Ալեքսանդրա Հարությունյանը
Մարդկանց հյուրընկալելու, նրանց հանգստի ու հարմարավետության մասին հոգ տանելու հյուրանոցային աշխարհն Ալեքսանդրա Հարությունյանին գրավում էր մանկուց: Մայրը երկար տարիներ աշխատում էր հյուրանոցային բիզնեսում ու աղջկան հաճախ էր իր հետ աշխատանքի տանում: Միայն անձնակազմի համար նախատեսված «գաղտնի» անկյունները հետաքրքրությամբ ուսումնասիրող աղջնակն այդ ժամանակ դժվար պատկերացներ, որ ընդամենը 18 տարեկանում կրթությանը զուգահեռ արդեն աշխատելու է երեւանյան լավագույն հինգաստղանի հյուրանոցներից մեկում՝ The Alexander-ում:
Այս հնարավորությունն Ալեքսանդրան ստացել է դուալ կրթական մոդելի շնորհիվ, որով սովորում է Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջում: Շաբաթվա 3 օրն այստեղ նա ստանում է տեսական գիտելիքներ, 2 օրն՝ աշխատում մասնագիտությամբ:
Հյուրանոցը հետաքրքիր ու գրավիչ աշխարհ է
15 տարեկանում ընդունվել եմ Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջ՝ Զբոսաշրջային ծառայությունների կազմակերպման բաժին՝ օտար լեզվի խորացված ուսուցմամբ: Ընտրությանս հիմքում սպասարկման ոլորտի հանդեպ եղած հետաքրքրությունն էր: Այսօր վստահ կարող եմ ասել՝ կատարել եմ լավագույն ընտրությունը, քանի որ քոլեջում ստացել եմ ոչ միայն մասնագիտական գիտելիք, այլեւ՝ այն գործնականում կիրառելու հնարավորություն:
Ալեքսանդրա Հարությունյանը Ալեքսանդրա Հարությունյանը
Առաջին կուրսում այստեղ սովորել ենք ավագ դպրոցի ընդհանուր ծրագրով, ինչից հետո անցել մասնագիտական առարկաներին՝ մենեջմենթ, մարքեթինգ, հյուրանոցային ծառայությունների կազմակերպում եւ այլն:
Քոլեջն ընտրելու հարցում մի որոշիչ գործոն էլ կար՝ գիտեի, որ չորրորդ կուրսից պրակտիկա եմ անցնելու հյուրանոցում, իսկ այն ինձ համար շատ հետաքրքիր, գրավիչ աշխարհ է: Մայրս երկար տարիներ աշխատել է հյուրանոցային բիզնեսում եւ փոքր տարիքում հաճախ էի իր հետ աշխատանքի գնում: Նրա գործընկերները հետաքրքիր պատմություններ էին պատմում, ցույց էին տալիս հյուրերի սենյակներն ու այլ անկյուններ, բայց ամենից շատ ինձ գրավում էր հենց աշխատակիցների համար նախատեսված գրասենյակային հատվածը (ժպտում է – հեղ.): Սիրում էի ուշադիր հետեւել՝ ինչպես են հյուրանոցի աշխատակիցները շփվում հյուրերի հետ, փորձում նրանց կեցությունը հնարավորինս հարմարավետ դարձնել:
Դուալ կրթական մոդելը սպասարկման ոլորտում
Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջում մենք սովորում ենք դուալ կրթական մոդելով: Այն ենթադրում է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցում: Այսինքն, ինչ-որ փուլից շաբաթվա երեք օրն անցկացնում ենք քոլեջում, երկուսը՝ կազմակերպություններում, որտեղ պրակտիկա ենք անցնում՝ աշխատելով մեր մասնագիտությամբ: Այս տարվա սեպտեմբերից ես ու եւս երեք ուսանող ամեն ուրբաթ անցկացնում ենք The Alexander հյուրանոցում՝ աշխատելով դրա տարբեր բաժիններում:
Այսպիսի ուսուցման առավելությունները, հատկապես սպասարկման, ծառայությունների մատուցման ոլորտում, շատ են: Դուալ կրթական մոդելը հնարավորություն է տալիս մեզ դեռ կրթության ընթացքում պատրաստի մասնագետ դառնալ, ունենալ աշխատանքային փորձ, որն այդքան կարեւորվում է աշխատանքի ընդունվելիս: Իհարկե, սովորաբար, այլ աշխատանք փնտրելու կարիք չի լինում, քանի որ կազմակերպությունը, որը մասնակցում է ուսանողի կրթությանը, նախընտրում է իր բոլոր պահանջներին համապատասխանող մասնագետին իր մոտ պահել: Օրինակ՝ մենք եւս ստացել ենք հետագայում աշխատանքը շարունակելու առաջարկներ ու հյուրանոցի բոլոր բաժիններն ուսումնասիրելուց հետո կկողմնորոշվենք՝ որն է մեզ առավել հետաքրքիր ու հոգեհարազատ:
Ուրբաթ օրը տարբերվում է
The Alexander հյուրանոց գնալու աշխատանքային ուրբաթ օրն առաջին հերթին տարբերվում է հագուստով: Եթե մյուս օրերին քոլեջ կարող ենք գալ սովորական ուսանողի տեսքով, ապա ուրբաթ օրն առանձնանում է դասական սպիտակ վերնաշապիկով ու տաբատով, կոկիկ հավաքած մազերով: The Alexander-ը Հայաստանի հինգաստղանի, լյուքս դասի հյուրանոցներից է ու աշխատակիցները պետք է լիովին համապատասխանեն եղած պահանջներին ինչպես հագուկապով, այնպես էլ՝ խոսքով ու կեցվածքով:
Հյուրանոցի աշխատակիցները չպետք է կրեն շատ վառ, աչքի ընկնող զարդեր, հնարավորինս քիչ ու բնական դիմահարդարում ունենան: Կոշիկները պետք է պարտադիր սեւ լինեն, իսկ կրունկի բարձրությունը չգերազանցի սահմանված չափանիշները:
Իհարկե, յուրաքանչյուր բաժին կարող է ունենալ նաեւ առանձնահատուկ պահանջներ:
Արագ կողմնորոշվելու կարողությունն ու մասնագիտական գիտելիքը
Լյուքս դասի հյուրանոցների առանձնահատկություններից մեկը հյուրերն են: Հաճախ կարող ես շատ հետաքրքիր մարդկանց հանդիպել ու ինքդ էլ ցանկանում ես ամեն բան անել, որպեսզի նրանց կեցությունը հնարավորինս հարմարավետ լինի:
Բացի այդ, այս դասի հյուրանոցներում կանգ են առնում հիմնականում շատ զբաղված մարդիկ, ու անձնակազմը պետք է պատրաստ լինի արագ կատարել եղած խնդրանքները:
Մի անգամ, օրինակ, ինձ մոտեցավ հյուրերից մեկն, արագ առաջադրանք տվեց ու հեռացավ: Դրա կատարումն իմ պարտականությունների սահմանում չէր, բայց ակնհայտ էր՝ նա շատ է շտապում ու պետք էր դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից: Նա չէր նկատել, որ ես «Trainee» բեյջով եմ ու հյուրանոցի հիմնական աշխատակազմից չեմ: Ինչեւէ, քանի որ մինչ այդ մասնակցել էինք հյուրանոցի տարբեր բաժինների աշխատանքին, կարողացա կողմնորոշվել ու նրա խնդրանքն արագ կատարվեց: Նման դեպքերն ավելացնում են ինքնավստահությունդ (ժպտում է – հեղ.):
Աշխատանքի ընթացքում շատ է օգնում նաեւ քոլեջում ստացած գիտելիքը: Կան մի շարք մասնագիտական ծրագրեր, որոնք մենք սովորում ենք: Տիրապետում ենք նաեւ երեք օտար լեզվի, իմ դեպքում՝ անգլերեն, ռուսերեն, գերմաներեն: Մինչեւ հյուրանոցում աշխատելն առանձին մոդուլով ծանոթանում ենք դրա կառուցվածքին ու մատուցվող ծառայություններին:
Ալեքսանդրան «Ալեքսանդր» հյուրանոցից
Իմ ու The Alexander հյուրանոցի պատմությունն իրականում շատ հետաքրքիր է սկսվել: Երբ նոր էի ընդունվել քոլեջ, ամեն անգամ հյուրանոցի մոտով անցնելիս պտտվում էի ու հետս եղած մարդկանց ասում՝ «երանի՜ մի օր այստեղ աշխատեմ ու լինեմ Ալեքսանդրան «Ալեքսանդր» հյուրանոցից» (ժպտում է – հեղ.):
Պատկերացրեք ուրախությունս, երբ պրակտիկայի վայրերը բաժանելիս դասախոսս ասաց՝ «Ալեքսանդրան գնում է The Alexander»: Նախ` անունս էր համընկնում, երկրորդ՝ շատ էի ցանկանում, որ մասնագիտանամ այսպիսի բարձրակարգ հյուրանոցում: Հուսով եմ՝ կրթության ավարտից հետո կշարունակեմ աշխատանքս այստեղ:
Այս մոտեցմամբ կրթվում են որակյալ, պահանջված ու մրցունակ մասնագետներ
Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջի ավագ դասախոս Գոհար Մալխասյանը 2017թ.-ից ներգրավված է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբում, որի նպատակը դուալ կրթության զարգացումն է: Նա նշում է՝ շատ կարեւոր է, որ կրթական այս մոդելին մասնակից բոլոր օղակները՝ ուսումնական հաստատությունները, ուսանողներն ու մասնավոր կազմակերպությունները տեսնեն դրա առավելությունները:
Գոհար Մալխասյանը Գոհար Մալխասյանը
Մինչեւ դուալ համակարգի ներդրումն էլ քոլեջում մեծ ուշադրություն ենք դարձրել գործնական ուսուցմանը, այսինքն՝ ուսանողը սովորել է կատարելով: Այսօր շարունակում ենք հավատարիմ մնալ նույն սկզբունքին արդեն մեր գործընկերների աջակցությամբ: Շատ կարեւոր է ճիշտ աշխատել մասնավոր ընկերությունների հետ ու նրանց «համոզել», որ այսօր մասնակցելով ուսանողի կրթությանը՝ նրանք ձեւավորում են որակյալ աշխատակիցներ հենց իրենց համար: Արդեն ունենք կայուն գործընկերություն մի շարք կազմակերպությունների հետ: Օրինակ՝ The Alexander հյուրանոցում արդեն աշխատանքի է անցել մեր 5 ուսանող: Կրթական այս մոդելն այնքան արդյունավետ է, որ հաճախ դրան մասնակից կազմակերպությունը ցանկանում է իր մոտ պահել ուսանողին, սակայն վերջինս ավելի լավ առաջարկ է ստանում շուկայի այլ ընկերությունից: Այսինքն, այս մոտեցմամբ կրթվում են որակյալ, պահանջված ու մրցունակ մասնագետներ:
ՄԱՎԵՏԱ ծրագիրը ֆինանսավորվում է միջազգային եւ տեղական կազմակերպությունների լայն կոալիցիայի կողմից՝ Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության (SDC) գլխավորությամբ, ներառյալ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը (ADA), Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը (BMZ), Հայաստանի կառավարությունը, Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն (HEKS/EPER) ՀԿ-ն, Իզմիրլյան հիմնադրամը, Ռազմավարական զարգացման գործակալություն (ՌԶԳ) ՀԿ-ն եւ «Վանանդ Ագրո» ՓԲԸ-ն:
Ծրագիրն իրականացնող գործընկերներն են Գերմանական զարգացման գործակալությունը (GIZ) եւ Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն (HEKS/EPER) ՀԿ-ն՝ ՌԶԳ-ի եւ Բեռնի Կիրառական գիտությունների համալսարանի (HAFL) գյուղատնտեսական, անտառային եւ պարենային գիտությունների դպրոցի ներգրավմամբ:

Alexandra Harutyunyan has been attracted to the hotel world – the one of hosting people, taking care of their rest and comfort - since childhood. Her mother worked in a hotel business for many years and often took her to work with her. At that time, the girl, who was curiously exploring the “secret” corners of “for staff only” area, could hardly imagine that at 18, while still receiving her education, she would already be working at one of the best five-star hotels in Yerevan – The Alexander.
Alexandra got this opportunity thanks to the dual education model introduced at the Yerevan State College of Humanities: three days a week she gets theoretical knowledge at the college and the rest two days works in her specialty.
The hotel is an interesting and attractive world
At the age of 15, I entered the Yerevan State College of Humanities, Tourism Services Organization Department with advanced foreign language studies. My choice was based on my interest in the service sector. Today I can confidently say that it was the best choice, as in the college I received not only professional knowledge, but also the opportunity to apply it in practice.
Alexandra Harutyunyan Photo: Mediamax
During the first year, we studied by the high school program, after which we switched to professional subjects: management, marketing, organisation of hotel services, etc.
There was another decisive factor in choosing the college: I knew from the fourth year that I would do an internship in a hotel which is a very interesting, attractive world for me. My mother worked in the hotel business for many years and often took me there when I was a child. Her colleagues were telling me interesting stories, showed the guest rooms and other corners, but what attracted me the most was the office section of for staff only area (smiles - ed.). I liked to watch carefully how the hotel employees communicate with the guests, trying to make their stay there as comfortable as possible.
The dual education model in the service sector
Yerevan State College of Humanities has introduced the dual education model. It implies work-based learning. In other words, at some stage, we spend three days a week in the college, two in the organisations where we do internships. Since September of this year, three other students and I have been spending every Friday at The Alexander Hotel, working in different departments.
This kind of training, especially in the service sector, has numerous benefits. The dual education model gives us the opportunity to become a ready specialist while in the process of studying, to have work experience, which is so important when applying for a job. Usually, there is no need to look for another job, because the organisation that participates in the student’s education prefers to keep a specialist who meets all its requirements. For example, we too have received offers to continue working here in the future. After examining all the departments of the hotel, we will decide which one is the most interesting and closest to our hearts.
Friday is different
Going to The Alexander Hotel on Fridays differs first of all in clothing. If the other days we can come to college looking as ordinary students, on Fridays we wear a classic white shirt and pants, and neatly combed hair. The Alexander is one of the five-star luxury hotels in Armenia, and the employees must fully comply with the requirements in terms of clothing, speech and attitude.
Hotel employees should not wear too bright, eye-catching jewelry, they should use as little and natural makeup as possible. Shoes must be black, and the height of the heel must not exceed the established standards.
Of course, each department may also have specific requirements.
Ability to orient quickly and professional knowledge
One of the hallmarks of luxury hotels is the guests. You can often meet very interesting people and want to do your best to make their stay as comfortable as possible.
Besides, mostly very busy people stay in such high class hotels, and the staff must be ready to quickly fulfill their requests.
One of the guests once approached me, quickly gave a task and left. It was not part of my duty, but it was clear that he was in a hurry and was to get out of the created situation. He did not notice that I was wearing a “Trainee” badge and was not from the main staff of the hotel. Anyway, since we had been engaged in the work of different departments of the hotel before, I oriented quickly and got his request fulfilled. Such cases increase your self-confidence (smiles - ed.).
The knowledge gained in the college also helps a lot during work. We study a number of professional programs. We also know three foreign languages, in my case these are English, Russian, German. Before passing to a work in a hotel, we get familiarised with its structure and services in a separate module.
Alexandra from The Alexander Hotel
The story between me and The Alexander Hotel is very interesting. When I had just entered the college, every time passing by the hotel, I was turning to the people with me, saying: “I wish I could work here one day and be Alexandra from The Alexander Hotel” (smiles - ed.).
Imagine how happy I was when handing out practice locations, my lecturer said, “Alexandra is going to The Alexander.” First, our names matched, secondly, I really wanted to specialize in such a high-class hotel. I hope to continue working here after finishing my education.
Dual education system educates qualified, in-demand and competitive specialists
Since 2017,Gohar Malkhasyan, a senior lecturer at the Yerevan State College of Humanities, has been engaged in the working group set up by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, in order to develop dual education. She notes that it is very important for all the circles participating in this education model - educational institutions, students and private organizations - see its advantages.
Gohar MalkhasyanPhoto: Mediamax
Even before the introduction of the dual system, we paid a lot of attention to practical learning in the college, that is, the student learned by doing. Today we continue to adhere to the same principle already with the support of our partners. It is very important to work properly with private companies and to “convince” them that by participating in the education of students today, they are educating qualified employees for them. We already have stable partnerships with a number of organisations. For example, 5 of our students have already started working at The Alexander Hotel. This education model is so effective that often the participating organisation wants to keep the student, but the latter receives a better offer from another company in the market. In other words, this approach educates qualified, in-demand and competitive specialists.
The project is funded by a broad coalition of international and local organizations led by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), including the Austrian Development Agency (ADA), the German Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), the Government of Armenia, and Izmirlian Foundation. The project’s implementing partners are the GIZ, the Swiss Church Aid (HEKS/EPER) NGO, the Strategic Development Agency (SDA) NGO, the School of Agricultural, Forest and Food Sciences at the Bern University of Applied Sciences (HAFL)and Vanand Agro CJSC.