Ադրբեջանի թշնամի Ջորջ Սորոսը - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 4-ին Guardian թերթը հետաքննություն էր հրապարակել այն մասին, որ Ադրբեջանի իշխող վերնախավը օգտագործել է 3 մլրդ դոլար ծավալով ֆինանսական սխեման՝ եվրոպական քաղաքական գործիչներին կաշառելու եւ փողերի լվացման համար: Ադրբեջանական իշխանությունները հերքել են մեղադրանքները, իսկ հոդվածն անվանել են «Ջորջ Սորոսի եւ հայկական լոբբիի պատվեր»: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, որ Սորոսը «խելքը գցել է»: Որոշեցինք պատմել, թե ինչպես էին զարգանում ամերիկացի ֆինանսիստի եւ բարերարի հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ:
1. Սորոսը միշտ էր քննադատու՞մ Ադրբեջանը:
Ի սկզբանե ամեն ինչ վատ չէր: 2003 թվականի մայիսին Ջորջ Սորոսը Բաքվում մասնակցել էր «Կասպից ծովի նավթային շահույթը. ո՞վ կօգտվի դրանից» կոնֆերանսին: Իր ելույթում նա նշել էր, որ Ադրբեջանը կարող է դառնալ նավթի եւ գազի արդյունահանման ոլորտում առաջատար երկրներից մեկը:
«Ամբողջությամբ ծանոթ չեմ Ադրբեջանի նավթային ռազմավարությանը, բայց տեսնում եմ, որ ձեր երկիրը փորձում է այնպես անել, որպեսզի բոլոր նավթային նախագծերը հանրության համար բաց եւ թափանցիկ լինեն», - հայտարարել էր նա:
2. Ինչու՞ էր Սորոսը հեղափոխությունը վատ սցենար համարում Ադրբեջանի համար:
2005 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրությունների շեմին Ջորջ Սորոսը Financial Times-ում հրապարակեց «Ադրբեջանը պետք է ձգտի իրական ժողովրդավարության ընտրությունների միջոցով» հոդվածը: Սորոսը գրում էր, որ «Ադրբեջանը պետք է ապացուցի բոլորին, որ կարող է իրական ժողովրդավարություն հաստատել՝ առանց հեղափոխության»:
Սորոսը նշում էր, որ «ընդդիմության եւ իշխող վերնախավի որոշակի շրջանակներ պատրաստվում են մարտի»: «Սակայն դա պետք չէ Ադրբեջանին, եւ կառավարությունը պետք է սկսի ապահովել երկրում ժողովրդավարացման գործընթացը», գրում էր Սորոսը:
Ֆինանսիստը նշում էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է վերացնեն ընտրատարածքներում տեղական դիտորդների օտարերկրյա ֆինանսավորման արգելքը: «Նրանք պետք է մարդկանց բողոքի իրավունք ընձեռեն, իսկ արտաքին ուժերը ի դեմս ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի պետք է հստակ եւ կոշտ կերպով հասկացնեն Ադրբեջանին, որ ընտրություններում ոչ մեկին չի հաջողվի անպատիժ գողանալ հաղթանակը», - գրում էր Սորոսը:
3. Ինչու՞ Բաքվում փակվեց «Բաց հասարակություն» ինստիտուտի գրասենյակը:
2014 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Բաքվում փակվեց «Բաց հասարակություն» ինստիտուտի գրասենյակը:
«Բաց հասարակություն-Ադրբեջան» ինստիտուտն Ադրբեջանում գործում էր 1999-ից մինչեւ 2010 թվականը: 2010 թվականի վերջին Սորոսի հիմնադրամի որոշմամբ ներկայացուցչության գործունեությունը սահմանափակվեց «տեխնիկական գրասենյակի» գործառույթներով, իսկ դրամաշնորհների տրամադրման մասին որոշումները կայացվում էին գլխավոր գրասենյակում: Այնուամենայնիվ, մի շարք տեղական եւ արտասահմանյան ՀԿ-ների դեմ Ադրբեջանում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում սառեցվել էին Սորոսի հիմնադրամի տեղական կառույցի հաշիվները, իսկ աշխատակիցներին հրավիրում էին Գլխավոր դատախազություն՝ հարցաքննությունների:
2014 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ գրասենյակի փակումից մի շաբաթ առաջ, Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիեւը հրապարակեց «Երկակի ստանդարտների աշխարհակարգը եւ ժամանակակից Ադրբեջանը» հոդվածը, որում քննադատում էր արտասահմանից օգնություն ստացող քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները եւ մեղադրում էր ԱՄՆ-ին Ադրբեջանում «գունավոր հեղափոխություն» նախապատրաստելու մեջ:
«Հակապետական գործունեություն» ծավալող ՀԿ-ներին ֆինանսավորող դոնորների շարքում հիշատակվում էր նաեւ Սորոսի հիմնադրամը:
4. Ինչի՞ մասին էին զրուցել Սորոսն ու Ալիեւը Դավոսում:
2015 թվականի հունվարին «Բաց հասարակություն» ինստիտուտը հանդես եկավ հայտարարությամբ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների նկատմամբ ճնշման ուժեղացման վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասված էր, որ Ջորջ Սորոսը Դավոսում հանդիպել է Իլհամ Ալիեւի հետ եւ կոչ է արել նրան թուլացնել ճնշումը քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ եւ վերջ դնել Ադրբեջանում պաշտոնապես գրանցված բարեգործական կազմակերպությունների նկատմամբ հալածանքներին:
Հանդիպման արդյունքների մասին ադրբեջանական «ԱզերԹաջ» պետական գործակալության հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Դավոսում հանդիպել է Սորոսի հիմնադրամի հիմնադիր Ջորջ Սորոսի հետ: Հանդիպման ժամանակ տեղի ունեցավ կարծիքների փոխանակում Ադրբեջանում տեղի ունեցող զարգացման գործընթացների շուրջ»:
5. Ինչու՞ է Արեւմուտքը «մեծ սխալ» գործում
2016 թվականի ամռանը Ջորջ Սորոսը հայտարարել էր, որ Արեւմուտքը մեծ սխալ է գործում, աջակցելով Իլհամ Ալիեւին:
«Ադրբեջանը, որտեղ իշխում է բավականին տհաճ բռնապետական վարչակարգ, այն երկրներից մեկն է, որի հանդեպ, ցավոք, Արեւմուտքը չափազանց գթասիրտ է: Ես առիթ եմ ունեցել մի քանի անգամ վիճել անմիջապես երկրի նախագահի հետ: Նա հաճախ ձեւանում է, որ գտնվում է չեզոք դիրքում եւ պատասխանատվություն չի կրում Ադրբեջանում կատարվող բռնաճնշումների համար:
Սակայն ինձ հետ զրուցելիս նա այնպիսի խորը գիտելիքներ ցուցադրեց այն մասին, թե ինչպիսի պայմաններում են կալանավորված այս կամ այն քաղաքական բանտարկյալները, ինչ մեղադրանքներով եւ այլն… Այսպիսով, դա ընդամենը ձեւացում է: Նա շատ բաների համար է պատասխանատու եւ օգտագործում է բռնաճնշումները: Նա փորձում է հանգստացնել Արեւմուտքին, ցույց տալով նավթի նոր պոտենցիալ հանքավայրեր: Կարծում եմ, որ Արեւմուտքը մեծ սխալ է գործում, աջակցելով նրան», - ասում էր Սորոսը:

Джордж Сорос, враг Азербайджана - Mediamax.am
4 сентября газета Guardian опубликовала расследование о том, что правящая элита Азербайджана использовала финансовую схему объемом 3 млрд долларов для подкупа европейских политиков и отмывания денег. Азербайджанские власти отвергли все обвинения, а статью назвали «заказом Джорджа Сороса и армянского лобби». Помощник президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что Сорос «сошел с ума». Мы решили рассказать о том, как развивались отношения американского финансиста и филантропа с Азербайджаном.
1. Сорос всегда критиковал Азербайджан?
Поначалу все было неплохо. В мае 2003 года Джордж Сорос прибыл в Баку для участия в конференции «Нефтяные прибыли Каспия: кто ими воспользуется?». В своем выступлении он заявил, что Азербайджан может стать одной из передовых стран в области добычи нефти и газа.
«Я не совсем знаком с нефтяной стратегией Азербайджана, но вижу, что ваша страна старается, чтобы все нефтяные проекты были открыты и прозрачны для общества», - заявил он.
2. Почему Сорос считал революцию плохим сценарием для Азербайджана?
В сентябре 2005 года, незадолго до выборов в парламент Азербайджана, Джордж Сорос написал статью «Азербайджан должен стремиться к настоящей демократии через выборы» в Financial Times. Сорос писал, что «Азербайджан должен доказать всем, что может установить настоящую демократию и без революции».
Сорос отмечал, что «определенные круги оппозиции и властной элиты открыто готовятся к бою». Однако это не нужно Азербайджану, и правительство уже сейчас должно приступить к обеспечению процесса демократизации в стране, писал Сорос.
Финансист писал, что власти Азербайджана должны отменить запрет на иностранное финансирование местных наблюдателей на избирательных участках. «Они должны дать людям право на протест, а внешние силы в лице США и ЕС обязаны ясно и жестко дать понять Азербайджану, что никому не удастся безнаказанно украсть победу на выборах», - писал Сорос.
3. Почему закрылся офис Института «Открытое общество» в Баку?
11 декабря 2014 года в Баку закрылся офис Института «Открытое общество».
Институт «Открытое общество-Азербайджан» действовал в Азербайджане с 1999 года по 2010 год. В конце 2010 года по решению Фонда Сороса деятельность представительства была ограничена выполнением функций «технического офиса», и решения по выделению грантов принимались в головном офисе. Тем не менее, в рамках проводимого в Азербайджане уголовного дела против ряда местных и иностранных НПО были заморожены счета местной структуры Фонда Сороса, а сотрудники вызывались на допросы в Генпрокуратуру.
4 декабря 2014 года, за неделю до закрытия офиса, глава администрации президента Азербайджана Рамиз Мехтиев опубликовал статью «Миропорядок двойных стандартов и современный Азербайджан», в которой подверг критике институты гражданского общества, получающие иностранную помощь, и обвинил США в подготовке «цветной революции» в Азербайджане. В числе доноров, финансирующих НПО, занимающиеся «антигосударственной деятельностью», был упомянут и Фонд Сороса.
4. О чем говорили Сорос и Алиев в Давосе?
В январе 2015 года Институт «Открытое общество» выступил с заявлением по поводу усиления давления на представителей гражданского общества в Азербайджане. В заявлении говорилось, что Джрдж Сорос встретился в Давосе с Ильхамом Алиевым и призвал призвал его ослабить давление на гражданское общество и положить конец преследованиям официально зарегистрированных благотворительных организаций в Азербайджане.
В сообщении государственного агентства «АзерТАдж» по итогам встречи говорилось:
«Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился в Давосе с учредителем Фонда Сороса Джорджем Соросом. На встрече состоялся обмен мнениями об идущих в Азербайджане процессах развития».
5. Почему Запад совершает «большую ошибку»?
Летом 2016 года Джордж Сорос заявил, что Запад совершает большую ошибку, поддерживая Ильхама Алиева.
«Одна из стран, к которой Запад, к сожалению, относится слишком благодушно, - это Азербайджан, где царит довольно неприятный диктаторский режим. Мне приходилось несколько раз напрямую спорить с президентом этой страны. Он часто притворяется, что находится над схваткой и не несет ответственности за репрессии в Азербайджане.
Однако в разговорах со мной он продемонстрировал настолько глубокое знание того, в каких условиях сидят в тюрьме те или иные политические заключенные, по каким обвинениям и так далее... Так что это всего лишь притворство. Он за многое отвечает и использует репрессии. Он пытается ублажить Запад, демонстрируя новые потенциальные месторождения нефти. И я думаю, что Запад допускает большую ошибку, поддерживая его», - говорил Сорос.