ԽՍՀՄ դեսպանությունը եւ Rock Aid Armenia-ի «ոսկե սկավառակները»
1990 թվականին Rock Aid Armenia-ի թողարկած «The Earthquake Album»-ը վաճառվեց ավելի քան 100 000 օրինակով եւ «ոսկե» դարձավ: Սա առաջին բարեգործական ալբոմն էր, որը նման արդյունք գրանցեց:
Պատմում է Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դին.
«Մեծ Բրիտանիայում Խորհրդային Միության դեսպանին ճանաչում էի 1988 թվականից, երբ մասնակցել էի «Աշխարհն ՁԻԱՀ-ի դեմ» գլոբալ հեռուստատեսային նախագծի կազմակերպմանը: ԽՍՀՄ դեսպանությունը մեծ աջակցություն ցուցաբերեց այդ հեռարձակման հետ կապված:
Ուստի, երբ «The Earthquake Album»-ը հաջողեց, խոսեցի ԽՍՀՄ դեսպանի եւ առաջարկեցի, որ հատուկ միջոցառում կազմակերպենք դեսպանությունում՝ մեր հաջողությունը տոնելու համար:
Նա համաձայնեց տարածք տրամադրել ԽՍՀՄ դեսպանությունում, որտեղ մենք կարող էինք ոսկե սկավառակները շնորհել այն երաժիշտներին, ովքեր մասնակցել էին ձայնագրություններին:
Հիանալի օր էր՝ մեր երախտագիտությունը հայտնեցինք բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աջակցել էին մեզ: «Սառը պատերազմը» դեռ շարունակվում էր, բայց այդ միջոցառումը իր ուրույն դերը խաղաց Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ պատնեշների վերացման գործում»:
Խոսելով միջոցառման ժամանակ, Իէն Գիլանն ասել էր.
«Շատ լավ եմ հիշում այն օրը, երբ այցելեցի Սպիտակ: Ավելի ուշ, երբ ինձ հարցրեցին տպավորություններիս մասին, չկարողացա ոչինչ պատասխանել՝ արցունքներս խեղդում էին. անհնար է նկարագրել այն, ինչ տեսա: Ես դա կհիշեմ մինչեւ կյանքիս վերջ»:

Rock Aid Armenia’s Golden discs presentation at the Soviet Embassy
“Back in 1990, we released ‘The Earthquake Album’ which did well in the UK. It sold 100,000 copies and went ‘Gold’. It was the first charity album to do that.
I met the Soviet Ambassador when I co-produced ‘The World Against AIDS’ TV broadcast on December 1st 1988 - that was a global broadcast that launched World AIDS Day.
The Soviet Embassy had really helped us with that broadcast. So when The Earthquake album did well, I spoke to the Soviet Ambasador in 1990 to see if we could have a special event at the Soviet Embassy to celebrate what we had all done.
He very kindly offered to put on a function at the Soviet Embassy where we could give out gold records to the artists who donated tracks to the album.
It was a great day as we were able to thank all the artists who had helped us. As the Cold War was still on, the event was very well received as it played a role in helping to break down the barriers between East and West”.