Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին
Հուլիսի 2-ին Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարեց, որ ԵՄ անդամ-երկրների ղեկավարները համաձայնության են եկել Եվրամիության նոր ղեկավարների թեկնածուների հարցում:
Մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանին առաջարկվելու է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում հաստատել գերմանուհի Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենին, Եվրոպական Խորհրդի նախագահի պաշտոնում՝ բելգիացի Շառլ Միշելին, իսկ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի պաշտոնում՝ իսպանացի Ժոզեփ Բորելին:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է, թե ինչ առնչություններ են ունեցել նրանք Հայաստանի հետ:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը
61-ամյա Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը 2013 թվականից զբաղեցնում է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը:
2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը Աֆղանստանում այցելել էր Գերմանիայի հրամանատարության տակ գտնվող Հյուսիսային հրամանատարության կազմում Մազարի Շարիֆի Քեմփ Մարմալ ռազմաբազայում ծառայություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը` հայ խաղաղապահների հրամանատարի հետ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը` հայ խաղաղապահների հրամանատարի հետ
Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը զորախմբի հրամանատարին եւ անձնակազմի անդամներին շնորհակալություն էր հայտնել համատեղ ծառայության եւ համագործակցության համար: Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել էր, որ Հայաստանը  վստահելի գործընկեր է:
Շառլ Միշելը
Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը Հայաստան էր այցելել 2018 թվականի հոկտեմբերին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանում Շառլ Միշելին համարում են հայ ժողովրդի բարեկամը նրա գործունեության եւ վերաբերմունքի համար:
Շառլ Միշելը նշել էր, որ գագաթնաժողովի կազմակերպվածության բարձր մակարդակով Հայաստանը դարձել է ֆրանկոֆոն երկրների հավաքատեղի` իր վրա կենտրոնացնելով միջազգային հանրության ուշադրությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Շառլ Միշելը Երեւանում 2018թ. հոկտեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը եւ Շառլ Միշելը Երեւանում 2018թ. հոկտեմբերին
Այցի ընթացքում Շառլ Միշելը այցելել էր Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան:
Դրանից երեք տարի առաջ Թուրքիան խիստ քննադատության էր ենթարկել Շառլ Միշելին՝ Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար: «Բելգիայի վարչապետի հայտարարությունը անհամատեղելի է պատմական փաստերի հետ եւ անհամադրելի է միջազգային իրավունքի հետ», - ասված էր Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հանդես գալով Բելգիայի խորհրդարանում, Շառլ Միշելն ասել էր, որ 1.5 միլիոն հայերի կոտորածը պետք է «դիտարկվի իբրեւ Ցեղասպանություն»:
Ժոզեփ Բորելը
2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակներում կայացել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջոզեփ Բորելի հանդիպումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը ընդգծել էր Հայաստան-Եվրոպական Միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարեւորությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով հարաբերությունների զարգացման առումով:
2004 թվականի դեկտեմբերին Ջոզեփ Բորել զբաղեցնում էր Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը: Մեկնաբանելով Եվրոպական Խորհրդարանի կոչը Թուրքիային` Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին, նա ասել էր.
«Մենք միայն ճանաչում ենք որոշակի պատմական դեպքերը եւ չենք հայտարարում, որ դրանց ճանաչումը նախապայման է Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելու համար»:
2005 թվականի հոկտեմբերի 20-ին՝ Բրյուսելում հանդիպելով Հայաստանի նախագահի Ռոբերտ Քոչարյանին, Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Ջոզեփ Բորելն ասել էր, Թուրքիայի եւ Հայաստանի սահմանի  ապաշրջափակման հարցը պետք է քննարկվի Թուրքիայի` Եվրոպական Միությանն անդամակցելու վերաբերյալ բանակցությունների ընթացքում:
Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին Ժոզեփ Բորելը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Բրյուսելում 2005 թվականին
Լուսանկարը` Եվրոպական խորհրդարան
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին` նա հիշեցրել էր, որ վերջերս ընդունված բանաձեւոմ Եվրոպական Խորհրդարանը կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ բացել Հայաստանի հետ սահմանը: Բացի այդ, նշել էր նա, Եվրոպական Խորհրդարանը մինչ այդ նույնպես «վճռականորեն եւ համառորեն հայտարարել է Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին»
Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո Ջոզեփ Բորելն ասել էր նաեւ, որ Եվրոպական Խորհրդարանը կանի իրենից կախված ամեն ինչ, որպեսզի Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի հետ Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունները սկսվեն անհապաղ եւ չկապվեն Կիպրոսի հետ Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա խնդիրների հետ:
«Շատ տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանի հետ բանակցությունները արգելակվեն Կիպրոսի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա խնդիրների պատճառով, որոնք առաջացել են Հյուսիսային Կիպրոսից Բաքու իրականացված ուղիղ ավիաչվերթից հետո», - ասել էր Բորելը:
Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահն ասել էր նաեւ, որ Հայաստանում համազգային հանրաքվեի ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը «իրական առաջընթաց կապահովի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում»:
Բորելի խոսքերով, սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկվող նախագիծը թույլ կտա լավագույնս ապահովել հավասարակշռության պահպանումը Հայաստանի իշխանական ճյուղերի միջեւ:

Жозеп Борель и Роберт Кочарян в Брюсселе в октябре 2005 года
2 июля президент Европейского Совета Дональд Туск заявил, что лидеры стран-членов ЕС достигли согласия относительно кандидатур новых руководителей Европейского Совета. В частности, Европейскому парламенту будет предложено утвердить немку Урсулу фон дер Ляйен на посту главы Европейской комиссии, бельгийца Шарля Мишеля – на посту президента Европейского Совета и испанца Жосепа Бореля – на посту Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности.
Медиамакс рассказывает об истории контактов этих политиков с Арменией.
Урсула фон дер Ляйен
61-летняя Урсула фон дер Ляйен с 2013 года занимает пост министра обороны Германии.
В декабре 2015 года Урсула фон дер Ляйен встретилась с армянскими миротворцами, проходящими службу под немецким командованием в составе командования Север на базе в Мазари-Шарифе.
Урсула фон дер Ляйен с командиром армянских миротворцев в Афганистане Урсула фон дер Ляйен с командиром армянских миротворцев в Афганистане
Министр обороны Германии поблагодарила членов и командира отряда за совместную службу и сотрудничество. Урсула фон дер Ляйен отметила, что Армения, накопившая солидный опыт в обеспечении стабильности и мира, считается надежным партнером.
Шарль Мишель
Премьер-министр Бельгии Шарль Мишель посетил Ереван в октябре 2018 года в рамках Саммита глав государств, входящих в Международную организацию Франкофонии.
На встрече с Шарлем Мишелем премьер-министр Никол Пашинян сказал, что в Армении его считают другом армянского народа.
Премьер-министр Бельгии высоко оценил работу по организации саммита и отметил, что Армения привлекла к себе внимание международного сообщества.
Шарль Мишель и Никол Пашинян в Ереване в октябре 2018 года Шарль Мишель и Никол Пашинян в Ереване в октябре 2018 года
В ходе визита Шарль Мишель посетил Мемориал памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
За три года до этого Турция подвергла резкой критике Шарля Мишеля за признание Геноцида армян. «Заявление премьер-министра Бельгии несовместимо с историческими фактами и международным правом», - говорилось в заявлении МИД Турции. Выступая в парламенте Бельгии, Шарль Мишель заявил, что резня 1,5 миллионов армян «должна рассматриваться как геноцид».
Жозеп Борель
6 декабря 2018 года в рамках ежегодной встречи министров иностранных дел ОБСЕ в Милане состоялась встреча и.о министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Испании Жозепом Борелем.
Собеседники коснулись партнерства Армения-ЕС. Глава МИД Армении подчеркнул важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с ЕС.
В 2004 году Жозеп Борель занимал пост председателя Европейского парламента. Комментируя тогда призыв парламента к Турции о необходимости признания Геноцида армян, он говорил: «Мы только признаем определенные исторические события и не говорим, что их признание должно быть предварительным условием для начала переговоров с Турцией».
20 октября 2005 года Жозеп Борель заявил в Брюсселе после встречи с президентом Армении Робертом Кочаряном, что вопрос деблокации турецко-армянской границы должен обсуждаться на переговорах о вступлении Турции в Европейский Союз.
Жозеп Борель и Роберт Кочарян в Брюсселе в октябре 2005 года Жозеп Борель и Роберт Кочарян в Брюсселе в октябре 2005 года
Фото: Европейский парламент
Отвечая на вопрос спецкора Медиамакс, Жозеп Борель напомнил, что в принятой недавно резолюции Европейский парламент призвал Турцию признать Геноцид армян и открыть границу с Арменией. Кроме того, отметил он, Европейский парламент и ранее «решительно и настойчиво заявлял о необходимости признания Турцией армянского геноцида».
Жозеп Борель говорил также, что Европейский парламент сделает все от него зависящее для того, чтобы переговоры о Плане действий Армении в рамках Политики Европейского Соседства начались без промедления и не увязывались с проблемами в отношениях Азербайджана с Кипром.
«Будет очень странным, если переговоры с Арменией будут оставаться блокированными из-за проблем в отношениях Азербайджана с Кипром, вызванных совершением прямого авиарейса из Северного Кипра в Баку», - говорил глава Европейского парламента.
Жосеп Борель также отмечал, что проект конституционных изменений, вынесенный в Армении на референдум, «обеспечит реальный прогресс в деле укрепления демократических институтов».