Սերգեյ Լավրովն ու Արա Այվազյանը
2022թ. մարտի 9-ից ռուսաստանյան լրատվամիջոցները ակտիվորեն հաղորդում են Ուկրաինայում ԱՄՆ աջակցությամբ եւ ֆինանսավորմամբ ստեղծված կենսաբանական լաբորատորիաների մասին՝ շեշտելով, որ նման կառույցներ գործում են նաեւ հետխորհրդային այլ երկրներում, մասնավորապես, Հայաստանում:
2018-2020 թվականներին այդ հարցն իսկապես քննարկման առարկա էր դարձել երկկողմ հարաբերություններում, սակայն հաղորդումներում չի նշվում, որ կողմերը հուշագիր են ստորագրել՝ փաստացի փակելով թեման:
1.    Ի՞նչ էր ասել Լավրովը:
2018թ. դեկտեմբերի 17-ին ռուսաստանյան լրատվամիջոցները վկայակոչել էին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերն այն մասին, որ Երեւանն ու Մոսկվան կնքելու են համաձայնագիր, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված տարբերակում Լավրովի խոսքերը մեջբերված էին այսպես.
«Հայաստանի հետ մենք ավարտում ենք փաստաթղթի պատրաստումը, որը կերաշխավորի այն, որ օտարերկրյա զինվորականները ներկա չեն լինելու այդ կենսաբանական լաբորատորիաներում»:
2.    Ի՞նչ էին պատասխանել Երեւանից:
Նույն օրը, 2018թ. դեկտեմբերի 17-ին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել էր.
Հայաստանը կատարում է մանրէաբանության ոլորտում գիտական ուսումնասիրությունների խաղաղ գործածմանն ուղղված իր բոլոր միջազգային պարտավորությունները»:
Երեք օր անց, 2018թ. դեկտեմբերի 20-ին, Աննա Նաղդալյանն ասել էր, որ Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները կրում են քաղաքացիական բնույթ:
«Սանիտարահամաճարակային վերահսկողության ոլորտը հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերություններում քննարկումների մի մասն է կազմում: Երկխոսություն կա այս հարցի շուրջ, սակայն այդ լաբորատորիաները Հայաստանինն են, որտեղ աշխատում են հայ մասնագետներ։ Այստեղ ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Աննա Նաղդալյանը:
3.    Ի՞նչպես էր Փաշինյանը մեկնաբանել Կարասինի եւ Լավրովի հայտարարությունները
2018թ. դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել էր Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինին, որը հույս էր հայտնել, թե Հայաստանի նոր ղեկավարությունը «քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
«Ես անպայման առիթը կօգտագործեմ եւ մեր ռուս գործընկերներից կփորձեմ ճշտել, թե ինչի վրա է հիմնված նրանց տեղեկությունները։ Հայաստանը վարում է ինքնուրույն քաղաքականություն ու այդպես էլ շարունակելու է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա անդրադարձել էր նաեւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե Երեւանն ու Մոսկվան համաձայնագիր են նախապատրաստում, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում տեղակայված կենսաբանական լաբորատորիաներում:
«Նման պայմանագիր նախկինում քննարկվել է ՀՀ իշխանությունների հետ, իսկ մեր կառավարության օրոք մենք երբեք Ռուսաստանի հետ այդպիսի թեմայով հարց չենք քննարկել։ Անհրաժեշտ է պարոն Լավրովից ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե նա ինչ նկատի ունի»,- ասել էր Փաշինյանը:
4.    Ի՞նչ էին ասում կողմերը հուշագրի մասին:
2019 թվականի նոյեմբերի 11-ին Սերգեյ Լավրովը Երեւանում ասել էր, որ կենսաբանական անվտանգության ոլորտում Հայաստանի եւ Ռուասաստանի համագործակցության հուշագրի տեքստը պատրաստ է ստորագրման:
Նա նշել էր, որ հուշագիրը ռուսաստանցի մասնագետներին երաշխավորում է մուտք գործել ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ Հայաստանում ստեղծված բիոլաբորատորիաներ:
«Հուշագիրը ներկայում համաձայնեցման փուլ է անցնում երկու երկրների համապատասխան գերատեսչություններում»,- ասել էր Լավրովը ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Սերգեյ Լավրովն ու Զոհրաբ Մնացականյանը Սերգեյ Լավրովն ու Զոհրաբ Մնացականյանը
Վերջինս էլ հավելել էր, որ դեռեւս վաղ է խոսել հուշագրից բխող գործընթացի մասին, «սակայն փաստաթուղթը հնարավորություն կտա համախմբել Հայաստանի ներուժը կենսաբանական անվտանգության ոլորտում՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցությամբ»:
Գրեթե կես տարի անց, 2020թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել էր.
«ՀՀ-ում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները պատկանում են Հայաստանին և ամբողջովին վերահսկվում են ՀՀ պետական մարմինների կողմից: Հայկական կողմը բազմիցս հայտնել է, որ լաբորատորիաների անձնակազմը բաղկացած է միայն ՀՀ քաղաքացիներից, օտարերկրյա մասնագետների ներկայությունը լաբորատորիաների տարածքում բացառված է:
ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ «Կենսաբանական անվտանգության ապահովման հարցերով» փոխըմբռնման հուշագիրը ոչ թե Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաների վերաբերող հարցերի եւ, առավել եւս, ՌԴ մասնագետների մուտքի իրավունքի մասին է, այլ, ինչպես բազմիցս նշել ենք, անդրադառնում է կողմերի կենսաբանական անվտանգության ապահովման հետ կապված խնդիրների լայն շրջանակին: Հուշագրի ներկայիս նախագծով չի նախատեսվում որեւէ կողմի համար լաբորատորիաների աշխատանքային տարածքներ մուտքի կամ որեւէ այլ միակողմ վերահսկողություն իրականացնելու իրավունքի երաշխավորումը»:
5.    Ի վերջո հուշագիրը ստորագրվե՞ց:
Այո, բայց միայն 2021 մայիսի 6-ին:
Այդ օրը ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը եւ Սերգեյ Լավրովը Երեւանում ստորագրեցին ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ փոխըմբռնման Հուշագիր կենսաբանական անվտանգության ապահովման հարցերով:
Սերգեյ Լավրովն ու Արա Այվազյանը Սերգեյ Լավրովն ու Արա Այվազյանը
Հուշագրով նախատեսվում են գործակցության մեխանիզմներ, տեղեկատվության փոխանակում, մասնագետների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպում:
Ըստ Sputnik-ի, հուշագրով չի նախատեսվում որևէ կողմի համար լաբորատորիաների աշխատանքային տարածքներ մուտքի կամ որևէ այլ միակողմ վերահսկողություն իրականացնելու իրավունքի երաշխավորումը:

С 9 марта 2022 года российские СМИ активно транслируют информацию о созданных в Украине на средства США биологических лабораториях, подчеркивая, что подобные объекты действуют и в других постсоветских странах, в частности, в Армении.
В 2018-2020 годах этот вопрос действительно был предметом обсуждения в двусторонних отношениях, но в репортажах не упоминается, что стороны
подписали меморандум, фактически закрыв тему.
1. Что говорил Лавров?
17 декабря 2018 года российские СМИ приводили слова министра иностранных дел России Сергея Лаврова:
«С Арменией у нас завершается процесс подготовки документа, который будет гарантировать неприсутствие иностранных военных в этих биолабораториях».
2. Что ответил Ереван?
В тот же день, 17 декабря 2018 года, пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сказала:
«Из контекста мы понимаем, что речь идет о биологических лабораториях. Сотрудничество в сфере санитарно-эпидемиологического контроля является частью нашей двусторонней повестки. Армения выполняет все свои международные обязательства по мирному использованию научных исследований в микробиологии».
Спустя три дня, 20 декабря 2018 года, Анна Нагдалян заявила, что действующие в Армении биологические лаборатории носят гражданский характер.
«Санитарно-эпидемиологический контроль является частью нашей двусторонней повестки. Вокруг этого вопроса есть диалог, однако лаборатории принадлежат Армении и них работают армянские специалисты. Здесь не может быть и речи о военном присутствии»,- отмечала она в беседе с журналистами.
3. Как Пашинян комментировал заявления Карасина и Лаврова?
19 декабря 2018 года и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян прокомментировал заявление статс-секретаря МИД России Григория Карасина, который выразил надежду, что новые власти Армении «найдут в себе мужество противостоять шантажу и давлению США».
«Я обязательно воспользуюсь случаем и попытаюсь выяснить у моих российских коллег, на чем основана их информация. Армения ведет самостоятельную политику, которую продолжит и дальше»,- отметил Никол Пашинян в беседе с журналистами.
Глава правительства коснулся также заявления главы МИД России Сергея Лаврова о том, что Ереван и Москва готовят соглашение, которое исключает присутствие иностранных военных в биологических лабораториях Армении.
«Подобное соглашение обсуждалось с предыдущими властями Армении, а наше правительство никогда не обсуждало с Россией подобные вопросы. Необходимо уточнить у господина Лаврова, что он имеет в виду»,- добавил Никол Пашинян.
4. Что говорили стороны о меморандуме?
11 ноября 2019 года министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил в Ереване, что меморандум о сотрудничестве в сфере биобезопасности между Арменией и Россией готов к подписанию. Отмечалось, что меморандум гарантирует российским специалистам доступ к финансируемым США биолабораториям в Армении.
«На данный момент меморандум проходит стадию согласования в соответствующих ведомствах двух стран»,- заявил Сергей Лавров на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном.
Сергей Лавров и Зограб МнацаканянФото: пресс-служба МИД Армении
Последний, в свою очередь, добавил, что еще рано говорить о вытекающем из меморандума процессе, «однако документ даст возможность в сотрудничестве с Россией консолидировать потенциал Армении в сфере биологической безопасности».
Спустя почти полгода, 30 апреля 2020 года официальный представитель МИД Армении Анна Нагдалян сказала:
«Биологические лаборатории, действующие в Армении, принадлежат Армении и полностью контролируются государственными органами Республики Армения. Армянская сторона неоднократно заявляла, что в состав персонала лабораторий входят только граждане Республики Армения, присутствие иностранных специалистов на территории лабораторий исключено.
«Меморандум о взаимопонимании между Арменией и Россией по биологической безопасности» не касается вопросов, связанных с биологическими лабораториями в Армении, тем более права на допуск российских специалистов, но, как мы неоднократно упоминали, затрагивает широкий круг вопросов, связанных с обеспечением биологической безопасности. Нынешний проект меморандума не предусматривает гарантии доступа к рабочим зонам лабораторий для сторон или любого другого одностороннего контроля».
5. Был ли все-таки подписан меморандум?
Да, но только 6 мая 2021 года.
В этот день исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян и Сергей Лавров подписали в Ереване Меморандум о взаимопонимании между Арменией и Россией по обеспечению биологической безопасности.
Сергей Лавров и Ара АйвазянФото: пресс-служба МИД Армении
Меморандум предусматривает механизмы сотрудничества, обмен информацией, организацию курсов повышения квалификации специалистов.
По данным Sputnik, меморандум не гарантирует право любой из сторон проникать в помещения лабораторий или осуществлять какой-либо иной односторонний контроль.