Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում
Մեդիամաքսը շարունակում է «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագիծը՝ ներկայացնելով իրադարձությունների անհայտ կամ քիչ հայտնի մանրամասները:
1992 թվականին Ղարաբաղում էր ՄԱԿ-ի առաքելությունը, որի ղեկավարի տեղակալը Ստեֆան դե Միստուրան էր, ով ներկայում զբաղեցնում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնացի պաշտոնը:
ՄԱԿ-ի պատվիրակությանը հայկական կողմից դիմավորել էր Ասկերանի պաշտպանական շրջանի հրամանատար Վիտալի Բալասանյանը, ադրբեջանական կողմիցˋ Աղդամի պաշտպանական շրջանի հրամանատար Ալլահվերդի Բագիրովը:
ՄԱԿ-ի առաքելության այցի մասին պատմող այս տեսանյութի սկզբում ուշագրավ է Վիտալի Բալասանյանի եւ Ալլահվերդի Բագիրովի հանդիպման ու ձեռքսեղմման դրվագը:
Ասաֆ Գուլիեւի արխիվից
Վիտալի Բալասանյանը Մեդիամաքսին պատմել է Ալլահվերդի Բագիրովի հետ իր ընկերության մասին, որը սկսվել էր նախքան պատերազմը:
Վիտալի Բալասանյան, Արցախի հերոս
Ծնվել է 1959 թվականի մարտի 5-ինˋ Ասկերանում: 1990 թվականին ընտրվել է Ասկերանի շրջանի Ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար։ 1991 թվականին ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր։ 1992 թվականի օգոստոսին նշանակվել է ԼՂՀ ՊԲ Ասկերանի պաշտպանական շրջանի հրամանատար, 1996-1998 թվականներին՝ հանդիսացել զորամիավորման հրամանատար, 1998-1999 թթ.՝ ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարի տեղակալ, 1999 թ. սեպտեմբերից՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ։ 2000 թ. մարտին Վիտալի Բալասանյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում։ 2005 -2016թթ. եղել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր: 2016թ. նշանակվել է ԼՂՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
Ես մոտ էի նրա ավագ եղբոր`  Մալեքի հետ: Նախքան պատերազմը, ես հասարակական սննդի հիմնարկի վարիչ էի, Մալեքն էլ Աղդամում ռեստորանի տնօրեն էր, այդպես էինք ծանոթացել:
Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը
Ութսունականների վերջերին Մալեքը դարձավ Ադրբեջանի Ժողճակատիˋ Աղդամի շրջանի ղեկավարը: 1991 թվականին Բաքվի Պրիմորսկի պարկում տեղի ունեցած հանրահավաքից հետո Մալեքին սպանեցին:
Ալլահվերդին լավ ֆուտբոլ էր խաղում, ֆուտբոլի թիմ ուներ: Եղբոր մահից հետո ինքը ստանձնեց նրա գործը: Այդ ժամանակ Աղդամում երկու զորք կարˋ մեկը Ադրբեջանի պետության կողմից էր նշանակված, մյուսըˋ Ազգային Ճակատի:
Ալլահվերդի Բագիրով
Ծնվել է 1946թ ապրիլի 22-ինˋ Աղդամում: Զբաղվել է սպորտովˋ ղեկավարելով «Ղարաբաղ» ֆուտբոլային թիմը: 1990-ին անդամացել է Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատինˋ ստանձնելով Աղդամի շրջանի պաշտպանությունը: Ադրբեջանական աղբյուրներում նշվում է, որ Խոջալուի դեպքերի ժամանակ Բագիրովին հաջողվել է շատ մարդկանց կյանքեր փրկել:
Զոհվել է 1992-ի հունիսի 12-ին: 1993-ին հետմահու արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչման:
Ալլահվերդին լավ մարդ էր: Ընդհանրապես, իրենց ընտանիքը լավն էր, ես նրանց հետ մոտ եմ եղել: Լավ հայր ուներ, երկու քույր, որոնցից Սվետայի հետ եւս մտերիմ էի: Չնայած Բագիրով ազգանվանը, նրանք ծագումով քուրդ էին:
Մեր ծանոթությունն ու շփումը, միանշանակ, օգուտ է բերել եւ ինձ, եւ իրեն: Հարյուրավոր հարցեր ենք լուծել այդ օրերին: Չեմ ուզում ասել «պատանդներ», բայց այն մարդկանց, ովքեր այս կամ այն պատճառով անցած էին լինում հակառակորդի տարածք, առանց խնդրի կարողանում էի հետ բերել: Նրանց բանտերից ահագին թվով մարդիկ եմ դուրս հանել: Շատ պատասխանատու տղա էր Ալլահվերդին. չի եղել որեւէ դեպք, երբ մի հարցով զանգեի իրեն, չլուծվեր էդ հարցը:
Ալլահվերդի Բագիրովը Ալլահվերդի Բագիրովը
Լուսանկարը` Wikipedia
Պատահել է, որ մեր տղաները վիրավորվել ու հայտնվել են իրենց կողմում, կապավորս տեղեկացրել է ինձ այդ մասին, ես կապ եմ  հաստատել Ալլահվերդիի հետ ու նա միանգամից վերադարձրել է մեր վիրավորներին, չի թողել բանը հասնի նրան, որ մեր մարդկանց սպանեն…
Մեր օրերում է, որ թշնամությունը շատացել է՝ եւ զորքն է թշնամացած իրար դեմ, եւ քաղաքական իշխանությունը, ինչը շատ վտանգավոր է: Այն ժամանակ զորքն այդքան թշնամացած չէր. կարողանում էինք շատ արագ հարցեր լուծել, երբեմն՝ առանց վերադասներին ասելու: Իմ ինչին էր պետք ադրբեջանցի զոհի դին կամ վիրավորին պահել ինձ մոտ, երբ գիտեի, որ նա էլ իմ մարդկանց է հետ վերադարձնելու…
Ալլահվերդին մահացավ մեր շրջանում՝ Արանզամին գյուղ մտնելուցˋ ՈՒԱԶ-ի մեջ հինգ հոգի էին, ականի վրա պայթեցին՝ 1992 թվականի հունիսի 12-ն էր… Նա թաղված է Աղդամում: Հիմա էլ պահպանվել է եւ գերեզմանը, եւ կողքինˋ շրջանակով դրված նկարը…
Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում Ալլահվերդի Բագիրովի գերեզամանըˋ Աղդամում
Լուսանկարը` աղբյուրն անհայտ է
Խոջալուում մենք կրակել ենք, բայց մեզ պետք էր ադրբեջանական կրակակետերը լռեցնել, որ մեր ժողովրդի կյանքը փրկենք: Իրենց ժողովրդին էլ ենք փրկել՝ Խոջալուում միայն ես 1250 ադրբեջանցի եմ հանձնել իրենց: Մինչեւ հանձնելն էլ էդ մարդկանց հաց, ջուր ու ապահով ապաստան ենք տվել. այդպես «ցեղասպանություն» չեն անում: Մեզ ընդամենը պետք էր լռեցնել նրանց կրակակետերը, որտեղից սպանվում էր մեր ժողովուրդը:

Allahverdi Bagirov’s grave in Aghdam
Mediamax continues the Special File project, presenting little known or unknown details of some events.
A UN Mission was visiting Nagorno-Karabakh in 1992. Deputy Head of the Mission was Staffan de Mistura, who now works as UN Special Envoy for Syria.
The UN Mission was greeted by commander of Askeran defense region Vitaly Balasanyan from the Armenian side, and by commander of Aghdam Allahverdi Bagirov from the Azerbaijani side.
This video of the UN Mission’s visit features the noteworthy meeting and hand-shaking of Vitaly Balasanyan and Allahverdi Bagirov in the beginning.
From Asaf Guliyev’s archive
Vitaly Balasanyan told Mediamax about his friendship with Allahverdi Bagirov, which began before the war.
Vitaly Balasanyan, Artsakh Hero
He was born on March 5, 1959, in Askeran. In 1990, he was elected commander of Self-defense forces of Askeran. In 1991, he was elected deputy to the first Supreme Council of Nagorno-Karabakh Republic. In August of 1992, he was appointed commander of Askeran defense region of NKR Defense Army. In 1996-1998, he was commander of military formation; in 1998-1999, he served as Deputy Commander of NKR Defense Army, and from September of 1999, he worked as Deputy Defense Minister of NKR. In March of 2000, Vitaly Balasanyan was given the rank of Major General. In 2005-2016, he was Artsakh MP. In 2016, he was appointed Secretary of NKR National Security Council.
I was friends with his elder brother Malek. I managed a restaurant before the war. Malek managed a restaurant in Aghdam, so that’s how we met.
Artsakh Hero Vitaly Balasanyan Artsakh Hero Vitaly Balasanyan
In late 80s, Malek became Azerbaijan Popular Front’s commander in Aghdam. In 1991, Malek was killed after the rally in Primorsky Park, Baku.
Allahverdi was a good football player and managed a football team. He took his brother’s position after Malek’s murder. At that time, Aghdam had two armies: one of the state of Azerbaijan, and another of the Popular Front.
Allahverdi Bagirov
He was born on April 22, 1946, in Aghdam. He was a sportsman and managed Karabakh football team. In 1990s, he was a member of Azerbaijan People’s Front, taking the command of Aghdam region defense. Azerbaijani sources note that during the Khojaly events, Bagirov managed to save many lives.
He died on June 12, 1992. In 1993, he was awarded Hero of Azerbaijan title posthumously.
Allahverdi was a good man. Their family was good, I knew them well. Allahverdi had a father, two sisters, one of whom – Sveta – I was friends with. They were of Kurdish origin.
Our interaction was definitely useful for both of us. We solved hundreds of issues in those days. If there were people, who crossed into the enemy’s territory for some reasons, I returned them home without any problems.  I also got many people out of their prisons. Allahverdi was a very responsible man. There was never a case when I applied to him with and he didn’t get a solution.
Allhaverdi Bagirov Allhaverdi Bagirov
Photo: Wikipedia
There were incidents where our men got wounded and ended up in the Azerbaijani territory. My contact would inform me, I would connect with Allahverdi and he would immediately return our wounded. He didn’t let things get to the point when our men would be killed…
Nowadays the level hostility is higher. Armies, the political authorities – both are hostile to the rival, which is very dangerous. Armies weren’t so hostile at that time. We managed to solve issues very quickly, sometimes even without reporting to the higher-ups. Why would I keep the body of a killed Azeri soldier or a wounded prisoner? I knew that the other side would return my men too.
Allahverdi was killed on our territory. There were five people in the UAZ car, and they tripped a mine when entering the village of Aranzamin. It was June 12, 1992… He is buried in Aghdam. His grave still stands, next to his photo…
Allahverdi Bagirov’s grave in Aghdam Allahverdi Bagirov’s grave in Aghdam
Photo: from unknown source
We did fire in Khojaly, but we needed to silence the Azerbaijani gun posts to save the lives of our people. We saved their people too: I passed 1250 Azeris to them in Khojaly. We provided those people with food, water and shelter before handing them over. Is that “genocide”? We only needed to silence the gun posts that were killing our people.