Շառլ Ազնավուրը եւ Նիկոլ Քրուսիլը
Երեւանի կոնյակի գործարանը եւ Մեդիամաքսը ներկայացնում են համատեղ հատուկ նախագիծ, որը «խճանկարի» ոճով կպատմի, թե ինչպիսինն էին Շառլ Ազնավուրի համար 1956, 1960 եւ 1981 թվականները: ARARAT Charles Aznavour Signature Blend-ի
բացառիկ կուպաժը բաղկացած է հենց այդ տարիների հազվագյուտ վինտաժային սպիրտներից, որոնք արտացոլում են Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործական ուղու կարեւորագույն պահերը:
Ազնավուր: Խճանկար: 1956 թվական
1981 թվականին Ռոնալդ Ռեյգանը փոխարինեց Ջիմի Քարթերին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում, իսկ Վալերի Ժիսկար դ՛Էստենը պարտվեց Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում սոցիալիստ Ֆրանսուա Միտերանին: Ռուպերտ Մերդոքը ձեռք բերեց The Times ու The Sunday Times թերթերը, մեկնարկեց Space Shuttle ամերիկյան տիեզերական ծրագիրը, կայացավ լեդի Դիանա Սպենսերի ու Ուելսի արքայազն Չարլզի ամուսնությունը:
Ազնավուր: Խճանկար: 1960 թվական
1981 թվականին Շառլ Ազնավուրի անունը «թնդում» էր Խորհրդային Միությունում: Պատճառը «Թեհրան-43» ֆիլմի պրեմիերան էր: Ֆիլմում հնչում էր Շառլ Ազնավուրի եւ Ժորժ Կառվարենցի «Հավերժական սեր» («Une vie d’amour») հիթը:
Խորհրդային Միության բազմաթիվ կանայք երազում էին հայտնվել Նատալյա Բելոխվոստիկովայի տեղում՝ վերջինիս բախտ էր վիճակվել «Թեհրան-43»-ում խաղալ Ալեն Դելոնի հետ:
Շառլ Ազնավուրը, Նատալյա Բելոխվոստիկովան եւ Ալեն Դելոնը Շառլ Ազնավուրը, Նատալյա Բելոխվոստիկովան եւ Ալեն Դելոնը
«Հավերժական սեր» երգի տարբերակներից մեկը Շառլ Ազնավուրը կատարել էր ռուսերեն: Ռուսերեն տեքստի հեղինակը Նատալյա Կոնչալովսկայան էր՝ ԽՍՀՄ ամենահայտնի մանկական բանաստեղծ Սերգեյ Միխալկովի կինը:
1981 թվականին Շառլ Ազնավուրը ոչ միայն ակտիվորեն ելույթներ էր ունենում՝ շրջագայելով ամբողջ աշխարհով, այլեւ ներկա էր լինում իր ընկերների եւ գործընկերների համերգներին:
1981 թվականի ապրիլին նա ֆրանսիացի երգչուհի Նիկոլ Քրուսիլի պատվավոր հյուրն էր՝ Champs Elysees Theater համերգասրահում վերջինիս համերգից առաջ:
Շառլ Ազնավուրը եւ Նիկոլ Քրուսիլը Շառլ Ազնավուրը եւ Նիկոլ Քրուսիլը
1981 թվականի մայիսին տեղի ունեցավ Շառլ Ազնավուրի եւ Խուլիո Իգլեսիասի համատեղ ելույթը, որը երկու մեծ արտիստների երկրպագուները հիշում են մինչ օրս:
2018 թվականի հոկտեմբերին՝ տեղեկանալով Շառլ Ազնավուրի մահվան մասին, Խուլիո Իգլեսիասը Instagram-ում տեղադրեց 1981-ի իրենց համատեղ ելույթի լուսանկարը եւ գրեց. «Իմ սիրելի ուսուցիչ, միասին երգելու համար մեզ մնաց միայն հավերժությունը, ննջիր խաղաղությամբ»:
Շառլ Ազնավուրը եւ Խուլիո Իգլեսիասը Շառլ Ազնավուրը եւ Խուլիո Իգլեսիասը
Իսկ 1981 թվականի սեպտեմբերին Ազնավուրը Նյու Յորքի Savoy հյուրանոցում հանդես եկող բրիտանացի երգչուհի Շիրլի Բեսիի հատուկ հյուրն էր:
Շառլ Ազնավուրը եւ Շիրլի Բեսին Շառլ Ազնավուրը եւ Շիրլի Բեսին
Բեսին հայտնի էր դարձել՝ երգելով Ջեյմս Բոնդի մասին պատմող երեք ֆիլմերում. «Գոլդֆինգեր» (1964), «Հավերժական ադամանդները» (1971) եւ «Մունրեյքեր» (1979):
Շառլ Ազնավուրը Der Zauberberg ֆիլմում Շառլ Ազնավուրը Der Zauberberg ֆիլմում
1981 թվականին Ազնավուրը չէր մոռանում նաեւ դերասանի կարիերայի մասին՝  նա նկարահանվում էր գերմանական Der Zauberberg ֆիլմում՝ Թոմաս Մանի «Կախարդական լեռը» պատմվածքի հիման վրա: Ֆիլմը էկրան բարձրացավ 1982 թվականի սկզբին:

12 ноября 2018 года Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) объявил о запуске проекта ARARAT Charles Aznavour Signature Blend. Это результат совместной работы великого артиста с международным брендом, которая началась еще в 2017 году. ЕКЗ и Медиамакс в совместном спецпроекте рассказывают о том, какими были для Шарля Азнавура 1956-й, 1960-й и 1981-й годы. Уникальный купаж ARARAT Charles Aznavour Signature Blend включает редкие винтажные спирты, датированные именно этими годами, отражающими важные вехи в творчестве Шарля Азнавура.
В 1981 году Рональд Рейган сменил Джимми Картера на посту президента США, а Валери Жискар д’Эстен проиграл во втором туре президентских выборов в Франции социалисту Франсуа Миттерану. Руперт Мердок приобрел газеты The Times и The Sunday Times, началась американская космическая программа Спейс Шаттл, поженились леди Диана Спенсер и Чарльз, принц Уэльский.
В 1981 году имя Шарля Азнавура было на слуху в Советском Союзе. Причиной стал выход на экраны политического детектива «Тегеран-43», в котором звучит хит Шарля Азнавура и Жоржа Гарваренца «Вечная любовь» («Une vie d’amour»).
Многие женщины Советского Союза мечтали оказаться на месте Натальи Белохвостиковой, которой посчастливилось сыграть в «Тегеране-43» с самим Аленом Делоном.
Шарль Азнавур, Наталья Белохвостикова и Ален ДелонФото: Getty Images
Один из вариантов песни «Вечная любовь» Шарль Азнавур исполнил на русском языке. Автором русского текста стала Наталья Кончаловская - супруга культового советского поэта Сергея Михалкова.
В 1981 году Шарль Азнавур не только активно выступал, гастролируя по всему миру, но и посещал концерты своих друзей и коллег.
В апреле 1981 года он был почетным гостем французской певицы Николь Крусиль в ее гримерной до начала концерта в Champs Elysees Theater.
Шарль Азнавур и Николь КрусильФото: Getty Images
В мае 1981 году в Париже состоялось совместное выступление Шарля Азнавура и Хулио Иглесиаса, которое до сих пор вспоминают поклонники двух великих артистов.
В октябре 2018 года, получив весть о кончине Азнавура, Хулио Иглесиас выложил в Инстаграм фотографию их совместного выступления в 1981 и написал: «Мой дорогой ментор, нам осталась только вечность, чтобы спеть вместе, покойся с миром».
Шарль Азнавур и Хулио ИглесиасФото: Getty Images
А в сентябре 1981 года Азнавур был специальным гостем британской певицы Ширли Бэсси, выступавшей в нью-йоркском отеле Savoy.
Шарль Азнавур и Ширли БэссиФото: Getty Images
Певица обрела популярность во многом благодаря тому, что исполнила песни в трех фильмах о Джеймсе Бонде: «Голдфингер» (1964), «Бриллианты навсегда» (1971) и «Мунрэйкер» (1979).
Шарль Азнавур в фильме Der ZauberbergФото: Getty Images
В 1981 году Азнавур не забывал и о карьере киноактера - он снимался в немецком фильме Der Zauberberg – адаптации новеллы Томаса Манна «Волшебная гора». Фильм вышел на экраны в начале 1982 года.