93 աշակերտի համար Ջիլի դպրոցը չափազանց մեծ է: Սառը, անգույն ու ընդարձակ միջանցքներում երեխաների աղմուկը կորչում է: Տնօրեն Արմենուհի Սիմոնյանի հիշելով՝ դպրոցը մինչեւ 1 300 աշակերտ է ունեցել: Հիմա օգտագործում են դպրոցի համեմատաբար բարեկարգ հատվածը, դասարանները ջեռուցվում են նավթի վառարանով: Հավանաբար, հաջորդ տարի պետական միջոցներով նոր՝ մոդուլային շենք կկառուցվի:
Գրադարանի պատուհանից ադրբեջանական կիսաքանդ դպրոցի շենքն է երեւում: Գեղարքունիքի մարզի Ջիլ գյուղն ադրբեջանաբնակ է եղել, 1988-ից վերաբնակեցվել Ադրբեջանից բռնագաղթած հայերով:
«Սահմանին ենք, բայց սահմանապահ չենք, արտոնություններ չունենք»,-ասում է տնօրենն ու թվարկում գյուղի առաջնային խնդիրները՝ չկա գազ, ճանապարհները քանդված են: Մասնագետ չունենալու պատճառով՝ տարիներ շարունակ դպրոցում քիմիա ու կենսաբանության չի դասավանդվել:
Արմինե Սիմիկյանը Արմինե Սիմիկյանը
Արմինե Սիմիկյանն անցյալ տարի է տեղափոխվել Ջիլ: Մանկավարժական համալսարանն ավարտել ու անմիջապես միացել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին: Ասում է՝ տատանվում էր՝ դիմել-չդիմել: Ընտրության վերջին փուլում համոզվեց՝ դիմելը ճիշտ էր, ու տեղեկացրեց ընտանիքին:
- Ինչպե՞ս ընդունեցիք նորությունը,- հարցնում եմ Արմինեի մայրիկին:
- Ասացի՝ Աստված քեզ հետ: Նպատակ ես դրել, պիտի անցնես էդ ճանապարհը,- ասում է տիկին Գոհարը:
Տիկին Գոհարը Տիկին Գոհարը
«Եղբայրներս համաձայն չէին, հարցնում էին՝գոնե գիտե՞ս՝ ուր ես գնալու: Ասում էի՝ մարզը չգիտեմ, բայց գիտեմ, որ մի լավ տեղ եմ գնալու: Մտածում էի՝ ինչքան հեռու, էնքան լավ, որ մարդկանց մտածելակերպերը հասկանամ, տարբեր մշակույթներ տեսնեմ: Ընտանիքիս աջակցությունն ինձ համար շատ կարեւոր է: Երբ մենք նպատակ, երազանք ենք ունենում, շատ կարեւոր է, որ մեր ընտանիքի անդամները չխանգարեն հասնել դրան»:
Մեթոդներով, որոնցով հիմա դասավանդում է, ինքը չի սովորել: Ասում է՝ ուսուցչի առաքելությունը երեխաների ներուժը բացահայտելն է, ազատ արտահայտվելու ու ինքնուրույն դառնալու համար միջավայր ստեղծելը:
«Մեր խնդիրը երեխային բացահայտելն է: Իմ տղաներից մեկը կենսաբանությունն ու մյուս առարկաները դժվար է սովորում, բայց էնքան սիրուն է նկարում: Իմ պարտքն է իրեն ասել, որ շատ տաղանդավոր է, որ նկարչությամբ զբաղվելով՝ կարող է հաջողության հասնել:
Պետք է փորձենք բացահայտել մեր էրեխեքին: Դրա համար շատ կարեւոր է, որ երեխան վստահի ուսուցչին: Եթե սիրո ու հարգանքի փոխարեն պարտականության սկզբունքը լինի, երեխան փակվելու է իր ներսում, չի լինելու մեկը, որ նրան ուղղորդի, առաջ տանի:
Պետք է էնպես անել, որ յուրաքանչյուր երեխա կրթվելու հնարավորություն ունենա, կրթության կարեւորությունը զգա: Էստեղ բոլոր տղաները մտածում են զինվորական դառնալու մասին, որովհետեւ իրենց հայրերը զինվորական են, որովհետեւ դա իրենց հասու միակ աշխատատեղն է: Պետք է շատ բան առաջարկել երեխային, որ ընտրություն կատարի»:
Արմինեն աշակերտների հետ աշխատել է նաեւ ուսանող տարիներին՝ որպես պրակտիկանտ: Ասում է՝ քաղաքում երեխաներն ավելի ակտիվ են, անկաշկանդ: Երբ նոր էր տեղափոխվել գյուղ, երեխաների հետ արշավների էին գնում, գնդակ խաղում: Ուսուցիչներից մեկը զգուշացրել էր, թե դրանից հետո, գուցե, դասարանը կառավարելու խնդիր ունենա: Արմինեն ասում է՝ բարեբախտաբար, հակառակը ստացվեց: Ինքն ամենաշատը երեխաների կարծիքն է կարեւորում: Կարգապահության կանոնները սահմանել են միասին, միասին քննարկել՝ ինչ մեթոդով աշխատել:
«Մենք մտածում ենք, որ ուսուցիչ ենք, ու մեր ընտրած մեթոդը շատ լավն է, բայց երեխային դա կարող է չհետաքրքրել: Ես իրենց ասել եմ՝ եթե դասը չեք սովորել, անկեղծ ասեք, ոչ թե պատճառաբանեք, որ չեք հասկացել, որովհետեւ եթե մեկը չի հասկացել, ուրեմն, ես ինչ-որ բան այնպես չեմ բացատրել կամ այդ մոտեցումն իր համար չէր, պետք է ուրիշ մոտեցում փորձել:
Ես երբեք 2 չեմ նշանակում, որովհետեւ այդ գնահատականը կրթության որակի վրա չի ազդում, կրթություն հասկացության մեջ չի տեղավորվում: Դա ընդամենը թվանշան է, նույնը պետք է լինի երեխաների համար: Ես ուզում եմ, որ երեխան սովորի ոչ թե 2 չստանալու համար, այլ որովհետեւ իրեն հետաքրքիր է, սիրում է: Տղաներից մեկը դասը չէր սովորել, եկել-ասում է՝ ինձնից չնեղանաք, գնում եմ սովորեմ, հանկարծ չնեղանաք: Դա ավելի է ոգեւորում, ու հաջորդ դասին սովորած գալիս են»:
Արմինեն ասում է, որ երեխաների հետ աշխատանքի շնորհիվ ինքն էլ է փոխվել, շփման մեջ ավելի ազատ, անկաշկանդ է դարձել: Անգամ նկարչական հմտություններն է փորձում զարգացնել, թեեւ միշտ կարծել է, որ դա իրենը չէ: Հիմա իր նկարներով փորձում է կենսաբանությունն աշակերտներին ավելի պատկերավոր ու հասկանալի դարձնել: Երբ համավարակն ու շփման սահմանափակումները չկային, աշակերտներին խրախուսական նամակներ էլ էր գրում:
«Եթե դասը շատ լավ է սովորել, գրում եմ, որ դա իրեն տանելու է հաջողության: Կամ եթե ինչ-որ դժվարություն է հաղթահարել, գրում եմ՝քայլ առ քայլ եկանք մի կետի, որից հետո  ավելի հեշտ է լինելու: Տետրերը ստուգելիս՝ կարմիր գրիչ չեմ գործածում, կարմիրից երեխաները վախենում են. իմ գրիչները գույնզգույն են: Կպչուն թղթի վրա գրում եմ՝ ինչն էր պակաս, ինչն էր լավ: Երեխան պետք է իմանա ոչ միայն իր թույլ, այլ ուժեղ կողմերը, որ գնահատի՝ այսքանն ունեմ, պետք է նաեւ այս բացը լրացնեմ: Ու թղթի վրա անպայման սմայլիկ է լինում, որն իրենց շատ ուրախացնում է»:
9-րդ դասարանի աշխույժ մթնոլորտում դժվար է հասկանալ՝ ով է նորեկը: Վարդանը Ջիլ տեղափոխված արցախցի երկու աշակերտներից մեկն է: Եղբայրն էլ 11-րդ դասարանում է սովորում:
Շահումյանի շրջանի Նոր Վերինշենից Մարգարյանների ընտանիքը դուրս է եկել գյուղը հանձնելու վերջին օրը՝ նոյեմբերի 15-ին: Ընտանիքի մի մասը տեղավորվել է Գեղարքունիքի Վաղաշեն գյուղում, մյուս մասը Ջիլ է եկել՝ բարեկամների տուն: Հուսով են՝ մինչեւ գարուն 17 հոգանոց ընտանիքը նորից միասին կլինի:
- Ես էստեղ մեծ եղբորս ընտանիքի ու երկու եղբայրներիս հետ եմ,-ասում է Վարդանը:
- Չո՞րս եղբայր եք:
-Էստեղ՝ այո, իսկ ընդհանրապես՝ ինը:
- Դու որերո՞րդն ես:
-Եղբայրներիս մեջ նախավերջինը, բայց չորս քույր էլ ունեմ: Տասներեք երեխա ենք:
Վարդանն ասում է, որ անասունները պահելու համար Ջիլը հարմար է: Իրենք էլ ընտելացել են գյուղին: Դպրոցում բոլորը լավ են ընդունել իրեն, արդեն ընկերներ ունի, բայց իր գյուղը շատ է կարոտում:
«Բոլորիս համար էլ տխուր էր մեր տնից դուրս գալը: Իմ մանկությունը, իմ ամբողջ կյանքն էնտեղ ա: Էստեղ ինչը վատ ա լինում, համեմատում, ասում եմ՝ էնտեղ լավ էր: Ամեն ինչին կարոտում եմ՝ դպրոցը, էրեխեքով դաս անելուն, գյուղը, տունը: Տեսնենք, էլի, բոլորս կարծում ենք, որ գարունը հետ ենք գնալու Արցախ: Եթե մեր գյուղը հետ վերցնենք, մեր գյուղ կգնանք»:
Թե ինչպես են իրենց գյուղը հետ վերցնելու, Վարդանը չգիտի, բայց եթե Նոր Վերինշենը դարձյալ հայերով բնակեցվի, ադրբեջանցիների հարեւանությամբ ապրելուց նա չի վախենա:
Արմինեն մի քանի ուսուցչի հետ Վարդանի ընտանիքին այցելել էր, երբ տղաները դեռ դպրոց չէին հաճախում: Ծանոթացել էր, ասել, որ դպրոցում իրենց սպասում են:
Տուն՝ Լոռու մարզի Մերձավան գյուղ, Արմինեն հազվադեպ է գնում, արձակուրդներին: Մի քանի օր հարազատների հետ շփվում, ուրախանում է, հետո սկսում կարոտել աշակերտներին: Ջիլում մոր հետ է ապրում, երբեմն քույրն է գալիս: «Շատ հաճելի է. գալիս ես տուն, մաման տանն է»:
- Գալս ճիշտ էր. հանգիստ եմ, որ նորմալ սնվում է, ճաշը՝ պատրաստ, տեղը՝ տաք: Շատ լավ գյուղ է, սարերի մեջ: Հարեւաններն էլ շատ լավ մարդիկ են: Դժվար կյանքով են ապրում, բայց բացսիրտ են, բարի,- ասում է տիկին Գոհարը:
Գյուղում երեք տուն են փոխել: Վերջինը՝ համեմատաբար հարմար պայմաններով, աշակերտներն են գտել: Կենցաղային բոլոր դժվարություններին հարմարվել են, միայն փայտի վառարանը վառել չի կարողանում. ինչքան էլ աշակերտները սովորեցրին, չստացվեց:
Մինչեւ համավարակը, երեխաներն ընկեր Սիմիկյանին հաճախ էին հյուր գալիս: Երբ դպրոցում ցուրտ էր, «Հետաքրքրաշարժ կենսաբանություն» խմբակը տանն էին անում: «Գալիս էին, ամեն մեկը մի բան էր բերում՝ կարտոֆիլ, խնձոր, տանձ»:
Շուտով գյուղը խաղահրապարակ կունենա: «Կանաչ մոլորակ» էկոպարկի ծրագիրն Արմինեն ու աշակերտներն են գրել, դրամաշնորհ ստացել: Ծառատունկ, աղբահավաք են կազմակերպելու, անվադողերը ներկելու, մեջը ծաղիկներ են աճեցնելու: Մի ծրագիր էլ դպրոցի նոր շենքը կառուցելուց հետո կիրականացնեն: «Կրթական ջերմոց»-ը բարձր դասարանցիների համար է, որ հասկանան՝ բույսն ինչպես խնամել, աճեցնել:
«Արմինեն շատ լավ է սովորեցնում: Հաճելի է, որ մասնագետը կրթված է ու հասկանում է երեխաների հոգեբանությունը: Մտքից, որ հեսա ժամանակը լրանալու է, գնա, երեխաները սթրես են տանում»,-ասում է հարեւանուհին՝ Մարիան:
«Ես էլ եմ սթրես տանում, որ պիտի գնամ, բայց եթե հասնեմ իմ նպատակներին, հաստատ ավելի մեծ օգուտ կտամ: Մի ուրիշ ուսուցիչ էլ հնարավորություն կստանա գալ, էս էրեխեքի հետ շփվել ու կայանալ»:
Արմինեն վստահ է, որ եթե աշխատեր իր բնակավայրում, որտեղ բոլորին ճանաչում է, դժվարություններ հաղթահարելու խնդիր չէր ունենա, որպես ուսուցիչ՝ ավելի դանդաղ կկայանար:
Ծրագրի ավարտից հետո կուզեր շարունակել աշխատանքը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի թիմում՝ որպես մենթոր: Նաեւ որոշել է կենսաբանության դասավանդման մեթոդիկայով զբաղվել: Ջիլում անցկացրած երկու տարին կարեւոր ու հետաքրքիր փորձառություն է:

The school of Jil village is too big for 93 students. Children’s voices disappear in the cold, colorless and wide corridors of school. Principal Armenuhi Simonyan says the school used to have up to 1,300 students. Now they are using only the part of the school building which is better maintained, and the classrooms are heated with oil heaters. A new modular building will probably be built with state funds next year.
You can see the half-destroyed building of Azerbaijani school from the library window. The village of Jil of Gegharkunik region was inhabited by Azerbaijanis. Armenians deported from Azerbaijan have resettled here since 1988.
“We are on the border, but we are not border guards and have no privileges,” the principal says, listing the main problems the village faces today: no gas, destroyed roads. Chemistry and biology have not been taught at the school for years due to lack teachers.
Armine Simikyan moved to Jill last year. Upon graduating from the Pedagogical University, she joined Teach For Armenia. She hesitated to apply. In the final stage, Armine knew for sure that applying was the right thing to do, and she told her family about her decision.
- How did you take Armine’s decision to apply for Teach For Armenia Leadership Development Program? - I ask her mother.
- I said ‘God bless you’. If you set a goal, you must go for it, - says Mrs. Gohar.
“My brothers did not approve of my decision and kept asking me if I at least knew where I was going. I said I didn’t know the region but I knew I was going to a nice place. I thought the farther away, the better, I would better understand how people think and see different cultures. My family’s support is extremely important to me. When we have a goal, a dream, it is very important that our family members support it.”
Mrs. Gohar Mrs. Gohar
Armine wasn’t taught by the methods used to teach now. She says the teacher’s mission is to discover the potential of children, to create an environment where they can freely express themselves and become independent.
Armine Simikyan Armine Simikyan
“Our task is to discover the children’s capabilities. One of my boys has a hard time learning biology and other subjects, but he is very good at painting. It’s my duty to tell him that he is very talented and can succeed in painting. We must try to discover our children. That’s why it is very important that the child trusts the teacher. If there is no love and respect and only a sense of duty, the child will be closed off and there will be no one to guide him.
We must create an opportunity for every child to learn, to feel the importance of education. All the boys here want to join the army because their fathers are in the military, and it is the only job they can get. We have to offer a lot to children so that they can choose.”
Armine also worked with school children as an intern when she was a student. She says children in the city are more active and relaxed. When she had just moved to the village, they went hiking with the children and played ball. One of the teachers warned her that after these activities it would be hard to reign in the class. Fortunately, Armine says, the opposite happened. She values the opinion of the children the most. Together they set the rules, and together discussed what methods to use.
“We think we are teachers and the methods we have chosen are the best, but they may be not interesting for children. I told them if they were not ready for the lesson, they should be honest with me instead of saying they didn’t understand it, because if someone did not understand something, it means I failed to explain properly, or this definite approach was wrong for the given student and he needs another approach.
I never assign an “F” to my students, because that grade does not affect the quality of education, it does not fit into the concept of education. It’s just a grade and it should be the same for the children. I want the students to learn not because of the grades but because they are interested and love it. Once, one of the boys did not do his homework. He came in and said he was not ready but he was going to do his homework right away. This is more inspiring, and they come prepared for the next lesson.”
Armine says working with children changed her, too. She became freer and more relaxed while communicating with people. She is even trying to develop her painting skills, although she always thought it was not her thing. Now, with her paintings, Armine is trying to make biology more vivid and easier to learn. Before the pandemic and communication restrictions, she wrote letters of encouragement to her students.
“If the students do their homework well, I write that it will lead them to success. Or if they overcome some hardship, I write: step by step we’ve come to a point after which things will get much easier. I never use a red pen when grading the homework, because children are afraid of red. My pens are colorful. On post-it-notes I write what they did good and what was missing. Children must know not only their weaknesses, but also their strengths to be able to know what gaps to fill in. And I always draw a smiley face in their copy-books, which makes them very happy.”
It is hard to understand who is new in the animated atmosphere of the 9th grade. Vardan is one of two students who has recently moved to Jil from Artsakh. His brother is in the 11th grade.
The Margaryan family left Nor Verinshen village of Shahumyan region on November 15, the day when the village should have been handed over to the enemy. Part of the family settled in Vaghashen village of Gegharkunik region, while the other part came to the village of Jil, where their relatives lived. They hope that the family of 17 will be together again by spring.
- I and my two brothers are here with our elder brother’s family, - says Vardan.
- Are there 4 of you?
- There are 4 of us here, but in general we are 9.
- Which one are you?
- I am the 8th brother, but I also have four sisters. We are 13 siblings.
Vardan says that Jill is a good place for keeping animals. They got used to the village. Everyone at school has welcomed him, he already has friends, but he misses his village a lot.
“We all were very sad to leave our village. My childhood, my whole life is there. If something goes bad here, I compare it to how things used to be back home and say it was better there. I miss everything: my school, studying with my friends, my village, my home. We all hope we will go back to Artsakh in the spring. If we have our village back, we will go to our village.”
As to how they will take their village back, Vardan has no idea, but if Nor Verinshen is populated by Armenians again, he will not be afraid of living next door to Azerbaijanis.
Armine and several teachers visited Vardan’s family when the boys were not attending school yet, and told them they were waiting for them at school.
Armine rarely goes home to Merdzavan village of Lori region, only on vacations. She visits with her relatives for a few days and then begins to miss her students. She lives in Jil with her mother, sometimes her sister comes to visit. “It’s so nice having my mother here and come home to her after work.”
“I was right to come live with Armine. She eats well, the meal is ready, the place is warm. It’s a very good village in the mountains. The neighbors are also very good people. Their life is hard, but they are open-hearted and kind,” says Mrs. Gohar.
They’ve changed three houses in the village. Armine’s students helped her find the house they are now living in, on relatively good terms. They have adapted to all the difficulties of life. The only thing they can’t do is light the wood stove. No matter how much her students tried to teach her, she can’t do it.
The children often visited Ms. Simikyan before the pandemic. When it was cold at school, they had the “Fascinating Biology” Club at home. “They would come, each bringing a treat - potatoes, apples, pears.”
The village will have a playground soon. Armine drafted a project for “Green Planet” eco-park with her students, and they received a grant. They will plant trees, collect garbage, paint tires and grow flowers inside. Another project will be implemented after the new school building is built. The “Educational Greenhouse” is for high school students so that they learn how to care for and grow a plant.
“Armine is a very good teacher. It is nice having an educated specialist who understands the children’s psychology. They feel devastated when they think she may be leaving them soon,” says Maria, Armine’s neighbor.
“I feel the same way that I have to leave. But I will definitely be more useful if I achieve my goals. Another teacher will have the opportunity to come, interact with these children and succeed.”
Armine believes that if she had worked in her hometown, where she knows everyone, she would not have a problem overcoming difficulties, and it would take her more time to become a good teacher.
When the program is over, she would like to continue working as a Leadership Development Manager at Teach For Armenia team. She also decided to study biology. The two years spent in Jill are an important and interesting experience.