Ալեքսանդր Եսայանը եւ Սերգեյ Սմբատյանը
Սերգեյ Սմբատյանի եւ Ալեքսանդր Եսայանի հետ զրուցել էինք ս.թ. հուլիսին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարին եւ գլխավոր դիրիժորին վերաբերող ՀՀ Գլխավոր դատախազության հաղորդագրությունից մոտ մեկ շաբաթ առաջ:
2022թ. ապրիլին ձեւավորվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի աջակցման հիմնադրամի պատվավոր խորհուրդը:
Խորհրդի նախագահն առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ, «Team Telecom Armenia» ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանն է։ Խորհրդի կազմում են PicsArt, ServiceTitan, SADA տեխնոլոգիական ընկերությունների հիմնադիրներն ու ղեկավարները, «Հայաստանի մանուկներ» (COAF) բարեգործական հիմնադրամի ղեկավարը:
Այս համագործակցության հիմքի, արվեստ-տեխնոլոգիական միտք համադրության ու մեծ երազելու մասին Մեդիամաքսը զրուցել է խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի եւ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ:
«Հայ երեխաների համար նոտաները երկրորդ այբուբեն են»
Ալեքսանդր Եսայան
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի աջակցման հիմնադրամի ստեղծման հիմքում, իհարկե, օգնելու ցանկությունն է: Ուզում ենք, որ հայկական մշակույթն աշխարհում առավել լավ ներկայացվի, հատկապես որ աշխարհն այսօր շատ է փոխվել, եւ թվայնացումն արդեն բոլոր ոլորտներում է: Եթե հարցին ճիշտ մոտենանք, մեր մշակույթը ներկայացնելու համար գրագետ կիրառենք թվային գործիքները, կկարողանանք գրավել համաշխարհային շուկայի ուշադրությունը: Այսօր կա հնարավորություն արվեստից ստացած էմոցիաները բավականին բարձր որակով կիսել ու փոխանցել տեխնոլոգիաների միջոցով: Իհարկե, սա չի կարող փոխարինել համերգը տեղում՝ կենդանի լսելու զգացումը, բայց թվային գործիքները հնարավորություն են տալիս այդ զգացումը փոխանցել առավել շատ մարդկանց:
Ալեքսանդր Եսայանը Ալեքսանդր Եսայանը
Աջակցելու ցանկությունը, սակայն, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ մեր համագործակցության միայն մի կողմն է: Տեխնոլոգիական ու մշակութային տարրերի համադրման արդյունքում են մեր պատմության մեջ ծնվել եզակի ու անկրկնելի տաղանդներ: Այս համագործակցությամբ, տեխնոլոգիական մտքի ու արվեստի զուգակցմամբ փորձում ենք վերագնտել մեր ինքնությունը եւ ավելի ուժեղացնել ոլորտներից յուրաքանչյուրը:
Սերգեյ Սմբատյան
Արվեստը, երաժշտությունը սիրելու ու գնահատելու մոտեցումը մեզ հասել է դեռ խորհրդային տարիներից: Հայաստանը ԽՍՀՄ տարածքի այն երկիրն էր, որտեղ ամենաշատն էին դաշնամուր գնում: Գրեթե բոլորի տանը կար ու եթե մարդիկ որոշում էին կահույք գնել, դաշնամուրը ցուցակում երրորդ տեղում էր: Սա խոսում է արժեհամակարգի մասին, որը, շատ եմ ուզում հավատալ՝ այսօր էլ դեռ կա: Գուցե, հիմա ենթագիտակցական մակարդակում է, բայց չի ոչնչացել: Որպես հրավիրյալ դիրիժոր՝ նվագախումբ եմ ղեկավարում նաեւ Եվրոպայում, շատ փառատոններ եմ կազմակերպել այլ հասարակություններում, շփվել այլ մենթալիտետ ունեցող մարդկանց հետ ու երաժշտության հանդեպ նման մոտեցում չեմ նկատել: Հայ երեխաների համար նոտաները երկրորդ այբուբեն են, մեզ համար նորմալ է, որ երեխան տառերի հետ պետք է իմանա նաեւ նոտաները: Խորհրդային տարիներին փոքրիկ Հայաստանում էին ամենամեծ թվով երաժշտական դպրոցները՝ 280 դպրոց: Հայ հասարակությունում այսօր էլ տասից վեց երեխան սովորում է նվագել այս կամ այն երաժշտական գործիքը, սա իսկապես մեր ինքնության մաս է, որին պետք է հավատալ ու վեր հանել:
Սերգեյ Սմբատյանը Սերգեյ Սմբատյանը
Ես երաժիշտ եմ, աշխարհս երաժշտությունն է ու շնորհակալ եմ մարդկանց, որոնք լինելով երաժշտությունից, թվում է, շատ տարբեր աշխարհում՝ տեխնոլոգիական ոլորտում, հավատում են երաժշտությանը՝ որպես մեզ անհրաժեշտ արժեք: Համաձայն եմ, որ այսօրվա թվային աշխարհում շատ ավելի հեշտ է դրսեւորել, ցույց տալ տաղանդը: Կարծում եմ՝ երաժշտություն փոխանցող տեխնոլոգիաները կարող են մասշտաբային ազդեցություն ունենալ մեր կյանքի որակի վրա: 21-րդ դարը ոչ միայն տեխնոլոգիաների, այլեւ էմոցիաների մասին է:
Ինչու տեխնոլոգիաներն ու արվեստը
Ամենուր կարդում ենք, որ ապագան լավ մասնագետներին է, բայց լավ մասնագետը վաղուց ավելին է, քան բուն նյութին տիրապետելը. Ժամանակակից աշխարհի փոփոխությունները խթանում են անհատին, անկախ մասնագիտությունից, զարգացնել ստեղծագործ մտածողությունը, կոմպլեքս խնդիրներ լուծելու համար այլընտրանքային մտածողությունը. Ինչը, եթե ոչ տեխնոլոգիական ոլորտը, հենց դրա մասին է. Լինելու համար տեխնոլոգիապես առաջադեմ, այլ ոչ թե դրանցով կաղապարված տաղանդների երկիր, մեզ օգնության են գալիս ոգեշնչումը, որ մարդ կարող է ստանալ մշակույթից, ազգային տարրերից, իր սոցիալական միջավայրից եւ կապերից. Սա է «ստեղծում» ապագայի հաջողակ ու բազմաշերտ մասնագետներին, ինչն էլ հենց մեր նպատակն է.
Արվեստը, հատկապես երաժշտությունը ունակ է բացելու մարդկային սիրտը, ինչպես ուրիշ ոչինչ: Իսկ դա իր հերթին ավելի է հագեցնում մեր մարդ տեսակը, տալիս նոր մտքեր կատարելապես այլ՝ տեխնոլոգիական, գիտական, սոցիալական ոլորտներում կիրառելու համար.
Արվեստի միջոցով մենք ավելի լավ մարդ ենք դառնում, ավելի ջերմ, ավելի ըմբռնող, ավելի բաց նոր մտքերի համար, իսկ տեխնոլոգիաները, որքան էլ հակառակն է թվում, հենց դրա մասին են. Մեր մարդ տեսակն է մղելու դրական տեխնոլոգիական առաջընթաց: Բացի մեր ազգային մշակույթի հանրայնացման մեծ նպատակից, աջակցելով սիմֆոնիկին, մենք ցանկանում ենք նոր սոցիալական միկրոկլիմա ստեղծել մեր իսկ երկրում. hենց այս միկրոկլիմայում ապրող ու զարգացող, ապագայում գուցե հենց տեխնոլոգիական, գիտական ասպարեզում իրենց ապագան պատկերացնող երիտասարդներին մենք վաղ տարիքից օգնելու ենք զարգացնել ուժը, որը ծնվում է ռացիոնալ եւ հուզական աշխարհների սիներգիայից:
Երազել ՄԵԾ
Երաժշտությունը պետք է տարածել: Գալիք տարի պատրաստվում ենք սկսել հայկական Սփյուռքից: Խորհրդով քննարկում ենք ԱՄՆ-ում Սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգների անցկացումը: Դրանց ընթացքում հնչելու է Արամ Խաչատրյան: Թվում է՝ բոլոր հայերը գիտեն ու արժեւորում են Խաչատրյանին, բայց արդյոք իսկապես ճանաչո՞ւմ են: Օրինակ՝ ես չգիտեի, որ Ճապոնիայի նվագախմբերից մեկն ամեն տարի կատարում է Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունն ու սա ամենաշատ վաճառվող տոմսերով համերգներից մեկն է Ճապոնիայում: Ճանաչելուց բացի, կարծում եմ՝ չենք կարողացել աշխարհում տարածել, որ Խաչատրյանը հայ է, իսկ նրա երաժշտությունը՝ հայկական մշակույթ: Սա շատ կարեւոր արժեք է, որն, այսպես ասած, չենք կարողացել մոնետիզացնել աշխարհում: Այս համագործակցության նպատակն է աշխատել նաեւ այս ուղղությամբ: Խորհրդին միացած մարդիկ, չնայած զբաղվածությանն, ակտիվ աշխատում են, կիսվում գաղափարներով, գեներացնում մտքեր:
Ալեքսանդր Եսայանը եւ Սերգեյ Սմբատյանը Ալեքսանդր Եսայանը եւ Սերգեյ Սմբատյանը
Այստեղ կա նաեւ ինքնաճանաչման բաղադրիչ: Տեխնոլոգիական ոլորտը կոսմոպոլիտ է ու շատ կարեւոր է, որ մասնագետը կարողանա իրեն ճանաչել նաեւ որպես տեխնոլոգիական ոլորտի հայ ներկայացուցիչ: Շատ կարեւոր է, որ մենք իմանանք՝ ինչպես ներկայացնել մեզ, ինչպես ներկայացնել մեր հայ լինելը: Այս համագործակցությունը հենց այդ մասին է. ճիշտ ներկայացնելով Սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ կկարողանանք ճիշտ ներկայացնել նաեւ մեզ:
Այսօր մենք խոսում ենք ուժեղ քիմիայի մասին: Տեխնոլոգիական ոլորտում ու արվեստում քիմիան շատ տարբեր է, բայց երկուսում էլ, միանշանակ, կա: Կա նաեւ ընդհանուր կետ՝ տաղանդը, որը քիմիայի հիմքն է երկու դեպքում էլ:
Իմ կյանքի առաքելությունն է, որ մարդիկ սիրեն սիմֆոնիկը, որովհետեւ սիմֆոնիկը միայն բավականին բարդ Մալեր կամ Բրուկներ չէ: Մենք նվագում ենք նաեւ «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան», ֆիլմերից Ջոն Ուիլյամսի երաժշտությունը: Դասական երաժշտության ուժը շատ ավելի մեծ է, որովհետեւ խոսում ենք ոչ թե դասական երգացանկի, այլ՝ գործիքի մասին: Նվագախումբը կարող է ռոք նվագել, ջազ ու փոփ: Մենք հպարտ ենք, որ Սիմֆոնիկի կատարմամբ մեկ անգամ ֆիլմերի երաժշտություն լսած մարդիկ հաջորդ անգամ գալիս են լսելու նաեւ Բրուկների 9-րդ սիմֆոնիան, որը սիմֆոնիկ արվեստի բարձրագույն կետերից է:
Իմ մեծ երազանքն է, որ մեր հասարակությունում երեխաները տարվա մեջ գոնե երկու անգամ համերգի գալու ոչ թե ցանկություն, այլ նույնիսկ պահանջ զգան: Վստահ եմ՝ եթե երեխան համերգի ժամանակ լսի Շոստակովիչի 7-րդ՝ Լենինգրադի սիմֆոնիան, որը ներկայացնելիս նախապես պատմում ենք՝ սա բլոկադային մշակույթ է, նրան դա հետաքրքրելու է, նա դա քննարկելու է ընկերների հետ: Սա է ճիշտ քիմիան ու այն փոխանցելու ձեւը: Սա է երազանքս: Այսօր ուժեղ եւ տաղանդավոր մարդկանց աջակցությունը, մեր կողքին կանգնելը հնարավորություն է տալիս, որ երազենք ՄԵԾ: Իսկ արվեստում, եթե երազանք չկա, չկա նաեւ արվեստ:
Աջակցելով Սիմֆոնիկին՝ աջակցել ինքներս մեզ
Աջակցությունը Սիմֆոնիկ նվագախմբին դիտարկում ենք որպես աջակցություն ինքներս մեզ, քանի որ սա լրջորեն ազդում է միջավայրի վրա, որում ապրում ենք: Հուսանք՝ սա ազդակ կլինի նաեւ մյուս ընկերություններին ու երիտասարդներին, որ տեխնոլոգիական ոլորտում հաջողություններից բացի, կարեւոր է պահպանել նաեւ մշակույթը: Ցավոք, վերջին երեսուն տարիներին մեր արժեհամակարգը շատ է փոխվել եւ իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ աշխատել է պետք: Այս ուշադրությունը դեպի մշակույթ, կարծում եմ, դրական ազդեցություն կունենա: Հասարակությունը պետք է տեսնի, որ թե՛ հաջողված գործարարները, թե՛ ՏՏ ոլորտում հաջողությունների հասած մարդիկ կարեւորում ու գնահատում են մշակույթը:
Վեր հանել մեր ինքնությունը
Ես շատ եմ շփվում երեխաների հետ ու կարող եմ ասել, որ այսօր ունենք երեխաներ, որոնք շատ ավելի արագ ու որակով են մտածում, քան մեզանից շատերը: Նրանք շատ ավելի լավ գիտեն՝ ինչ են ուզում ու ինչպես: Սա երեւույթ է, որի արմատների մասին չեմ կարող խոսել, բայց փաստ է: Երբ այս երեխաներն ու նաեւ հասարակության մնացած մասը տեսնում է, որ աշխարհի մասշտաբով կայացած մարդիկ կանգնում են նվագախմբի կողքին, իրենք էլ են սկսում հավատալ այս գաղափարին: Եթե մենք ցանկանում ենք հաջողության հասնել, պետք է դադարենք մարդկանց «դաս տալ»՝ ինչպես ապրել, պետք է ուղղակի ապրենք հենց այդպես: Սա նաեւ Սիմֆոնիկի առջեւ դրված խնդիրն է: Մենք չենք ուզում ասել մարդուն՝ «դու պիտի դահլիճ գաս», մենք ուզում ենք բեմից այնպիսի էմոցիա փոխանցել, որ մարդը նույնիսկ չպատկերացնի, որ կարող է չգալ: Այո, արժեհամակարգը լավ վիճակում չէ, բայց մենք պետք է ընդունենք՝ ինչ կա ու սկսենք այդ կետից: Շատ լավ ճանապարհային քարտեզ ունենք ու հավատում եմ անցնելիք ճանապարհին:
Արվեստի աշխարհում նվագախումբը թիմայնության օրինակ է, այն՝ ինչպես պետք է հնչի տաղանդավոր անձանց թիմը: Նվագախումբը գործիք է, որը կարող է մեր երկրի ասելիքը, գաղափարախոսությունն ու ինքնությունը փոխանցել բեմից:

Alexandr Yesayan and Sergey Smbatyan
This interview was conducted with Sergey Smbatyan and Alexander Yesayan in July of this year, nearly a week before the announcement of the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia regarding the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra.
The Honorary Board of Trustees of the Armenian State Symphony Orchestra Support Foundation was established in April 2022 and is headed by the Chairman of the Board, Alexandr Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and Co-Founder of Team Telecom Armenia. The board includes leaders and founders of tech companies PicsArt, ServiceTitan, SADA, COAF.
Mediamax’s talk with the Chairman of the Board of Trustees, Alexandr Yesayan, and Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, Sergey Smbatyan, evolved around the grounds for this cooperation, synchronicity between arts and tech-oriented thinking, and about dreaming big.
“Musical notes stand for a second alphabet for Armenian children.”
Alexandr Yesayan
The establishment of the Armenian State Symphony Orchestra Support Foundation was certainly motivated by the willingness to help the orchestra in its endeavors. We want to see Armenian culture better represented around the world, especially amidst the transformations we witness in the world today, as digitization prevails in all areas of life. Having a good understanding of this and by employing digital tools in intelligent ways to represent our culture, we will be able to attract attention in the global market. Today’s technologies allow high quality sharing and transfer of emotions received through art. That’s not to say they can replace the impressions you get at a live concert, but digital tools enable us to convey similar feelings to more people.
Alexandr Yesayan Alexandr Yesayan
The willingness to help, however, is just one aspect of our cooperation with the Armenian State Symphony Orchestra. It has been through the alignment of tech and cultural elements that unique and unparalleled talents have emerged throughout our history. Through this cooperation and the attempts of incorporating technological and artistic insights, we are trying to re-imagine our identity and further empower each of these domains.
Sergey Smbatyan
The tendency to love and appreciate music and other arts is an inheritance from the Soviet era. Among the USSR countries, Armenia was the one where most pianos were bought by families. Almost everyone had one at home and when planning to buy furniture, piano was perhaps the third item on the list. This speaks to a value system that I am trying hard to believe still exists today. It may be implanted in us at the subconscious level, but it hasn't perished altogether. As a guest conductor, I lead an orchestra in Europe as well, I have organized numerous festivals in other countries, interacted with people of diverse mentalities, and I haven’t encountered such a propensity for music. Musical notes stand for a second alphabet for Armenian children and it looks quite natural to us that a child should learn musical notes along with letters of the alphabet. During the Soviet years, our little Armenia had the largest number of music schools, amounting to 280. Even today, six out of ten children in our society learn to play this or that musical instrument, and this really makes it a part of our identity, which should be trusted and uncovered.
Sergey Smbatyan Sergey Smbatyan
I'm a musician and music is my world, and I'm grateful to people who represent the seemingly distant world of technology, and yet believe in music as a value that we need. I share the opinion that today's digital world makes self-expression and displaying talents much easier. I believe music streaming technologies can have a massive impact on the quality of our life. The 21st century is not only about technologies, but also about emotions.
Why technology and arts?
Wherever we go, we come across the idea that the future belongs to good specialists, yet there’s far more to being a good specialist than just mastering the knowledge. The modern world's transformations urge individuals, regardless of their profession, to develop creative thinking or cultivate alternative modes of thinking to handle complex problems. What else deals with these issues if not the domain of technology? To be technologically advanced, rather than turning into a society of tech-savvy talents with limited outlooks, we are rescued by the inspiration one can get from culture, national elements, one's social environment and networks. This is what is shaping the successful and versatile professionals of the future, which itself is our goal.
Arts and music in particular are capable of disclosing the human spirit like nothing else. This enriches us as humans and inspires new ideas to be put in use in radically different areas, such as technological, scientific, social domains and the like.
Art helps us reveal a better version of ourselves, as we become more warm-hearted, more understanding and open to new ideas. Meanwhile technologies, however counterintuitive it may seem, are intended to foster precisely the same qualities. Our human nature should be the driving force of positive technological progress.
Aside from the larger goal of promoting our culture, we strive to create a new social microclimate in our country by supporting ArmSymphony. It is the young people who live and grow in this microclimate and who may imagine their future in the fields of technology and science that we will empower from a very young age to develop the potential that stems from the synergy of their rational and emotional selves.
Dream big
Music should be made widespread. We pursue this endeavor with the Armenian Diaspora starting next year, as our board considers making arrangements for ArmSymphony’s concerts in the US that will feature Aram Khachaturian’s music. You would assume all Armenians have decent appreciation and knowledge of Khachaturian, but do they really?! I, for one, had no idea there’s a Japanese orchestra that has an annual concert featuring Khachaturian’s music and this is one of the best-selling concerts in Japan. Apart from having good knowledge, I think we haven’t effectively made it known to the world that Khachaturian is Armenian and that his music embodies Armenian culture. This is an ultimate value that we haven’t managed to monetize properly in the world. So, this cooperation aims to take action to address this issue as well, and members of the Board, despite their busy lives, work hard in this direction, exchanging and coming up with ideas on how to achieve this.
Alexandr Yesayan and Sergey Smbatyan Alexandr Yesayan and Sergey Smbatyan
There’s an element of self-knowledge involved here as well. The technological sphere is inherently cosmopolitan and it is highly important for professionals to possess profound self-awareness as Armenian representatives of the high-tech industry. It is imperative for us to know how to effectively introduce ourselves and to identify as Armenians. This is the focal point of our cooperation. We firmly believe that the proper representation of the Armenian State Symphony Orchestra will translate into favorable self-representation as well.
We are speaking of strong chemistry today. The chemistry found in the world of technologies differs significantly from that in art, yet it undeniably exists in both domains. There is a common thread that unites them - it is talent that lies in the foundation for chemistry in both.
My life's mission is to instill love for ArmSymphony in people, because ArmSymphony is not just about the complex music of Mahler or Bruckner. For instance, we offer our “Symphonic Mansuryan” program or film music by John Williams as well. The power of classical music transcends far beyond its traditional boundaries, and it’s not about our repertoire alone, but about the instruments as a medium that can perform various genres such as rock, jazz, and pop. And so, we take pride in that people who’ve had great experience at a film scores performance, return to the concert hall for Bruckner's 9th Symphony, which is a pinnacle of symphonic art.
My big dream is that children in our society not only feel the desire but also the need to attend a concert at least twice a year. I firmly believe that if children come to the concert hall to listen to the 7th Symphony “Leningrad” by Shostakovich, which we introduce to them beforehand as a theme related to the wartime blockade, they will find a special interest in it and will later discuss the symphony with friends. This is the right chemistry I am talking about and this is the way to convey it effectively. This is my dream. Having the support of able and talented people who stand by our side today, enables us to dream big. That’s all because without a dream in the art you create, there is no art.
Help ourselves through helping ArmSymphony
We consider support for ArmSymphony as support reflected back to ourselves, as it significantly impacts the environment we live in. This, we hope, will serve as an incentive for other companies and young individuals to recognize that, along with success in the technological field, it is equally important to preserve our culture. Unfortunately, over the last thirty years, our value system has undergone dramatic transformations, and we must work diligently to set things on the right track. Taking care of our culture will ensure a positive effect. Society should see that both successful business professionals and accomplished players in the IT community place great significance on our culture.
Uncovering Our Identity
I frequently engage with children, and I can say with confidence that their intelligence is faster and sharper than most of us may boast. They have a much better understanding of their desires and how to achieve them. While I cannot pinpoint the origins of this phenomenon, it is an undeniable fact. When these children, along with the broader society, witness globally esteemed and established individuals standing by the orchestra, they begin to embrace our ideas. To succeed, we need to stop the traditional way of "teaching" people how to live; instead, what we need to do is to live the way we preach. At ArmSymphony, we see this as our task. At ArmSymphony, we consider this our mission. Our goal is not to persuade people to attend concerts in the hall; rather, we aspire to evoke emotions from the stage that compel them to return willingly. Although the value system may not adhere to the highest standards, we must acknowledge our current position and use it as a starting point. We are equipped with a solid roadmap and I believe in the journey that awaits us.
In the world of art, an orchestra represents a prime example of teamwork and how a team of talented individuals should act. It operates as an instrument capable of conveying our country's messages, ideologies, and embodying our identity from the stage.