Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում
Մեդիամաքսը շարունակում է «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագիծը՝ ներկայացնելով իրադարձությունների անհայտ կամ քիչ հայտնի մանրամասները:
1992 թվականին Ղարաբաղում էր ՄԱԿ-ի առաքելությունը, որի ղեկավարի տեղակալը Ստեֆան դե Միստուրան էր, ով ներկայում զբաղեցնում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնացի պաշտոնը:
ՄԱԿ-ի պատվիրակությանը հայկական կողմից դիմավորել էր Ասկերանի պաշտպանական շրջանի հրամանատար Վիտալի Բալասանյանը, ադրբեջանական կողմիցˋ Աղդամի պաշտպանական շրջանի հրամանատար Ալլահվերդի Բագիրովը:
ՄԱԿ-ի առաքելության այցի մասին պատմող այս տեսանյութի սկզբում ուշագրավ է Վիտալի Բալասանյանի եւ Ալլահվերդի Բագիրովի հանդիպման ու ձեռքսեղմման դրվագը:
Ասաֆ Գուլիեւի արխիվից
Վիտալի Բալասանյանը Մեդիամաքսին պատմել է Ալլահվերդի Բագիրովի հետ իր ընկերության մասին, որը սկսվել էր նախքան պատերազմը:
Վիտալի Բալասանյան, Արցախի հերոս
Ծնվել է 1959 թվականի մարտի 5-ինˋ Ասկերանում: 1990 թվականին ընտրվել է Ասկերանի շրջանի Ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար։ 1991 թվականին ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր։ 1992 թվականի օգոստոսին նշանակվել է ԼՂՀ ՊԲ Ասկերանի պաշտպանական շրջանի հրամանատար, 1996-1998 թվականներին՝ հանդիսացել զորամիավորման հրամանատար, 1998-1999 թթ.՝ ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարի տեղակալ, 1999 թ. սեպտեմբերից՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ։ 2000 թ. մարտին Վիտալի Բալասանյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում։ 2005 -2016թթ. եղել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր: 2016թ. նշանակվել է ԼՂՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
Ես մոտ էի նրա ավագ եղբոր`  Մալեքի հետ: Նախքան պատերազմը, ես հասարակական սննդի հիմնարկի վարիչ էի, Մալեքն էլ Աղդամում ռեստորանի տնօրեն էր, այդպես էինք ծանոթացել:
Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը
Ութսունականների վերջերին Մալեքը դարձավ Ադրբեջանի Ժողճակատիˋ Աղդամի շրջանի ղեկավարը: 1991 թվականին Բաքվի Պրիմորսկի պարկում տեղի ունեցած հանրահավաքից հետո Մալեքին սպանեցին:
Ալլահվերդին լավ ֆուտբոլ էր խաղում, ֆուտբոլի թիմ ուներ: Եղբոր մահից հետո ինքը ստանձնեց նրա գործը: Այդ ժամանակ Աղդամում երկու զորք կարˋ մեկը Ադրբեջանի պետության կողմից էր նշանակված, մյուսըˋ Ազգային Ճակատի:
Ալլահվերդի Բագիրով
Ծնվել է 1946թ ապրիլի 22-ինˋ Աղդամում: Զբաղվել է սպորտովˋ ղեկավարելով «Ղարաբաղ» ֆուտբոլային թիմը: 1990-ին անդամացել է Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատինˋ ստանձնելով Աղդամի շրջանի պաշտպանությունը: Ադրբեջանական աղբյուրներում նշվում է, որ Խոջալուի դեպքերի ժամանակ Բագիրովին հաջողվել է շատ մարդկանց կյանքեր փրկել:
Զոհվել է 1992-ի հունիսի 12-ին: 1993-ին հետմահու արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչման:
Ալլահվերդին լավ մարդ էր: Ընդհանրապես, իրենց ընտանիքը լավն էր, ես նրանց հետ մոտ եմ եղել: Լավ հայր ուներ, երկու քույր, որոնցից Սվետայի հետ եւս մտերիմ էի: Չնայած Բագիրով ազգանվանը, նրանք ծագումով քուրդ էին:
Մեր ծանոթությունն ու շփումը, միանշանակ, օգուտ է բերել եւ ինձ, եւ իրեն: Հարյուրավոր հարցեր ենք լուծել այդ օրերին: Չեմ ուզում ասել «պատանդներ», բայց այն մարդկանց, ովքեր այս կամ այն պատճառով անցած էին լինում հակառակորդի տարածք, առանց խնդրի կարողանում էի հետ բերել: Նրանց բանտերից ահագին թվով մարդիկ եմ դուրս հանել: Շատ պատասխանատու տղա էր Ալլահվերդին. չի եղել որեւէ դեպք, երբ մի հարցով զանգեի իրեն, չլուծվեր էդ հարցը:
Ալլահվերդի Բագիրովը Ալլահվերդի Բագիրովը
Լուսանկարը` Wikipedia
Պատահել է, որ մեր տղաները վիրավորվել ու հայտնվել են իրենց կողմում, կապավորս տեղեկացրել է ինձ այդ մասին, ես կապ եմ  հաստատել Ալլահվերդիի հետ ու նա միանգամից վերադարձրել է մեր վիրավորներին, չի թողել բանը հասնի նրան, որ մեր մարդկանց սպանեն…
Մեր օրերում է, որ թշնամությունը շատացել է՝ եւ զորքն է թշնամացած իրար դեմ, եւ քաղաքական իշխանությունը, ինչը շատ վտանգավոր է: Այն ժամանակ զորքն այդքան թշնամացած չէր. կարողանում էինք շատ արագ հարցեր լուծել, երբեմն՝ առանց վերադասներին ասելու: Իմ ինչին էր պետք ադրբեջանցի զոհի դին կամ վիրավորին պահել ինձ մոտ, երբ գիտեի, որ նա էլ իմ մարդկանց է հետ վերադարձնելու…
Ալլահվերդին մահացավ մեր շրջանում՝ Արանզամին գյուղ մտնելուցˋ ՈՒԱԶ-ի մեջ հինգ հոգի էին, ականի վրա պայթեցին՝ 1992 թվականի հունիսի 12-ն էր… Նա թաղված է Աղդամում: Հիմա էլ պահպանվել է եւ գերեզմանը, եւ կողքինˋ շրջանակով դրված նկարը…
Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում
Լուսանկարը` աղբյուրն անհայտ է
Խոջալուում մենք կրակել ենք, բայց մեզ պետք էր ադրբեջանական կրակակետերը լռեցնել, որ մեր ժողովրդի կյանքը փրկենք: Իրենց ժողովրդին էլ ենք փրկել՝ Խոջալուում միայն ես 1250 ադրբեջանցի եմ հանձնել իրենց: Մինչեւ հանձնելն էլ էդ մարդկանց հաց, ջուր ու ապահով ապաստան ենք տվել. այդպես «ցեղասպանություն» չեն անում: Մեզ ընդամենը պետք էր լռեցնել նրանց կրակակետերը, որտեղից սպանվում էր մեր ժողովուրդը:

Могила Аллахверды Багирова в Агдаме
Медиамакс продолжает проект «Особая папка», представляя неизвестные или малоизвестные детали различных событий.
В 1992 году в Карабахе находилась миссия ООН, заместителем руководителя которой был Стаффан де Мистура, который в настоящее время является спецпредставителем генерального секретаря ООН по Сирии.
Делегацию ООН с армянской стороны встретил командир Аскеранского оборонительного района Виталий Баласанян, с азербайджанской - командир Агдамского оборонительного района Аллахверды Багиров.
В начале видеоролика о визите миссии ООН вы можете видеть приветствие и рукопожатие Виталия Баласаняна и Аллахверды Багирова.
Из архива Асафа Гулиева
Виталий Баласанян рассказал Медиамакс о своей дружбе с Аллахверды Багировым, которая началась еще до войны.
Виталий Баласанян, герой Арцаха
Родился 5 марта 1959 года в Аскеране. В 1990 году был избран командиром сил самообороны Аскеранского района. В 1991 году был избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва. В августе 1992 года был назначен командиром Аскеранского оборонительного района Армии обороны НКР, в 1996-1999 гг. был командиром воинского соединения, в 1998-1999 гг. был заместителем командующего Армии обороны НКР, с сентября 1999 года – заместителем министра обороны НКР. В марте 2000 года Виталию Баласаняну было присвоено звание генерал-майора. В 2005-2016 гг. был депутатом Национального Собрания Арцаха. В 2016 г. назначен секретарем Совета безопасности Арцаха.
Я был близок с со старшим братом Аллахверды – Малеком. До войны я управлял заведением общественного питания, а Малек был директором ресторана в Агдаме. Так мы и познакомились.
Герой Арцаха Виталий Баласанян Герой Арцаха Виталий Баласанян
В конце восьмидесятых Малек стал руководителем отделения Народного фронта Азербайджана в Агдамском районе. В 1991 году Малека убили после митинга в Приморском парке Баку.
Аллахверды хорошо играл в футбол, у него была своя команда. После смерти брата он занял его место. В то время в Агдаме было два войска: одно было назначено официальным руководством Азербайджана, другое – Народным фронтом.
Аллахверды Багиров
Родился 22 апреля 1946 года в Агдаме. Занимался спортом, руководил футбольным клубом «Карабах». В 1990 году вступил в Народный фронт Азербайджана, взяв на себя оборону Агдамского района. В азербайджанских источниках отмечается, что во время событий в Ходжалу Багирову удалось спасти много жизней.
Погиб 12 июня 1992 года. В 1993 году посмертно удостоился звания Национального героя Азербайджана.
Аллахверды был хорошим человеком. Вообще, это была хорошая семья, я был близок с ними. У него был хороший отец, две сестры, и с одной из них - Светой - мы были близки. Несмотря на фамилию, Багировы были курдами по происхождению.
Наше знакомство и общение, однозначно, принесли пользу и мне, и ему. В те дни мы решали в те дни сотни вопросов. Людей, которые по тем или иным причинам оказывались на территории противника, мы могли возвращать при помощи Аллахверды. Из их тюрем мне удалось вызволить немало людей. Аллахверды был очень ответственным человеком: не было случая, чтобы я позвонил ему по какому-либо вопросу, и этот вопрос не был бы решен.
Аллахверды Багиров Аллахверды Багиров
Фото: Wikipedia
Случалось, что наши раненые ребята оказывались на их стороне, и радист сообщал мне об этом. Я связывался с Аллахверды, и нам сразу возвращали раненых. Он не допускал, чтобы дело доходило до убийства наших людей…
Это в наши дни вражда усилилась: и войска настроены враждебно, и политические власти, что очень опасно. Тогда войска не были так враждебны: мы могли быстро решать вопросы, порой даже не докладывая руководству. Зачем мне было держать у себя тело азербайджанского солдата или удерживать раненого, если я знал, что мне вернут моих людей…
Аллахверды погиб на нашей территории, при въезде в село Аранзамин: в УАЗ-е было пять человек. Они подорвались на мине 12 июня 1992 года… Аллахверды  похоронен в Агдаме. Его могила сохранилась, рядо с ней его фотография…
Могила Аллахверды Багирова в Агдаме Могила Аллахверды Багирова в Агдаме
Фото: источник неизвестен
В Ходжалу мы стреляли, чтобы ликвидировать азербайджанские огневые точки и спасти свой народ. Мы и их людей спасали: в Ходжалу только я передал им 1250 человек. До передачи мы давали им еду и воду и обеспечили безопасным укрытием: так «геноцид» не делают. Нам было лишь нужно было устранить огневые точки, которые убивали наших людей.