VUCA աշխարհը, որում մենք ապրում ենք - Mediamax.am
VUCA- ն՝ հապավում է անգլերեն բառերից` volatility (անկայունություն), uncertainty (անորոշություն), complexity (բարդություն), ambiguity (երկդիմություն):
Պարզաբանում խորագրի
նոր թողարկման մեջ որոշեցինք ներկայացնել VUCA աշխարհի  մի քանի ցայտուն օրինակներ, հիմնվելով Մոսկվայի ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցի նախագահ Անդրեյ Շարոնովի վերջերս ունեցած ելույթի վրա:
- Աշխարհում տեղեկատվության 90% հայտնվել է վերջին 2 տարվա ընթացքում;
- Սպասվում է, որ 2007 թվականին ԱՄՆ-ում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում եւ Կանադայում  ծնված երեխաների կյանքի միջին տեւողությունը կկազմի 104 տարի;
- 1980 թվականից սկսած 1 GB ինֆորմացիայի պահպանման արժեքը նվազել է 1 մլրդ անգամ;
- Մեկ մարդու գենոմի առանձնացման արժեքը նվազել է  100 հազար անգամ;
- Մոլորակի բնակչության 75% ունեն բջջային կապ, սակայն նրանցից ոչ բոլորին է հասանելի մաքուր ջուրը;
- Դեռ 10 տարի առաջ գոյություն չունեին առնվազն 10 մասնագիտություն, որոնք այսօր համարվում են ամենապահանջվածն ու բարձր վարձատրվողը (BIG DATA-ի մասնագետ, APP-ծրագրավորող, դրոնի օպերատոր եւ այլն):

Мир VUCA, в котором мы живем - Mediamax.am
VUCA - это аббревиатура из английских слов volatility (нестабильность), uncertainty (неопределённость), complexity (сложность) и ambiguity (неоднозначность).
В новом выпуске рубрики «Объяснение» мы решили привести несколько наглядных примеров мира VUCA, ссылаясь на недавнее выступление президента Московской школы управления СКОЛКОВО Андрея Шаронова.
•    90% информации в мире появились за последние 2 года;
•    Ожидается, что средняя продолжительность жизни детей, родившихся в 2007 году в США, Италии, Франции и Канаде, будет 104 года;
•    Стоимость хранения 1 Гб информации с 1980 года снизилась в миллиард раз;
•    Стоимость секвенирования генома одного человека снизилась в 100 тысяч раз;
•    75% населения планеты имеет доступ к мобильной связи, но не все из них имеют доступ к чистой воде;
•    Ещё 10 лет назад не существовало как минимум 10 профессий, которые сегодня входят в число самых востребованных и высокооплачиваемых (специалист по BIG DATA, APP-разработчик, оператор дрона и т.д.).