Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Տեղ համայնքում աճեցված օրգանական ծնեբեկն արդեն հայտնի է ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկայում։ «Դավթյան Ֆարմս» ընկերությունը արտահանում է ծնեբեկի 80 տոկոսը:
Ծնեբեկի աճեցման նախնական փուլում 1000 մետր քառակուսի մակերեսը տարիների ընթացքում բազմապատկվել է՝ հասնելով 5 հեկտարի: Այս զարգացումը հնարավոր է դարձել Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից 2015-2018 թվականներին իրականացված «Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն» (OASI) եւ 2019 թվականից մեկնարկած «Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» (EU-GAIA) ծրագրերի աջակցությամբ: Երկուսն էլ ֆինանսավորվում են Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման համագործակցության (ADC) կողմից:
Ներկայումս EU-GAIA ծրագիրը Սյունիքի մարզում ընթանում է «R2D. Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման» ծրագրի հետ սերտ համագործակցությամբ: Երկու ծրագրերն էլ իրականացվում են «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» հովանու ներքո, որն իրականացվում է Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ ջանքերով։
Մեդիամաքսը զրուցել է Ավստրիական զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների եւ EU-GAIA ծրագրի շահառու «Դավթյան Ֆարմս»-ի հիմնադիր Սամվել Դավթյանի հետ՝ Հայաստանում կանաչ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ջանքերի եւ արդյունքների մասին:
Տեղ գյուղի օրգանական ծնեբեկը
Դավթյանների ընտանիքի կողմից հիմնադրված «Դավթյան Ֆարմս» ընկերությունը 2001 թվականից Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում սկսել է զբաղվել պտղատու եւ դեկորատիվ տնկիների արտադրությամբ: 2010 թվականից նրանք որոշել են նորություն մտցնել իրենց բիզնեսում․ պիլոտային կարգով սկսել են ծնեբեկի մշակությամբ զբաղվել՝ հասկանալու բույսի խնամքի, մշակության, արտադրության, ինչպես նաեւ իրացման հետ կապված հարցերը։
Ընկերության տնօրեն Սամվել Դավթյանի խոսքով՝ «շուկա մտնելը շատ դժվար էր, սակայն Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության աջակցության շնորհիվ ամեն ինչ հաղթահարվել է»։
Սամվել Դավթյանը Սամվել Դավթյանը
«Դավթյան Ֆարմս»-ն, ի սկզբանե, եղել է Ավստրիական զարգացման գործակալության OASI ծրագրի շահառուն, որի շնորհիվ էլ կարողացել է անցում կատարել սերտիֆիկացված օրգանական գյուղատնտեսության: Բիզնեսի հետագա աճը խթանելու, ինչպես նաեւ դրա սոցիալական ազդեցությունն ընդլայնելու նպատակով, 2018 թվականին «Դավթյան Ֆարմս»-ը դարձել է EU-GAIA ծրագրի շահառու՝ զարգացնելով նաեւ օրգանական տնկարանը:
Ծրագրի շրջանակում ընկերությունը ստացել է մոտոբլոկ, տրակտոր, հեղուկացիր, հողահատիչ, օրգանական թունաքիմիկատներ եւ պարարտանյութեր եւ այլ գործիքներ ու սարքավորումներ՝ ծնեբեկի արտադրության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։ Այս նորարար մոտեցման շնորհիվ տարիների ընթացքում արտադրությունը 5-6 տոննայից հասել է 18-ի:
«Թեև դեռեւս չենք կարող մրցել մեր արտադրության քանակով, բայց վստահաբար մրցունակ ենք որպես բարձրարժեք մշակաբույս, օրգանական արտադրանք։ Այսօր արտերկրում մեծ է մեր ծնեբեկի պահանջարկ հենց օրգանական լինելու շնորհիվ»,- ասում է ընկերության տնօրեն Սամվել Դավթյանը:
Գերմանիայի շուկա դեռ նոր են մտնում․ առաջին փոքր խմբաքանակն արդեն ուղարկել են, իսկ հիմա սկսել են մեծ քանակությամբ ծնեբեկ սառեցնելու նախապատրաստությունները՝ կանոնավոր կերպով շուկայում ներկայացված լինելու համար։
«Ինչպես Գերմանիա, այնպես էլ մյուս եվրոպական երկրների շուկաներ մուտք գործելու հարցում մեծ է Եվրոպական միության աջակցությունը։ Տարբեր երկրներում կազմակերպած ցուցահանդեսների շնորհիվ է, որ մեր արտադրանքը հավանության է արժանացել մի շարք ընկերությունների կողմից, որոնցից շատերի հետ կարողացել համագործակցություն հաստատել»,- նշում է ընկերության տնօրենը:
Օրգանական գյուղատնտեսության հիմնադրումը Հայաստանում
EU-GAIA-ն Հայաստանում իրականացվող ամենամեծ գյուղատնտեսական ծրագիրն է, որն ուղղված է կանաչ, կայուն եւ նորարար գյուղատնտեսության զարգացմանը: Այն հանդիսանում է OASI ծրագրի բնական շարունակությունը՝ ավելի ընդլայնված ձեւաչափով:
Ավստրիական զարգացման գործակալությունը Հայաստանում գործում է 2011 թվականից: ԱԶԳ-ի Երեւանի գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերի խոսքով՝ նախորդող տարիների ընթացքում մի շարք հաջողված ծրագրեր են իրականացրել Հայաստանի տարբեր մարզերում:
Կլաուս Կապերը Կլաուս Կապերը
«Մեր գործունեության հաջողության պատմություններից մեկը Հայաստանում կայուն եւ օրգանական գյուղատնտեսության ներկայացումն ու ներդնումն էր: Այժմ, Եվրոպական միության հետ գործընկերությամբ, մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում Սյունիքի մարզում կանաչ գյուղատնտեսության խթանմանը եւ անհատ ֆերմերների գյուղատնտեսական գիտելիքների զարգացմանը»,- նշում է նա:
Կլաուս Կապերը հավելում է, որ ԱԶԳ-ն նպատակ ունի համակարգելու Սյունիքի գյուղատնտեսության ոլորտում գործող դերակատարների աշխատանքը՝ «R2D. Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման» ծրագրի առաջնորդության ներքո:
EU-GAIA ծրագիրը Հայաստանի ամբողջ տարածքում աջակցել է ավելի քան 200 շահառուների, իսկ միայն Սյունիքի մարզում ծրագրի շահառուների թիվը 17-ն է:
Սարքավորումների տրամադրում եւ իրազեկում
EU-GAIA ծրագրի թիմի ղեկավար Պասկալ Բոկկերսի խոսքով՝ կանաչ եւ օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման համար աշխատում են մի շարք ուղղություններով:
«Մի կողմից աջակցում ենք անհատ ֆերմերներին՝ ինչպես այգեգործության, այնպես էլ անասնապահության ոլորտներում: EU-GAIA-ի շրջանակում յուրաքանչյուր շահառուին տրամադրել ենք մինչեւ 10 000 եվրոյին համարժեք աջակցություն Լոռու, Տավուշի և Շիրակի մարզերում, ինչպես նաև 15 000 եվրոյին համարժեք աջակցություն օրգանական գյուղատնտեսության համար ամբողջ Հայաստանի տարածքում՝ ապահովելով շահառուներին կանաչ գյուղատնտեսության համար զարգացման անհրաժեշտ սարքավորումներով: Նաև աջակցում ենք բրենդի ձեւավորման ու առաջխաղացման հարցում, օգնում մասնակցել համապատասխան միջազգային էքսպոների»,- մանրամասնում է նա:
Պասկալ Բոկկերսը Պասկալ Բոկկերսը
Պասկալ Բոկկերսը հավելում է, որ ծրագրի շահառուները կարողացել են իրենց բիզնեսի եկամուտներն ավելացնել միջինում 30-40 տոկոսով:
Ծրագրի շրջանակում զուգահեռաբար աշխատում են նաեւ կրթական հաստատությունների, ինչպես նաեւ համագործակցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ՝ ոլորտի օրենսդրական կարգավորումների մշակման ուղղությամբ:
Կարեւոր է նաեւ հասարակության հետ տարվող աշխատանքը. ծրագիրը նաեւ մի շարք իրազեկման արշավներ է իրականացրել հանրությանը օրգանական գյուղմթերքի ու կայուն գյուղատնտեսության վերաբերյալ կրթելու նպատակով:
«Կարծում եմ, հասարակության շրջանում իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը եւս մեր ձեռքբերումներից մեկն է: Հայաստանի տարբեր տարածաշրջաններում իրականացված մեր իրազեկման ակցիաների շնորհիվ մարդիկ սկսել են գիտակցել, որ կարեւոր չէ միայն հարցնել՝ արդյոք համե՞ղ է այս կամ այն սնունդը, այլ նաեւ հարցնել, թե ինչպես է այն արտադրվել»,- ընդգծում է Պասկալ Բոկկերսը:
Ավելի կանաչից մինչեւ հավաստագրված օրգանական
ԱԶԳ/EU-GAIA դրամաշնորհային ծրագրերի ղեկավար Հասմիկ Ալթունյանը պատմում է, որ օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության OASI ծրագրի արդյունքով հասկացան՝ կարիք կա նաեւ խթանելու օրգանական հումքի մատակարարումը:
«Օրգանական գյուղմթերք արտադրողները դժվարանում էին օրգանական սածիլներ ու սերմեր գտնել, ուստի EU-GAIA-ի պարագայում ներդրում կատարեցինք նաեւ այնպիսի ընկերություններում, որոնք կդառնան օրգանական հումքի մատակարարներ: «Դավթյան Ֆարմս»-ը եւս այդպիսի շահառուների շարքում է»,-մանրամասնում է նա:
Հասմիկ Ալթունյանը Հասմիկ Ալթունյանը
Միեւնույն ժամանակ EU-GAIA-ն աջակցում է նաեւ գյուղացիական այն տնտեսություններին, որոնք դեռեւս պատրաստ չեն օրգանական մթերքի հավաստագրման գործընթացով անցնելուն, սակայն ցանկանում են ֆերման դարձնել ավելի կանաչ՝ քիչ ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի ծախսով, նվազագույնի հասցված հավելումներով եւ այլն:
«Մեզ համար արդեն իսկ ձեռքբերում է, որ մեր շահառուները գնում են ավելի կանաչ արտադրանքի, սակայն հույս ունենք, որ Հայաստանում օրգանական մթերքի պահանջարկը եւս կաճի ու ֆերմերները կձգտեն, ի վերջո, գնալ օրգանական հավաստագրման»,- հավելում է Հասմիկ Ալթունյանը:
Թեև «Դավթյան Ֆարմս»-ի արտադրանքն ավելի բարձր գին ունի իր օրգանական լինելու բերումով, միեւնույն է, մեծ պահանջարկ է վայելում թե´ տեղական, թե´ արտերկրի շուկայում: Դա է պատճառը, որ նրանք ձգտում են ընդլայնել ծնեբեկի ցանքատարածությունները՝ ծնեբեկի արտադրությամբ զբաղվելով նաեւ Արարատյան դաշտում եւ Նաիրի համայնքի Արագյուղում։
«Տեղ գյուղում մենք ծնեբեկ ենք հավաքում մայիսից մինչեւ հուլիս-օգոստոս, իսկ Արարատյան դաշտում՝ մարտից մինչեւ մայիս: Նման կերպ մենք կկարողանանք շուկայում թարմ արտադրանքով ներկայանալ 6 ամիս, իսկ սառեցրած վիճակում ծնեբեկ կունենանք կլոր տարին»,- ասում է Սամվել Դավթյանը։
Գործարար կապերի հաստատում
Հասմիկ Ալթունյանն ընդգծում է, որ շահառուների համար նման ծրագրերից լավագույն ձեռքբերումներից մեկը գործարար կապերի հաստատումն ու ցանցի ստեղծումն է:
«EU-GAIA-ն իր շահառուների համար շատ լայն հնարավորություններ է ստեղծել գործարար կապերի հաստատման համար: Նրանց մեծ մասը գիտակցում են, որ ոչ թե մրցակիցներ են, այլ գործընկերներ, եւ հենց գործընկերությունն է, որ նրանց բոլորին ավելի լավ դիրք է ապահովում ինչպես արտադրության, այնպես էլ վաճառքի տեսանկյունից: Համագործակցությունը նաև հնարավորություն է տալիս Հայաստանի համար կերտելու բարձրորակ պրոդուկտներ արտադրողի համբավ»,- նշում է նա:
ԵՄ եւ ԱԶԳ աջակցությամբ Դավթյանները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու միջազգային էքսպոների և փոխանակման ուսումնական այցերի Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Միացյալ Թագավորությունում, Գերմանիայում և Ավստրիայում:
Սոցիալական ազդեցությունը համայնքի վրա
«Դավթյան Ֆարմս» ազդեցությունը մեծ է նաեւ համայնքի զարգացման տեսանկյունից: Եթե ընկերության հիմնադրման սկզբում աշխատում էր ընդամենը երեք մարդ, ապա տարիների ընթացքում աշխատակիցների թիվը հասել է 25-ի։ Նրանցից 20-ը հենց սահմանամերձ Տեղից են՝ այդ թվում նաև կանայք:
Դավթյանները, բացի սեփական բիզնեսը զարգացնելուց, պատրաստեն նաեւ աջակցել ու կիսվել իրենց փորձով մյուս գյուղացիական տնտեսությունների, համագյուղացիների հետ. 2020 թվականին տարածաշրջանի տարբեր գյուղերից նրանք ընտրել էին 30 ընտանիք եւ աջակցել նրանց արտադրական ջանքերին:
Ընկերությունում պարբերաբար ուսումնական պրակտիկա են անցնում Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Սիսիանի մասնաճյուղի, Գորիսի գյուղատնտեսական քոլեջի եւ համալսարանի կենսաբանության բաժնի ուսանողները։
Աջակցություն գյուղատնտեսությամբ հետաքրքրված արցախահայերին
Ավստրիական զարգացման գործակալության երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերի խոսքով՝ իրենց ծրագրերում ձգտում ենք ճկուն լինել եւ հարմարեցնել դրանք ժամանակի պահանջներին:
«Լեռնային Ղարաբաղից բնակչության տեղահանությունից հետո մենք համապատասխանեցրինք մեր ծրագրային ուղղությունը՝ աջակցություն սահմանելով գյուղատնտեսությամբ հետաքրքրված տեղահանված անձանց համար»,- նշում է Կլաուս Կապերը:
EU-GAIA ծրագրի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ինտեգրման նպատակով ագրոբիզնեսի աջակցության ծրագիրը ստացել է ավելի քան 300 դիմում:
«Մենք փնտրում ենք դժվար սոցիալական պայմաններում գտնվող ընտանիքների, որոնք ցանկանում են մնալ Հայաստանում եւ, նախ եւ առաջ, կարիք ունեն բավարարելու իրենց ընտանիքի կարիքները՝ հեռանկարում ունենալով հավելյալ եկամուտ ստեղծելը»,-ասում է Հասմիկ Ալթունյանը:
Ինչպիսի՞ ծրագրեր են փնտրում EU-GAIA-ում
Հասմիկ Ալթունյանի խոսքով՝ հայտադիմումները գնահատում են ըստ դրանց՝ նախաձեռնության նպատակներին համապատասխանության:
«Մենք առաջնահերթ կարեւորում ենք բիզնեսի կայունությունը, փորձում ենք հասկանալ՝ արդյոք մեր աջակցությունը գյուղատնտեսի սեփական ներդրումի մաս է կազմելու եւ հետագայում բերելու է աճի՝ ծառայելով որպես «ցատկահարթակ», որքանով է գյուղատնտեսը պատրաստակամ սովորելու, իրականում կիրառելու նոր տեխնոլոգիաներն ու հետագայում այլոց հետ իր փորձով կիսվելու»,- նշում է նա:
Պասկալ Բոկկերսն էլ ընդգծում է, որ առաջնային է նաև բիզնես համայնքային ազդեցությունը, ինչպես նաև կանանց եւ խոցելի խմբերի ներգրավվածությունը:
«Մենք առաջնորդվում ենք «երկիր մոլորակ, մարդիկ եւ եկամուտ» սկզբունքով, քանի որ առանց եկամտաբերության բիզնեսը չի կարող կայուն լինել, ուստի շատ կարեւոր է օրգանական բիզնեսը կապել շուկային»,- ամփոփում է նա:

The Organic Asparagus of Tegh Village and the Contribution of EU-GAIA to Green Agriculture in Armenia - Mediamax.am
9789 views
The Organic Asparagus of Tegh Village and the Contribution of EU-GAIA to Green Agriculture in Armenia
Pascal Bokkers
Hasmik Altunyan
Klaus Kapper
Samvel Davtyan
The organic asparagus grown in the Tegh community, bordering Syunik region, is already well-known both in local and international markets. "Davtyan Farms" exports 80 percent of its asparagus.
Initially cultivated on a 1,000 square meter area, asparagus production at Davtyan Farms has expanded to 5 hectares over the years. This growth has been supported by the "Organic Agriculture Support Initiative" (OASI), implemented by the Austrian Development Agency (ADA) from 2015 to 2018, and the "Green Agriculture Initiative in Armenia" (EU-GAIA), launched in 2019. Both projects are financed by the European Union and the Austrian Development Cooperation (ADC).
Currently, the EU-GAIA project is also being conducted in the Syunik region in close cooperation with the "R2D Syunik: Recovery, Resilience, Development for Syunik" project. Both projects are implemented under the umbrella of Resilient Syunik Team Europe Initiative, which is a collaborative effort involving the European Union, the European Investment Bank, EU member states including Austria, Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland, as an external partner.
Mediamax spoke with representatives of the Austrian Development Agency and Samvel Davtyan, founder of EU-GAIA beneficiary "Davtyan Farms," about the efforts and results aimed at developing green agriculture in Armenia.
Local Village Organic Asparagus
"Davtyan Farms," established by the Davtyan family, has been producing fruit and decorative seedlings in Tegh village of Syunik marz since 2001. In 2010, they began cultivating asparagus on a pilot basis to address issues related to plant care, cultivation, production, and sales.
According to Samvel Davtyan, director of the company, "Entering the market was very difficult, but thanks to the support of the European Union and the Austrian Development Agency, everything was overcome."
Samvel Davtyan Samvel Davtyan
From the beginning, Davtyan Farms benefited from the OASI project of the Austrian Development Agency, which facilitated their transition to certified organic agriculture. To further promote business growth and social impact, in 2018, Davtyan Farms became a beneficiary of the EU-GAIA project, which supported the development of their organic nursery. The project provided a moto-block, a tractor, a sprayer, a tiller, organic pesticides and fertilizers, and other tools to enhance asparagus production. This innovative approach increased production from 5-6 tons to 18 tons over the years.
"Although we still cannot compete with the amount of our production, we are certainly competitive as a high-value crop and an organic product. Today, the demand for our asparagus is high in abroad because our asparagus is organic," says Samvel Davtyan.
They are just entering the German market: the first small batch has already been sent, and preparations are now being made to freeze large quantities of asparagus to become a regular supplier in the German market.
"The support of the European Union is very important for entering the markets of Germany and other European countries. Thanks to exhibitions organized in various countries, our products have received approval from diverse companies abroad, with many of which we have managed to establish partnerships," says the company's director.
Establishment of Organic Agriculture in Armenia
EU-GAIA is the largest agricultural project implemented in Armenia, aimed at developing green, sustainable, and innovative agriculture. It naturally follows the OASI project but in a more expanded format.
The Austrian Development Agency has been operating in Armenia since 2011. According to Klaus Kapper, Head of the Yerevan office of ADC, numerous successful projects have been implemented in various Armenian regions over the years.
Klaus Kapper Klaus Kapper
"One of the success stories of our activities was the investment in and introduction of sustainable and organic agriculture in Armenia. Now, in partnership with the European Union, we focus on promoting green agriculture in the Syunik region and developing the agricultural knowledge of individual farmers," he states.
Klaus Kapper adds that ADC aims to take a lead on coordination of actors working in the agriculture sector in Syunik under its flagship R2D Syunik initiative.
The EU-GAIA project has supported more than 200 beneficiaries across Armenia, with 17 beneficiaries in the Syunik region alone.
Provision of Equipment and Awareness
According to Pascal Bokkers, Head of the EU-GAIA project team, the initiative works in several directions to develop green and organic agriculture.
"On the one hand, we support individual farmers in horticulture and animal husbandry. Under EU-GAIA, we provide support equivalent to 10,000 EUR for green agriculture in Lori, Tavush, and Shirak, and 15,000 EUR for organic agriculture support throughout Armenia, providing necessary equipment for the development of green agriculture. We also assist in branding, and participation in relevant international expos," he explains.
Pascal Bokkers Pascal Bokkers
Pascal Bokkers adds that beneficiaries of the project have been able to increase their business income by 30-40 percent on average.
The project also works with educational institutions and cooperates with the Ministry of Economy of the Republic of Armenia to develop sectoral legislative regulations.
Public awareness is also a key focus. The project has conducted campaigns to educate the public about organic produce and sustainable agriculture.
"I think raising awareness among society is one of our achievements. Thanks to our actions in various regions, people now understand that it's important not only to ask if food is tasty but also how it was produced," emphasizes Pascal Bokkers.
From Greener to Certified Organic
Hasmik Altunyan, Head of Grant Programs at ADA/EU-GAIA, notes that the OASI support project highlighted the need to promote the supply of organic raw materials.
"Organic agricultural producers struggled to find organic seedlings and seeds. With EU-GAIA, we invested in companies that will supply organic raw materials. Davtyan Farms is among these beneficiaries," she elaborates.
Hasmik Altunyan Hasmik Altunyan
EU-GAIA also supports farms not yet ready for organic certification but aiming to improve their practices by using less water and electricity and minimizing additives.
"It is an achievement that our beneficiaries are adopting greener practices. We hope the demand for organic food in Armenia will rise, leading to more farmers seeking organic certification," adds Hasmik Altunyan.
Although organic products from "Davtyan Farms" have higher prices, they are in great demand locally and abroad. This demand is driving efforts to expand asparagus planting areas to the Ararat Valley and Aragyugh in the Nairi community.
"In the local village, we harvest asparagus from May to July-August, and in the Ararat Valley from March to May. This will allow us to offer fresh products for six months and frozen asparagus year-round," says Samvel Davtyan.
Establishment of Business Contacts
Hasmik Altunyan highlights that one of the significant benefits of such projects is the establishment of business connections and networks.
"EU-GAIA has created many opportunities for beneficiaries to build business contacts. Many realize that they are not competitors but partners, which strengthens their position in terms of production and sales. Cooperating enables them to build a reputation for Armenia as a producer of high-quality products," she explains.
With support from the EU and ADA, the Davtyan family has participated in international expos in United Arab Emirates, United Kingdom, Austria, and Germany, and engaged in exchange study visits.
Social Impact on the Community
The impact of "Davtyan Farms" on community development is significant. What started with three employees now supports 25 workers, 20 of whom are from the local border town, including women.
In addition to their own business development, the Davtyan family shares their experience with other farms and villagers. In 2020, they provided asparagus seedlings to 30 families from various villages in the region and supported their production efforts.
Students from the Sisian branch of the National Agrarian University of Armenia, Goris Agricultural College, and the university's biology department regularly receive training at the company.
Support to Nagorno-Karabakh Armenians Interested in Agriculture
Klaus Kapper, Head of the Yerevan office of the Austrian Development Agency, mentions their flexibility in adapting programs to current needs.
"Following the displacement from Nagorno-Karabakh, we adjusted EU-GAIA project direction to support displaced individuals interested in agriculture," he says.
Within the EU-GAIA project, ADA has received over 300 applications for the agribusiness support program for integrating displaced persons from Nagorno-Karabakh. Applications are now in the process of evaluation.
"We are seeking families in challenging social conditions who wish to stay in Armenia and meet their family's needs, with the potential for additional income," says Hasmik Altunyan.
What projects is EU-GAIA Looking For?
Hasmik Altunyan explains that applications are evaluated based on their alignment with the initiative's goals.
"We prioritize business stability and assess whether our support will complement the farmer's investment, lead to growth, and whether the farmer is willing to learn, apply new technologies, and share their experience with others," she notes.
Pascal Bokkers adds that influencing the business community, including the involvement of women and vulnerable groups, is also a priority.
"We follow the principle of 'planet, people, and profit,' recognizing that without profitability, business stability is unattainable. Connecting organic businesses to the market is essential," he concludes.