Անդրեյ Նիկոլաեւը 1997 թվականին՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հետ
Գաղտնազերծված փաստաթղթերը ոչ միայն լույս են սփռում անցյալի իրադարձությունների վրա, այլեւ օգնում են վերականգնել պատմական համատեքստը, որում քննարկվել են կարեւոր քաղաքական թեմաները: «Հատուկ թղթապանակ» խորագրի հերթական թողարկումը նվիրված է ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնի գրադարանի կողմից հրապարակված այդպիսի փաստաթղթերից մեկին:
1994 թվականի մայիսի 20-ին տեղի ունեցավ նորանկախ պետություններում տարածաշրջանային հիմնախնդիրների համակարգող, Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԱՄՆ-ի հատուկ բանագնաց Ջոզեֆ Փրեսելի եւ Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի գլխավոր հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նիկոլաեւի հանդիպումը։
Հանդիպման մասին զեկույցը կազմվել է Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից:
Հատկանշական է, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից  8 օր անց, սակայն հանդիպման մասնակիցները խոսում են հակամարտության մասին այնպես, ասես այն շարունակվում է:
Ջոզեֆ Փրեսելը Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակն անվանում է նույնիսկ ավելի բարդ, քան Աբխազիայում: Եթե Վրաստանի նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեն, թեեւ դժկամորեն, համաձայնել էր  ընդունել ԱՊՀ զորախումբը, Ադրբեջանի ղեկավար Հեյդար Ալիեւը կտրականապես դեմ էր Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան ուժերի մասնակցությանը խաղաղապահ գործողություններին: Ըստ ամերիկացի դիվանագետի ՝ Ալիեւը հույսը դրել էր ԵԱՀՀ-ի վրա (Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության համաժողով, հետագայում ՝ Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպություն-ԵԱՀԿ), ուստի չի ցանկանում ընդունել ռուս բանագնաց Վլադիմիր Կազիմիրովի առաջարկած պլանը:
Ջոզեֆ Փրեսելը Ջոզեֆ Փրեսելը
Լուսանկարը` ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ
Փրեսելը նաեւ նախազգուշացնում է, որ ռուսական զորախմբի միաժամանակ հայտնվելը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Վրաստանում լուրջ մտահոգություններ կառաջացնի Արեւմուտքում: Նիկոլաեւի այն հարցին, թե արդյո՞ք ԵԱՀՀ-ն պատրաստ է զորքեր ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, Փրեսելը դրական պատասխան է տալիս եւ ասում, որ համաձայնագիրը կնքելուց հետո երեք օրվա ընթացքում ԵԱՀՀ-ն կարող է ուղարկել 36 դիտորդ, իսկ մեկ շաբաթվա ընթացքում նրանց թիվը կարող է հասնել 70-ի:
Անդրեյ Նիկոլաեւն, իր հերթին, նշում է, որ ԵԱՀՀ-ն հայտարարում է խաղաղապահության (peacekeeping) մասին, մինչդեռ Լեռնային Ղարաբաղը խաղաղարարության (peacemaking) կարիք ունի: Ի սկզբանե տարածաշրջանում պետք է հաստատվի խաղաղություն, եւ միայն դրանից հետո, խաղաղությունը պահպանելու համար, այդտեղ կարելի է գործուղել միջազգային դիտորդներին։ Նիկոլաեւն ասում էր, որ բոլոր կողմերը, բացառությամբ Ադրբեջանի, համաձայնել են ընդունել Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերին: Ըստ Նիկոլաեւի, Ալիեւը  դեմ էր ռուսական ուժերին ոչ թե այն պատճառով, որ սատարում էր ԵԱՀՀ-ին, այլ ներքաղաքական հանգամանքների ելնելով: Այդուհանդերձ, Նիկոլաեւը շեշտում էր, որ Մոսկվան դեմ չէ Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀՀ-ի ներկայությանը:
Անդրեյ Նիկոլաեւը Անդրեյ Նիկոլաեւը
Փրեսելի այն հարցին, թե արդյո՞ք Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀՀ ներկայությունը ընդունելի է Մոսկվայի համար, Նիկոլաեւը պատասխանում է, որ կարգավորման մեջ առանցքային դեր են խաղում նրանք, ովքեր կտրամադրեն սահմանազատման անհրաժեշտ ուժերը, եւ դա կարող է լինել միայն Ռուսաստանը: Ըստ Նիկոլաեւի, Փրեսելի հիշատակած ԵԱՀՀ 36 դիտորդները պարզապես չեն կարողանա ինքնուրույն իրականացնել այդ աշխատանքը, իսկ Ռուսաստանը ցանկանում է օր առաջ վերջ տալ արյունահեղությանը Լեռնային Ղարաբաղում: ԵԱՀՀ դիտորդները, ըստ Նիկոլաեւի, կկարողանան փոխարինել սահմանազատման ռուսական ուժերը միայն այն դեպքում, եթե նրանց թիվը երկու կամ երեք անգամ գերազանցի Փրեսելի նշած ցուցանիշը: Նիկոլաեւը նաեւ նշում էր, որ միջազգային հանրությունը «Կազիմիրովի պլանից» ավելի լավ բան չի առաջարկել:
Փրեսելն ընդգծում էր, որ Մոսկվայի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում կանդրադառնան երկկողմ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ միջազգային հանրությունում Ռուսաստանի դիրքերի վրա: Նիկոլաեւը նշում էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է այդ քննադատությանը եւ պատասխան հարց ուղղում. արդյո՞ք միջազգային հանրության այն ներկայացուցիչները, ովքեր քննադատում են Ռուսաստանին, պատրաստ են իրենց վրա վերցնել արյունահեղությանը վերջ տալու բեռը:
Անդրեյ Նիկոլաեւը 1997 թվականին՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հետ Անդրեյ Նիկոլաեւը 1997 թվականին՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հետ
Այս խոսակցությունից երեք տարի անց Անդրեյ Նիկոլաեւն ազատվեց Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Սահմանային ծառայության տնօրենի պաշտոնից: Պատճառը նրա ընդհարումն էր Ռուսաստանի նախագահ Բորիս Ելցինի հետ: 1997 թվականի դեկտեմբերին, Նիկոլաեւի հրամանով, ռուս-վրացական սահմանին գտնվող «Վերին Լարս» անցակետի ռուսական հսկիչ կետը մոտեցվել էր վրացական հսկիչ կետին՝ Վրաստանից օղու մաքսանենգ տեղափոխումը կանխելու նպատակով: Երկու երկրների միջեւ խնդիրներ ծագեցին, եւ Ելցինը պահանջեց, որպեսզի հսկիչ կետը վերադարձվի իր նախկին տեղը, իսկ Նիկոլաեւը հրաժարվեց կատարել այդ հրամանը:

Андрей Николаев в 1997 году с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым
Рассекреченные документы не только проливают свет на события прошлого, но и помогают восстановить исторический контекст, в котором обсуждались важные политические темы. Очередной выпуск рубрики «Особая папка» посвящен одному из таких документов, обнародованных библиотекой экс-президента США Билла Клинтона.
20 мая 1994 года состоялась встреча координатора по региональным вопросам в новых независимых государствах, специального переговорщика по Нагорному Карабаху Джозефа Пресела и Главнокомандующего пограничными войсками Российской Федерации генерал-полковника Андрея Николаева. Отчет о встрече подготовлен посольством США в Москве. Примечательно, что встреча состоялась спустя 8 дней после заключения трехстороннего соглашения о перемирии в зоне карабахского конфликта, однако ее участники говорят о конфликте так, словно он продолжается.
Джозеф Пресел назвал ситуацию в Нагорном Карабахе еще более сложной, чем в Абхазии. Если президент Грузии Эдуард Шеварднадзе, хоть и неохотно, согласился принять контингент СНГ, то азербайджанский лидер Гейдар Алиев был категорически против участия российских сил в миротворческой операции в Нагорном Карабахе. По мнению американского дипломата, Алиев рассчитывал на план СБСЕ (Совещание по безопасности и сотрудничеству в Европе, в дальнейшем – Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе-ОБСЕ), поэтому не хочет подписывать план, предложенный российским переговорщиком Владимиром Казимировым.
Джозеф Пресел Джозеф Пресел
Пресел также предупреждал, что одновременное появление российского контингента в Нагорном Карабахе и в Грузии вызовет серьезную озабоченность на Западе. На вопрос Николаева о том, готово ли СБСЕ направить контингент в Нагорный Карабах, Пресел ответил утвердительно: в течение трех дней после подписания соглашения СБСЕ может направить 36 наблюдателей, а через неделю их число может достичь 70.
Андрей Николаев, в свою очередь отмечал, что СБСЕ заявляет о поддержании мира (peacekeeping), в то время как Нагорный Карабах нуждается в миротворчестве (peacemaking). Сначала в регионе должен был быть установлен мир, и только после этого, для обеспечения его соблюдения туда могут быть направлены международные наблюдатели. Николаев говорил, что все стороны, кроме Азербайджана, согласились принять российские миротворческие силы. По мнению Николаева, Алиев сопротивлялся российским силам не потому, что поддерживал СБСЕ, а из-за внутриполитических обстоятельств. Тем не менее, подчеркнул Николаев, что Москва не против присутствия СБСЕ в Нагорном Карабахе.
Андрей Николаев Андрей Николаев
На вопрос Пресела, приемлемо ли для Москвы присутствие СБСЕ в Нагорном Карабахе, Николаев ответил, что лидирующая роль в урегулировании остается за теми, кто предоставил необходимые силы разъединения, и это может быть только Россия. По словам Николаева, 36 наблюдателей СБСЕ, о которых упоминал Пресел, просто не смогут выполнить эту работу самостоятельно, а России не терпится положить конец кровопролитию в Нагорном Карабахе. Наблюдатели СБСЕ, по мнению Николаева, смогут заменить российские силы разъединения только в том случае, если их численность будет в два или три раза больше упомянутых Преселом. Николаев также отметил, что ничего лучше, чем «план Казимирова», международное сообщество не предложило.
Пресел заявил, что действия Москвы в Нагорном Карабахе отразятся на двусторонних отношениях, а также на позициях России в международном сообществе. Николаев отметил, что Россия готова принять критику, и задал встречный вопрос: готовы ли те представители мирового сообщества, которые критикуют Россию, взять на себя бремя прекращения кровопролития?
Андрей Николаев в 1997 году с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым Андрей Николаев в 1997 году с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым
Спустя три года после этой беседы Андрей Николаев был уволен с поста директора Федеральной пограничной службы Российской Федерации. Причиной стал его конфликт с президентом России Борисом Ельциным. В декабре 1997 года по приказу Николаева контрольно-пропускной пункт «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе был передвинут ближе к грузинскому КПП для пресечения контрабанды водки из Грузии. Между двумя странами возник конфликт, Ельцин потребовал вернуть КПП на прежнее место, а Николаев отказался выполнять этот приказ.