Ֆիզիկոսների ընտանիքում ծնված Արեգ Դանագուլյանը դպրոցական տարիներին շատ էր սիրում մաթեմատիկան եւ այդ ուղղությամբ էլ որոշել էր շարունակել կրթությունը: Ֆիզմաթ դպրոցում սովորելու տարիներին էլ մաթեմատիկային ավելի լավ էր տիրապետում, իսկ ֆիզիկայից թույլ էր:
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանն այժմ ինքն է ֆիզիկա դասավանդում եւ, համեմատություն անելով, ասում է գլխավոր պատճառը, թե ինչու էր հենց մաթեմատիկան սիրում, ոչ թե ֆիզիկան. «Մաթեմատիկան այնպես էր դասավանդվում, որ իսկապես գրգռվում էր աշակերտի հետաքրքրասիրությունը, ոգեւորում էր, բայց ֆիզիկան առանձնապես լավ չէր դասավանդվում»:
Արեգ Դանագուլյանը որոշում է դիմել Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, բայց իմանալով, որ ընդունելության համար պետք է հանձնել ֆիզիկայի քննություն, սկզբում խուճապի է մատնվում:
«Ստիպված վերցրեցի բոլոր գրքերս ու սկսեցի պարապել ֆիզիկա: 7-9-րդ դասարանների ողջ կուրսը զրոյից անցնելով եւ ինքս ինձ ֆիզիկան սովորեցնելով՝ եկա այն եզրակացության, որ սա ֆանտաստիկ գիտություն է եւ դեռ մաթեմատիկայից էլ ավելի հետաքրքիր է: Իմ գնահատականները, իհարկե, կտրուկ բարձրացան, ես որոշեցի, որ ուզում եմ ֆիզիկայով զբաղվել»,- պատմում է Արեգ Դանագուլյանը:
Արեգ Դանագուլյանը Արեգ Դանագուլյանը
1993-ին Արեգի ընտանիքը տեղափոխվում է ԱՄՆ, որտեղ էլ նա շարունակում է ուսումնասիրել ֆիզիկա: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում (MIT) նա մասնագիտանում է միջուկային գիտության եւ ճարտարագիտության մեջ:
Միջուկային ֆիզիկայի մասնագետ հայրն Արեգին հորդորում է չընտրել նույն իր ուղին՝ հաշվի առնելով, որ խնդիրները շատ են ու բարդ, բայց նա համառորեն հավատարիմ է մնում իր որոշմանը.
«Միջուկային ֆիզիկան փորձում է ուսումնասիրել ամենաֆունդամենտալ օրենքները, որոնցով բնությունն աշխատում է: Եթե ուզում ես ամենախորը մակարդակում հասկանալ եւ զգալ՝ ինչպես է բնությունը կառուցված, ապա պետք է ուսումնասիրես միջուկային ֆիզիկա եւ բարձր էներգիաների ֆիզիկա»:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Արեգ Դանագուլյանը խոսել է ֆիզիկայի ժամանակակից միտումների, Հայաստանի հետ արտերկրում ապրող գիտնականների կապերի, կրթական ու գիտական խնդիրների եւ հայկական գիտության հեռանկարների մասին:
Ամենակարող ուսուցիչը
Ես եկել եմ այն եզրակացության, որ մասնագիտության եւ կյանքի ճանապարհի ընտրության հարցում շատ մեծ դեր են խաղում ուսուցիչները: Լավ ուսուցիչը կարող է թույլ երեխայի մեջ գրգռել հետաքրքրասիրություն եւ նրան դարձնել ուժեղ աշակերտ, կարող է լինել նաեւ հակառակը՝ ուսուցիչը կարող է ոչնչացնել աշակերտի հետաքրքրությունները գիտության նկատմամբ: Ինչպես անգլերեն ասում են՝ to make it or break it, այսինքն՝ ուսուցչի ձեռքում հսկայական հզորություն կա, որը կարող է կամ շատ դրական ազդել, կամ հակառակը:
Երբ սկսեցի կրթությունս շարունակել արտասահմանում, տեսա, որ Հայաստանում եւ Ամերիկայում դպրոցներում դասավանդման հսկայական տարբերություն կա: Անգամ չեմ խոսում սարքավորումներից ու փորձերի հնարավորության բացակայությունից, այլ ավելի հասարակ բաներից. շատ ուսուցիչների վարքը խորը հակամանկավարժական է եւ խաթարում է երեխաների հետաքրքրությունը դեպի գիտելիքներ:
Մյուս խնդիրն այն է, որ ուսուցիչներն աշխատում են միայն ուժեղ երեխաների հետ: Դա մեծ սխալ է, լավագույններն իրենց գործը կանեն, պետք է վերցնել թույլերին եւ նրանց խրախուսել, վերեւ բարձրացնել, որպեսզի դասարանում չլինի միայն մեկ տաղանդավոր աշակերտ, այլ լինեն շատ ուժեղ, միջին եւ ցածր ընդունակություններով աշակերտներ: Սա մեր երկրին ավելի օգուտ կտա, քան մի քանի անհատին առաջ տանելը: Ամերիկայում, երբ տեսնում են, որ մի քանի աշակերտ հետ են մնում, հենց նրանց վրա են հատուկ ուշադրությունը սեւեռում:
Հայաստանում կա նաեւ հասարակական արդարության խնդիրը: Մասնագիտացած եւ մասնավոր մեծ վարկանիշ ունեցող դպրոցների խնդիրը պետք է լինի ոչ թե միայն հարուստների երեխաներին կրթելը, այլ օգնելն ամբողջ հասարակությանը, այդ թվում՝ աղքատ ընտանիքների երեխաներին: Օրինակ՝ MIT-ում, Հարվարդում չափանիշներից մեկն է, երբ համալսարաններն իրենք գովազդում են, նշում են, թե իրենց ուսանողների քանի տոկոսն է գալիս այն ընտանիքներից, որոնք բարձրագույն կրթությամբ անդամներ չեն ունեցել: Մարդկանց ցեխից վերեւ քաշելու եւ հասարակության մեջ բարձրացնելու մեխանիզմը շատ կարեւոր է, եթե դա չես անում, ստանում ես բեւեռացված հասարակություն՝ կրթվածներ եւ հարուստներ, որոնք էլ ավելի են հարստանում, եւ չկրթված աղքատներ, որոնք ավելի ու ավելի են խրվում աղքատության մեջ: Դա շատ վտանգավոր է:
Մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք նաեւ միջնակարգ հանրակրթական դպրոցներին, բոլոր դպրոցները հավասարապես պետք է բարձր մակարդակի դասավանդեն ֆիզիկա եւ մաթեմատիկա, այնինչ մեզ մոտ խայտառակ վատ են դասավանդում: Պետք է հասնել նրան, որ միջնակարգ հանրակրթական դպրոցներում որակը բարձրացվի, ոչ թե երեխան գնա Ֆիզմաթ, որպեսզի կարողանա մաթեմատիկա սովորել, այլ այդ որակյալ կրթությունը ստանա իր գյուղում:
Միջուկային ֆիզիկայի տրենդերը
Մինչեւ դոկտորական կոչում ստանալս զբաղվում էի ֆունդամենտալ միջուկային ֆիզիկայով, իսկ վերջին 10 տարիներին՝ կիրառական միջուկային ֆիզիկայով:
Այսօր միջուկային ֆիզիկոսները փորձում են հասկանալ, թե որոնք են այն տեսական մոդելները եւ մեխանիզմները, որ կարող են նկարագրել՝ ինչպես է աշխատում բնությունը ֆունդամենտալ մակարդակում: Բարձր էներգիաների ֆիզիկայում այժմ մեծ հետաքրքրություն կա ստանդարտ ընդհանուր մոդելի նկատմամբ, որը վերջին 60 տարում արտակարգ լավ է աշխատում, եւ գիտնականները փորձում են գտնել դեպքեր, երբ դա չի արդարացնում իրեն (Physics beyond the Standard Model): Ֆիզիկոսները շատ են սիրում, երբ այն, ինչ իրենք ունեն, սխալ կամ վատ է աշխատում․ դա նշանակում է, որ իմանալու նոր բան կա:
Հիմնական հետաքրքրությունները, դրանից բացի, վերաբերում են միջուկային ֆիզիկայի եւ աստղաֆիզիկայի միաձուլմանը՝ միջուկային աստղաֆիզիկային, որի շնորհիվ փորձում են հասկանալ՝ ինչպես են աշխատում տիեզերական օբյեկտները:
Միջուկային ֆիզիկան եւ բժշկությունը
Հայաստանում զարգացած է եղել թե՛ ցածր, թե՛ բարձր էներգիաների ֆիզիկան: Այժմ Երեւանի Ֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրեն Անի Ափրահամյանը շեշտը դնում է նաեւ կիրառական միջուկային ֆիզիկայի վրա, որն ընդհանուր տրենդ է ամբողջ աշխարհով մեկ: Ֆիզիկոսները փորձում են գտնել իրենց գիտելիքների կիրառումները հասարակական խնդիրների լուծման համար: Օրինակ՝ ԵրՖի-ին կից «Հայաստանի ուռուցքաբանության գերազանցության կենտրոնը», որտեղ ռադիոակտիվ իզոտոպներ են արտադրվելու, միջուկային բժշկության կենտրոն է լինելու, հույս կա դա օգտագործել ե՛ւ բժշկության մեջ, ե՛ւ գիտական հետազոտություններում:
Հաշվի առնելով, որ միջուկային ֆիզիկան հսկայական ներդրումների կարիք ունի, Հայաստանում պետք է իրատես լինել եւ ֆունդամենտալ հետազոտություններին զուգահեռ նաեւ կիրառականով զբաղվել, ինչը ֆինանսական հոսքեր կապահովի: Այն, ինչ անում են հիմա ԵրՖի-ում, դրա շատ լավ օրինակն է, եւ ես հույս ունեմ, որ նրանք կհաջողեն:
Հայաստանը զգալի դեր է ունեցել միջուկային ֆիզիկայի տարբեր խոշոր փորձերում, ծրագրերում: Հեռանկարները կախված են նրանից, թե ինչ կկարողանա անել ԵրՖի գիտական կազմն ու ղեկավարությունը:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում միջուկային բժշկության մեջ Հայաստանի դերին, ապա, եթե կարողանան այդ կենտրոնը գործի դնել, շատ լավ կլինի ու բիզնեսից, ֆինանսական հոսքերից եւ բժշկական տուրիզմի զարգացումից բացի՝ հնարավորություն կընձեռի հայերին Հայաստանում ստանալ այդ բժշկական ծառայությունները: Հայաստանում տարեկան 5-10 հազ. մարդ մահանում է քաղցկեղից, մինչդեռ «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» դրության հետեւանքով շատ ավելի փոքր թվով մարդիկ են մահանում: Այսինքն՝ մեր ազգային անվտանգության համար քաղցկեղի խնդիրը շատ ավելի սուր է, քան պատերազմը: Պետք է լրջորեն մոտենանք այդ հարցին, եւ եթե այս կենտրոնը գործի, կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ այդ հիվանդությունը վերահսկելու եւ նվազեցնելու հարցում:
Այն գույքը եւ սարքավորումները, ինչ ունեն այսօր կենտրոնում, իսկապես ժամանակակից եւ որակյալ են, շենքը ֆանտաստիկ լավն է, բայց դատարկ կանգնած է: Պետք է լուծել որոշ խնդիրներ եւ գործարկել այն:
Մարդկային եւ գիտական ներուժը
Հայաստանի գիտության հետ իմ կապը մի փոքր աբստրակտ է: Ես լավ ծանոթ չեմ, թե ինչ ներուժ ունի հիմա գիտությունը, բայց մտերիմներ եւ ծանոթներ ունեմ, որոնցից որոշակի տեղեկություններ ստանում եմ: Տարբեր մարդկանց պատմածներից ինձ մոտ տպավորություն է, որ գիտության վիճակը բավական վատ է: 2000-ականներին էլ էր վատ, բայց այն ժամանակ մեծ ակտիվություն կար, շատերը գալիս էին ԱՄՆ, տարբեր կենտրոններում հետազոտություններ էին անում, բայց հիմա, կարծես, այդ ակտիվությունը չկա:
Շատերը գանգատվում են, որ կրթական համակարգն իրեն չի արդարացնում, եւ ֆիզիկոսների նոր սերունդ գուցե պատրաստված չէ: Եթե դա իսկապես այդպես է, ուրեմն շատ մտահոգիչ է: Եթե գիտնականների լավ սերունդ չենք կարողանում տալ, այսօր առկա ֆինանսական խնդիրների լուծումից հետո անգամ չենք կարողանա զարգացնել գիտությունը, դա կարող է լուրջ խնդիր դառնալ Հայաստանի համար:
Իսկ եթե խնդիրը կրթական համակարգում է, ապա ամեն ինչ ավելի լուրջ է: Մենք չունենք նավթ, բայց ունենք ուղեղներ, եթե այս ուղեղները չմշակենք, չկրթենք, այդ դեպքում ձեռնունայն կմնանք:
Ուղեղների արտահոսքն ու լավագույնների աջակցությունը
Ես շատ ոգեւորված եմ, որ Անի Ափրահամյանի նման մարդիկ գալիս են Հայաստան։ Տեսնում եմ հսկայական ոգեւորություն, եթե անգամ չեն վերադառնում, գոնե մասնակցում են այս երկրի զարգացմանը։ Երբ տեսնում եմ նման դեպքեր, սիրտս հալվում է։ Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը, որպեսզի ավելի խրախուսի այդ մարդկանց: Սա ռազմավարական հարց է, ու ես չունեմ կարճ պատասխան։ Պետք է ուսումնասիրել ու հասկանալ, թե այն մարդիկ, որոնք վերադարձել են, ինչի արդյունքում են համաձայնել թողնել իրենց տաքուկ պայմաններն ու գալ Հայաստան։ Երբ տեսնենք, թե որ գործոններն են ազդել, պետք է դրանք ուժեղացնենք։ Ամենաքիչը, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է անի, այս մարդկանց հետ շատ սերտ աշխատելն է։ Պետք է հասկանալ՝ ի՞նչն է նրանց համոզել վերադառնալ, որո՞նք են նրանց հիմնական դժվարությունները, որո՞նք են այն պատճառները, որ կստիպեն վերադառնալ։ Ես գիտեմ ոմանց, ովքեր անընդհատ տատանվում են։ Գոնե պետք է լինի ակտիվ ու անկեղծ, ոչ թե ֆորմալ երկխոսություն:
Այդպիսով, պետք է հասկանալ, թե որ մեխանիզմներն են ավելի արդյունավետ: Իմ կարծիքով՝ մոտեցումը պետք է լինի շատ համակարգված, պետք է լավ մտածել, հասկանալ, թե որն է լավագույն ձեւը։ Երկիրը շատ ռեսուրսներ չունի, եւ դրանք պետք է արդյունավետ կիրառել։
Ռեսուրսների արդյունավետ կիրառումը
Հայաստանում գիտությունը զարգացնելու համար պետք է գտնել փող աշխատելու ձեւեր, պատվիրատուներ։ Պարտադիր չէ, որ նրանք Հայաստանում լինեն։ Ես, օրինակ, խոսում էի Հայաստանի Միջուկային անվտանգության կառավարման մարմնի մասնագետների հետ, ու նրանք ասում էին, որ ֆինանսավորման ընդամենը 15%-ն է գալիս Հայաստանի Հանրապետությունից, մնացած 85%-ն այս մարդիկ ստանում են այլ պատվիրատուներից։ Սա օրինակ է, որ նման բան կարելի է անել։
Կարելի է գտնել պատվիրատուներ, որոնք մասնավոր են ու Հայաստանից դուրս են։ Այդ հնարավորությունները պետք է ակտիվորեն որոնել։ Դա նաեւ նշանակում է ունենալ համագործակցություն արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ։ Օրինակ՝ ցուրտ ու մութ տարիներին Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտը ֆիզիկայով էր զբաղվում այն պատճառով, որ շատ արագ ու էֆեկտիվորեն կարողացել էր կապեր հաստատել Ցեռնի (Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպություն), Գերմանական Desy-ի, ամերիկյան Ջեֆերսոն լաբորատորիայի հետ։ Ուսանողների փոխանակում էր արվում, եւ դա պահեց իրենց, ցուրտ ու մութ տարիներն անցան, իսկ ֆիզիկան չմեռավ։
Մի քանի բան է պարտադիր. պետք է, որ ֆինանսավորման բոլոր հավակնորդներն ակտիվ լինեն, փորձեն գնալ տարբեր գիտաժողովների, պետք է հոդվածներ կարդան, հրատարակեն հոդվածներ, որպեսզի արտասահմանում ճանաչեն նրանց, իմանան, թե ինչ գործ են անում։
Հայաստանի դիրքը
Պետք է հարց տալ, թե ինչո՞ւ  ենք մենք գիտությամբ ու տեխնոլոգիայով զբաղվում։ Պարզ է, որ Հայաստանում նավթ ու բնական այլ ռեսուրսներ չունենք, բայց ունենք ուղեղներ։ Օրինակ՝ Իսրայելը միակ երկիրն է Մերձավոր արեւելքում, որը նավթ չունի, բայց տնտեսապես, քաղաքականապես ու ռազմականապես ամենաուժեղն է։ Այնպես է ստացվել, որ նրանք կարողացել են ստեղծել հիանալի գիտական, տեխնոլոգիական բազա։ Աշխարհի լավագույն 20 համալսարանից երկուսը գտնվում են Իսրայելում։ Այն Հայաստանի չափ երկիր է, 5 մլն մարդ է ապրում, ունի հսկայական ռազմական ու ռազմավարական խնդիրներ՝ ինչպես Հայաստանը, բայց կարողացել են դա անել։ Նշանակում է, որ դա հնարավոր է, ու պետք է մենք էլ անենք։
Երկրորդ հարցն այն է՝ արդյոք պե՞տք է զբաղվենք հիմնարար գիտությամբ, թե՞ միայն կիրառականով։ Իմ կարծիքով, գիտությամբ միշտ պետք է զբաղվել։ Պատճառներից մեկն այն է, որ հնարավոր չէ ունենալ կիրառական գիտություն առանց ֆունդամենտալ գիտության։ Կա նաեւ մյուս հարցը՝ ի՞նչն է տարբերում մարդուն կենդանուց։ Կենդանին ուզում է քիչ աշխատել, շատ սնվել ու բազմանալ։ Մարդկանց մեծամասնությունը հենց դա է անում, բայց հիմնական տարբերությունը, որ մարդուն մարդ է դարձնում, հետաքրքրասիրությունն է։
Հարկավոր է զբաղվել գիտությամբ՝ հանուն գիտելիքի։ Մենք փորձում ենք ուսումնասիրել տիեզերքը, բնությունը, ուղղակի որովհետեւ մեզ հետաքրքիր է։ Սա է, որ մեզ տարբերում է կենդանիներից։ Գիտությամբ զբաղվելը, գիտելիքի հետեւից ընկնելը խորը մարդկային հատկանիշ է։ Գիտելիքի որոնումը պետք է լինի հայի ինքնության մի մասը։

Areg Danagoulian was born in the family of physicists. He liked mathematics from school years and decided to pursue a career in that field. He was better at mathematics when he studied at PhysMath School and didn’t do that well in physics.
Professor at Massachusetts Institute of Technology (MIT) Areg Danagoulian currently teaches physics, and he shares the main reason for his previous preference of mathematics over physics: “Mathematics was taught in a way that attracted students’ interest and motivated them, while physics wasn’t delivered well.”
Areg Danagoulian decided to apply to the Department of Mathematics, but he panicked at the beginning, when he found out he had to take physics exam to be admitted.
“I had to take all my books and start to prepare for physics exam. Having learned the whole course of 7 th-9th grades on my own, I came to the conclusion that physics is a fantastic branch of science, even more interesting than mathematics. Certainly, my grades quickly improved, and I decided that I wanted to get involved in physics,” Areg Danagoulian tells.
Areg Danagoulian Areg Danagoulian
In 1993 Areg’s family moved to the United States, where he continued to study physics. He specializes in Nuclear Science and Engineering at MIT.
His father, a specialist in nuclear physics, urged him not to choose the same direction, taking into consideration the number of issues and their complexity. However, Areg boldly pursued his dream.
“Nuclear physics tries to observe fundamental laws, by which the nature works. If you wish to comprehensively understand and feel the way our nature is constructed, you need to study nuclear physics and high energy physics.”
In an interview to Mediamax, Areg Danagoulian talked about current tendencies in physics, Armenia’s ties with scientists abroad, issues of education and science and the prospects of the Armenian science.
Almighty teachers
I came to the conclusion that teachers play a major role in students’ decisions about their career and life choices. A good teacher can inspire weak students and improve their skills, and vice versa, a bad teacher can kill students’ interest in science. As we say in English, to make it or break it, that is to say, teachers possess immense power, which can have very positive or negative effect.
When I started my education abroad, I saw that the difference between teaching systems in Armenia and U.S. is significant. I am even leaving out the lack of equipment and experiment opportunities. Now I speak about simple issues: many teachers act in a very anti-pedagogical way, which kills any interest towards knowledge among students.
The next issue to discuss is the willingness of teachers to work only with stronger students. This is a big mistake, since the best students will find their way, while it is necessary to take care of weaker students and encourage them to move forward. This approach will provide classes not with one talented pupil, but many of those with best, medium and weaker skills. This will help our country more than educating several individuals and working only with them. The American system pays more attention to weaker students.
Armenia also deals with the issue of social justice. The specialized and private schools with higher ratings should not aim at educating only children from rich families, but they should prioritize helping the whole society, including children from poor families. For example, MIT and Harvard have the same principle of indicating in their advertisements the number of students, who come from families where the members do not have higher education. The mechanism of helping people to succeed and find their place in the society is very important, and if a country misses this component, it will get a polarized society with educated and rich members, who become even richer, and uneducated and poor ones who get even poorer. This is very dangerous.
It is also necessary to pay attention to secondary public schools with all of them teaching physics and mathematics on the same level, while the subjects are taught terribly in Armenia. We should aim at improving the quality of public schools. Today children have to go to PhysMath to be able to learn mathematics without the opportunity to get the same quality of education at their own villages.
Tendencies in nuclear physics
I was involved in fundamental nuclear physics before receiving my doctoral degree, and I have been active in applied nuclear physics over the past 10 years. Nuclear physics today tries to understand the theoretical methods and mechanisms, which can describe how nature works on fundamental level. High energy physics sector shows more interest in Standard Model now, which has operated perfectly over the past 60 years. The scientists try to find cases, when the model doesn’t justify itself (Physics beyond the Standard Model). Physicists like it when what they have works in a wrong way. This means they have something new to learn.
Besides, the main interests relate to the combination of nuclear physics and astrophysics, owing to which scientists try to understand how space objects work.
Nuclear physics and medicine
Armenia has developed both low and high energy physics. Director of Yerevan Physics Institute (YerPhI) Ani Aprahamian puts emphasis on applied nuclear physics, which is a common trend around the world. Physicists try to find ways to apply their knowledge in order to solve social issues. For instance, YerPhI’s Armenian Oncology Center of Excellence, which will produce radioactive isotopes, is set to become a nuclear medicine center. They hope to use the resources of the center both for medicine and research.
Given that nuclear physics requires huge investment, Armenia needs to keep a realistic approach and find practical application for science along with conducting fundamental studies, which will ensure the influx of financing. What YerPhI is doing now is a great example of that approach and I hope they will succeed.
Armenia had notable contribution to large experiments and programs in the field of nuclear physics. The prospects of future contribution depend on what YerPhI’s science and management staffs manage to achieve.
As for Armenia’s role in nuclear medicine in the region, it will be a success if they operate the center well. Apart from securing business opportunities, influx of financing and development of medical tourism, it will also make the corresponding treatment available to Armenians in the country. Around 5000-10000 people die annually in Armenia from cancer, while the “neither war nor peace” state of affairs [between Armenia and Azerbaijan] kills far less people. In other words, cancer is a more urgent issue for our national security than war. We need to give this problem a proper thought and if the center works, it could have a huge impact on control and reduction of that disease.
The Oncology Center of Excellence has really good, modern equipment, the building itself is fantastic, but it just stands there empty. It has to start working.
The brain drain and support for top specialists
I’m so happy to see people like Ani Aprahamian come to Armenia. I notice impressive excitement. Even if they don’t stay in Armenia, they contribute to development of the country. My heart just melts from these examples. What can Armenia do to encourage these people? It is a matter of strategy and I do not have a short answer. We need to figure out why the repatriates decided to leave their cozy lives elsewhere and move to Armenia. Once we identify the factors, we have to strengthen them. The least that the Armenian government should do is work very closely with these people. We need to understand what convinced them to repatriate, what challenges they face mainly, what can make others decide to come back to Armenia. I know people who are still in two minds about it. The dialogue between the government and Armenian scientists living abroad has to be active and sincere, not formal.
As you can see, we have to identify the most productive mechanisms. In my opinion, Armenia needs to form a well-coordinated approach and choose the best course of action very carefully. Armenia does not have many resources, so they must be used efficiently.
Efficient resource management
Armenia can develop its scientific sector by making commissioned projects and bringing in funds in that way. The customers don’t have to be from Armenia. For example, I was talking to experts from the Nuclear Safety Regulation State Committee of Armenia and they said that the state budget provides only 15 percent of their financing, while the rest is covered by customers. So, this example shows that model can work.
We can find private clients outside Armenia. These opportunities must be actively sought out. It also implies cooperating with foreign organizations. For instance, in the early 1990s, when Armenia had long power outages and shortage of gas supply, Yerevan Physics Institute was able to work because it quickly and effectively established ties with the European Organization for Nuclear Research (CERN), German research center DESY, and Jefferson Lab in USA. They organized a student exchange program and that helped them stay afloat. The “cold and dark” years, as we call that period, passed, and physics stayed.
I believe there are several requirements: applicants for investment need to be active, attend various conferences, read and publish articles to make themselves and their work known abroad.
Armenia’s role
We should ask ourselves: why are we doing science and technologies? Clearly, Armenia has no oil or other natural resources, but it does have brains. For instance, Israel is the only country in the Middle East to have no oil, but it is the strongest technically, politically and strategically. The people of Israel managed to create a wonderful scientific and technological base. Two of the world’s top 20 universities are in Israel. The size of that country is similar to Armenia’s, the population is 5 million, and Israel has huge military and strategic problems much like Armenia, but still they managed to build all that. So, it is possible and we can do it too.
Secondly, should we do fundamental research or deal with practical solutions only? I think both. It is impossible to have practical science without fundamental research. There is also the issue of what separates humans from animals. Animals want to work a little, eat a lot and procreate. The majority of people is doing exactly that, but the main difference between human and animal is curiosity.
You can do science for the sake of knowledge. Seeking knowledge is deeply human and it must be a part of Armenian identity.