Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբն ավելի քան երկու տասնամյակ եղել է արցախյան մշակութային կյանքի անբաժան մասը՝ 90-ականների հետպատերազմյան դժվար տարիներից մինչեւ Եվրոպայի եւ Ռուսաստանի հեղինակավոր բեմեր: Այսօր երգչախումբը լուռ է:
Արցախի հայաթափումից հետո «Մռակած»-ը զրկվել է ֆինանսավորումից եւ գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունից:
«Մռակած» պետական կամերային երգչախումբԼուսանկարը` «Մռակած»
Երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր, Արցախի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ Մարինե Մեսրոպյանը կորցրել է ոչ միայն հայրենիքն ու կյանքի գործը, այլեւ՝ ունեցել անձնական ողբերգություն:
2020 թվականի հոկտեմբերին՝ պատերազմի ժամանակ, զոհվել է նրա որդին՝ ռազմաճակատում տասնյակ կյանքեր փրկած բժիշկ Նարեկ Մեսրոպյանը:
Մարինե Մեսրոպյանի հետ Մեդիամաքսը զրուցել է երաժշտության եւ պատերազմի, կորուստների ու հույսի մասին, որը փխրուն է, բայց՝ հնարավոր, եթե կարողանանք վերաիմաստավորել սեփական կյանքն ու արժեքները:
«Առաջին անգամ երգչախումբ հավաքեցի պատերազմից հետո»
1988 թվականին ավարտեցի Երեւանի պետական կոնսերվատորիան դիրիժորի մասնագիտությամբ եւ վերադարձա Ստեփանակերտ: Սկսեցի դասավանդել երաժշտական ուսումնարանում, բայց շուտով պատերազմն էր ու դժվար 90-ականները:
Մարինե ՄեսրոպյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
1993 թվականին, պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո, ինձ հրավիրեցին աշխատել Ստեփանակերտի Արվեստի տանը: Հետագայում այն վերափոխվեց Երեխաների եւ պատանիների ստեղծագործական կենտրոնի, որի ղեկավարությունը ցանկանում էր ստեղծել մանկական երգչախումբ: Այսպես, հետպատերազմյան տարիներին, ես հավաքեցի իմ առաջին երգչախումբը:
Շատ դժվար փուլ էր. երկիրը նոր-նոր փորձում էր ոտքի կանգնել, եւ քչերն էին հասկանում երգչախմբային արվեստն ու դրա կարեւորությունը:
Պետք է նշեմ, որ կարեւոր դրական դեր խաղաց Արվեստի տան այդ շրջանի ղեկավարությունը, որն իր վրա էր վերցրել տեխնիկական եւ կազմակերպչական բոլոր հարցերը: Անգնահատելի է, երբ քեզ հնարավորություն է տրվում չմտածել առօրյա, կենցաղային խնդիրների մասին եւ լիովին կենտրոնանալ ստեղծագործելու վրա:
Անցնում էին տարիներ. երգչախումբը ոտքի էր կանգնում, աճում, զարգանում՝ օր օրի կատարելագործվելով:
Լուսանկարը` «Մռակած»
Ժամանակի ընթացքում մեր ելույթների աշխարհագրությունը ընդլայնվեց: Ստեփանակերտից բացի, տարբեր մրցույթների եւ համերգների էինք մասնակցում նաեւ Հայաստանում՝ գիտակցելով՝ մեր ջանքերն ու աշխատանքն ապարդյուն չեն: Երգչախմբի որակն այնքան բարձր էր, որ մի օր մեր ելույթի տեսագրությունն ուղարկեցինք այդ ժամանակ հայտնի «Առավոտյան աստղ» հաղորդմանը՝ Յուրի Նիկոլաեւի հետ: Արդյունքում մեզ հրավիրեցին ելույթ ունենալ Մոսկվայում: Ցավոք, չկարողացանք մեկնել, քանի որ այդ տարիներին դա չափազանց բարդ էր, բայց հրավերն արդեն իսկ շատ բարձր գնահատական էր մեզ համար:
«Մռակած». միաձուլում բոլոր իմաստներով
2000 թվականին մանկական երգչախմբի հիման վրա ստեղծվեց բուն «Մռակած»-ը: Այդ ժամանակ Արվեստի տան տնօրենի հետ դիմեցինք Արցախի կառավարություն՝ բացատրելով, որ երգչախումբն այլեւս չի կարող լինել մանկական, քանի որ կատարողները մեծացել են: Պետք էր կա ՛մ լուծարել այն, կա՛մ փոխել ձեւաչափը: Այդ տարիներին Արցախի վարչապետն Անուշավան Դանիլյանն էր՝ մարդ, որը հասկանում եւ գնահատում էր երգչախմբային արվեստը: Նա աջակցեց մեզ եւ ծնվեց «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը:
Անվան շուրջ երկար էի մտածում: Ցանկանում էի, որ այն ուղղակի կապ ունենա Արցախի հետ: Խորհրդակցում էի պատմաբանների հետ, ուսումնասիրում տարբեր աղբյուրներ եւ ի վերջո կանգ առա «Մռակած»-ի վրա՝ լեռան, որ հայտնի եւ սիրված է ամբողջ Արցախում:
Պետք է նշեմ, որ այս ընթացքում մանկական երգչախումբը շարունակում էր գործել: Եկել էր երեխաների նոր սերունդ, որից տարիների ընթացքում համալրվում էր մեծերի «Մռակած»-ը: Այնպես որ, ստեղծվել էր հետաքրքիր սերնդափոխություն: Օրինակ՝ այսօրվա «Մռակած»-ի մենակատարներից Կարինեի մայրը՝ Մարգարիտան, եղել է իմ առաջին աշակերտներից:
Մարինե Մեսրոպյանը եւ «Մռակած»-ի մենակատար Կարինե ԱղաջանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Մռակած»-ի դեպքում ինձ համար կարեւոր էր ոչ թե պարզապես լավ ձայնային տվյալներ ունեցող մարդկանց հավաքել, այլ ստեղծել իրական, ջերմ ընտանիք: Կարծում եմ լավ երգչախումբը ենթադրում է մարդկանց միաձուլում բոլոր առումներով: Այս 20-ից ավելի տարվա ընթացքում մենք իսկապես ընտանիք դարձանք: Փորձում ենք կիսել միմյանց խնդիրներն ու ուրախությունները:
Գիտեք, ես միշտ զուգահեռներ եմ տարել իմ անձնական եւ «երգչախմբային» ընտանիքների միջեւ: Երկուսն էլ շատ երջանիկն էին, երկուսն էլ քանդվեցին 2020թ. պատերազմից հետո:
«Մեր հիմնական նպատակը երգչախմբային արվեստի զարգացումն էր»
Մեր հիմնական նպատակը երգչախմբային արվեստի զարգացումն էր: Մեր հասարակությունում ծնողները հաճախ են իրենց երեխաներին տանում պարի խմբակ կամ առնվազն՝ սոլո երգի, քանի որ ցանկանում են ընդգծել նրանց կարողություններն անհատապես: Երգչախմբում սա բացակայում է: Այն միավորում է բոլորի ձայնն ու ստեղծում մեկ ամբողջական հնչեղություն. հենց սա է հիացնում:
Համերգների ընթացքում «Մռակած»-ը կատարում էր ինչպես դասական երգչախմբային ստեղծագործություններ, այնպես էլ՝ ունկնդրին ավելի ծանոթ, «թեթեւ» գործեր: Այնուամենայնիվ, ես միշտ պնդում էի, որ «թեթեւ»-ի հետ հանդիսատեսն անպայման պետք է լսի նաեւ Կոմիտաս:
Երկու տասնամյակի ընթացքում մենք գործում էինք շատ ակտիվ: Միշտ ասում եմ, որ Արցախի գրեթե բոլոր եկեղեցիների օծումը տեղի էր ունենում մեր երգչախմբի կատարումների ուղեկցությամբ: Համերգներով գնում էինք Արցախի բոլոր շրջաններ, գալիս նաեւ Հայաստան:
Թե՛ ֆինանսապես, թե՛ կազմակերպչական առումով սա բարդ էր, բայց ինձ համար կարեւոր էր ստանալ նաեւ հայաստանյան մասնագիտական համայնքի գնահատականը, իսկ այն միշտ գերազանց էր:
«Գլխավոր մրցանակի համար պայքարում էր հսկա Չինաստանն ու մենք՝ Արցախը»
Հենց այս գնահատականն էր ոգեշնչում մեզ անել մեկ քայլ առաջ եւ մասնակցել արդեն միջազգային մրցույթների:
Մեր առաջին «արտագնա» ելույթը Սանկտ Պետերբուրգում էր՝ 2011 թվականին: Սա շատ պատասխանատու քայլ էր, որովհետեւ այնտեղ երգչախմբային արվեստը բարձրագույն մակարդակի վրա է: Նույնիսկ ինչ-որ վախ կար. առաջին միջազգային ելույթ եւ միանգամից նման քաղաքում: Բայց այդ շրջանում Արցախի մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը մեզ ոգեւորում էր՝ «պետք չէ անպայման հաղթել, պարզապես գնացեք, մասնակցեք, լսեք մյուսներին»:
Մրցութային ծրագիրը շատ ուժեղ էր: Արդյունքում մենք ստացանք հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակն ու զբաղեցրինք առաջին տեղը կամերային երգչախմբերի մեջ: Իսկ այստեղ մասնակցում էր 26 երգչախումբ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններից: Հիշում եմ՝ մրցույթի համակարգող, դիրիժոր Սերգեյ Եկիմովը բեմից հայտարարեց՝ առաջին անգամն է, որ հանդիսատեսի 90 տոկոսը քվեարկել է միեւնույն երգչախմբի համար: Ես կանգնած մտածում եմ՝ հիմա կասեն Չինաստանի անունը, որովհետեւ նրանց ելույթն իսկապես հզոր էր: Բայց պարզվեց՝ հանդիսատեսն ընտրել է մեզ (ժպտում է – հեղ.):
Արդյունքում գրան-պրի մրցույթ անցան «Մռակած»-ն ու հենց չինական երգչախումբը: Այսինքն, գլխավոր մրցանակի համար պայքարում էր հսկա Չինաստանն ու մենք՝ Արցախը: Որպեսզի ավելի լավ պատկերացնեք մասշտաբների տարբերությունը, պետք է ասեմ, որ չինական երգչախումբը Պետերբուրգ էր եկել երեք ինքնաթիռով. մեկում կատարողներն էին, մյուսում՝ օպերատորները եւ տեխնիկան, երրորդում՝ կոստյումները: Իսկ մենք ստիպված էինք «Մռակածի» կազմը կրճատել՝ 30-ից հասցնելով 22-ի, որպեսզի նվազեցնենք ճանապարհածախսը:
Գրան-պրիում հնարավոր ելույթի համար մենք նախապատրաստել էինք Կոմիտաս, իսկ Չինաստանը ներկայացրեց Արամ Խաչատրյանի «Սուսերով պար»-ի մշակումը: Հիշում եմ՝ ելույթներից հետո ասացի՝ «կարեւոր չէ՝ ով կհաղթի, կարեւոր է, որ երկու կողմից էլ հնչեց հայկական երաժշտություն»: Արդյունքում ժյուրիի 4 ձայն ստացավ Չինաստանը, 3՝ մենք:
Մեր հաջորդ կանգառը Վիլնյուսն էր, իսկ Մերձբալթյան երկրներում եւս երգչախմբային արվեստը շատ բարձր մակարդակի վրա է: Այստեղ պարտադիր ստեղծագործության մրցութային ծրագրում զբաղեցրինք առաջին տեղը եւ երրորդը՝ ընդհանուր մրցույթում: Մի անմոռանալի դրվագ էլ կա: Մրցույթի վերջում պետք է համատեղ ելույթ ունենային բոլոր մասնակից երգչախմբերը եւ մոտենալով ինձ՝ կազմակերպիչները խնդրեցին ղեկավարել այդ ելույթը: Մինչեւ հիմա սա պատմելիս փշաքաղվում եմ պատասխանատվությունից: Մտածում էի՝ կհասկանա՞ն մյուս երգչախմբերն իմ ձեռքը, քանի որ իմոնք ամեն ինչ հասկանում էին անգամ հայացքիցս: Արդյունում ելույթը շատ լավ ստացվեց:
Մեր վերջին միջազգային ելույթը Վիեննայում էր՝ 2019 թվականին: Այստեղ Վիեննայի նվագախմբի եւ մի քանի այլ երգչախմբի հետ կատարեցինք Մոցարտի «Ռեքվիեմը»:
Մարինե ՄեսրոպյանըԼուսանկարը` «Մռակած»
Այս բոլոր արտագնա ելույթներում մեզ ընդունում էինք որպես հայաստանյան երգչախումբ: Հիշում եմ՝ Պետերբուրգում խնդրեցի նշել գոնե քաղաքը եւ մեզ ներկայացրին՝ «Հայաստան, Ստեփանակերտ»:
2020 թվականը «Մռակած»-ի համար հոբելյանական էր եւ, ցավոք, վերջին երջանիկը:
«Պատերազմն ավարտվեց, մենք հաղթեցինք»
Որդիս՝ Նարեկը, հինգ տարեկանից երգում էր մեր երգչախմբում: Մանկության տարիներին նա ինձ հետ գնում էր իմ բոլոր՝ երեք աշխատավայրերն ու մեծանում արվեստով լի միջավայրում: Հիանալի նվագում էր դաշնամուր, եւ մասնագետները նրան երաժշտական ապագա էին կանխատեսում՝ խորհուրդ տալով ընդունվել Կոնսերվատորիա: Բայց նա իր ճանապարհն ուներ եւ ինչպես երազում էր մանկուց՝ դարձավ բժիշկ:
Նարեկ ՄեսրոպյանըԼուսանկարը` անձնական արխիվից
2016թ. Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Նարեկը Թալիշում էր, իսկ ես նույնիսկ չգիտեի, որ առաջնագծում է: Նրա հայրը զինծառայող է եւ պարբերաբար զանգահարում էր Նարեկին ու խնդրում՝ «մի հայտնվիր լրագրողների կադրերում, մայրդ չգիտի՝ որտեղ ես, թող չանհանգստանա»: Իսկ այդ շրջանում արդեն ամբողջ Ստեփանակերտը խոսում էր նրա մասին:
Հիշում եմ՝ մի օր Արվեստի տան տնօրենը վերադարձավ Նախագահական պալատում կազմակերպված միջոցառումից եւ դիմեց ինձ՝ «Մառա, ինչո՞ւ չես ասում, որ Նարեկը հերոս է»: «Ո՞վ, իմ Նարե՞կը, բայց նա չի մասնակցում ռազմական գործողություններին», - արձագանքեցի ես, իսկ նա պնդեց՝ «այնտեղ բոլորը քո Նարեկի մասին են խոսում»:
Նա վերադարձավ մեկ ամիս անց: Հիշում եմ՝ ինչպես լացեցի, երբ նրա մոտ մի փունջ սպիտակ մազ նկատեցի: Հետո արդեն Նարեկի հրամանատարը՝ հայտնի Կարեն Ջալավյանը, պատմում էր՝ ինչպես էր նա մարտի դաշտից հանում վիրավորներին «Գրադի» կրակի տակ: Նարեկին համոզում էին մի փոքր սպասել, երբ վերալիցքավորման համար կրակը կդադարի, իսկ նա ասում էր՝ «սպասել հնարավոր չէ, եթե չգնամ հիմա, վիրավորը կկորցնի ոտքերը»: Նման դեպքերը տասնյակ էին: Նա հանում էր վիրավորներին ու զոհվածներին ամենավտանգավոր հատվածներից, հոգ տանում պակաս փորձառու տղաների մասին, նույնիսկ զինամթերք հասցնում ամենահեռու եւ տեսանելի դիրքեր, երբ գնում էր վիրավորների հետեւից: 2016թ.-ին նա ողջ մնաց եւ պարգեւատրվեց «Արիության համար» մեդալով:
2020թ.-ին Նարեկն առաջիններից մեկը մեկնեց ռազմաճակատ, ասելով՝ ռազմական բժիշկների կարիքը միշտ կա: Հոկտեմբերի 11-ին Աղդամի շրջանում հերթական անգամ վիրավորներին տեղափոխելու ժամանակ բուժծառայության մեքենան խոցվեց: Նարեկը ստացավ ծանր վիրավորում եւ ուղղաթիռով տեղափոխվեց Երեւան: Այստեղ նրան վիրահատեցին, նա նույնիսկ գիտակցության եկավ, սկսեց խոսել՝ առաջին հերթին հարցնելով՝ «պատերազմն ավարտվե՞լ է, ո՞ւր է պապան»: Նրան պատասխանեցին՝ «մենք հաղթել ենք»: Ես միակն էի, ով չէի մտնում նրա պալատ: Հասկանում էի, որ չեմ կարող տեսնել նրան այդ վիճակում, նույնն էլ ինքն էր մտածում ու խնդրում էր ինձ չգալ: Մտածում էի՝ շուտով կվերականգնվի եւ կհանդիպեմ իմ Նարեկին: Նա մահացավ հոկտեմբերի 19-ին՝ հիվանդանոցում: Նարեկը փրկեց շատերին, նրան՝ չկարողացան:
Ծնողներին մնում է միայն հիշողությունը
Այսօր Եռաբլուրում ինձ շատ տղաներ են մոտենում եւ կիսվում՝ «մենք ողջ ենք ձեր տղայի շնորհիվ»:
Սա շատ ազդեցիկ է, բայց իմ ընտանիքն ավերված է: Սա ասելով՝ չեմ ուզում նեղացնել ամուսնուս կամ դուստրերիս, բայց մեր ունեցած երջանկությունը քանդվել է: Մենք ապրում ենք մեխանիկորեն՝ արթնանում, կատարում որոշ գործողություններ մյուս երեխաների համար:
Մեր հասարակությունը պետք է անպայման վերարժեւորման փուլ անցնի: Գիտակցի՝ ինչու զոհվեցին Նարեկն ու մյուսները: Վստահ եմ՝ նրա հիշողությունը կշարունակի ապրել նույնիսկ իմ մահից հետո. նվագախմբի տարբեր սերունդներս կպահպանեն այն:
Բայց սիրտս ցավում է մյուս զոհվածների համար: Մենք ապրում ենք՝ ասես ոչինչ չի եղել: Այն դեպքում, որ զոհվածների հիշատակը միակ բանն է, որ մնացել է նրանց ծնողներին:
26 տարի անց արցախյան «Մռակած»-ը լուռ է
Նարեկի մահից հետո Ստեփանակերտ վերադարձա 2021թ.-ին: Չէի պատկերացնում՝ ինչպես կարող եմ դուրս գալ տնից, զբաղվել երաժշտությամբ, ապրել նախկին կյանքով: Այս փուլում ինձ չափազանց շատ օգնել են երգչախմբի սաները: Նրանք բառացիորեն հանում էին ինձ տնից, տանում աշխատանքի: Սերունդը, որը մեծացել էր Նարեկիս հետ դեռ մանկական երգչախմբի տարիներից, այցելում էր ինձ բառացիորեն ամեն օր:
Հետո շրջափակումն էր. չկային ելույթներ եւ ոչ մի մոտիվացիա: Այս փուլում պատահաբար լսեցի Իգոր Մատվիենկոյի «Ապրել» ստեղծագործությունը՝ ռուսաստանյան աստղերի կատարմամբ եւ որոշեցի՝ «Մռակած»-ը պետք է երգի այն:
Արդյունքում ծնվեց «Ապրել» տեսանյութը՝ շրջափակված Արցախից:
Արցախի հայաթափումից հետո մեր երգչախումբը դադարեց գործել: Ինչպես տեղացի, այնպես էլ՝ այլազգի մասնագետների կողմից հաճախ ենք ստանում գնահատականներ, որ «Մռակած»-ը լռելու իրավունք չունի, բայց առայժմ վերականգնման ճանապարհ չենք գտնում:
Գլխավոր խոչընդոտը ֆինանսավորման բացակայությունն է: Հավատացած եմ, որ եթե նույն իրավիճակը լիներ Ստեփանակերտում, բոլորը պատրաստ կլինեին երգել նույնիսկ առանց վարձատրության: Բայց այստեղ՝ առանց տան, մարդիկ պետք է գտնեն լուծումներ՝ սեփական ընտանիքի գոնե նվազագույն կարիքները հոգալու: Ցավալի է տեսնել՝ ինչպես են մեր լավագույն ձայներն այսօր կատարում ցանկացած աշխատանք, գոնե ինչ-որ գումար վաստակելու համար:
Մենք փորձել ենք գտնել ֆինանսական աջակցություն, բայց առայժմ ապարդյուն: 26-ամյա ճանապարհից հետո այսօր արցախյան «Մռակած»-ը լուռ է:
«Նրանք կարող են չլինել հայտնի դիրիժորներ, բայց պետք է լինեն լավագույն մարդիկ»
Երգչախումբը պահպանելն ինձ համար շատ կարեւոր է, այն եւս ինչ-որ առումով իմ զավակն է, որի համար պատրաստ եմ պայքարել մինչեւ վերջ: «Մռակած»-ի անդամների հետ շփումն ինձ համար չափազանց կարեւոր է, տեսնում եմ, որ իրենք եւս փորձում են գտնել իրավիճակի լուծումներ:
Շատերի նման, ես էլ հոգումս Արցախ վերադառնալու հույս ունեմ, բայց մի պայմանով: Եթե վերադառնանք եւ ապրենք նույն կերպ, ամեն ինչ կրկնվելու է: Պետք է վերաիմաստավորել մեր արժեքները, կյանքին նայել այլ տեսանկյունից:
Ես չեմ ցանկանում, որ բոլորը տառապեն ինձ հետ, այո, կյանքը շարունակվում է, բայց կարեւոր է գնահատել՝ ում եւ ինչի շնորհիվ ենք մենք ապրում:
Սեպտեմբերից դասավանդում եմ Երեւանի Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտական քոլեջում եւ հաճախ զրուցում սաներիս հետ: Ես ցանկանում եմ, որ նրանք լինեն լավագույնը, ոչ թե եւ ոչ միայն երաժշտության մեջ, այլ՝ կյանքում: Պարտադիր չէ, որ նրանք դառնան աշխարհահռչակ դիրիժորներ, ավելի կարեւոր է, որ լավագույն մարդիկ լինեն:

Фото: МедМедиамаксиамакс
Государственный камерный хор «Мракац» на протяжении более двух десятилетий оставался неотъемлемой частью культурной жизни Арцаха - от трудных послевоенных лет до выступлений на престижных сценах Европы и России. Сегодня хор молчит. После исхода армян из Арцаха коллектив лишился финансирования и возможности продолжать свою деятельность.
Государственный камерный хор «Мракац» Государственный камерный хор «Мракац»
Фото: «Мракац»
Основатель, художественный руководитель и главный дирижер хора, заслуженный деятель искусств Республики Арцах Марине Месропян пережила не только утрату родины и дела всей своей жизни, но и личную трагедию. В октябре 2020 года на войне погиб ее сын - военный врач Нарек Месропян, спасший на фронте десятки жизней.
В беседе с Медиамакс Марине Месропян говорит о музыке и войне, о боли утраты и о надежде - хрупкой, но возможной, если попытаться переосмыслить ценности собственной жизни.
«Я впервые собрала хор после войны»
В 1988 году я окончила Ереванскую консерваторию по специальности «дирижер хора» и вернулась на родину, в Степанакерт. Начала работать в музыкальном училище, преподавала дирижирование, но вскоре грянула война и начались тяжелые 90-е.
Марине Месропян Марине Месропян
После окончания войны меня пригласили работать в Дом творчества, который позже стал именоваться Центром детско-юношеского творчества. Так, уже в послевоенные годы, я впервые собрала хор. Это было очень непростое время: страна только начинала приходить в себя, а хоровое искусство понимали и ценили не все.
Огромную роль сыграла дирекция Дома творчества, взявшая на себя все организационные вопросы. Бесценно, когда тебе дают возможность не думать о бытовых проблемах, а полностью сосредоточиться на творчестве.
Постепенно хор начал вставать на ноги во всех смыслах этого слова. Он рос, развивался, набирал качество.
Со временем мы начали выступать не только в Степанакерте, но и в Армении, участвовали в известных конкурсах, выходили на сцену и понимали - наш труд не напрасен. Уровень хора был настолько высоким, что однажды мы отправили видеозапись нашего выступления на известную тогда телепередачу «Утренняя звезда» с Юрием Николаевым. В ответ получили приглашение выступить в Москве. Правда, поехать не смогли. Тем не менее, само приглашение имело для нас огромное значение.
«Мракац»: слияние во всех смыслах слова
В 2000 году на базе детского хора был создан уже тот самый «Мракац», каким его знают сегодня. Тогда мы вместе с директором Дома творчества обратились в правительство НКР, объяснив, что хор больше не может существовать как детский, исполнители выросли. Их нужно было либо распустить, либо изменить формат коллектива. Нам повезло. Премьер-министром тогда был Анушаван Даниелян, человек, который понимал, что такое хоровое искусство и поддержал нас. Так мы стали государственным камерным хором «Мракац».
Название я искала долго. Хотелось, чтобы оно было связано с Арцахом. Советовалась с историками, перечитывала источники и в итоге остановилась на Мракац - название известной горы Арцаха.
При этом детский хор продолжал существовать. Он собирался заново, приходило новое поколение. Самое ценное заключалось в том, что именно оттуда постоянно пополнялся старший «Мракац». По мере того как дети взрослели, в коллектив приходили самые сильные, самые голосистые и подготовленные. Так возникала преемственность поколений. Например, в одном из следующих составов пела Карина, а ее мама – Маргарита, была одной из первых моих учениц.
Марине Месропян и солистка хора «Мракац» Карине Агаджанян Марине Месропян и солистка хора «Мракац» Карине Агаджанян
Для меня было важно собрать не просто хорошо поющих людей, а создать семью. Настоящую, живую. В хорошем хоре должно быть слияние во всех смыслах слова. Недостаточно просто прийти, спеть и уйти. За эти годы мы действительно стали семьей. Я старалась жить жизнью каждого участника хора, понимать, чем они дышат, какие у них радости и проблемы. По мере возможности мы все решали вместе.
Я всегда вела параллель со своей собственной семьей. Хор тоже мое детище. 2020 год разрушил обе эти семьи.
«Нашей основной целью было развитие хорового искусства»
Нашей основной целью было развитие хорового искусства. Все знают, что большинство родителей отдают своих детей на танцы или хотя бы на сольное пение, чтобы выделить индивидуально. В хоре этого нет. Здесь все голоса сливаются воедино и в этом вся прелесть. Чтобы зрители полюбили и поняли хоровое искусство, мы исполняли не только классические, но и более легкие произведения. В то же время я всегда настаивала, чтобы вместе с «легким» зритель обязательно послушал и Комитаса. Я считала это правильным.
Два десятилетия хор вел активную деятельность. Почти все церкви Арцаха освящались под наше исполнение литургии, мы выступали во всех регионах Арцаха, выезжали в Армению.
Да, это было непросто в финансовом и организационном плане, но для меня была важна оценка профессионального сообщества Армении. Это помогало понять - на правильном ли мы пути? А оценка всегда была отличной.
«За главный приз боролись огромный Китай и мы - Арцах»
Это стало стимулом для наших следующих поездок на конкурсы уже за пределами Армении. Первым направлением стал Санкт-Петербург в 2011 году. Это было очень престижно, потому что хоровое искусство там поставлено на высочайшем уровне. Было немного страшно: первый международный выход, и сразу в таком городе. Но министр культуры Нарина Агабалян поддержала нас: «Не обязательно побеждать, езжайте, поучаствуйте, послушайте».
Конкурс оказался очень сильным. Мы получили приз зрительских симпатий и заняли первое место среди камерных хоров, а участвовали 26 коллективов со всего мира. Ведущий конкурса, дирижер Сергей Екимов, объявил прямо со сцены, что впервые за все годы конкурса 90% зрителей поддержали один конкретный хор. Если честно, я думала - сейчас назовут Китай, так как их хор был невероятно сильным. А оказалось - это мы. В гран-при мы вышли именно с хором из Китая. Представляете за главный приз боролись огромный Китай и мы - Арцах.
Китайский хор прилетел в Петербург на трех самолетах - в одном сами исполнители, во втором - техника и операторы, в третьем - костюмы. Нам же пришлось сократить состав хора с 30 до 22 исполнителей, чтобы сократить расходы на перелет.
На гран-при мы выступали с Комитасом, а Китай исполнил обработку произведения Арама Хачатряна «Танец с саблями». Я тогда сказала: неважно, кто победит, главное, что звучала армянская музыка. В итоге четыре голоса жюри достались Китаю, три - нам.
Дальше была поездка в Вильнюс, где мы заняли первое место в обязательном произведении и третье в общей категории. Был еще интересный момент: в финале конкурса выступал сводный хор всех участников. Ко мне подошли организаторы и попросили дирижировать. У меня даже сейчас мурашки от ответственности (улыбается - ред.). Ты беспокоишься - поймут ли другие хоры твою руку. Мой-то хор понимает меня одним взглядом. Но все удалось.
Нашим последним выездным выступлением стала Вена в 2019 году. Вместе с Венским оркестром и сводным хором мы исполнили «Реквием» Моцарта.
Во всех этих выступлениях нас принимали как хор из Армении. Но в Петербурге я попросила отметить хотя бы город и нас представили - «Армения, Степанакерт».
2020 год был юбилейным для «Мракаца». Самым счастливым и, к сожалению, последним.
«Война окончена, мы победили»
С пяти лет мой сын Нарек пел в нашем хоре. Все детство ходил со мной на мои три работы, жил этой средой. Также играл на пианино, и профессионалы пророчили ему музыкальное будущее, советовали поступать в консерваторию. Но у него был свой путь, он мечтал стать врачом и стал им.
Нарек Месропян Нарек Месропян
Во время Апрельской войны 2016 года он был в Талыше, а я даже не знала, что он на передовой. Его отец, профессиональный военный, звонил ему и говорил: «Нарек, не попадай в кадры журналистов. Мама не знает, где ты, пусть не беспокоится». А в это время весь город уже говорил о нем.
Однажды директор нашего Центра творчества вернулась с мероприятия в президентском дворце и сказала мне: «Мара, иди сюда! Почему ты не говоришь, что Нарек - герой?» Я ответила: «Какой Нарек? Мой? А он не участвует». Но она настояла: «Там все говорят о Нареке».
Он вернулся через месяц. Я заплакала, увидев у него прядь седых волосы. Потом уже его командир Карен Джалавян, рассказывал, как Нарек под обстрелами «Града» вывозил раненых. Его уговаривали подождать хотя бы до окончания залпа, так как знали - потом будет пауза. Но он отвечал: «Потом будет поздно. Если не поеду сейчас, парню ампутируют ногу». Таких случаев было десятки. Он вытаскивал раненых и погибших из самых опасных мест, опекал менее опытных, возил боеприпасы на самые опасные посты, когда ехал за ранеными. Сам он об этом молчал, и я узнавала хоть что-то от его сослуживцев.
В 2016 году ему повезло. Он выжил и после окончания боевых действий получил медаль «За храбрость». Мне до сих пор трудно поверить, что все это делал мой худощавый Нарек. Он был талантлив во всем – учеба на отлично, профессия, театр, хор, пианино.
С началом войны в 2020 году он одним из первых поехал на фронт как военный врач. 11 октября, когда он в очередной раз вывозил раненых в районе Агдама, машину скорой помощи обстреляли. Нарек был тяжело ранен и его на вертолете вывезли в Ереван. Здесь он перенес все операции, пришел в сознание, разговаривал. Первое, что он спросил: «Война закончилась? Где папа?». Ему ответили: «Да, мы победили».
К нему заходили все, кроме меня. Я не могла позволить себе увидеть его таким, да и он сам этого не хотел. Я ждала, что вот он выздоровеет и увидимся. Нарек умер 19 октября в больнице. Он спас многих. Его спасти не смогли.
«Память - это единственное, что осталось родителям»
Ко мне часто подходят ребята в Ераблуре и говорят, что они живы благодаря Нареку.
Но моя семья разрушена. Я говорю это не в обиду супругу и двум дочерям. Просто нет больше той идиллии. Мы живем формально: просыпаемся, делаем что-то, куда-то выходим и держимся ради детей.
Для меня очень важно, чтобы общество осознавало пережитое. Понимало, ради чего погиб Нарек и другие ребята. Я уверена, что память о нем будет жить и после меня. Только в разных поколениях хора у меня столько детей и все они будут хранить его память.
Но мое сердце болит и за других погибших. Мы, как общество, не можем просто перевернуть страницу и жить, как будто ничего этого не было. Память - это единственное, что осталось родителям погибших.
«После 26 лет пути арцахский «Мракац» сегодня молчит»
После гибели Нарека я снова вернулась в Степанакерт только в 2021 году. Не представляла себе, как можно просто выйти из дома, петь, дирижировать, продолжать жить как раньше. Из этого состояния меня начали вытаскивать ребята из хора. Я всегда говорю - они для меня как дети. Первое поколение детского хора, с которым Нарек вырос, а потом перешел в «Мракац», приходило ко мне каждый день. Они буквально выводили меня из дома, возили на работу, а сами трудились усерднее обычного.
Потом началась блокада. Больше не было концертов и какого-либо стимула. Казалось, все замерло. Но как-то я услышала произведение Игоря Матвиенко «Жить» в исполнении всех звезд России и решила – мы должны его спеть. Так мы выпустили видеоролик «Жить» из блокадного Арцаха.
После исхода из Арцаха хор «Мракац» перестал существовать. Мы постоянно получаем отклики и от местных и зарубежных профессионалов, которые говорят:
««Мракац» не может не существовать». Но пока не удается найти пути возрождения.
Главный барьер - отсуствие финансирования. Я уверена, если бы мы были в Степанакерте, где у людей есть хотя бы дом, все продолжали бы работать даже без зарплаты. Но сейчас людям, им семьям нужны средства для элементарного существования. Больно знать, что наши лучшие голоса вынуждены подрабатывать везде, где возможно, чтобы заработать хоть что-то.
Мы пытались найти поддержку, искали финансирование, но пока безрезультатно. И арцахский «Мракац», после 26 лет пути, сегодня молчит.
«Пусть они станут не самыми знаменитыми дирижерами, но всегда и во всем лучшими людьми»
Я очень хочу сохранить хор. Это тоже мое детище, и я буду стараться до последнего. Общение с этим коллективом - огромная ценность для меня. Это не просто работа и не просто пение. Я знаю, что многие мои хористы стараются, ищут решения, пытаются найти возможности, чтобы снова собраться.
Mrakats_16
Как и многие, в душе я надеюсь на возвращение в Арцах. Но если мы вернемся и будем жить так же, все повторится. Нужно переосмыслить наши ценности, научиться смотреть на жизнь по-другому. Я не хочу, чтобы все горевали вместе со мной - жизнь продолжается. Но очень важно осознавать и ценить то, благодаря чему мы все еще живы. Для меня это очень важно.
С сентября 2025 года я преподаю в музыкальном училище имени Арно Бабаджаняна в Ереване. Часто беседую со своими студентами. Мне очень хочется, чтобы они были лучшими, но не только в искусстве, а прежде всего, как личности. Пусть они станут не самыми знаменитыми дирижерами, но всегда и во всем - лучшими людьми.