Ռուբեն Վարդանյան. «Ուրախ եմ, որ հեքիաթն իրականություն է դառնում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 1-ին Դիլիջանում UWC ցանցում սովորելու համար ընտրված հայ երեխաները հանդիպել են UWC Դիլիջանի դպրոցի տնօրինության եւ իրենց կրթաթոշակները տրամադրած բարերարների հետ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել IDeA բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը եւ պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի պատասխաններից.
UWC Դիլիջան քոլեջի բացման մասին
Այնպես է ստացվել, որ վերջին 25 տարիների ընթացքում քիչ հայեր են մեկնում արտասահման եւ քիչ օտարերկրացիներ են այցելում Հայաստան: Մենք փոքր-ինչ մեկուսացված ենք այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում աշխարհում:
Սեպտեմբերին Հայաստան երեխաներ կգան Չիլիից, Եթովպիայից, Հարավային Աֆրիկայից, Կանադայից, Մալայզիայից, Չինաստանից եւ շատ այլ երկրներից: Սա շատ կարեւոր է՝ նրանք կկարողանան ճանաչել Հայաստանը, կհասկանան. ինչպե՞ս ենք մենք ապրում, ինչպիսի՞ մարդիկ ենք, պատկերացում կկազմեն մեր ավանդույթների մասին: Հայերն էլ իրենց համար շատ նոր բաներ կբացահայտեն:
Շատ ուրախ եմ, որ հեքիաթն իրականություն է դառնում: Մենք շատ պահպանողական ենք, խոսքերին չենք հավատում, մեզ անհրաժեշտ է շոշափել, ձեռք տալ հավատալու համար: Ընդհանուր առմամբ, անվստահության բարձր մակարդակ կա: Ուրախ եմ, որ նման հանդիպումները ցույց են տալիս, որ բոլոր խնդիրներն էլ լուծելի են, որ առաջ ենք գնում, որ դպրոցը գրեթե պատրաստ է, գործում է Տաթեւի ճոպանուղին, եւ շատ այլ նախագծեր իրականություն են դառնում: Եթե չհավատայի, որ այս օրը կգա, մենք այսօր այստեղ կանգնած չէինք լինի: Պետք է հավատալ սեփական երազանքին:
Բարեգործության մասին
Մենք գտնվում ենք բարդ իրավիճակում, մեր հասարակության տրանսֆորմացիան շատ բարդ է ընթանում: Ցավոք սրտի, պետությունը ոչ միշտ է ի վիճակի լինում մեղմ տրանսֆորմացիա ապահովել: Մյուս կողմից, մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ ամեն ինչ ավելի մրցակցային է դառնում եւ դինամիկ կերպով փոփոխվում: Մասնավոր կապիտալի օգնությունը եւ համագործակցությունը պետականի հետ այս գործընթացն ավելի արագ, արդյունավետ եւ մասնագիտացված է դարձնում:
Մարդիկ մինչեւ վերջ չեն հասկանում բարեգործության իմաստը: Շատերին թվում է, որ, օրինակ, եկեղեցու կառուցման համար գումար նվիրաբերելով ամեն ինչ ավարտվում է: Այս գործընթացներն ավելի խորքային են:
Կվերադառնան արդյո՞ք արտասահման մեկնող երեխաները
Ինչպես որ այս երեխաները, ես էլ 17 տարեկանում հեռացա Հայաստանից՝ Մոսկվայում սովորելու համար: Բայց այս պահին ես Դիլիջանում եմ, եւ ինչ-որ բան եմ անում Հայաստանի համար: Կարեւորը ոչ թե այն է, թե ո՞վ կամ ե՞րբ հեռացավ, այլ թե, ի՞նչ վերաբերմունք ունես հայրենիքիդ հանդեպ, պատրա՞ստ ես ինչ-որ բան անել այն երկրի համար որտեղ ծնվել եւ մեծացել ես:  Կարծում, որ այս երեխաների մոտ այդ վերաբերմունքը կլինի: Չպետք է վախենանք նրանից, որ երեխաները մեկնում են արտերկիր սովորելու, այլ պետք է պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի նրանք վերադառնան:

Рубен Варданян рад, что «сказка становится реальностью» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Дети из Армении, прошедшие отбор для учебы в колледжах UWC, встретились 1 июня в Дилижане с директором школы UWC Dilijan и благотворителями, предоставившими стипендии для обучения.
На встрече присутствовал соучредитель благотворительного фонда IDeA, бизнесмен и меценат Рубен Варданян, который ответил на вопросы журналистов. Представляем выдержки из ответов Рубена Варданяна:
О скором открытии школы UWC Dilijan
Так получилось, что за последние 25 лет многие армяне покидают страну, и мало иностранцев приезжают в Армению. Мы немного изолированы от того, что происходит в мире.
В сентябре в Армению прибудут дети из Чили, Эфиопии, Южной Африки, Канады, Малайзии, Китая и многих других стран. Это очень важно, поскольку они смогут узнать Армению, сумеют понять: как мы живем, что мы из себя представляем, составят впечатление о наших традициях. Армяне, в свою очередь, также узнают для себя очень много нового.
Я очень рад, что сказка становится реальностью. Мы люди консервативные, не верим на слово, чтобы поверить, нам надо пощупать, потрогать. В целом, у нас высокий уровень недоверия. Подобные встречи показывают, что все проблемы решаемы, мы движемся вперед: школа практически готова, действует канатная дорога в Татеве, многие другие проекты становятся реальностью. Если бы я не верил в то, что этот день когда-нибудь наступит, мы бы здесь сегодня не стояли. Нужно верить в свою мечту.
О благотворительности
Мы находимся в сложной ситуации, трансформация нашего общества проходит тяжело. К сожалению, государство не всегда может обеспечить мягкую трансформацию. С другой стороны, мы живем в мире, где все становится более конкурентным и динамично меняется. Помощь частного капитала и сотрудничество с государством делает этот процесс быстрее, эффективнее и профессиональнее.
Люди не до конца понимают смысл благотворительности. Многим кажется, что если ты, например, пожертвовал деньги на строительство церкви, на этом все заканчивается. Наши процессы более глубинные.
Вернутся ли дети в Армению?
Как и эти дети, я в 17 лет уехал из Армении учиться в Москву. Но теперь я в Дилижане и делаю что-то для Армении. Главное не в том, кто и когда уехал, а в том, какое отношение у тебя к своей родине, готов ли ты что-то сделать для страны, где родился и вырос. Думаю, что у этих ребят это чувство будет присутствовать. Мы просто должны создать условия для их возвращения.