Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ իններորդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան (Դեմիրճյան, 80), Սարգսյան, Ա.Հարությունյան (Իշտոյան, 80), Կովալենկո, Մեսրոպյան, Պողոսով, Բոնդարենկո, Ն.Պետրոսյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան:
Գոլեր՝ 0:1 Ղազարյան (2), 1:1 Րոժկով (36), 1:2 Ղազարյան (51), 1:3 Բոնդարենկո (61), 1:4 Զանազանյան (78):
27 մայիսի: Տուր IX: «Արարատը» Ալմա-Աթայում
ԻՆՉՊԵ՞Ս ԴԱ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ
Երեկ դիտում էի երրորդ ենթախմբի վերջին նախընտրական հանդիպումը: ԽՍՀՄ-Ֆրանսիա: Կազմը նույնն էր՝ ինչպես եւ Իռլանդիայի հետ հանդիպման ժամանակ: Սակայն այս անգամ Անդրեասյանը խաղում էր կիսապաշտպանությունում, իր սովորական դիրքում: Մարզիչները, հավանաբար, հաշվի էին առել Սիմոնյանի նկատողությունները (նա հրավիրվել էր Իռլանդիայի հետ խաղի դիտում-խորհրդակցությանը): Բացի այդ, «Ֆուտբոլ»-ի վերջին համարում Նիկիտա Պավլովիչը հատկապես ընդգծել էր, որ Մարկարովին տեսնում է հարձակումների կիզակետում, իսկ Անդրեասյանին՝ հետեւի դիրքերում: Արդյունքում Արկադին խաղաց, ըստ իս, իր լավագույն խաղը հավաքականի կազմում: Բլոխինն էլ գոլ խփեց նրա շնորհիվ: Պաշտպանների մեջքի ետեւից կատարած թեթեւ փոխանցումը հարձակվողին դուրս բերեց շատ հարմար հարվածային դիրք: Մնացածը, ինչպես ասվում է, տեխնիկայի խնդիր էր: Միայն թե ցավալի է, որ «Կայրաթ»-ի հետ Անդրեասյանը չի կարողանա խաղալ, եթե նույնիսկ խաղի ավարտից հետո շտապի Ալմա-Աթա:
Հանդիպումը Ալմա-Աթայում բաց թողեցի ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում ֆրանսիացիների դեմ խաղի պատճառով: Այն տարիներին առաջնության օրացույցը հավաքականի խաղերին չէին հարմարեցնում, այնպես որ ազգային թիմի կազմում հանդես գալու պատճառով ստիպված էինք լինում բաց թողնել ակումբի խաղերը:
Ի տարբերություն «Արարատի», որտեղ բոլորը գիտեին միմյանց հնարավորություններն ու ընդունակությունները, ԽՍՀՄ հավաքականում խաղացողների միջեւ փոխըմբռնում գտնելն ավելի դժվար էր, քանի որ յուրաքանչյուրն իրեն առաջատար էր համարում: Խաղացողներն անկազմակերպ էին գործում, յուրաքանչյուրն իր համար: Ես նույնիսկ զրույց ունեցա մարզչի հետ եւ նրան ասացի`«Դուք դաշտ եք հանում Ֆեդոտովին եւ Զինչենկոյին, իսկ վերջում ինձ եք դուրս բերում: Նրանք չեն զգում, որ ես կապ ստեղծող խաղացող եմ, որին նրանք պետք է վստահեն եւ ով կարող է ստեղծագործական աշխատանք կատարել»:
Լուսանկարը՝ Ֆուտբոլ 365 շաբաթաթերթ:
Պահեր էին լինում, երբ Բլոխինը հարվածում էր դարպասին` ինձ փոխանցում կատարելու փոխարեն, իսկ ես այդ պահին կարող էի գնդակն ուղարկել դատարկ դարպասը:
Այդ ժամանակ հավաքականում խաղում էր հարձակվող Վլադիմիր Ֆեդոտովը, ով գլխավոր մարզիչ Բեսկովի փեսան էր, և, իհարկե, վերջինս նրա տեղը հավաքականում միշտ ապահովում էր: Բեսկովը Բլոխինին եւ Ֆեդոտովին նույն սենյակում էր տեղավորում, որպեսզի նրանք շփվեին, եւ նրանց միջեւ լրացուցիչ փոխըմբռնում առաջանար: Բլոխինի հետ մի անգամ այդ թեմայով խոսեցինք: Ասացի. «Օլեգ, մի՞թե չես տեսնում, որ Ֆեդոտովը պարզապես քայլում է դաշտում: Դու առաջատար խաղացող ես, Կոնստանտին Իվանովիչին չե՞ս կարող ասել, որ Անդրեասյանն օբյեկտիվորեն ավելի ուժեղ է»: Իսկ ինքն ասաց, որ դա իր գործը չէ, այլ մարզչի: Միգուցե, նա իրավացի էր: Այն ժամանակ համարվում էր, որ ով խոսում է` սպառնում է մարզչի հեղինակությանը, իսկ ով լռում է` լավ տղա է: Մի անգամ այնպես էր ստացվել, որ Բլոխինի հետ ինքնաթիռում կողք կողքի էինք, Բեսկովը հեռվից մեզ տեսնելով միանգամից մոտեցավ պարզելու, թե ինչ՞ի մասին ենք վիճում: Ես էլ ասացի, որ մենք չենք վիճում, այլ պարզապես զրուցում ենք:
Ի՞նչ տեղի ունեցավ Ալմա-Աթայում: Այդ հարցը տեղին է ոչ միայն այն դեպքերում, երբ թիմը պարտվում է արտագնա խաղերում: Նաեւ երբ հաղթում է նվազագույն, այժմյան ֆուտբոլի համար բնութագրական հաշվով: Եվ նույնիսկ այն դեպքերում, երբ հակառակորդն անսպասելիորեն առաջին գոլից հետո խուճապի է մատնվում, կորցնում է խաղը, ինչպես դա եղավ «Արարատի» եւ «Տորպեդոյի» հանդիպման ժամանակ:
Այդ ամենը տեղի չունեցավ: «Արարատը» պարզապես ջախջախեց «Կայրաթ»-ին՝ 4:1: Ես ուշադիր լսում էի Ղազախստանի ռադիոհաղորդավարի ձայնը եւ փորձում գուշակել, թե ի՞նչ է նա մտածում իրենց թիմի խաղի մասին: Հաղորդավարը համառորեն կրկնում էր, որ դաշտի տերերը լավ են խաղում, եւ առհասարակ հանդիպումը գերազանց է ընթանում:
«Տորպեդոյից» կրած պարտությունից հետո մեկնեցինք Ալմա-Աթա: Նրանց թիմը մարզում էր «Արարատի» նախկին մարզիչ Արտյոմ Ֆալյանը եւ մեզ համար սկզբունքային էր նրանց հաղթելը: 4:1 հաշվով «Կայրաթին» հաղթելուց հետո   հայտնվեցինք մրցաշարային աղյուսակի 1-ին հորիզոնականում:
Լուսանյարը՝ Photolure:
Նշանակում է, տեղի էր ունեցել այն, ինչն անվանում են «շահերի բախում»: Դաշտի տերերն առաջարկել էին բաց ֆուտբոլ, արագ տեմպ, իսկ հյուրերն ընդունել էին մարտահրավերը եւ նույնիսկ ավելացրել մրցապայքարի լարվածությունը: Եվ այդպիսի պայքարում «Արարատը» մաքուր հաղթանակ տարավ հակառակորդի նկատմամբ: Իսկ դրանք պարզապես միավորներ չէին, այլ վկայությունն այն բանի, որ ֆուտբոլիստները կարողացել էին իրենց հավաքել մոսկվացիներից պարտություն կրելուց հետո: Համաձայնեք, երեւանցիները արտագնա հանդիպումներում միշտ չէ, որ կարողանում են նման հաշվով հաղթանակ գրանցել: Երեկոյան ինձ հյուր եկավ ընկերս՝ Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի դասախոս Ռուդիկ Մկրտչյանը: Նա այն երկրպագուներից է, ովքեր հիշում են վաղուց կատարված իրադարձությունները: Իմ այն պնդմանը, որ «Արարատը» ուրիշի դաշտում երբեք այդպիսի խոշոր հաղթանակ չի տարել, նա հակադարձեց. «Իսկ Թբիլիսիու՞մ՝ 4 : 0: Իսկ «Լոկոմոտիվի» հետ 5 : 0-ն Մոսկվայու՞մ»:
Հետո մենք քննարկում էինք թիմի կազմը: Կային ակնհայտ փոփոխություններ: Չէր խաղում ոչ միայն Անդրեասյանը, այլ նաեւ Իշտոյանը, ով դեռեւս լավ մարզավիճակում չէ, նաեւ Սանասար Գեւորգյանը, ով մեկնել էր Փարիզ՝ Ֆրանսիայի երիտասարդական հավաքականի հետ հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով, որին, ի դեպ, մերոնք հաղթեցին 1:0 հաշվով: Նրա փոխարեն խաղաց Սարգսյանը: Թե ինչպես է նա իրեն դրսեւորել դաշտում այս անգամ, դժվար է դատել ռադիոռեպորտաժից: Մանրամասները կիմանամ վաղը:
Այո, պնդում են, որ Արմենը գերազանց է հանդես եկել: Նրա դեբյուտը հաջող է եղել: Նիկիտա Պավլովիչն իրավացի էր, երբ ասում էր, որ իզուր էր նրան դաշտ հանել Կիեւի հետ առաջին հանդիպման ժամանակ: Հոգեբանական լարումն այդ ժամանակ չափազանց մեծ է եղել: Նորեկներին պետք է «առաջադրել» արտագնա խաղերում:
Թեեւ, դատելով ականատեսների հաշվետվություններից ու վկայություններից, բոլոր ֆուտբոլիստները խաղացել են աննախադեպ վերելքով: Հատկապես տարբերվել է Ղազարյանը: Կոլյան երկու գոլ է խփել, բայց հնարավորություն է ունեցել խփել եւս մի քանիսը՝ նույնիսկ գլխավորելով ռմբարկուների ցուցակը: Իսկ առայժմ նա իր 47 գոլերով ընդգրկվել է երկրի 100 լավագույն ռմբարկուների ցանկում:
«Կայրաթը» 8 տուրերից հետո մրցաշարային աղյուսակում 4-րդ տեղն էր զբաղեցնում: Կարելի է ասել, որ «Կայրաթը» առաջատարներից էր. հավասարակշռված ու վստահ խաղ էր ցուցադրում: Այդ պահին շատ կարեւոր էր բեկում մտցնել: Մեզ համար այդ պահին կարեւոր չէր այն հանգամանքը, որ իրենց դաշտում էինք խաղալու:
Ալմա-Աթայում 4:1 հաշվով հաղթանակ տանելն անհավատալի էր, քանի որ ըստ վիճակագրության` 1965 թ.-ից սկսած մենք այնտեղ միշտ պարտվում էինք, նույնիսկ ոչ ոքի չէինք կարողանում խաղալ: «Կայրաթը» մեզ համար անհարմար մրցակից էր, սովորաբար ինչ-որ լարվածություն կար, որը խանգարում էր խաղին: Իսկ ահա 1973-ին մենք ապացուցեցինք, որ այլեւս ոչինչ մեզ չի կարող խոչընդոտել:
Լուսանկարը՝ eudardmarkarov.com.
Այդ խաղում 2 գնդակ խփեցի, ինչու ոչ, կարելի է ասել, որ ես այդ խաղում լավագույնն էի: Այդ գոլերից հետո ընդգրկվեցի ԽՍՀՄ առաջնության լավագույն 100 ռմբարկուների ցուցակում, սակայն ինձ համար ավելի ուրախալի էր այն փաստը, որ Հայաստանի պատմության մեջ երկար տարիներ «Արարատի» լավագույն ռմբարկուն եմ եղել (102 գնդակ): Գոլերի ընդհանուր թվով հետագայում ինձ գերազանցեց Խորեն Հովհաննիսյանը, սակայն իմ առավելությունն այն էր, որ ես 11-մետրանոցներ գրեթե չեմ իրացրել, խփածս համարյա բոլոր գոլերը խաղային իրավիճակում են գրանցվել, իսկ նա մոտ 30 գնդակ 11-մետրանոցից է խփել:
Երեւանցիներից այդ ցուցակում է նաեւ Մարկարովը: Եթե հաջորդ հանդիպմանը Զանազանյանը եւս մեկ գոլ խփի, նա նույնպես տեղ կզբաղեցնի հայրենական ֆուտբոլի հսկաների շարքում: Բայց, իմանալով Հովհաննեսի բնավորությունը, վախենամ, որ այն բանից հետո, երբ նա չկարողացավ իրականացնել 11-մետրանոց տուգանային հարվածը «Տորպեդոյի» դարպասին՝ հարված, որը կարող էր բեկում մտցնել խաղի ընթացքի մեջ, նա դեռ երկար կվախենա գնդակից, իսկ 11-մետրանոց նշագծմանն առհասարակ չի մոտենա:
Առաջին հանդիպումները ես բաց էի թողել, իսկ հետո, երբ սկսեցի խաղալ, ոչ մի կերպ չէի կարողանում գոլ խփել: Սկզբում փոխարինման էի դուրս գալիս, հետո արդեն հիմնական կազմում էի: Նույնիսկ մինչեւ հիմա այդ խաղերը հիշելիս ինձ վատ եմ զգում. դարպասը գրավելու պահերը 100%-ոց էին, սակայն գնդակը համառորեն չէր գնում դեպի դարպասը: Անգամ պատահել է, որ գնդակը չի մտել դատարկ դարպասը, երբ հարկավոր էր պարզապես դիպչել գնդակին եւ այն կհայտնվեր ցանցում: Իմ մոտ այդպես երբեք չէր եղել` մենք կարողանում էինք գոլեր ստեղծել ոչնչից, իսկ այդ ժամանակահատվածում` 100%-ոց պահեր, որոնք իրացնել չէր ստացվում:
Այդպես օրինակ, «Կայրաթի» հետ հանդիպմանը եւ մասնակցություն եմ ունեցել բոլոր 4 խփված գնդակներին, սակայն ինձ չհաջողվեց գրավել դարպասը: Խաղից հետո տղաներից մեկը մոտեցավ ինձ եւ ասաց` «Էդիկ, ժամանակն է, որ դու էլ խփես»: Գնդակ երբեք չեմ ափսոսել, երբ ունեցել եմ 95%-ոց պահ, իսկ թիմակիցս` 99%-ոց, միշտ նրան եմ փոխանցել: Եթե թիմակցի դիրքն ավելի լավն է, քան քոնը, պարտավոր ես նրան տալ գնդակը: Այդպես էլ անում էի եւ մնում էի առանց գոլի:
… Հենց նոր դիտում էի «Վրեմյա» լրատվականը: «Արարատը» վեցերորդից հայտնվել է առաջին տեղում: 10 միավոր: Նույնքան միավոր ունեն եւս չորս թիմեր: Բոլոր առաջատարներն ասես պայմանավորվել են հաճոյանալ «Արարատին» ու նրա երկրպագուներին: Պարտվել են «Դնեպրը», «Շախտյորը», Կիեւի «Դինամոն», ԲԿՄԱ-ն: Եվ այնպես է ստացվել, որ գնդակների լավագույն տարբերությամբ երեւանցիները հայտնվել են առաջին տեղում: Հետաքրքիր է՝ քանի՞ փուլ նրանք կպահպանեն առաջատարի իրենց դիրքերը:

«Кайрат» (Алма-Ата) – «Арарат» - 1:4 (0:0).
«Арарат»: А.Абрамян (Демирчян, 80), Саркисян, А.Арутюнян (Л.Иштоян, 80), Коваленко, Месропян, Погосов, Бондаренко, Н.Петросян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян.
Голы: 0:1 Казарян (2), 1:1 Рожков (36), 1:2 Казарян (51), 1:3 Бондаренко (61), 1:4 Заназанян (78).
27 мая. Тур IX. «Арарат» в Алма-Ате.
КАК ЭТО ПРОИЗОШЛО?
Вчера посмотрел последний отборочный матч в третьей подгруппе. СССР–Франция. Состав тот же, что и во встрече с Ирландией. Только на этот раз Андреасян играл в полузащите, на привычном для себя месте. Тренеры, видимо, учли замечания Симоняна (он был вызван на просмотр-совещание предыдущего матча с Ирландией). Кроме того, в последнем номере «Футбола» Никита Павлович особо подчеркнул, что в идеале видит Маркарова на острие атаки, а Андреасяна – сзади. В итоге Аркадий сыграл, по-моему, лучшую свою игру в сборной. Да и гол Блохин забил благодаря ему. Мягкий пас за спину защитников вывел форварда на удобнейшую ударную позицию. Остальное было, как говорится, делом техники. Только вот досадно, что с «Кайратом» Андреасян играть, видимо, не сможет, если даже поспеет к концу игры в Алма-Ату.
Фото:՝eduardmarkarov.com:
Матч в Алма-Ате я пропустил из-за игры в составе сборной СССР против французов. Тогда не подстраивали календарь под игры сборной, так что из-за выступления в составе сборной мы пропускали игры клуба.
В отличие от «Арарата», где все знали способности и возможности друг друга, в сборной найти взаимопонимание с игроками было сложнее, потому что каждый считал себя лидером, и игроки играли больше сами по себе, не было выраженного взаимопонимания.
Аркадий Андреасян.
Фото: еженедельник Футбол365.
У меня даже был разговор с тренером, я ему говорю: «Вот вы ставите Федотова, Зинченко, а потом в конце выпускаете меня. Они не чувствуют, что я связующий игрок, которому они должны доверять, который может делать созидательную работу». Например, были моменты, когда Блохин был по воротам, вместо того, чтобы отдать пас мне, и я забил бы мяч уже в пустые ворота.
Тогда в сборной играл нападающий Владимир Федотов, который был зятем главного тренера Бескова, и, естественно, он всегда имел место в составе. Причем Бесков поселил Блохина с Федотовым, чтобы те общались, и взаимопонимание между ними было лучше. С Блохиным мы как-то стали на эту тему говорить. Я говорю: «Олег, неужели ты не видишь, что Федотов пешком ходит по полю. Ты ведущий игрок, не можешь сказать Константину Ивановичу, что Андреасян объективно сильнее?». А он ответил, что это не его дело, а дело тренера. Может быть, со своей стороны, он был прав.
В то время считалось, что если ты выражаешь свое мнение, то покушаешься на авторитет тренера, а кто молчал, считался хорошим парнем. Однажды получилось так, что мы с Блохиным в самолете оказались рядом, и Бесков, увидев это, сразу подошел и спросил, о чем мы спорим. Я ответил, что мы не спорим, а просто разговариваем.
Что случилось в Алма-Ате? Такой вопрос резонен не только в тех случаях, когда команда проигрывает на выезде. Но и когда выигрывает с минимальным, характерным для нынешнего футбола счетом. И даже в тех случаях, когда соперник неожиданно после первого гола расклеивается, теряет свою игру, как это было при игре «Арарата» с «Торпедо».
Всего этого не произошло. «Арарат» просто разгромил «Кайрат» - 4:1! Я вслушивался в голос диктора Казахстанского радио и пытался разгадать, как он судит об игре своей команды. Диктор упорно повторял, что хозяева поля играют хорошо, и вообще матч отличный.
Значит, произошло то, что называют «нашла коса на камень». Хозяева поля предложили открытый футбол, высокий темп, а гости приняли вызов и даже «взвинтили» напряжение поединка. И в такой борьбе «Арарат» начисто переиграл соперника. А это не просто очки, свидетельство того, что игроки сумели собраться, взять себя в руки после того, как были торпедированы москвичами.
После поражения от «Торпедо» мы отправились в Алма-Ату, там нас ждала тяжелая игра. «Кайрат» тренировал бывший тренер «Арарата» Артем Фалян, и победить их было для нас делом принципа. После победы с разгромным счетом 4:1 мы оказались на первом месте.
Фото: Photolure:
Ведь, согласитесь, не часто на выезде ереванцы добивались такого счета. Вечером зашел ко мне товарищ, преподаватель Политехнического института Рудик Мкртчян. Он один из тех болельщиков, которые, на зависть мне, помнят события давно минувших дней. Мое утверждение, что «Арарат» никогда на чужом поле не обходился так круто с соперником, он отпарировал: «А 4:0 в Тбилиси? А 5:0 с «Локомотивом» в Москве?».
Потом мы обсуждали состав команды. Были заметные изменения. Не играл ни только Андреасян, но и Иштоян, который пока не в форме, и Санасар Геворкян, отбывший в Париж на матч с молодежной командой Франции, кстати, выигранный нашими со счетом 1 :0 ? Вместо него сыграл Саркисян. Как сложился на этот раз его выход на поле, трудно было судить по радиорепортажу. Подробности узнаю завтра.
Да, утверждают, что Армен сыграл отлично, Дабют удался на славу. Никита Павлович был прав, когда говорил, что зря выпустил его в первом матче с Киевом. Психологическая нагрузка оказалась тогда чрезмерно великой. Новичков, надо «обкатывать» на выезде.
Впрочем, судя по отчетам и свидетельствам очевидцев, все игроки играли с небывалым подъемом. Особенно отличился Казарян. Коля забил два гола, но имел возможность забить еще несколько и возглавить даже список бомбардиров. Пока что он своим 47 голом вошел в число ста лучших бомбардиров страны.
После 8-и туров «Кайрат» занимал в турнирной таблице 4-е место. Можно сказать, что «Кайрат» был одним из лидеров: они играли уверенно и взвешенно. Нам было необходимо внести перелом, и для нас было неважно, что иы играли на их поле.
Победить в Алма-Ате со счетом 4:1 казалось нереальным - по статистике, начиная с 1965 года мы всегда там проигрывали, даже вничью сыграть не удавалось. «Кайрат» был для нас очень неудобным противником. Но в 1973 году мы доказали, что нам ничто не помеха.
Фото: eudardmarkarov.com.
В этой игре я забил два мяча, и, почему нет, можно сказать, что в этой игре я был лучшим. После этой игры я вошел в список 100 лучших бомбардиров СССР. Но для меня более радостным было то обстоятельство, что долгие годы я был лучшим бомбардиром «Арарата» (102 гола). По количеству голов потом меня превзошел Хорен Оганесян. Мое преимущество заключалось в том, что я практически не бил 11-метровые удары, а все свои голы забивал с игры, а он около 30 мячей забил с пенальти.
Из ереванцев в этом списке значится еще и Маркаров. Если в следующую игру Заназанян забьет еще один мяч, он тоже займет место среди грандов отечественного футбола. Но, зная характер Ована, боюсь, что после того, как он не сумел забить пенальти «Торпедо» - пенальти, который мог внести перелом в игру, - он еще долго будет бояться мяча, а к одиннадцатиметровой отметке вообще не подойдет.
Первые игры я пропустил, а потом, когда стал играть, то никак не мог забить гол. Сначала выходил на замену, затем уже в основном составе. До сих пор, когда я вспоминаю эти игры, мне становится плохо: моменты для взятия ворот у меня были стопроцентные, но мяч в ворота упорно не шел. Даже бывало, что не попадал в пустые ворота, когда надо лишь подставить щечку, и мяч окажется в сетке. У меня так никогда не было, мы могли создавать голы из ничего, а здесь – стопроцентный момент, а забить не можешь. Так в матче с «Кайратом» я принял участие во всех четырех забитых мячах, но сам отличиться не смог. После игры один из ребят подошел ко мне и сказал: «Эдик, пора тебе тоже забивать». Вообще я мяч не жалел, если даже у меня был, скажем, 95%-й момент, а у партнера - 99%, то всегда отдавал ему пас. Если у партнера лучше позиция, чем у тебя, ты обязан отдать ему мяч. Вот и отдавал и оставался без гола.
...Только что просмотрел программу «Время» и ахнул. «Арарат» с шестого места переместился на первое. 10 очков. Столько же еще у четырех команд. Все лидеры словно сговорились «угодить» «Арарату» и его болельщикам. Проиграли «Днепр», «Шахтер», киевское «Динамо», ЦСКА. И получилось так, что с лучшей разницей мячей ереванцы вышли на первое место. Интересно, сколько туров они продержатся в лидерах?