Հարություն Հարությունյանը
Փետրվարի 24-ին Շիրակի հյուսիսում՝ Ամասիայում, թեեւ եղանակը տաք էր, բայց կատարյալ -46°C ձմեռային փառատոնը երկրորդ անգամ անցկացնելու համար։
Winter Festival -46°C-ն իրականացրել է «Հյուսիսային ուղի» տեղական ակտիվ խումբը (ՏԱԽ)՝ LEAD4Shirak ծրագրի եւ ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ։
Փառատոնի մասնակիցներից ոմանց Շիրակի ձյունածածկ լեռներ հասնելու հարցում օգնել էին կազմակերպիչները՝ Երեւանից Ամասիա եւ հետադարձ անվճար ավտոբուսներ տրամադրելով։ Ձմեռային մարզաձեւերի եւ զվարճանքների սիրահարները փառատոնի ընթացքում սահել են սնոուբորդով, դահուկներով, սահնակներով, ձյունագնացներով, լեռնադահուկով, օգտվել ձմեռային մյուս զվարճանքներից ու խաղերից։ Տարածքում տեղադրված տնակներում էլ տեղացիները ներկայացրել են համեղ սնունդ, խմիչքներ եւ ձեռագործ իրեր։
«Հյուսիսային ուղի» տեղական ակտիվ խմբի (ՏԱԽ) մենեջեր Հարություն Հարությունյանն ասել է, որ -46°C-ը մեծ ներդրում է Շիրակի հյուսիսում զբոսաշրջության զարգացման հարցում եւ կարող է այցեքարտ դառնալ ինչպես մարզի, այնպես էլ՝ ամբողջ Հայաստանի համար։
Հարություն Հարությունյանը Հարություն Հարությունյանը
«-46°C-ը իր ձեւով առաջինն է Շիրակի մարզում, բայց հիմքում տեղական փոքր միջոցառումներն են՝ Աշոցքի ձմեռ, Ամասիայի ձմեռ, Շիրակի ձմեռ, որոնք եւս հետաքրքիր էին, բայց իրենց ձեւով ձմեռային մարզաձեւերի մրցումներ էին։ -46°C-ով ձեւաչափը փոխվել է, մարդկանց հրավիրում ենք լավ ժամանակ անցկացնելու, ձմեռային զվարճանքներից օգտվելու։ Փորձում ենք համագործակցային մթնոլորտ ստեղծել եւ կարծես հաջողում ենք, երբ առաջին անգամ էինք փառատոնը կազմակերպում, համագործակցության խնդիր ունեինք, հիմա այդպես չէ»,- ասել է նա։
Հարություն Հարությունյանը նշել է, որ ձմեռային փառատոնը չէր լինի, եթե չլիներ «Հյուսիսային ուղի» ՏԱԽ-ը։
«Այս խմբերի գործունեության ձեւաչափը տարբեր ներկայացուցիչների միավորումն է՝ պետական, մասնավոր բիզնես, քաղհասարակություն, տարածաշրջանի զարգացման սեփական ուղին մշակելու եւ ընդհանուր նախագծեր իրականացնելու համար։ Մեր ուղին գալիս է սրան, արդեն երկրորդ տարին այս փառատոնն ենք կազմակերպում, փորձում ենք մասնագիտանալ եւ հետագայում էլ ավելի լավ ներկայանալ։ ՏԱԽ-ը զբոսաշրջային կարեւոր փորձառության հիմք է դնում, այն փորձում է լինել տարածաշրջանի զբոսաշրջային պոտենցիալը մեծացնող կառույց»,- Մեդիամաքսին ասել է «Հյուսիսային ուղի» տեղական ակտիվ խմբի մենեջերը։
Շիրակի մարզում այժմ գործում է երեք ՏԱԽ ՝ «Արագած հովիտ», «Կենտրոնական Շիրակ» եւ «Հյուսիսային ուղի», յուրաքանչյուրն ունի իր բնակավայրերի համար կազմած ռազմավարություն։
LEAD4Shirak ծրագրի ղեկավար Հուսիկ Սարգսյանն էլ նշել է, որ -46°C ձմեռային փառատոնի հիմնական նպատակը տարածքների ճանաչելիությունը բարձրացնելն ու ընդհանուր արժեքներ ձեւավորելն է, որ համայնքում ապրողներն իրենց նույնականացնեն այդ արժեքների հետ։
Հուսիկ Սարգսյանը Հուսիկ Սարգսյանը
«Այս տարի տեղացի շատ կամավորներ են միացել մեզ։ Նախորդ տարի, երբ փառատոնն առաջին անգամ անցկացրեցինք, մեր կողքին 4-5 կամավոր էր, այս տարի նրանց թիվը հասնում է 30-ի։ Մոտ տասը օր է՝ տեղացի կամավորները միացել են փառատոնի կազմակերպիչներին եւ օգնում են տարբեր աշխատանքներում»,- ասել է նա։
Խոսելով LEAD4Shirak ծրագրի մասին՝ Հուսիկ Սարգսյանն ասել է, որ այն ֆինանսավորվում է Եվրամիության եւ Ավստրիայի զարգացման գործակալության կողմից։ Նա նշել է, որ *LEADER-ը Եվրոպական միության մոտեցումն է՝ գյուղական տարածքները զարգացնելու համար:
«Եվրոպայում այն օրենքի ուժ ունեցող մոտեցում է, Հայաստանում դեռ պիլոտային փուլում է, կավարտվի 2025 թվականին եւ կներկայացնենք կառավարությանը՝ հետագա որոշումների համար։ Եթե գյուղերը զարգացնելու այս մոտեցումը ընդունելի, հետաքրքիր լինի, ապա հնարավոր է, որ Հայաստանը որդեգրի կամ ադապտացնի այն։ Այս մոտեցման հիմնական իմաստը գործընկերության հարթակ՝ տեղական ակտիվ խումբ (ՏԱԽ), ստեղծելն է, որը բաղկացած կլինի տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տեղական բիզնեսի եւ քաղհասարակության անդամներից։ Այսպիսով, ստեղծվում է միջավայր, որտեղ ՏԻՄ ներկայացուցիչները, բիզնեսն ու քաղհասարակությունը միասին կարողանում են որոշել իրենց տարածքի զարգացման ուղղությունները։ Զբոսաշրջությունն այդ ուղղություններից մեկն է»,- ասել է Հուսիկ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ Ամասիայում ձմեռային տուրիզմը զարգանում է մեծ թափով եւ սա ապացույց է, որ Հայաստանի տարբեր համայնքներում գյուղական տուրիզմի զարգացման մեծ հնարավորություն կա։
«Նախորդ տարի -46°C ձմեռային փառատոնը կազմակերպել էինք մեր միջոցներով, ուրախալի է, որ այս տարի մեզ նկատեցին պետական իշխանություններն ու Տուրիզմի կոմիտեն աջակցեց փառատոնի ֆինանսավորման հարցում։ Մեզ համար սա մեծ առաջընթաց է, պետական աջակցությունը կարող է նպաստել -46°C-ի կայունությանը։ Պետական աջակցությունը հույս է տալիս, որ փառատոնը կշարունակի ապրել։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ -46°C-ը դառնա ամենամյա։ Այն գրանցելու ենք, բրենդավորենք եւ դարձնենք տեղական ակտիվ խմբերից մեկի բիզնեսը, որ փառատոնը կարողանա հոգալ սեփական ծախսերը»,- ասել LEAD4Shirak ծրագրի ղեկավար Հուսիկ Սարգսյանը։
Սիսիան Պօղոսեանը Սիսիան Պօղոսեանը
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանն էլ նշել է, որ -46°C-ը դեռեւս միակ ձմեռային փառատոնն է, որին աջակցում է կոմիտեն եւ այն կարեւոր է Հայաստանը որպես չորս եղանակի զբոսաշրջային ուղղություն դիրքավորելու համար։
«Զբոսաշրջության կոմիտեն ամեն տարի անցկացնում է բաց մրցույթ եւ փորձում աջակցել տարբեր փառատոնների իրականացմանը։ Նախորդ տարի աջակցություն ենք տրամադրել 16 փառատոնի, -46°C ձմեռային փառատոնն այս տարի առաջինն է։ Բացի ֆինանսավորումից՝ մեր թիմը նաեւ օգնում է իրազեկման աշխատանքներում, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ տեղեկանան եւ մասնակցեն։ Այս փառատոնը կարեւոր է ոչ միայն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների՝ Հայաստան այցելելու, այլ նաեւ ներքին զբոսաշրջության համար։ Ինքս էլ Ամասիայում առաջին անգամ եմ։ Նման փառատոնները եւս մեկ պատճառ են մեր երկիրը բացահայտելու, Հայաստանի քաղաքներով ու մարզերով հետաքրքրվելու համար»,- ասել է Սիսիան Պօղոսեանը։
*ԵՄ LEADER մեթոդաբանությունն իրականացվում է տեղական ակտիվ խմբերի ՝ՏԱԽ-երի միջոցով, որոնք, առաջնորդվելով գործընկերության եւ նորարարության մոդելով, համախմբում են տեղական իշխանությունների, տեղական բիզնեսների եւ տեղական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ ապահովելու շոշափելի արդյունքներ եւ նպաստելու տեղական զարգացմանը։ Շիրակի մարզում ԵՄ LEADER մեթոդաբանությունը իրականացնում է Lead4Shirak ծրագիրը Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության համաֆինանսավորմամբ:

Harutyun Harutyunyan
Despite the warm weather of February 24, it was a perfect day for holding the second Winter Festival-46°C in Amasia, north of Shirak.
Winter Festival -46°C was implemented by the local active group (LAG) Northern Way with the support of the LEAD4Shirak program and Armenia’s Tourism Committee.
Organizers facilitated transportation for festival participants, offering buses from Yerevan to Amasia and back, allowing access to the snow-covered mountains of Shirak. Throughout the event, winter sports enthusiasts indulged in activities like snowboarding, skiing, sledding, snowmobiling, and mountain skiing, while also enjoying a variety of winter entertainment and games. Local residents presented delicious food, beverages, and handmade items at booths installed in the area.
Harutyun Harutyunyan, manager of the Northern Way LAG, highlighted the significance of Winter Festival -46°C, emphasizing its pivotal role in fostering tourism development in northern Shirak. He expressed optimism that this event could serve as a hallmark attraction not only for the region but for entire Armenia.
Harutyun Harutyunyan Harutyun Harutyunyan
“Winter Festival -46°C is the first event of its kind in the Shirak region, but is based on small local events like Ashotsk Winter, Amasia Winter and Shirak Winter, each with its own focus on winter sports competitions. However, -46°C has evolved the format, inviting attendees to simply have a great time and enjoy winter fun. We are trying to create a cooperative atmosphere, and it seems we are succeeding in it. We encountered some cooperation problems during the inaugural festival, but we have since overcome them,” said Harutyun Harutyunyan.
Harutyun Harutyunyan emphasized the pivotal role of the Northern Way LAG in organizing the winter festival.
“These groups unite different people who design their own way for the development of the region and implement joint initiatives. We are organizing this festival for the second year and strive to do better in the future. The LAG lays the foundation for an important tourist experience, trying to become a structure that enhances the tourist potential of the region,” the manager of the Northern Way LAG told Mediamax.
Currently, three LAGs are active in Shirak region: Aragats Hovit, Central Shirak, and Northern Way, each with its own strategic approach tailored to its respective communities.
Husik Sargsyan, head of the LEAD4Shirak project, noted that the primary objective of Winter Festival -46°C is to enhance the visibility of the regions and create common values so that those living in the community identify themselves with these values.
Husik Sargsyan Husik Sargsyan
“Many local volunteers have joined us this year. Last year, when we held the festival for the first time, only 4-5 volunteers joined us, this year their number reaches 30. For about ten days, these local volunteers have joined the organizers, helping in various work,” he said.
Speaking about the LEAD4Shirak program, Husik Sargsyan said that it is funded by the European Union and the Austrian Development Agency. He noted that *LEADER represents the EU’s approach to the development of rural areas.
“In Europe, the LEADER approach holds legal significance, while in Armenia, it remains in the pilot phase until 2025, after which we will present it to the government for further deliberations. If deemed acceptable and promising, Armenia may adopt or adapt this approach for the development of villages. At its core, this approach aims to establish a partnership platform, a local action group (LAG), comprising members from local self-government bodies, businesses, and civil society. This will be an environment where local government officials, businesses, and civil society representatives collaboratively determine the directions for the development of their region. Tourism will be one of these key directions,” explained Husik Sargsyan.
He pointed out that the rapid growth of winter tourism in Amasia serves as compelling evidence of the considerable potential for rural tourism development across various communities in Armenia.
“Last year, we organized the Winter Festival -46°C with our own funds. We are delighted that this year the government authorities noticed us and the Tourism Committee provided financial support for the festival. This marks a significant advancement for us, as state support can contribute to the stability of -46°C. With state support, there’s optimism that the festival will continue to thrive. Our goal is to ensure Winter Festival-46°C becomes an annual event. We will register it, establish its brand, and designate it as the business of one of the local active groups, enabling the festival to cover its own expenses,” said Husik Sargsyan, head of the LEAD4Shirak program.
Sissian Poghosyan Sissian Poghosyan
Sissian Poghosyan, head of the Tourism Committee of Armenia’s Ministry of Economy, also noted that -46°C remains the only winter festival backed by the committee, emphasizing its significance in positioning Armenia as a year-round tourist destination.
“The Tourism Committee annually conducts open competition to support the implementation of various festivals. Last year, we supported 16 festivals and Winter Festival -46°C is the first this year. Apart from financial assistance, our team also engages in awareness activities to ensure broader awareness and participation. This festival is important not only for foreign tourists exploring Armenia, but also for domestic tourism. Personally, this is my first visit to Amasia. Festivals like these serve as another reason to explore our country and take interest in the cities and regions of Armenia,” said Sissian Poghosyan.
*The EU LEADER methodology is implemented by local action groups, LAGs, which being guided by a model of partnership and innovation, bring together representatives of local authorities, local businesses and local civil society to ensure tangible results and contribute to local development. The EU LEADER methodology in Shirak region is implemented by Lead4Shirak project co-financed by the European Union and the Austrian Development Agency.