Երեւանի կոնյակի գործարանը եւ Մեդիամաքսը ներկայացնում են համատեղ հատուկ նախագիծ, որը «խճանկարի» ոճով կպատմի, թե ինչպիսինն էին Շառլ Ազնավուրի համար 1956, 1960 եւ 1981 թվականները: ARARAT Charles Aznavour Signature Blend-ի բացառիկ կուպաժը բաղկացած է հենց այդ տարիների հազվագյուտ վինտաժային սպիրտներից, որոնք արտացոլում են Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործական ուղու կարեւորագույն պահերը:
1960 թվականին Երկիր մոլորակի բնակչությունը հասավ երեք միլիարդի: ԽՍՀՄ-ի ֆուտբոլի հավաքականը նվաճեց Եվրոպայի առաջնության ոսկին, խորհրդային շուն-տիեզերագնացներ Բելկան եւ Ստրելկան «Սպուտնիկ-5» տիեզերանավով ուղեծրային թռիչք կատարեցին: ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հաղթեց Ջոն Քենեդին, իսկ Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղար ընտրվեց Յակով Զարոբյանը:
1960 թվականին մեծ էկրան միանգամից երկու ֆիլմ բարձրացավ, որոնցում Շառլ Ազնավուրը ներկայացավ իբրեւ տաղանդավոր դերասան՝ «Անցում Ռեյնի վրայով» (Le passage du Rhin) եւ «Կրակեք դաշնակահարին» (Tirez sur le pianiste):
«Անցում Ռեյնի վրայով» ֆիլմը պատմում էր գերմանական գերության մեջ հայտնված երկու ֆրանսիացի զինվորների ճակատագրի մասին:
«Անցում Ռեյնի վրայով» ֆիլմի պաստառը
«Կրակեք դաշնակահարին»-ը՝ Ֆրանսուա Տրյուֆոյի երկրորդ ֆիլմն էր: Արդեն մի քանի տարի անց ռեժիսորը դասվեց ժամանակակից ֆրանսիական կինոյի դասականների շարքին:
Շառլ Ազնավուրը եւ Ֆրանսուա Տրյուֆոն՝ «Կրակեք դաշնակահարին» ֆիլմի նկարահանումներին
Խոշոր ստուդիաները չցանկացան ֆինանսավորել նախագիծը, ինչի պատճառով Տրյուֆոն եւ իր թիմը ստիպված էին ֆիլմը «ոտքի վրա» նկարել՝ նկարահանումների ընթացքում հաճախ փոփոխելով սցենարը:
«Կրակեք դաշնակահարին» ֆիլմի պաստառը
Ֆիլմում Ազնավուրը կատարում էր երբեմն հայտնի, ազգությամբ հայ դաշնակահար Էդուար Սարոյանի դերը, որն աշխատում է բարում՝ Շարլի Կոլեր անվամբ եւ փորձում է մոռանալ իր կնոջ հետ պատահած ողբերգության մասին: Հերոսը սիրահարվում է Լենա անունով մատուցողուհուն, միաժամանակ սիրավեպ սկսելով իր հարեւանուհի Կլարիսի հետ:
Կադր՝ «Կրակեք դաշնակահարին» ֆիլմից
Համարվում է, որ հենց «Կրակեք դաշնակահարին» ֆիլմը 1960 թվականին Ազնավուրի առջեւ բացեց նյու-յորքյան հեղինակավոր Carnegie Hall համերգասրահի դռները, որտեղ նա փառավոր ելույթներ ունեցավ:
1960 թվականին լույս տեսավ Ազնավուրի վեցերորդ՝ “Les deux guitares” ալբոմը: Նույն թվականին նա ձայնագրեց "Je m'voyais dеjа" ալբոմը, որը լույս տեսավ 1961 թվականի հունվարին:
Ալբոմի համանուն երգը ոչ միայն հիթ դարձավ, այլեւ Շառլ Ազնավուրի համար միջազգային ճանաչման ճանապարհ հարթեց:

Кадр из фильма «Стреляйте в пианиста»
12 ноября 2018 года Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) объявил о запуске проекта ARARAT Charles Aznavour Signature Blend. Это результат совместной работы великого артиста с международным брендом, которая началась еще в 2017 году. ЕКЗ и Медиамакс в совместном спецпроекте рассказывают о том, какими были для Шарля Азнавура 1956-й, 1960-й и 1981-й годы. Уникальный купаж ARARAT Charles Aznavour Signature Blend включает редкие винтажные спирты, датированные именно этими годами, отражающими важные вехи в творчестве Шарля Азнавура.
В 1960 году население Земли достигло 3 миллиардов человек. Сборная СССР по футболу выиграла «золото» Чемпионата Европы, СССР вывел на орбиту космический корабль «Спутник-5» с собаками Белка и Стрелка на борту. Победу на президентских выборах в США одержал Джон Кеннеди, а в Ереване первым секретарем ЦК КП Армении был избран  Яков Заргарян.
В 1960 году на экран вышли сразу два фильма, в которых Шарль Азнавур предстал талантливым актером: «Переход через Рейн» (Le passage du Rhin) и «Стреляйте в пианиста» (Tirez sur le pianiste).
«Переход через Рейн» рассказывал о судьбе двух французских солдат, оказавшихся в немецком плену.
Афиша фильма «Переход через Рейн» Афиша фильма «Переход через Рейн»
«Стреляйте в пианиста» стал вторым фильмом Франсуа Трюффо, который через несколько лет станет классиком современного французского кино.
Шарль Азнавур и Франсуа Трюффо на съемках фильма «Стреляйте в пианиста» Шарль Азнавур и Франсуа Трюффо на съемках фильма «Стреляйте в пианиста»
Крупные студии не пожелали финансировать проект, из-за чего Трюффо и его команде пришлось снимать фильм «на ходу», часто переписывая сценарий в процессе съемок.
Афиша фильма «Стреляйте в пианиста» Афиша фильма «Стреляйте в пианиста»
Азнавур играл в фильме армянина, некогда известного пианиста Эдуара Сарояна, который работает в баре под именем Шарли Колера и пытается забыть о трагедии, случившейся с его женой. Герой влюбляется в официантку Лену, одновременно заводя роман со своей соседкой Клариссой.
Кадр из фильма «Стреляйте в пианиста» Кадр из фильма «Стреляйте в пианиста»
Считается, что именно роль в фильме «Стреляйте в пианиста» открыла в 1960 году для Азнавура двери престижного нью-йоркского концертного зала Carnegie Hall, в котором он выступил с большим триумфом.
В 1960 году вышел шестой альбом Азнавура - “Les deux guitares”. В том же году он записал альбом "Je m'voyais dеjа", который вышел в свет в январе 1961-го.
Одноименная песня с альбома не только стала хитом, но и открыла дорогу к международному признанию Шарля Азнавура.