Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին
Հուլիսի 2-ին Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարեց, որ ԵՄ անդամ-երկրների ղեկավարները համաձայնության են եկել Եվրամիության նոր ղեկավարների թեկնածուների հարցում:
Մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանին առաջարկվելու է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում հաստատել գերմանուհի Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենին, Եվրոպական Խորհրդի նախագահի պաշտոնում՝ բելգիացի Շառլ Միշելին, իսկ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի պաշտոնում՝ իսպանացի Ժոզեփ Բորելին:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է, թե ինչ առնչություններ են ունեցել նրանք Հայաստանի հետ:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը
61-ամյա Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը 2013 թվականից զբաղեցնում է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը:
2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը Աֆղանստանում այցելել էր Գերմանիայի հրամանատարության տակ գտնվող Հյուսիսային հրամանատարության կազմում Մազարի Շարիֆի Քեմփ Մարմալ ռազմաբազայում ծառայություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը` հայ խաղաղապահների հրամանատարի հետ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը` հայ խաղաղապահների հրամանատարի հետ
Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը զորախմբի հրամանատարին եւ անձնակազմի անդամներին շնորհակալություն էր հայտնել համատեղ ծառայության եւ համագործակցության համար: Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել էր, որ Հայաստանը  վստահելի գործընկեր է:
Շառլ Միշելը
Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը Հայաստան էր այցելել 2018 թվականի հոկտեմբերին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանում Շառլ Միշելին համարում են հայ ժողովրդի բարեկամը նրա գործունեության եւ վերաբերմունքի համար:
Շառլ Միշելը նշել էր, որ գագաթնաժողովի կազմակերպվածության բարձր մակարդակով Հայաստանը դարձել է ֆրանկոֆոն երկրների հավաքատեղի` իր վրա կենտրոնացնելով միջազգային հանրության ուշադրությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Շառլ Միշելը Երեւանում 2018թ. հոկտեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը եւ Շառլ Միշելը Երեւանում 2018թ. հոկտեմբերին
Այցի ընթացքում Շառլ Միշելը այցելել էր Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան:
Դրանից երեք տարի առաջ Թուրքիան խիստ քննադատության էր ենթարկել Շառլ Միշելին՝ Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար: «Բելգիայի վարչապետի հայտարարությունը անհամատեղելի է պատմական փաստերի հետ եւ անհամադրելի է միջազգային իրավունքի հետ», - ասված էր Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հանդես գալով Բելգիայի խորհրդարանում, Շառլ Միշելն ասել էր, որ 1.5 միլիոն հայերի կոտորածը պետք է «դիտարկվի իբրեւ Ցեղասպանություն»:
Ժոզեփ Բորելը
2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակներում կայացել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջոզեփ Բորելի հանդիպումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը ընդգծել էր Հայաստան-Եվրոպական Միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարեւորությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով հարաբերությունների զարգացման առումով:
2004 թվականի դեկտեմբերին Ջոզեփ Բորել զբաղեցնում էր Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը: Մեկնաբանելով Եվրոպական Խորհրդարանի կոչը Թուրքիային` Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին, նա ասել էր.
«Մենք միայն ճանաչում ենք որոշակի պատմական դեպքերը եւ չենք հայտարարում, որ դրանց ճանաչումը նախապայման է Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելու համար»:
2005 թվականի հոկտեմբերի 20-ին՝ Բրյուսելում հանդիպելով Հայաստանի նախագահի Ռոբերտ Քոչարյանին, Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Ջոզեփ Բորելն ասել էր, Թուրքիայի եւ Հայաստանի սահմանի  ապաշրջափակման հարցը պետք է քննարկվի Թուրքիայի` Եվրոպական Միությանն անդամակցելու վերաբերյալ բանակցությունների ընթացքում:
Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին
Լուսանկարը` Եվրոպական խորհրդարան
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին` նա հիշեցրել էր, որ վերջերս ընդունված բանաձեւոմ Եվրոպական Խորհրդարանը կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ բացել Հայաստանի հետ սահմանը: Բացի այդ, նշել էր նա, Եվրոպական Խորհրդարանը մինչ այդ նույնպես «վճռականորեն եւ համառորեն հայտարարել է Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին»
Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո Ջոզեփ Բորելն ասել էր նաեւ, որ Եվրոպական Խորհրդարանը կանի իրենից կախված ամեն ինչ, որպեսզի Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի հետ Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունները սկսվեն անհապաղ եւ չկապվեն Կիպրոսի հետ Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա խնդիրների հետ:
«Շատ տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանի հետ բանակցությունները արգելակվեն Կիպրոսի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա խնդիրների պատճառով, որոնք առաջացել են Հյուսիսային Կիպրոսից Բաքու իրականացված ուղիղ ավիաչվերթից հետո», - ասել էր Բորելը:
Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահն ասել էր նաեւ, որ Հայաստանում համազգային հանրաքվեի ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը «իրական առաջընթաց կապահովի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում»:
Բորելի խոսքերով, սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկվող նախագիծը թույլ կտա լավագույնս ապահովել հավասարակշռության պահպանումը Հայաստանի իշխանական ճյուղերի միջեւ:

Photo: European Parliament
On July 2 President of the European Council Donald Tusk announced that the leaders of the EU member states had agreed on the candidates for top EU positions.
In particular, Germany’s Ursula von der Leyen has been proposed as chief of the European Commission, Belgium’s Charles Michel is nominated to head the European Council, and Spain’s Josep Borrell has been chosen as the next EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
Mediamax recalls the contacts that the three politicans have had with Armenia.
Ursula von der Leyen
61-year-old Ursula von der Leyen has served as Defense Minister of Germany since 2013.
On 7 December 2015, she visited the Mazar-i-Sharif Camp Marmal military base in Afghanistan and met with Armenian peacekeepers serving within the North command, under the German Command.
Ursula von der Leyen and the commander of Armenian peacekeeping troops Ursula von der Leyen and the commander of Armenian peacekeeping troops
Photo: Ministry of Defense of Armenia
The Defense Minister thanked the commander and personnel for the joint service and collaboration. She noted that Armenia was considered a reliable partner.
Charles Michel
Prime Minister of Belgium Charles Michel visited Armenia in October of 2018 to attend the 17th Summit of the International Organization of La Francophonie.
On the margins of the summit Michel met with his Armenian counterpart Nikol Pashinyan, who highlighted that the Belgian Prime Minister was considered a friend of the Armenian people in recognition of his activity and attitude.
Charles Michel pointed out that by hosting the summit Armenia became a focal point for the Francophone countries and the international community in general.
Nikol Pashinyan and Charles Michel in Yerevan in October of 2018 Nikol Pashinyan and Charles Michel in Yerevan in October of 2018
Photo: press service of the Government of Armenia
Afterwards, Charles Michel visited the Armenian Genocide memorial complex and museum.
Three years earlier Turkey condemned him for publicly recognizing the 1915 mass killings of Armenians in the Ottoman Empire as genocide. “The statement of the Belgian Prime Minister is inconsistent with historical facts and incompatible with international law,” the Turkish Foreign Ministry said.
Addressing the Belgian parliament, Michel said that the slaughter of some 1.5 million Armenians “must be viewed as a genocide”.
Josep Borrell
On 6 December 2018, acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met with Spanish Foreign Minister Josep Borrell on the sidelines of the OSCE Ministerial Council in Milan.
Mnatsakanyan stressed the importance of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) for deepening bilateral and multilateral relations with the EU member states.
In December of 2004, Josep Borrell served as the President of the European Parliament. Commenting on the French government’s calls for Turkey to recognize the Armenian Genocide in order to win membership in the European Union, he said:
“We are just recognizing certain historical events. We are not stating that this would be a prerequisite to opening negotiations.”
On 20 October 2005, at the meeting with Armenian President Robert Kocharyan, Borell stated that the issue of re-opening of the Turkish-Armenian border should be discussed during Turkey’s EU accession talks.
Josep Borrell and Robert Kocharyan in Brussels in 2005 Josep Borrell and Robert Kocharyan in Brussels in 2005
Answering the question from Mediamax’s special correspondent, Josep Borrell recalled that in its recent resolution the European Parliament urged upon Turkey to acknowledge the Armenian Genocide and to open the border with Armenia. At the same time, he said, the European Parliament “decisively and resolutely stated about the need of recognition of the Armenian Genocide by Turkey” before as well.
After the meeting with Kocharyan, Borrell stated that the European Parliament would do its utmost so that the talks on Armenia’s Action Plan within the European Neighborhood Policy started immediately and were not linked with the problems between Azerbaijan and Cyprus. “It will be strange if the talks with Armenia remain blocked because of the problems in relations between Azerbaijan and Cyprus, caused by the direct flight from Northern Cyprus to Baku,” he noted.
He added that the draft constitutional amendments put on a national referendum in Armenia “will provide real progress in strengthening democratic institutions”. According to Borrell, the mentioned amendments would allow to ensure a better balance between the branches of power in Armenia.