Խելացի զինակոչիկները պատրաստ են գիտելիքով զինել բանակը - Mediamax.am
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական առաջին դասընթացն ավարտել է աշխատանքը՝ «ստանալով գերազանց գնահատական»։ 2020թ․ հունվարի վերջին մեկնարկած դասերը, ավելի քան երկու ամիս, անցկացվել են լսարանային պայմաններում, իսկ մարտի կեսից՝ կորոնավիրուսի համավարակի տարածմամբ պայմանավորված, տեղափոխվել առցանց տիրույթ։ COVID-19-ի բերած մարտահրավերները հաջողությամբ հաղթահարելով՝ դասընթացը կարողացել է պահպանել իր առջեւ դրված բարձր նշաձողն ու որակյալ կրթություն ապահովել մասնակիցների համար։
2020թ․-ին հուլիսին մեկնարկել է «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական երկրորդ՝ առցանց դասընթացը։
Մեդիամաքսը «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի կազմակերպիչների հետ ամփոփում է առաջին դասընթացն ու պատմում երկրորդում արված նորամուծությունների մասին։
Առաջին դասընթացի հաջողությունները
FAST-ի հեռանկարային հետազոտական նախաձեռնությունների գծով փոխնախագահ Դավիդ Սարկիսյանը՝ հիմնվելով մասնակիցներից ստացած արձագանքների եւ նրանց ավարտական նախագծերի վրա, ասում է, որ դասընթացը հրաշալի կատարել է իր առջեւ դրված խնդիրներն ու գերազանց արդյունքներ գրանցել։
«Շատ տպավորված ենք, թե ինչպես մասնակիցները կարողացան սերտ ժամկետներում սերտել իրական արժեք ներկայացնող ալգորիթմներ, որոնք հղկվելուց եւ կոնկրետ պահանջներին համապատասխանեցվելուց հետո գործնական կիրառություն կարող են ունենալ զինված ուժերում։ Մենք շատ գոհ ենք առաջին փուլի արդյունքներից։ Չնայած, COVID-19-ը բավական մեծ փորձություն էր բոլորիս համար, եւ անցումն առցանց ձեւաչափի որոշակի փոփոխություններ պարտադրեց, ուրախ ենք, որ մասնակիցների մեծամասնությունը պահեց հետաքրքրությունը մինչեւ դասընթացի ավարտը»,- ասում է Դավիդ Սարկիսյանը։
Նա նշում է, որ դասընթացի վերաբերյալ առաջին շրջանավարտների արձագանքները շատ ոգեշնչող են, իսկ հաջորդ փուլում ծրագիրն ավելի ուժեղացնելու, թույլ կողմերը շտկելու, բարելավելու համար նախատեսում են մասնակիցների շրջանում հարցում անցկացնել։
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի դասախոս, FAST-ի AI ծրագրավորող Նշան Փոթիկյանը դասընթացի 6 ամսվա ընթացքում իր ուսանողների մոտ մեծ առաջադիմություն է արձանագրել։
«Մեր ունեցած հիմնական մտահոգությունն այն էր, որ դպրոցականների համար բարդ կլինի ամբողջությամբ յուրացնել դասընթացի նյութը, բայց այդպես չեղավ, նրանք մեծ հաջողություններ գրանցեցին։ Ուսանողներ կային, որոնք լավ ծանոթ չէին ծրագրավորման Python լեզվին, բայց դասընթացի ավարտին նկատելի էր, թե որքան են հմտացել, նույնը կարելի է ասել մյուս առարկաների մասով։ Հատկապես մեծ էր ուսանողների՝ խորը ուսուցման ալգորիթմներով հետաքրքրվածությունը»,- ասում է Նշան Փոթիկյանը։
Մասնակիցները՝ իրենց ավարտական նախագծերով, կարողացել են արդարացնել դասախոսի սպասումները. «Սա հույս է տալիս, որ մեր սկսած գործն ինչ-որ ժամանակ անց իր նպատակին կծառայի»։
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի մաթեմատիկայի դասախոս, ԵՊՀ ասպիրանտ, Krisp ընկերության մեքենայական ուսուցման ավագ մասնագետ Վազգեն Միքայելյանը նկատում է, որ թեեւ դասընթացի ընթացքում մատուցած մաթեմատիկայի նյութը բակալավրիատի կուրսերի ծրագիր է, բայց այն անցնելիս հատկապես ակտիվ են եղել դպրոցականները։
«Շատ ակտիվ հարցեր էին տալիս, քննարկումներ անում եւ խորությամբ ընկալում նյութը, ինչը ինձ համար մի քիչ անսպասելի էր, քանի որ մտածում էի, թե ակադեմիական կուրսը յուրացնելը նրանց համար համեմատաբար դժվար է լինելու»,- ասում է Վազգեն Միքայելյանը։
Դասախոսի խոսքով՝ նախապատրաստական դասընթացը, բացի գիտելիքներ տալը, նաեւ մաթեմատիկական մտածելակերպ է ձեւավորել ուսանողների մոտ, ինչը պիտանի կլինի ողջ կյանքի ընթացքում։
Վերջնական քննությունից հետո մասնակիցներին՝ ավարտական, իսկ լավագույններին նաեւ գերազանցության սերտիֆիկատներ կշնորհվեն։ Իսկ «1991 ստորաբաժանումում» ծառայության անցնելու համար նախապատրաստական առաջին դասընթացի շրջանավարտները պետք է հաղթահարեն ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարած մրցույթը:
Երկրորդ դասընթացի նորամուծությունները
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական երկրորդ դասընթացը կազմակերպելիս FAST-ում հաշվի են առել առաջին դասընթացի փորձն ու քաղված դասերը։
Կարեւոր նորամուծությունը տեւողության փոփոխությունն է։ Այս տարի դասընթացը կանցկացվի երկու հոսքով՝ 6-ամյսա եւ 12-ամյսա ժամկետով։ 2021թ. ձմեռային զորակոչին ենթակա մասնակիցները կանցնեն 6-ամսյա դասընթացը, որպեսզի կարողանան ավարտել այն ու դիմել «1991 ստորաբաժանումում» ծառայության անցնելու մրցույթին։
«12-ամյսա դասընթացը հնարավորություն կտա ավելի երկար ժամկետում պատրաստել ավելի մեծ թվով ուսանողներ։ Ի սկզբանե պլանավորել էինք դասընթացն ընդլայնել՝ ժամկետը հասցնելով մինչեւ 2 տարի, ինչպես օրինակ, Իսրայելում է։ Դա էլ ավելի կավելացնի մասնակիցների թիվը, որոնք կկարողանան ընդունվել դասընթացին, իսկ դրանից հետո էլ՝ մասնակցել «1991 ստորաբաժանումում» ծառայության անցնելու մրցույթին»,- ասում է Դավիդ Սարկիսյանը։
Երկրորդ դասընթացի մասնակիցներն իրենց ավարտական նախագծերի պատրաստման համար կունենան ոչ թե 3 շաբաթ, այլ 3 ամիս։
«Որոշել ենք ավելի մեծ ժամանակ տալ, որպեսզի ավելի հզոր նախագծեր կարողանան առաջարկել, մշակել եւ ավարտուն տեքսով ներկայացնել»,- ասում է Դավիթ Սարկիսյանը։
Դասընթացն ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնելու մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների՝ դասական մեքենայական ուսուցման եւ խորը ուսուցման թեմաների վրա։
Նշան Փոթիկյանն ասում է, որ երկրորդ դասընթացի թեմաները կազմելիս առաջնորդվելու են առաջին շրջանավարտներից ստացած արձագանքի եւ կարծիքների վրա։
«Առաջին դասընթացի ժամանակ ինքս էլ հասկացել եմ, թե ինչը կարելի է բարելավել, ինչի վրա է հարկավոր ավելի շատ կենտրոնանալ։ Կարծում եմ, որ բովանդակային առումով եւս կկարողանանք կատարելագործել մեր ծրագիրը»,- ասում է նա։
Վազգեն Միքայելյանը նկատում է, որ առաջին դասընթացի կուրսը կազմելը մի փոքր բարդ էր, քանի որ լավ չէր պատկերացնում լսարանի մակարդակը, իսկ երկրորդ դասընթացի դեպքում այդ գործը շատ ավելի հեշտ է։
«Արդեն շատ լավ պատկերացնում եմ, թե ինչ լսարանի հետ եմ աշխատելու եւ, ըստ այդմ, ինձ համար շատ ավելի պատկերավոր է, թե ինչ կուրս եմ անցնելու։ Մաթեմատիկայի տեսական մասով, կարելի է ասել, ոչինչ չի փոխվելու առաջին դասընթացի կուրսի համեմատ։ Ինչ վերաբերում է Մեքենայական ուսուցմանը, ապա այն անընդհատ զարգանում է, նոր գիտական հոդվածներ են հրապարակվում, ուստի կուրսի նյութը փոփոխությունների է ենթարկվում»,- ասում է Վազգեն Միքայելյանը։
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական երկրորդ դասընթացին ավելի քան 400 հայտ է ստացվել եւ մրցակցությունը շատ բարձր է եղել։ Ընտրության փուլերն այս անգամ առցանց են անցկացվել։ Նախապատրաստական երկրորդ դասընթացը 9 մասնակից ունի Հայաստանի մարզերից։ Ընտրված մասնակիցներից 60-ը տղա է, 5-ը՝ աղջիկ։

“Unit 1991” has completed the first training course “with excellency". The course that kicked off in late January 2020 was held in the classroom for more than two months, and in mid-March was already online due to the coronavirus pandemic. Successfully overcoming the challenges posed by COVID-19, the course has managed to maintain the high bar set and provide quality education to the participants.
“Unit 1991” second online training course kicked off in July 2020.
Mediamax jointly with the organizers of “Unit 1991” training course sums up the first course and tells about the innovations made in the second one.
The success of the first training course
Based on the feedback received from the participants and their final projects, David Sarkisyan, FAST Vice President for Advanced Research Initiatives, says that the course has brilliantly implemented the tasks set and recorded excellent results.
“We are very impressed with how the participants have managed to master the algorithms in a short period of time. After some improvement and compliance with specific requirements, the algorithms can have practical application in the Armed Forces. We are very pleased with the results of the first course. Although the COVID-19 pandemic was a big challenge for all of us, and the transition to an online format required some changes, we are glad that the majority of the participants remained interested till the end of the course,” says David Sarkisyan.
David Sarkisyan David Sarkisyan
David Sarkisyan says that the feedback of first graduates on the course are very inspiring, and they are planning to conduct a survey among the participants in the next stage to strengthen and improve the program, as well as correct the weaknesses.
Nshan Potikyan, “Unit 1991” teacher, AI programmer at FAST, has seen a lot of progress among his students throughout the 6-month duration of the course.
“Our main concern was that it will be hard for school students to fully master the course. But these concerns were in vain. They were very successful. There were students who didn’t know Python programming language well but by the end of the course you could see how skilled they were. The same can be said about other subjects. The students were especially interested in deep learning algorithms,” says Nshan Potikyan.
With their final projects the participants have managed to justify the expectations of teachers. “This gives hope that the project we’ve started will eventually serve its purpose.”
Vazgen Mikayelyan, Yerevan State University post-graduate student, senior machine learning engineer at Krisp, who teaches mathematics at “Unit 1991” training course, says that although math taught during the training course is a bachelor's course program, nevertheless school students were especially active during that lesson.
“They actively asked questions, conducted discussions and grasped the material. It was a little bit unexpected for me because I thought that mastering the academic course would be somewhat difficult for them,” says Vazgen Mikayelyan.
According to him, in addition to providing knowledge, the training course has also shaped the students’ mathematical thinking, which will be useful throughout life.
After the final exam, the participants will be awarded graduation certificates and the best ones will receive certificates of excellence. And to serve in “Unit 1991”, the graduates of the first training course should pass the competition announced by the Armenian Ministry of Defense.
Innovations of the second course
When organizing the “Unit 1991” second training course FAST took into account the experience gained during the first one.
A very important innovation is the duration of the course. This year it will be held in a 6-month and 12-month format. Conscripts subject to winter conscription 2021, will pass the 6-month course in order to be able to complete it and apply for the competition to serve in “Unit 1991”.
“The 12-month course will give an opportunity to prepare more students in a longer period of time. We have initially planned to expand the course, extending the term to 2 years like in Israel for example. It will further increase the number of participants who will be able to join the course and then participate in the competition to serve in “Unit 1991”,
says David Sarkisyan.
The participants of the second course will have 3 months, instead of 3 weeks, to prepare their final projects.
“We decided to give the participants more time to develop, finalize and present better projects,” says Davit Sarkisyan.
The course will focus more on machine learning algorithms - classical machine learning and deep learning.
When preparing the second course, Nshan Potikyan says, they were guided by the feedback and opinions received from the graduates of the first one.
“During the first course I figured out what to improve and what to focus on more. I think we will be able to improve the program in terms of content as well,” he says.
Vazgen Mikayelyan says that it was a bit difficult to draft the first course since he had no idea what knowledge the participants would have. Now the task is much easier.
“Now, I know what kind of audience I will work with, and thus, I can easily picture the course. Nothing will change in terms of theoretical mathematics as compared to the first course. As for machine learning, it is constantly evolving and new scientific articles are published, so the course material is subject to change,” says Vazgen Mikayelyan.
More than 400 people have applied for “Unit 1991” second training course and the competition was very high. This time, selection rounds were held online. Nine participants of the second training course are from Armenia’s regions; 60 out of the selected participants are boys and 5 are girls.