Ուսուցիչների հետ զրույցները կայացել են նոյեմբերի 6-ին՝ նախքան պատերազմի դադարեցումը:
«Մենք բոլորս մի պայուսակ շորով ենք եկել՝ մտքով, որ շուտով հետ ենք գնալու»,- ասում է Նարինե Վարդանյանը: Երկու տարի Քաշաթաղի շրջանի Վաղազին գյուղում դասավանդելուց հետո, այս տարվա սեպտեմբերից Նարինեն «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի Առաջնորդության Զարգացման ղեկավարն է Արցախում:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը 28 Ուսուցիչ-առաջնորդ ունի Արցախի 24 գյուղերում, որտեղ մանկավարժի կարիք կա: Պատերազմի սկզբից, մոտ տասը օր, տեղից-տեղ, տնից ապաստարան տեղափոխվելուց, կամավորական աշխատանք անելուց հետո ուսուցիչները վերադարձել են Հայաստան: Միայն Մարտունու Վազգենաշեն համայնքում հայոց լեզու եւ գրականություն դասավանդող Ալինան է հրաժարվել դուրս գալ գյուղից, քանի դեռ իր աշակերտներից թեկուզ մեկն այնտեղ է:
Նարինեն ասում է՝ եթե անգամ պատերազմը շուտ ավարտվի, արցախցիներն անմիջապես չեն կարող վերադառնալ. վնասված տներն ու դպրոցները վերականգնելը ժամանակ կպահանջի: Իսկ արցախցի երեխաների կրթության խնդիրը բաց է մնում:
Հոկտեմբերի 26-ից «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի 10 մասնակիցներ տեղափոխվել են Դիլիջան՝ այստեղ ապրող արցախցի աշակերտների հետ աշխատելու:
«Առաջին շաբաթը հայտարարել էինք «վստահության շաբաթ»: Նկարչություն ենք արել, պար, ֆիզկուլտուրա, բացիկներ, նամակներ ենք գրել, որոնք մեզ թույլ տվեցին մտերմանալ, երեխաներն իրենց ներաշխարհի ու կարիքների մասին պատմելու հնարավորություն ունեցան: Փորձում էինք հասկանալ նրանց վիճակը, որ որոշենք՝ ինչից սկսել աշխատանքը:
Մենք չենք փոխարինում դպրոցական կրթությանը, այլ փորձում ենք լրացնել բացթողումները: Մեր նպատակն է, որ երեխաները չկտրվեն կրթական միջավայրից, ընդհանուր պրոցեսից, կրթություն ստանալու ցանկությունը չմարի, որովհետեւ երկար արձակուրդը, տրավմաները, հոգեբանական ճնշվածությունը թույլ չեն տալիս ավելի շատ մտածել կրթության մասին: Երբ նոր էինք սկսել, աշակերտներ ունեինք, որ ասում էին՝ իմ ուշքն ու միտքը պապայիս, եղբորս հետ է, հետո աստիճանաբար հասկացան, որ ավելի լավ է կրթություն ստանան, զբաղված լինեն ինչ-որ բանով»:
Աշխատում են Դիլիջանի հյուրանոցներում ու հյուրատներում ապրող մոտ 100 երեխայի հետ: Դպրոցում իրենց դասավանդած առարկաներից բացի, ըստ անհրաժեշտության, ուսուցիչները նաեւ այլ առարկաների բացն են լրացնում:
Արծրուն Արշակյանը՝ Շուշիի շրջանի Մեծ շեն գյուղի ֆիզկուլտուրայի, շախմատի ու անգլերենի ուսուցիչը
Մինչեւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին միանալը, մասնագիտությամբ փրկարար Արծրուն Արշակյանն աշխատում էր որպես լեռնային ուղեկցորդ: Բազմաթիվ գյուղերում է եղել, բայց, ասում է, Արցախի Մեծ շենն իր տեսածներից ամենագեղեցիկն է:
Արծրուն Արշակյանը Արծրուն Արշակյանը
Ու հենց ամենագեղեցիկ գյուղի երեխաներին 2 տարի դասավանդելու համար էլ Արծրունը տեղափոխվել էր Արցախ:
«Հասկանում էի, որ արցախյան միջին գյուղն ավելի շատ խնդիրներ ունի, քան     Հայաստանինը, ու որ Արցախում գոնե մի փոքր ավելի շատ օգուտ կարող եմ տալ: Հասկանում էի, որ ավելի դժվար է լինելու, բայց ուզում էի էդ երկու տարին Արցախում լինել: Էնտեղ լինելուց հետո էլ հասկացա, որ ուզում եմ երկու տարի հետո էլ շարունակել Արցախում՝ Ստեփանակերտում ապրել, մի բանով զբաղվել»:
Սեպտեմբերի 27-ին էլ Ստեփանակերտում էր: Երբ շենքը դղրդաց, կարծեցին, թե երկրաշարժ է կամ նախորդ օրվա մայրաքաղաքի տոնին նվիրված հրավառությունն է շարունակվում:
«Մտանք ինտերնետ, ոչ մի լուր չկար: Դռների հետեւից ձայներ լսեցի, դուրս եկա միջանցք: Հարեւաններից մեկին՝ վերեւը՝ զինվորական հագուստ, ներքեւը՝ դեռ չհագնված, հարցրի՝ ի՞նչ ա եղել: Ասաց՝ լայնամասշտաբ պատերազմ ա: Հետ եկա տուն, պատուհանից նայեցի, Ազատամարտիկների փողոցում, որը գլխավորներից մեկն է, շատ ուժեղ շարժ կար, մեքենաներ էին մեծ արագությամբ բարձրանում-իջնում, խմբով մարդիկ էին վազում ապաստարանի կողմ: Մենք էլ հագնվեցինք ու գնացինք դեպի ապաստարան»:
Դրանից հետո մոտ 10 օր անընդհատ տեղափոխվում էին՝ մոտակա ապաստարան, գյուղ, ընկերների տուն՝ հաճախ՝ ռմբակոծությունների ներքո: 7-8 մեքենա փոխելով, ի վերջո, հասան Երեւան: Արծրունն ասում է՝ սկզբում դժվար էր, ամեն ձայնից վեր էին թռչում, թվում էր՝ ռմբակոծում են, բայց արագ վերականգնվեցին: Ու դրան նպաստեց նաեւ Դիլիջանում երեխաների հետ աշխատանքը:
«Շախմատ 2-4-րդ դասարաններում են անցնում: Ես արդեն 5-րդ դասարան եմ փոխադրվել ու մոռացել եմ՝ շախմատ ոնց են խաղում: Պապայի հետ էի խաղում, բայց պապան, որ ընդունվել էր գործի, էլ չէինք խաղում: Ես համակարգչով էի խաղում»,- ասում է հադրութցի Նատալյան:
Հայաստանի գյուղերում ու քաղաքներում ապաստանած իր բոլոր աշակերտների հետ կապը պահում է: Շուտով նրանց պլանշետներ են փոխանցելու, որ սկսեն հեռավար դասերը:
Շուշան Մանուկյանը՝ Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի մաթեմատիկայի ուսուցչուհին
Ստելլան, Վրույրը, Մարիամն ու Վանեսան ապակեպատ ճաշարանից նայում են իրենց հյուրատուն տեղափոխվող նոր բնակիչներին: Փորձում են հասկանալ՝ իրենց հասակակից երեխաներ կա՞ն: Ստելլան ու Մարիամը քույրեր են, Վրույրն ու Վանեսան՝ քույր ու եղբայր:
- Էստեղ ենք ծանոթացել, բայց մի քանի տարի առաջ մի անգամ իրար տեսել ենք Ստեփանակերտում,- ասում է Վանեսան:
4 հոգանոց «դասարանը» ընկեր Շուշանինն է: 6 աշակերտ ուներ, երկուսը տեղափոխվեցին Աբովյան: Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղում, որտեղ մաթեմատիկա էր դասավանդում, 200-ից ավելի աշակերտ կար:
Մանկավարժի 11 օրվա փորձառությունը Շուշան Մանուկյանը կարոտով է հիշում:
Շուշան Մանուկյանը Շուշան Մանուկյանը
«Սոցիալական ցանցերով էրեխեքից ստացած ամեն նամակը՝ հո չե՞ք վախեցել, հո չե՞ք վնասվել, ապահով տեղո՞ւմ եք, ամեն ինչ կարգի՞ն է, ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում, էդ բոլորը մեծ, հսկայական ուժ է տալիս ինձ, որ շարունակեմ»:
Պատերազմի սկսվելուց հետո Շուշանը 3 օր մնացել է գյուղում: Նկուղում աշակերտների հետ խաղում, նրանց զբաղեցնում էր: Հայաստան վերադառնալուց հետո ժամանակ էր անհրաժեշտ վերականգնվելու, ուշքի գալու համար: Ասում է՝ լավ է, որ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը նորից հնարավորություն տվեց երեխաներին մոտ լինելու:
Ամեն օր դասացուցակով դասեր են անում, դերախաղերով ամրապնդում սովորածը, նկարում, բայց Արցախում ապրածն ու տեսածը ո՛չ երեխաները, ո՛չ ընկեր Շուշանը մոռանալ չեն կարողանում:
«Առավոտը 7-ին արթնացանք, ձայներ էին գալիս՝ շրխկոց-դրխկոց: Պապան ասում ա մամային՝ էրեխեքին ասա շորերը շուտ հագնեն, իջեք պադվալ: Մարդիկ բոլորը լացում էին, գիտեին, թե իրենց էրեխեքը մահանալու են, իրենք մահանալու են, իրենց կյանքը փչանալու է:
Ձայներն ուժեղ էին, ամեն վայրկյան բեզպիլոտնիկներ էին գնում-գալիս: Մի մարդ մեքենա ուներ, որ խոդ էր տալիս, բեզպիլոտնիկի ձեն էր հանում, ամեն ձայնից մայրիկների սիրտը ճաքում էր:
Որոշեցինք գալ Երեւան: Մի կնիկ կար, լացում էր, ասում էր՝ իմ էրեխեքն էստեղ, ես ո՞ւր պիտի գնամ: Չէր ուզում գար, բայց մարդը իրա վրա ջղայնանում էր: Իրան ավտոյով տարան, մենք էլ գնացինք էդ նույն տեղը, ինքը հլը լացում էր»,-պատմում է 11 տարեկան Մարիամը, ու մյուսները, իրար հերթ չտալով, հիշում են դրվագներ՝ Արցախում անցկացրած վերջին օրերից:
Շուշանն Արցախի իր աշակերտների մի մասի հետ կապի մեջ է: Ասում է՝ ցավում եմ, որ չեմ կարողանում բոլորին համախմբել: Աշակերտներից երկուսը՝ Տարոնն ու Մանուշը Դիլիջանում են: Նրանց այստեղ չի դասավանդում, բայց հաճախ է այցելում:
«Արցախից գալուց հետո ես անընդհատ փնտրում էի էրեխեքիս: Ու ամեն օր, երբ մեկին գտնում էի, երբ, օրինակ, Տիգրանն ասում էր, որ Վահեի հետ է խոսել, օրն ինձ համար հաջողված էր դառնում: Չէի պատկերացնում, որ էսպես կապվելու եմ էրեխեքի հետ: Շատ-շատ եմ կարոտում»:
Գագիկ Ավագյանը՝ Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղի ֆիզկուլտուրայի եւ շախմատի ուսուցիչը
Գագիկն ամբողջ օրը պտտվում է Դիլիջանի հյուրանոցներով: Կատակում է՝ «շրջիկ» ուսուցիչ է: Ինչպես Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղում, Դիլիջանում էլ ֆիզկուլտուրա ու շախմատ է դասավանդում:
Գագիկ Ավագյանը Գագիկ Ավագյանը
Աշակերտներին ճանապարհից հավաքելով՝ բարձրանում է բացօթյա դաշտ, որտեղ առաջին անգամ անձրեւի տակ ֆիզկուլտուրա են անելու:
Գագիկը մարզիչ-մանկավարժ է: Այս սեպտեմբերից տեղափոխվել էր Արցախ, որպեսզի բոլոր երեխաները՝ անկախ բնակության վայրից, լավ կրթություն ստանալու հնարավորություն ունենան: Ասում է՝ էնքան ծրագրեր մնացին անկատար:
«Դպրոցում ամեն օր դաս ունեի ու երազում էի կիրակի մի քիչ հանգստանալու մասին: Քնած էի, արկերի պայթյունից տունս, որ փայտից է, սկսեց դղրդալ, շատ ուժեղ ցնցվել: Մտածեցի՝ երկրաշարժ է, հետո հարեւանս սկսեց գոռալ՝ դո՛ւրս արի, պատերազմ է, շորերդ հավաքի, գնա: 9 օր մնացի Արցախում՝ Քարին տակում, Ստեփանակերտում, մարդկանց էինք օգնում: Մտածում էինք՝ էսօր-վաղը կպրծնի, բայց չպրծավ»,-պատմում է Գագիկ Ավագյանը:
Արցախում է ծառայել, բայց Քարին տակում առաջին անգամ էր: Ասում է՝ սիրահարվել եմ գյուղին: Ամեն առավոտ պատշգամբում սուրճ էր խմում, նայում բացվող տեսարանին ու հավատը չէր գալիս՝ «էս գեղեցկությունը ես եմ տեսնում»:
Աշակերտների, գյուղացիների հետ կապը պահում է, բայց լուրերին միտումնավոր չի հետեւում:
«Մի տեսանյութ կա, որ հարվածում են Քարին տակի ժայռին, հենց տանս կողքն է, մտածում եմ՝ գոնե տունս նորմալ լինի, մնալու տեղ ունենամ»:
Նոյեմբերի 9-ին ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն՝ հրադադարի մասին:  Գագիկն ու Արծրունը դեռ չգիտեն՝ կարո՞ղ են վերադառնալ իրենց գյուղ, թե՞ ոչ:

The teachers were interviewed on November 6, before the war ended.
“We all took only a bag of clothes with us hoping to go back soon,” says Narine Vardanyan. After teaching in the village of Vaghazin of Kashatagh region for two years, Narine has been a Leadership Development Manager at Teach For Armenia in Artsakh since this September.
Teach For Armenia has 28 Teacher-Leaders in 24 villages of Artsakh, where pedagogues are needed. After moving from place to place, from house to shelter for 10 days since the beginning of the war and volunteering, the teachers returned to Armenia. Only Alina, who taught Armenian language and literature in Vazgenashen community of Martuni, refused to leave the village as long as at least one of her students remained there.
Narine says that even if the war ends soon, the people of Artsakh won’t be able to go back immediately. It will take time to repair damaged houses and schools. And, the issue of education of Artsakh children remains open.
Ten TFA participants have moved to the town of Dilijan since October 26 to work with the students from Artsakh living here.
“The first week was declared a “week of trust”. We painted, danced, exercised, wrote cards and letters that allowed us to get to know each other, and the children were given an opportunity to talk about their inner world and needs. We were trying to understand how they felt in order to decide where to start.
We are not replacing school education, but are trying to fill in the gaps. Our goal is that the children are not cut off from the educational environment, the general process, and the desire to get education doesn’t fade away, because long vacations, traumas and the psychological stress do not allow them to concentrate on education. When we first started, we had students who would say: “I can only think about my dad, my brother”. Afterwards, they gradually realized that it was better to get an education, to be busy with something.”
The teachers work with about 100 children living in hotels and guesthouses of Dilijan. In addition to the subjects taught at school, they also fill in the gaps in other subjects if necessary.
Artsrun Arshakyan - PE, Chess and English teacher in Mets Shen village of Shushi region
Prior to joining Teach For Armenia, rescuer Artsrun Arshakyan worked as a mountain guide. He has visited many villages, but the most beautiful one he has ever seen was the Mets Shen village of Artsakh.
Artsrun Arshakyan Artsrun Arshakyan
So, Artsrun moved to Artsakh to teach the children of the most beautiful village for 2 years.
“I understood that an average village in Artsakh had more problems than that in Armenia, and that I could be a little bit more helpful in Artsakh. I understood that it would be more difficult, but I wanted to spend those two years in Artsakh. Even after being there, I realized that after those two years I wanted to continue living in Stepanakert and do something there.”
On September 27, Artsrun was in Stepanakert. When the building shook, everyone thought it was an earthquake or the continuation if the previous day’s fireworks dedicated to the Capital Day.
“We checked the internet but there was no news. Hearing voices behind the door, I went out into the hallway and asked one of my neighbors, who was half dressed in a military uniform, about what was happening. He said a large-scale war had begun. I went back and looked out the window. There was a chaotic movement on Azatamartikner Street, which is one of the main streets in the city, cars were speeding up and down the street, people were running towards the shelter in groups. We got dressed as well and went to the shelter.”
After that, they have been constantly on the move for about 10 days: in a nearby shelter, village, friends’ house, often under shelling. After changing 7-8 cars, they finally arrived in Yerevan. Artsrun says it was hard at first, they jumped from every sound, thinking they were being shelled. But they recovered quickly. Working with children in Dilijan also helped a lot.
“Chess is taught in the 2d-4th grades. I am now in the 5th grade and forgot how to play chess. I used to play with my dad, but we stopped playing when he found a job, and I played chess on computer,” says Natalya, who is from Hadrut.
Artsrun keeps in touch with all his students who have found refuge in the villages and towns of Armenia. They will soon be handed tablets to start distance learning.
Shushan Manukyan - Math teacher in Berdashen village of Martuni region
From the dining room windows, Stella, Vruyr, Mariam and Vanessa are watching the new residents move into their guesthouse. They are trying to figure out if there are children their age among the newcomers. Stella and Mariam are sisters, Vruyr and Vanessa are siblings.
- We met here, but a few years ago we saw each other once in Stepanakert, - says Vanessa.
Ms. Shushan is teaching this class of 4 students. She had 6 students, but two of them moved to Abovyan. There were more than 200 students in the village of Berdashen of Martuni region, where she taught mathematics.
Shushan Manukyan remembers her 11-day experience as a TFA Teacher-Leader with nostalgia.
Shushan Manukyan Shushan Manukyan
“Each letter I received from children on social media, like “are you scared? are you hurt? are you safe? is everything okay? how do you feel?”, gives me tremendous strength to keep going.”
Shushan stayed in the village for 3 days after the war broke out. She played with the students in the basement to occupy them. After returning to Armenia, she needed time to recover and regroup. She says it is good that Teach For Armenia again gave her the chance to be close to the children.
They have classes every day as scheduled, draw, reinforce what they have learned through role-playing, but neither the children nor Ms. Shushan can forget what they went through and saw in Artsakh.
“We woke up at 7 o’clock in the morning to loud voices and noise. Dad was telling mom to get us dressed quickly and get down to the basement. People all around were crying: they knew that they and their children would die, their lives would be ruined.
The noises were loud, drones were coming and going every second. There was a man who had a car. When he would turn on the ignition, it would sound like a drone, and each sound would scare mommies to death.
We decided to go to Yerevan. There was a woman who was sobbing and saying – “My children are here, where should I go?”. She didn’t want to leave, but her husband got angry and forced her into a car, which took her away. We followed her to the same place, and she was still sobbing,” says 11-year-old Mariam, while other children interrupt her, remembering episodes from their last days spent in Artsakh.
Shushan stays in touch with some of her students from Artsakh. It pains her that she can’t unite everyone. Two of her students, Taron and Manush, are in Dilijan. She does not teach them here, but often visits with them.
“After leaving Artsakh, I was constantly looking for my students. I considered the day successful if I found one of them, for example, when Tigran told me he had talked to Vahe. I never imagined that I would be connected with my students like this. I miss them so very much.”
Gagik Avagyan - PE and Chess teacher in Karin Tak village of Shushi region
Gagik Avagyan spends all the day between various Dilijan hotels. He jokes that he is a “traveling” teacher. He teaches PE and chess in Dilijan, just like he did in the village of Karin Tak of Shushi region.
Gagik Avagyan Gagik Avagyan
Picking up the students from the road, he goes up to an open field where they will have their first physical education class in the rain.
Gagik is a coach and a teacher. He moved to Artsakh this September so that all the children, regardless of where they lived, had an opportunity to receive good education. So many projects remained unfinished, he says.
“I had classes every day at school and dreamed of having some time to myself on Sunday. I was asleep when my wooden house started vibrating and shaking violently. I thought it was an earthquake, but then my neighbor started shouting: “Get out, it’s a war, pack your clothes, go”. I stayed in Artsakh for 9 days to help people in Karin Tak and Stepanakert. We thought it would be over soon, but it was not,” says Gagik Avagyan.
He served in Artsakh, but it was the first time that he visited Karin Tak. Gagik says he fell in love with the village. He used to drink coffee on the balcony every morning, enjoying the view, and couldn’t believe he was seeing all that beauty.
Gagik keeps in touch with his students and the villagers, but deliberately does not follow the news.
“There is a video of the enemy shelling the Karin Tak cliff, right next to my house. I keep thinking if the house will be OK so that I had a place to stay.”
Trilateral ceasefire agreement was signed on November 9. Gagik and Artsrun do not know yet whether they can return to their villages or not.