Մայր Աթոռը կոչ է անում կասեցնել Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայր Աթոռը հանդես է եկել կոչով, ուղղված "ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջնորդ երկրներին, միջազգային հանրությանը եւ տարածաշրջանի հոգեւոր առաջնորդներին` ջանքեր գործադրել կասեցնելու Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը”:
Հունիսի 4-ից 10-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ անցկացվող միաբանական համագումարը հանդես է եկել հայտարարությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանի շփման գծում վերջին օրերին արձանագրված դեպքերի առնչությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
“Խորապես անհանգստացած ենք Հայաստանի Հանրապետության` Ադրբեջանին հարող սահմանագծում ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտման դեպքերով, որոնց հետևանքով վիրավորվում և զոհվում են ինչպես Հայոց բանակի զինվորներ, այնպես և խաղաղ բնակիչներ: Վերջին օրերին մենք ականատես եղանք հրադադարի հերթական խախտումների, երբ ադրբեջանական սադրանքի զոհ դարձան ՀՀ սահմանի վրա իրենց ծառայությունը բերող անմեղ զինվորներ:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին իր Հովվապետով մշտապես արտահայտել է նվիրվածությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման գործընթացին: Որպես Տիրոջ խաղաղության ուղերձի պատգամաբերներ խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները` ուղղված տարածաշրջանում փխրուն խաղաղության խաթարմանը”, - ասվում է հայտարարության մեջ:

Cв. Эчмиадзин призывает прекратить милитаристскую политику Азербайджана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первопрестольный Эчмиадзин выступил сегодня с заявлением, направленным “вовлеченным в процесс мирного урегулирования карабахского конфликта странам-посредникам, международному сообществу и духовным лидерам региона, с требованием предпринять усилия по прекращению милитаристской политики Азербайджана".
Проводимый с 4-10 июня в Святом Первопрестольном Эчмиадзине по благословлению Католикоса Всех Армян Гарегина Второго Съезд конгрегации выступил с заявлением по поводу последних событий на армяно-азербайджанской границе, в котором в частности говорится:
“Мы глубоко обеспокоены случаями периодического нарушения режима прекращения огня по инициативе азербайджанской стороны на приграничной линии Армении и Азербайджана, вследствие чего гибнут и получают ранения как солдаты армянской армии, так и мирные жители. В последние дни мы стали очевидцами очередных нарушений режима прекращения огня, когда жертвами азербайджанской провокации стали невинные солдаты, служащие на границе Армении.
Святая Армянская Апостольская Церковь со своим Патриархом всегда выражала приверженность мирному и справедливому урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мы строго осуждаем провокационные действия азербайджанской стороны, направленные на разрушение хрупкого мира в регионе",- говорится в заявлении.