Լիլիթ Լալայանը շաբաթներ առաջ է Հայաստան տեղափոխվել Գերմանիայից: Համբուրգում է ծնվել, ծնողները 90-ականներին էին արտագաղթել: 24-ամյա աղջկա տեղափոխվելու որոշումն ուղիղ կապ ունի Թավշյա հեղափոխության հետ. այնքան շատ է ոգեւորված փոփոխություններով, որ ուզում է դրանց մի մասը կազմել: Լիլիթին այցելել էինք իր տանը, որտեղ նա ապրում է գերմանահայ Անի Անդրեեի ու նրա շան՝ Մածունի հետ:
Տանը՝ երեքով
Լիլիթն Անիին ֆեյսբուքով է գտել. Find Flatmates/ Roommates/ Room in Yerevan! խմբում գրել էր, որ ցանկանում է Երեւանի կենտրոնին մոտ բնակարանում սենյակ վարձակալել, արձագանքել էր Անին, որը 2017-ից է Հայաստան տեղափոխվել՝ Birthright Armenia ծրագրով: Անիի հայրն է հայ, մորական կողմը գերմանացիներ են:
Անին ու Լիլիթը տանը գերմաներեն են շփվում, Լիլիթը հայերեն լավ խոսում է, Անին հայերեն չգիտի. նրա հայրը Հայաստանում երբեւէ չի ապրել, Իրանում է ծնվել, հետո հաստատվել Գերմանիայում: Երկուսից բացի տանն ապրում է նաեւ Մածունը, որը ոչ միայն չի հաչում, այլեւ ամաչում է հյուրասենյակ գալ. նկարվելու համար նրան գրկած են բերում:
Անին անցած տարվա դեկտեմբերին է գտել շանը Բարեկամության կայարանի մոտ, երկու ժամ սպասել է, ոչ մեկ չի հայտնվել, շունն էլ դեռ փոքր էր, միայնակ, կեղտոտ… Անցորդներից մեկը մածուն է գնել ու տվել շանը. չնայած Անին վախեցել էր, որ մածունը գուցե վնաս լինի շանը, բայց ոչինչ չէր պատահել, մեծ հաճույքով կերել էր: Քանի որ շան քթի ծայրն էլ սպիտակ է, Անին նրան Մածուն անունն է տվել: Երբ հասկացել է, որ շունն ուրիշ ոչ մեկին չունի, բացի իրենից, պահել է նրան: Անիի ու Լիլիթի վարձակալած տունը սեփական է, այգի ունի ու շատ հարմար է կենդանի պահելու համար:
Թաքուն երազանքների իրականացումը
Լիլիթ. Ես միշտ էլ ուզել եմ Հայաստանում ապրել, բայց ինձ ասում էին՝ Հայաստանը տուրիստի համար է հավես: Հեղափոխությունից հետո ամեն ինչ փոխվեց. ուշք ու միտքս միայն Հայաստանում էր: Չէի կարողանում դասերիս մասին մտածել, ուզում էի Հայաստան գալ:
90-ականները դժվար ժամանակներ էին ու ծնողներս ստիպված են լքել երկիրը. ես միշտ զգացել եմ, որ ուզում են հետ գալ Հայաստան: Քանի որ Հայաստանում այսքան մեծ փոփոխություններ եղան, նրանց միտքն էլ փոխվեց: Ես մորս ու հորս չէի պատմում, որ ուզում եմ տեղափոխվել, թաքուն-թաքուն էի մտածում: Հետաքրքիր է, որ նրանք էլ ինձնից գաղտնի էին նույն միտքն ունեին:
Հաճախ երբ թվում է՝ ինչ-որ մի բանն անհնարին է իրագործել, ու երբ այն դառնում է հնարավոր, հասկանում ես, որ այլեւս անհնարին բան չկա: Գուցե հենց այս պատճառով էլ ես այդքան հետաքրքրված էի Հայաստան տեղափոխվելով. այնքան շատ էի տարված այն ամենով, ինչ այստեղ կատարվում է: Իրականում, ես տարված եմ ձեզնով, այստեղի մարդկանցով, որովհետեւ դուք արել եք այն, ինչն իմ ու ծնողներիս երազանքն էր: Ես Հայաստան եմ եկել, որ հանդիպեմ, ճանաչեմ հեղափոխությունն արած մարդկանց, որոնց ես շատ շնորհակալ եմ:
Գերմանիայի ու Հայաստանի արանքում
Լիլիթ. Թավշյա հեղափոխության ժամանակ հայրս Հայաստան էր եկել: Չնայած նա այդ ժամանակ զբաղված էր աշխատանքով, ՏՏ ընկերություն ունի Գերմանիայում, բայց որոշեց գալ ու պայքարել բոլորի նման:
Հայրս մշտապես փորձում է իր ներդրումն ունենալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Նա ստեղծել է armenocide.net եւ horovel.org կայքերը, որոնք բոլորին հասանելի առցանց արխիվներ են. համագործակցում է նաեւ հայկական թեմայով հետաքրքրված գերմանացի պատմաբանների հետ:
Երբ ծնողներիս վերջապես հայտնեցի, որ ուզում եմ Հայաստան տեղափոխվել, շատ հուզվեցին, ուրախացան ու հպարտացան ինձնով: Ես Գերմանիան իմ տուն եմ համարում, բայց մշտապես այն զգացումն ունեմ, որ մի բան ինձ պակասում է, ինչը հիմա պատրաստվում եմ այստեղ գտնել:
Ուզում եմ փոփոխությունների մասը կազմել: Գիտեմ, որ դրանք դանդաղ են իրականանում, մեկ օրվա գործ չէ: Յուրաքանչյուրս պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ, տարօրինակ է, երբ մարդիկ ակնկալում էին, որ հեղափոխությունից հետո պետք է միանգամից հարստանան: Հիմա է ժամանակը, երբ բոլորը պետք է միասնական լինեն:
Տարբեր ու նման ճակատագրեր
Լիլիթը Հանովեր քաղաքի՝ Hochschule Hannover-University of Applied Sciences and Arts-ի ուսանող է, վերջին՝ ութերորդ կիսամյակում է սովորում: Նա ապրանքի դիզայն (product design) է ուսումնասիրում: Որոշել է դիպլոմային աշխատանքը Հայաստանի մասին գրել. հիմա հետազոտական աշխատանք է անում Հայաստանում, որի համար նաեւ իր համալսարանից դրամաշնորհներ է ստացել: Միայն վերջին կիսամյակի համար կգնա Գերմանիա՝ այն ավարտելու ու կրկին վերադառնալու նպատակով:
Այժմ բաց է ամեն ինչի համար, ուզում է շատ մարդկանց հանդիպել, զրուցել, կարծիքներ հավաքել ու հասկանալ, թե ինչն է կարեւոր երկրի համար, ինչի կարիք ունեն մարդիկ, եւ ինչ կարող է ինքն անել:
Անիի Հայաստանում մնալու պատճառը նույնպես վերջին փոփոխություններն են. նույն նախադասությունը կրկնում է նաեւ նա՝ ուզում է մնալ այստեղ ու դրանց մասը կազմել, նպաստել երկրի զարգացմանը:
Հայաստանում ազգականներ չունի, բայց միշտ էլ ուզել է Հայաստան գալ: Որպես զբոսաշրջիկ չի ցանկացել այցելել, բայց մեկ տարուց ավելին էլ չէր պատրաստվում մնալ այստեղ: Գյումրիում երկու ամիս կամավոր աշխատանք է արել, հետո ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունից հրավեր է ստացել՝ Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի խորհրդատու աշխատելու համար: Ամիսներ անց դրանից էլ է հրաժարվել ու սեփական ծրագիրն է սկսել՝ Հայաստանի գյուղերում տուրիզմը զարգացնելու ուղղությամբ:
Հայկական արմատների հետեւից
Անի. Մայրիկս ամեն օր ասում է՝ երբ եմ Գերմանիա վերադառնալու: Եթե Հայաստանում նման փոփոխություններ չլինեին, գուցե այսքան երկար չմնայի, չեմ էլ կարող ասել, թե երբ կգնամ այստեղից. մեկ ու կես տարի է այստեղ եմ: Ես նկատում եմ, թե ինչքան շատ է երկրում փոխվել մթնոլորտը՝ հատկապես երիտասարդների շրջանում ու դա ինձ շատ է մոտիվացնում: Եթե չլիներ հեղափոխությունը, դժվար կլիներ արդարանալ մայրիկիս, ընկերոջս առջեւ: Ինքս ինձ համար էլ պատճառ չէի ունենա. գուցե հիմա ինձ մոտ այն տարիքն է, որ պետք է իմ կարիերան սկսեի Եվրոպայում, գումար խնայեի ու ընտանիք կազմեի, մինչդեռ ես այստեղ եմ: Իսկ եթե ունեմ այն զգացումը, որ այստեղ կարեւոր գործ եմ անում ու ժամանակս չեմ վատնում, կմնամ:
Հիմա շատերն են ասում, հատկապես մեծահասակները, որ Հայաստանում ոչ մի բան էլ չի փոխվել: Հինգ տարի հետո կնկատեք փոփոխություններն այն մարդկանց կողմից, որոնք ինձ նման չեն հեռացել Հայաստանից կամ Լիլիթի նման վերջերս են տեղափոխվել ու ինչ-որ գործ են սկսել:
Հեղափոխությունից հետո գիտակցեցի, որ առաջնահերթ գործեր կան անելու երկրի համար, դուրս եկա Կրթության ու գիտության նախարարությունից եւ ամբողջ ժամանակս ներդրեցի իմ նոր գործում: Ծրագիրը կոչվում է Time Out, Հայաստանի տարբեր գյուղական համայնքների զարգացման նպատակով առաջարկելու ենք տուրիստական փաթեթներ, որոնք հյուրերին հնարավորություն կտան մի քանի օր ապրել գյուղական կյանքով եւ մասնակցել համայնքի առօրյային։ Այս ամռանը սկսելու ենք ակտիվ աշխատել:
Հայաստանն աշխարհին հայտնի դարձնելու համար
Լիլիթ. Ես նույնպես ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ ապրանքային դիզայնում: Ուզում եմ գտնել հայկական շունչը, հասկանալ, թե ինչպես է արտահայտվում Հայաստանը դիզայնում:
Ես տեսնում եմ դիզայն ճարտարապետության, փայտամշակման դեպքում, նկատում եմ, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի, ասես, բոլորը տաղանդավոր լինեն: Մինչդեռ հայկականությունը ապրանքների դիզայնում դեռ չեմ նկատում:
Հայաստանի պատմությունն ուզում եմ աշխարհին պատմել դիզայնով, որ մարդիկ ապրանք գնեն, օրինակ, աթոռ, ու անմիջապես հասկանան, որ դա հայկական է: Օրինակ, երբ տեսնում ես շվեդական դիզայնով արտադրանք, միանգամից հասկանում ես, որ այն շվեդական է: Դիզայնը հենց դրա համար է, այն պատմություն ունի իր մեջ: Սա էլ հենց իմ հետազոտական աշխատանքն է՝ աշխարհին հայկական շունչը փոխանցել ապրանքների միջոցով:
Սենյակում՝ բոլորով
Հայաստան ժամանելուց հետո առաջին գործը սենյակի պատերին նկարներ փակցնելն էր. ամբողջովին սպիտակ պատերի ու մինիմալիստական դիզայնով կահավորած սենյակում գունավոր նկարներն առաջինն են ուշադրությունդ գրավում:
Ընտանիքի բոլոր անդամների ու ընկերների նկարներն է ընտրել՝ տարբեր ժամանակների, տարբեր հերթականության: Մեծ հույս ունի, որ ծնողները նույնպես մի օր կտեղափոխվեն այստեղ ապրելու:
Տեղափոխվելու որոշումը շատ հապճեպ էր կայացրել, տարվա սկզբին՝ ուսումնական կիսամյակի ավարտից հետո, մտածել էր ու իրականացրել:
Նորությունը շոկային էր միայն ընկերների համար, չնայած այնքան շատ է նրանց մոտ Հայաստանի մասին խոսել ու պատմել, որ բոլորն էլ ուզում են Հայաստան այցելել: Երկրի ծակուծուկերը բացահայտելու համար ընկերները Լիլիթին երկու ամիս ժամանակ են տվել, որ երբ ժամանեն, ամեն ինչ տեղացու նման ցույց տա:

A few weeks ago Lilith Lalayan moved to Armenia to build a life here. She was born in Hamburg, Germany, where her parents emigrated in the ‘90s. The 24-year-old girl’s decision to move is directly connected to the Armenian Velvet Revolution. Lilith is so overwhelmed by the changes happening in Armenia that she wants to become a part of it. We visited Lilith at her house, where she lives with Armenian-German Ani Andree and her dog called Matzoon.
Home Together
Lilith found Ani on Facebook. She posted in the group “Find Flatmates/ Roommates/ Room in Yerevan!” that she would like to rent a room in an apartment near to the city center. Ani, who had moved to Armenia in 2017 for the program Birthright Armenia, responded to Lilith’s post. Ani’s father is Armenian, the maternal side is German.
Ani and Lilith speak German at home. Lilith is fluent in Armenian, Ani does not speak the language. Her father never lived in Armenia, he was born in Iran, then settled down in Germany. Matzoon lives in this house as well; it doesn't bark at all and it is too shy to come to the living room, so that they had to carry it in their hands to bring the dog for the photo shoot.
Ani found the dog at the end of last year near the Barekamutyun metro station. She waited for its mother or any siblings for two hours, but none appeared. The dog was very tiny and dirty. One of the passengers walking by bought matzoon and gave the dog to eat. Ani worried that it might harm it, but nothing happened, the dog ate it at once. The tip of the dog’s nose is white, so Ani named it Matzoon. As soon as Ani realized that this dog had nobody except her in this world, she decided to keep it. The Ani and Lilith’s renting house is very convenient for keeping pets.
The implementation of secret dreams
Lilith: I always wanted to live in Armenia, but I was told that Armenia is cool for tourists. After the revolution everything has changed. Everything on my mind was about Armenia. I would spend my whole days watching Nikol Pashinyan’s lives. I couldn’t think of my studies, I only wished to come to Armenia.
The ‘90s were hard, so my parents had to leave the country. However, I always felt that they wanted to go back to their homeland. Because of the recent changes happening in Armenia, they also changed their minds. I didn’t tell my parents that I wanted to move, I was dreaming secretly. The interesting part is that they also had this secret dream.
Sometimes you think something is impossible and when it becomes possible, you realize everything is possible. Maybe, that is why I am so interested in moving to Armenia, because I am so overwhelmed by all that is happening here, and actually I am overwhelmed by you, the people, because you made something that was a dream for my parents and me. I came to Armenia to meet the people who made the revolution happen and I am so thankful for it.
Between Armenia and Germany
Lilith: During the revolution my father came to Armenia to protest. Although he ran an IT company in Germany and was busy with his work, he decided to go to Armenia and demonstrate like everybody else. He even bought the cap “dukhov” (դուխով) and he would take pictures for us.
My father always tries to make his contribution to the recognition of the Armenian Genocide. He built websites armenocide.net and horovel.org to which everybody has an access, they are online archives. Besides, he cooperates with German historians interested in Armenia-related topics.
When I finally told my parents I wanted to move to Armenia, they were so excited and happy for my decision, they were really proud of me. Because they always felt that I needed something like home and I couldn’t find it. Well, I feel at home in Germany, but I always have the feeling of lacking something, which I am going to find here.
I want to be a part of this experience, these changes. I know that it is happening slowly, it is a huge thing and you can’t do it in a day. Everybody has to work for it, it is weird to expect to become rich just after the revolution. We have to build it. I feel like this is the time when everyone has to be together, strong together.
Different and similar destinies
Lilith studies product design at Hochschule Hannover-University of Applied Sciences and Arts, it is the last semester of her Bachelor degree. She has chosen Armenia for the research paper. The university provided her scholarships for the research. Only for the last semester she will go to Germany to complete the degree, and then she will come back again.
Currently, Lilith is open to everything, she is keen to meet people, have talks, hear various opinions and figure out what is actually important for Armenia, what the country needs so as she can do it.
The reason for Ani’s stay is also the change in Armenia. Ani repeats the same sentence: she wants to stay and become a part of the changes by contributing to the development of the country.
Ani does not have relatives here anymore. Although she always wanted to come to Armenia not as a tourist, she did not tend to stay more than a year. Ani did a volunteering work in Gyumri for two months, afterwards she got a job offer from the Ministry of Education and Science of Armenia as a consultant for a project funded by the European Union. A few months later she left this position as well and started her own project for developing tourism in rural areas of Armenia.
Back to the roots
Ani: My mother is always asking why I am not going back to Germany. If such changes had not happened in Armenia, I might have left earlier, I have spent one and a half year in this country. I notice how the atmosphere has been changing, especially among the youth, which motivates me the most. Otherwise, it will be difficult to justify to my mother, to my boyfriend, to myself why I stay here longer.
Maybe it is the age that I could start a career somewhere in Europe, save up for later and have a family. As long as I can do something meaningful, I am here, but I need the feeling that there is a chance and time is not wasted.
Many people, especially the elders, have started saying that nothing has changed in Armenia. In five years from now you will see the difference, because there will be those people who stayed like me or moved recently like Lilith and started something.
After the revolution I realized there are other priorities more important for the country to work on, to put all your energy into, so I decided to start another project which is about rural tourism. The project is called “Time out”, we wish more people to come to the regions and explore the villages in Armenia, staying a little longer for some days. Tourists will have the chance to experience rural life and engage in everyday village activities. We are planning to start that in this summer.
To make Armenia world-famous
Lilith: I also want to have my contribution in Armenian product design. I want to find the Armenian spirit, I tend to understand what Armenia has for the design language.
I see design in architecture and woodcraft, I notice that it has so much potential, I feel like everyone has a talent. However, I can’t find it in product design, that is what I want to show to the world, tell the story of Armenia through design. I want people to buy something (maybe a chair) and feel that it is Armenian. When you see, for example, a product of Swedish design, you immediately realize that it is Swedish. That is what design does, it tells a story. That is my current research. I want to transform the feeling of Armenia to the world through products.
All in the room
Once Lilith arrived, the first thing she did was pasting photos on the walls of her room. In the white-colored room, furnished in the minimalist style, these colorful pictures catch your attention at once.
Lilith chose her family members and friends' photos, placing them in no particular order, regardless of time period. She does hope that one day her family will move to Armenia as well.
She made the decision to move very spontaneously: she completed the semester, got the idea and implemented it.
The news was a shock to her friends, but she actually talked with them so much about Armenia, that all her friends now want to visit. They gave her two months to get to know the country so as to show them everything when they arrive.