can see something is amiss, but the company gets all necessary documents and permissions in 2 months. I wonder at Armenia, a country so great that a dentist can open an airline company here in two months.
But if we take it seriously, no joking, it’s a very serious issue. Why does the government allow someone with no proof of financial means to actually found an airline company? This is a matter of public safety first. Obviously, that company will be adjudged bankrupt in six months or a year.
Perhaps, I’m exaggerating, because I’m an emotional man, but the April war didn’t allow us to speak “half-truth”. It doesn’t allow us to refrain from asking, for example, why children of the elite don’t serve.
21st century is our century
We have a great advantage, as I said many times. 21st century is our century, the century of Armenian people. For the first time, wealth is defined not by the amount of land or oil you own, but by the number of smart people you have. That is what matters the most.
We have a chance to use not only the wealth of our country, but the wealth of our people and the ties of our nation. We used it for centuries, - when Armenian businessmen worked in Singapore or France, other nations simply didn’t travel yet.