Արմեն Սարգսյանը եւ արքայազն Չարլզը
Ըստ մամուլի եւ որոշ քաղաքական շրջանակների՝ 2018թ. մարտին Ազգային ժողովը կարող է Հայաստանի չորրորդ նախագահ ընտրել նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանին:
Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է որոշ դրվագներ Արմեն Սարգսյանի կենսագրությունից:
1.    Ի՞նչ ճանապարհ է անցել Արմեն Սարգսյանը:
Արմեն Սարգսյանը ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին Երեւանում։ Ամուսնացած է, ունի երկու որդի, երեք թոռ:
Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տեսական ֆիզիկայի եւ մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: 1976-1984 թվականները ֆիզիկա է դասավանդել ԵՊՀ-ում, հիմնադրել է տեսական ֆիզիկայի կոմպլեքս համակարգերի համակարգչային մոդելավորման բաժինը:
Դեռեւս Խորհրդային Միության գոյության տարիներին (1984-1985 թթ. եւ 1989-1991 թթ.) եղել է օտարերկրյա հետազոտող եւ դասախոս Քեմբրիջի համալսարանում, Լոնդոնի համալսարանի Մաթեմատիկայի ինստիտուտում:
1992-1995 թթ. Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի դեսպանն էր Միացյալ Թագավորությունում: Միաժամանակ զբաղեցնում էր Եվրոպայում Հայաստանի «ավագ դեսպանի», Եվրոպական միությունում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Լյուքսեմբուրգում եւ Վատիկանում դեսպանի պաշտոնները:
1995-1996 թթ. Եվրոպական միությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավարն էր:
1996թ. նոյեմբերի 1-ին Արմեն Սարգսյանը դարձավ Հայաստանի հինգերորդ վարչապետը, սակայն պաշտոնավարեց ընդամենը չորս ամիս եւ 1997թ. փետրվարի 28-ին թողեց իր պաշտոնը: Մինչ օրս ոմանք հակված են կարծել, որ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականի պատճառը նրա բախումն էր պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանի հետ: Սակայն այդ վարկածը հաստատող փաստեր չկան: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, որն արժանահավատ չհամարելու հիմքեր եւս չկան, Արմեն Սարգսյանը թողեց պաշտոնը՝ ծանր հիվանդությունից բուժման կուրս անցնելու անհրաժեշտությունից ելնելով:
1998-2000 թթ. նա կրկին զբաղեցրել է Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:
2000-ից Eurasia House International կազմակերպության հիմնադիր նախագահն է:
Տարբեր տարիներին հանդիսացել է British Petrօleum, Alcatel, Telefonica եւ այլ ընկերությունների խորհրդատու:
Արմեն Սարգսյանը 2008 թվականին Արմեն Սարգսյանը 2008 թվականին
2013թ. սեպտեմբերին Արմեն Սարգսյանը երրորդ անգամ ստանձնեց Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:
2.    Ի՞նչ էր ասում Արմեն Սարգսյանը 2000թ. ապրիլին:
2000թ. ապրիլի 20-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Արմեն Սարգսյանին ազատեց Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պարտականություններից:
1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունից հետո մամուլում պարբերաբար հրապարակումներ էին լինում այն մասին, որ նախագահի հակառակորդները իբր Արմեն Սարգսյանին դիտարկում են որպես այլընտրանք Ռոբերտ Քոչարյանին եւ դեսպանի հետ գաղտնի բանակցություններ են վարում:
Մեդիամաքսի արխիվում պահպանվել է հաղորդագրություն՝ 2000թ. ապրիլի 23-ին կայացած Արմեն Սարգսյանի եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպման մասին, որի համաձայն՝ արդեն նախկին դեսպանն ասել էր.
«Այսօր ցավով նշում եմ, որ 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած սպանություններից հետո Հայաստանն ապրում է ծանր ժամանակներ: Երկրի առջեւ ծառացել են քաղաքական եւ տնտեսական բարդ խնդիրներ: Ես միշտ փորձել եմ գործել ոչ միայն խոսքերով եւ արարքներով, այլեւ հոգով ու սրտով: Դիվանագետի եւ պետական ծառայողի պաշտոնում ես չէի կարող բացահայտորեն խոսել իր մտահոգությունների մասին՝ Հայաստանի ղեկավարության գործողությունների կապակցությամբ: Ամեն դեպքում, խիղճս մաքուր է, քանի որ իմ բոլոր խորհուրդները անկեղծ էին: Ցավոք սրտի, իմ տեսակետը Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ միշտ չէ, որ համընկել է Հայաստանի ղեկավարների տեսակետների հետ: Առայժմ ես ձեռնպահ կմնամ հետագա հրապարակային հայտարարություններից: Բայց մոտ ապագայում հույս ունեմ հանդիպել ձեզ եւ քննարկել այս եւ այլ կարեւոր հարցեր»:
3.    Արդյոք նա հատուկ կապե՞ր ունի արքայազն Չարլզի հետ:
Ակնհայտ է, որ Արմեն Սարգսյանը եւ արքայազն Չարլզը ծանոթ են տեւական ժամանակ: 2013թ. մայիսին Արքայազն Չարլզը մասնավոր այցով եկել էր Հայաստան եւ դժվար թե այն կայանար, եթե չլիներ Արմեն Սարգսյանը:
Արմեն Սարգսյանը եւ արքայազն Չարլզը Արմեն Սարգսյանը եւ արքայազն Չարլզը
Լուսանկարը` Բուքինգհեմյան պալատ
2015թ. հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեսթմինսթրյան աբբայությունում կայացել էր 1915թ. Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
Էկումենիկ արարողությունը Լոնդոնի եպիսկոպոս Ռիչարդ Չարթրեսի հետ հանդիսապետել էր Նորին Սրբություն Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ուելսի արքայազն Չարլզը: Միջոցառման կազմակերպիչը Արմեն Սարգսյանն էր:
4.    Ի՞նչ հարաբերություն ունի Արմեն Սարգսյանը Ղազախստանի նախագահի դստեր հետ:
Մամուլում հրապարակումներ կան այն մասին, որ Արմեն Սարգսյանը եւ Դարիգա Նազարբաեւան վաղեմի ծանոթներ եւ բիզնես գործընկերներ են, սակայն հստակ փաստեր չեն բերվում:
Հայտնի է, որ 2002-ից Արմեն Սարգսյանը հանդիսանում է Աստանայի ամենամյա Եվրասիական մեդիա ֆորումի հիմնադիր, որի կազմկոմիտեի նախագահը Դարիգա Նազարբաեւան է:
Հայտնի է նաեւ, որ Դարիգա Նազարբաեւան Հայաստանում էր 2013թ. մայիսին՝ արքայազն Չարլզի այցի ժամանակ:
5.    Ի՞նչ ներդրումներ էր պատրաստվում անել Արմեն Սարգսյանը Թուրքմենստանում:
2008թ. հունվարի 22-ին Knightsbridge Group ընկերության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Աշխաբադում հանդիպել էր Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուխամեդովի հետ: Սարգսյանն ասել էր, որ Knightsbridge Group-ը պատրաստ է հանդես գալ որպես Թուրքմենստանում անլար լայնաշերտ ցանցերի ներդրման նախագծի օպերատոր եւ ներդրող:
Արմեն Սարգսյանը նաեւ ներկայացրել էր Թուրքմենբաշի քաղաքում ժամանակակից նավահանգստի կառուցման, էներգետիկ համագործակցության զարգացման, նավթի ու գազի արդյունահանմանն ու վերամշակմանը մասնակցելու առաջարկները:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը նշել էր, որ հնչած առաջարկներն «արժանի են ուշադիր եւ մանրամասն ուսումնասիրության»: Նա Knightsbridge Group-ին առաջարկել էր նաեւ քննարկել ցեմենտի գործարանների շինարարության միջազգային մրցույթներին մասնակցելու հնարավորությունը:
Բաց աղբյուրներում չհաջողվեց գտնել հիշատակումներ այն մասին, թե արդյոք Սարգսյանի եւ Բերդիմուխամեդովի քննարկած նախագծերից որեւէ մեկը իրականություն է դարձել:
6.    Որո՞նք են Արմեն Սարգսյանի բիզնես հետաքրքրությունները Ռուսաստանում:
2012թ. մարտին Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար Արմեն Սարգսյանը եւ Ռուսաստանի Լենինգրադի մարզի նահանգապետ Վալերի Սերդյուկովը համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին Նովոլադոժյան ջրագծի վերաբերյալ, որի ընդհանուր արժեքը պետք է կազմեր 50 մլրդ ռուբլի:
Սակայն արդեն 2012թ. սեպտեմբերին Լենինգրադի մարզի նահանգապետ Ալեքսանդր Դրոզդենկոն ասաց, որ մտադիր է վերանայել Knightsbridge-ի հետ ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածությունները, քանի որ կարծում է, որ մարզին պետք է «ավելի հստակ եւ թափանցիկ առաջարկ»: Նա նշում էր, որ որպես նոր ներդնող կարող է հանդես գալ Դոյչե բանկը:
2013թ. հունվարին Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար Արմեն Սարգսյանը եւ ՌԴ Պոմորյեի նահանգապետ Իգոր Օրլովը հուշագիր ստորագրեցին էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ տուրիզմի ոլորտներում համագործակցության մասին: Խոսքը, մասնավորապես, Արխանգելսկի օդանավակայանի ու տեղական ավիաուղիների զարգացմանն ուղղված ներդրումների մասին էր:
Լուսանկարը` Eurasia House
Ռուսական Компания ամսագիրը 2013թ. օգոստոսին Одна жизнь в трех частях հոդվածում նշում էր, որ Արմեն Սարգսյանը ղեկավարում է ընդհանուր առմամբ 25 ընկերություն: Ըստ ամսագրի, ռուսական շուկայում աշխատում է համակարգչային անվտանգության խնդիրներով զբաղվող Knightsbridge Cybersystems ընկերությունը, որի տնօրենը նախկին վարչապետի ավագ որդին է՝ Վարդանը:
Հոդվածում նշվում էր, որ Knightsbridge-ը որոշակի մասնաբաժին ունի Արեւմտյան Չումպասի նավթային հանքում:
Компания-ն գրում էր նաեւ, որ Արմեն Սարգսյանի ղեկավարած Highbury Grօup-ը ստեղծել է «Լենինգրադ» կորպորացիան, որն էլ, իր հերթին, հանդիսանում է «Էներգոպրոեկտ» ընկերության բաժնետեր:
«Էներգոպրոեկտ»-ը համարվում է ՌԴ հյուսիսարեւմտյան տարածաշրջանի խոշորագույն կազմակերպությունը, որը զբաղվում է էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի նախագծային եւ ինժեներինգային աշխատանքներով:
7.    Հայաստանի տնտեսության ո՞ր ոլորտում էր ցանկանում ներդրումներ անել Արմեն Սարգսյանը:
2008թ. ամռանը Knightsbridge International Telecommunications Holding ընկերությունը Հայաստանի բջջային օպերատորի ընտրության մրցույթին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել: Դրանից կես տարի առաջ՝ 2008թ. հունվարի 31-ին, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ընդունել էր Alcatel-Lucent ընկերության նախագահ Սերժ Չուրուկին եւ Արմեն Սարգսյանին: Նրանք քննարկել էին «գիտահետազոտական ոլորտում նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման, ինչպես նաեւ Հայաստանն արագ եւ բարձրորակ ինտերնետով ապահովելու ոլորտում համագործակցության հեռանկարները»:
Սակայն, Հայաստանի բջջային կապի երրորդ օպերատոր դարձավ ֆրանսիական Orange ընկերությունը:
Սա Հայաստանի կապի ոլորտում ներդրում անելու Արմեն Սարգսյանի առաջին փորձը չէր՝ 2006թ. նրա Knightsbridge Associates-ը VTEL Holdings-ի հետ կոնսորցիում էր ստեղծել եւ մասնակցում էր «ԱրմենՏելի» վաճառքի մրցույթին:
8.    Ի՞նչ հեքիաթներ է գրում Արմեն Սարգսյանի կինը:
2017թ. հունիսին Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Արմեն Սարգսյանի տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հեքիաթների մատենաշարի շնորհանդեսը:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր ելույթում ասել էր.
«Նունեն այսօր դարձել է հայ մանուկների ամենաճանաչելի մանկագիրներից մեկը: Նրա հեքիաթներում նույնիսկ վիշապները կարող են գեղեցիկ ու բարի լինել, լույսի ու խավարի պայքարում միշտ հաղթում է լույսը: Լեզվի ինստիտուտի օգնությամբ Նունեի հեքիաթները փոխադրվել են Գավառի (Բայազետի), Գյումրվա (Կարնո) եւ Արցախի բարբառներով: Այսօր մենք աշխատում ենք սիրելի Նունեի հեքիաթները փոխադրել արեւմտահայերենի: Նրա հեքիաթներից մի քանիսը վերածվել են տիկնիկային բեմադրությունների եւ հաջողությամբ ցուցադրվում են Թումանյանի անվան տիկնիկային եւ Խամաճիկների թատրոններում»:

Armen Sarkissian and Prince Charles
Пресса и некоторые политические круги утверждают, что в марте 2018 года Национальное собрание может избрать четвертым президентом Армении бывшего премьер-министра Армена Саргсяна.
В рубрике «Объяснение» Медиамакс представляет некоторые фрагменты биографии Армена Саргсяна.
1.    Какой путь прошел Армен Саргсян?
Армен Саргсян родился 23 июня 1953 года в Ереване. Женат, имеет двоих сыновей, троих внуков.
Окончил факультет теоретической физики и математики Ереванского государственного университета. В 1976-1984 гг. преподавал физику в ЕГУ, основал отдел компьютерного моделирования комплексных систем теоретической физики.
Еще в советские годы (1984-1985 гг. и 1989-1991 гг.) был приглашенным исследователем и преподавателем в Кембриджском университете, Институте математики Лондонского университета.
В 1992-1995 гг. Армен Саргсян был послом Армении в Соединенном Королевстве. Одновременно занимал посты «старшего посла» Армении в Европе, посла в Европейском союзе, Бельгии, Нидерландах, Люксембурге и Ватикане.
В 1995-1996 гг. был руководителем миссии Армении в Европейском союзе.
1 ноября 1996 года Армен Саргсян стал пятым премьер-министром Армении, однако проработал в должности всего четыре месяца и 28 февраля 1997 года оставил пост. До сих пор некоторые склонны считать, что причинной отставки Армена Саргсяна якобы стал его конфликт с министром обороны Вазгеном Саргсяном. Впрочем, фактов, подтверждающих эту версию, нет.
Согласно официальной версии, в достоверности которой оснований сомневаться также нет, Армен Саргсян покинул должность, исходя из необходимости срочно пройти курс лечения от тяжелого заболевания.
В 1998-2000 гг. он снова занимал должность посла Армении в Лондоне.
С 2000 года является основателем и президентом организации Eurasia House International.
В разные годы выступал консультантом British Petrօleum, Alcatel, Telefonica и других крупных компаний.
Армен Саргсян в 2008 году Армен Саргсян в 2008 году
В сентябре 2013 года Армен Саргсян в третий раз занял пост посла Армении в Соединенном Королевстве.
2.    Что говорил Армен Саргсян в апреле 2000 года?
20 апреля 2000 года президент Армении Роберт Кочарян подписал указ об освобождении Армена Саргсяна с поста посла в Соединенном Королевстве.
После теракта 27 октября 1999 года в прессе периодически появлялись публикации о том, что противники президента рассматривают Армена Саргсяна в качестве альтернативы Роберту Кочаряну и ведут с послом «тайные переговоры».
В архиве Медиамакс сохранилось сообщение о состоявшейся 23 апреля 2000 года встрече Армена Саргсяна с представителями армянской общины, на которой уже бывший посол заявил:
«Сегодня я с болью отмечаю, что после убийств в Национальном собрании 27 октября 1999 года Армения переживает трудные времена. Страна стоит перед сложными политическими и экономическими проблемами. Я всегда старался действовать не только словами и поступками, но и сердцем и душой. На своем посту дипломата и государственного служащего я не мог открыто говорить о своих опасениях относительно действий, предпринимаемых руководством Армении. Во всяком случае, совесть моя чиста, так как мои советы были всегда искренними. К сожалению, мой взгляд на будущее Армении и на то, как нужно его достичь, не всегда совпадал со взглядами моих коллег в руководстве страны. На данный момент я воздержусь от дальнейших публичных высказываний. Но я жду встречи с вами в ближайшем будущем, когда мы сможем обсудить эти и другие важные вопросы».
3.    Есть ли у него особые связи с принцем Чарльзом?
Очевидно, что Армен Саргсян и принц Чарльз давно знакомы. В мае 2013 года принц Чарльз посетил Армению с частным визитом. Визит вряд ли бы состоялся, если бы не Армен Саргсян.
Armen Sarkissian and Prince Charles Armen Sarkissian and Prince Charles
Фото: Букингемский дворец
28 октября 2015 года в Вестминстерском аббатстве в Лондоне прошла церемония поминовения канонизированных жертв Геноцида армян. Экуменическую церемонию вместе с лондонским епископом Ричардом Чартресом провел Католикос всех армян Гарегин Второй. На церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян и принц Уэльский Чарльз.
Организатором мероприятия  был Армен Саргсян.
4.    Что связывает Армена Саргсяна с дочерью президента Казахстана?
В прессе можно встретить публикации о том, что Армен Саргсян и Дарига Назарбаева – давние знакомые и бизнес-партнеры, однако конкретных фактов не приводится.
Известно, что с 2002 года Армен Саргсян является основателем ежегодного Евразийского медиа-форума в Астане, председателем оргкомитета которого является Дарига Назарбаева.
Известно также, что Дарига Назарбаева была в Армении в мае 2013 года, во время визита принца Чарльза.
5.    Какие инвестиции собирался делать Армен Саргсян в Туркменистане?
22 января 2008 года президент компании Knightsbridge Group Армен Саргсян встретился в Ашхабаде с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. Саргсян заявил, что Knightsbridge Group готова выступить в качестве оператора и инвестора проекта по внедрению в Туркмении беспроводных широкополосных сетей.
Армен Саргсян также сделал предложения по строительству современного морского порта в городе Туркменбаши, развития энергетического сотрудничества, участию в добыче и переработке углеводородов.
Гурбангулы Бердымухамедов отмечал, что озвученные предложения «заслуживают внимательного и детального изучения». Он также предложил Knightsbridge Group рассмотреть возможности участия компании в международных тендерах на строительство цементных заводов.
В открытых источниках не удалось найти сообщений о том, был ли реализован какой-либо из проектов, обсужденных Саргсяном и Бердымухамедовым.
6.    Какие бизнес-интересы есть у Армена Саргсяна в России?
В марте 2012 глава группы компаний Knightsbridge Армен Саргсян и губернатор Ленинградской области Валерий Сердюков подписали меморандум о сотрудничестве по проекту Новоладожского водовода, общая стоимость которого должна была составить 50 млрд рублей.
Однако уже в сентябре 2012 года новый губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко заявил, что намерен пересмотреть договоренности с Knightsbridge, поскольку считает, что области нужна «более четкая и прозрачная схема». Он отмечал, что новым инвестором может выступить Дойче банк.
В январе 2013 года глава группы компаний Knightsbridge Армен Саргсян и губернатор Архангельской области Игорь Орлов подписали меморандум о сотрудничестве в сфере энергетики, транспорта и туризма. Речь, в частности, шла об инвестициях, направленных на развитие аэропорта Архангельска и местных авиалиний.
«Когда мы говорим об Архангельской области, то имеем в виду не только историю или природных ресурсах этих мест, мы говорим о духовности. Таких мест на планете все меньше и меньше. Поэтому я уверен, что Русский Север как туристическое направление будет очень интересен не только для нас, как инвесторов, но и для наших партнеров», - говорил Армен Саргсян.
Фото: Eurasia House
В августе 2013 года российский журнал «Компания» в статье «Одна жизнь в трех частях» отмечал, что Армен Саргсян управляет в общей сложности 25 компаниями. В статье отмечалось, что на российском рынке функционирует компания Knightsbridge Cybersystems, занимающаяся вопросами компьютерной безопасности, директором компании является старший сын бывшего премьер-министра Вардан.
В статье отмечалось, что одним из проектов Knightsbridge является ее миноритарное участие в разработке  Западно-Чумпасского месторождения нефти  в ХМАО.
В статье также говорилось:
«Перспективным направлением для инвестиций в РФ Армен Саргсян считает  электроэнергетику. Для работы в отрасли его Highbury Group создала дочернюю  структуру «Корпорация «Ленинград», которая, в свою  очередь, стала акционером компании «Энергопроект». Это крупнейшая на Северо-Западе организация, занимающаяся проектными и инжиниринговыми работами в электроэнергетике,  возникшая в результате слияния двух оставшихся с советских времен проектных  институтов».
7.    В какую отрасль армянской экономики хотел инвестировать Армен Саргсян?
Летом 2008 года Knightsbridge International Telecommunications Holding подала заявку на участие в тендере по выбору третьего мобильного оператора Армении. За полгода до этого, 31 января 2008 года, президент Армении Роберт Кочарян принял в Ереване президента компании Alcatel-Lucent Сержа Чурука и Армена Саргсяна. Они обсудили «перспективы внедрения инновационных технологий в экономику Армении и научно-исследовательскую сферу, а также сотрудничества в сфере обеспечения Армении быстрым и высококачественным интернетом».
Однако третьим мобильным оператором Армении стала французская компания Orange.
Это была не первая попытка Армена Саргсяна по инвестированию в сферу связи Армении. В 2006 году его компания Knightsbridge Associates создала консорциум с VTEL Holdings для участия в тендере по покупке «АрменТел».
8.    Какие сказки пишет жена Армена Саргсяна?
В июне 2017 года в министерстве диаспоры Армении прошла презентация серии сказок жены Армена Саргсяна Нуне Саргсян.
Министр диаспоры Грануш Акопян в своем выступлении сказала:
«Нуне сегодня стала одной из самых известных писателей для детей. В ее сказках даже драконы могут быть красивыми и добрыми, в борьбе света и тьмы всегда побеждает свет. С помощью Института языка сказки Нуне переведены на диалекты Гавара (Баязет), Гюмри (Карни) и Арцаха. Сегодня мы работаем над переводом сказок Нуне на западноармянский. Некоторые ее сказки превратились в кукольные постановки и с успехом ставятся в кукольном театре им. Туманяна и Театре марионеток».