Պարզաբանում. «Նեմեսիս» - Mediamax.am
«Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը ներկայացնում է Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներին եւ իրականացնողներին պատժելու համար հիմնադրված «Նեմեսիս» գործողության ստեղծման, կատարված դատավճիռների եւ ընդհատման պատմությունը:
1. Ի՞նչ է «Նեմեսիս»-ը:
«Նեմեսիս»-ը գործողություն է, որի նպատակն էր պատժել 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպած եւ իրականացրած երիտթուրքերի պարագլուխներին, ինչպես նաեւ 1918թ. Բաքվի հայերի ջարդի կազմակերպիչներին:
2. Ինչպե՞ս եւ ե՞րբ ծնվեց «Նեմեսիս»-ը:
Երիտթուրք պարագլուխները Առաջին համաշխարհային պատերազմում Թուրքիայի պարտությունից հետո փախան Գերմանիա: 1918թ. դեկտեմբերի 16-ին նրանց դեմ սկսված դատավարությունում Թալեաթը, Էնվերը, Նազըմը, Ջեմալը եւ նրանց հանցակիցները մեղադրվում էին Օսմանյան կայսրությանը պատերազմի մեջ ներքաշելու, քրիստոնյա (հայ) հպատակների ջարդի եւ տեղահանության կազմակերպման մեջ: Դատավճռի համաձայն՝ 31 մեղադրյալներից Թալեաթը, Էնվերը, Նազըմը եւ Ջեմալը դատապարտվեցին մահվան:
Դատավճռից փախած հանցագործների պատիժն իրականացնելու նպատակով էլ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը հիմնեց «Նեմեսիս»-ը: 1919թ. Երեւանում  Դաշնակցության 19-րդ ընդհանուր ժողովում 650 հանցագործներից առանձնացվեցին 41-ը: «Նեմեսիս» գործողությունն իրականացնելու համար ստեղծվեց պատասխանատու մարմին՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Արմեն Գարոյի գլխավորությամբ եւ հատուկ Ֆոնդ՝ Շահան Սաթճակլյանի ղեկավարությամբ: Գործողության օպերատիվ ղեկավարության եւ նյութական ապահովման համար պատասխանատու էին Շահան Նաթալին եւ Գրիգոր Մերջանովը:
3. Ո՞ր դատավճիռները իրականացվեցին:
-1921թ. մարտի 15-ին Սողոմոն Թեհլերյանը Բեռլինում սպանեց Հայոց Ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշային։
-1921թ. դեկտեմբերի 5-ին Արշավիր Շիրակյանը Հռոմում սպանեց երիտթուրքերի կուսակցության առաջին կաբինետի ղեկավար Սայիդ Հալիմին։
-1922թ. ապրիլի 17-ին Արշավիր Շիրակյանն ու Արամ Երկանյանը Բեռլինում սպանեցին Ջեմալ Ազմիին, ով հրամայել էր ծովում խեղդել 15 000 հայ երեխաների, ինչպես նաեւ՝ Բեհաեդդին Շաքիրին:
-1922թ. հուլիսի 22-ին Պետրոս Տեր-Պողոսյանը եւ Արտաշես Գեւորգյանը Թիֆլիսում սպանեցին Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի նախկին նախարար Ջեմալին:
-1920թ. մայիսի 31-ին սպանվեց 1918 թ-ի Բաքվի հայերի ջարդի կազմակերպիչներից Նասիբ Յուսիֆբեյլին։
-1920թ. հունիսի 19-ին Արամ Երկանյանը գնդակահարեց Ադրբեջանի նախկին վարչապետ Ֆաթալի Խան Խոյսկիին:
-1920թ. հուլիսի 19-ին Արամ Երկանյանը Թիֆլիսում սպանեց Շուշիի եւ Բաքվի հայերի ջարդերի հիմնական պատասխանատուներից Հասան Բեկ Ագաեւին:
-1921թ. հուլիսի 18-ին Միսակ Թոռլակյանը Կոստանդնուպոլսում սպանեց Ադրբեջանի ներքին գործերի նախկին նախարար Բիհբութ Ժիվանշիր Խանին։
«Նեմեսիս» գործողության ընթացքում սպանվեցին նաեւ երեք դավաճան՝ Մկրտիչ Հարությունյանը, Վահե Իհսսանին (Եսայան) եւ Ադուր Յասյանը:
4. Ո՞ր դատավճիռների իրականացումը ձախողվեց:
«Նեմեսիս» գործության ցուցակում Օսմանյան կայսրության նախկին ռազմական նախարար Էնվերի ու «Միություն եւ Առաջադիմություն կուսակցության» կոմիտեի գերագույն քարտուղար Նազիմի անունները կային։ «Նեմեսիս» գործության անդամներին չհաջողվեց նրանց սպանել:
Էնվերը Գերմանիայից փախել էր Միջին Ասիա: 1922թ. Տաջիկստանում նրան գնդակահարեց կարմիր բանակի հայ հրամանատար Հակոբ Մելքումովը:
Նազիմը մահապատժի ենթարկվեց Թուրքիայում. նրան մեղադրել էին Քեմալ Աթաթուրքի դեմ մահափորձի համար:
5. Ինչպե՞ս ընդհատվեց «Նեմեսիս»-ը:
1922 թ., երբ Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի վտարանդի կառավարությունները ստորագրեցին բոլշեւիզմի դեմ համատեղ պայքարի «Պրոմեթեւս» նախագիծը, ՀՅԴ Բյուրոն որոշեց դադարեցնել «Նեմեսիս»-ը:
Այս որոշումը միանշանակ չընդունվեց եւ պատմության ընթացքում ստացավ «ամենաամոթալի» որակումը: Տարիներ անց Շահան Նաթալին առաջարկեց վերականգնել «Նեմեսիս»-ը, սակայն մերժվեց: Փարիզում նա հիմնեց «Արեւմտահայ ազատագրական ուխտը»:

Объяснение: «Немезис» - Mediamax.am
В очередной публикации рубрики «Объяснение» представляем историю операции «Немезис», целью которой было возмездие организаторам Геноцида армян.
1. Что такое «Немезис»?
«Немезис» - операция, целью которой было наказать лидеров младотурок, организовавших и осуществивших Геноцид армян 1915 года, а также организаторов погромов армян в Баку в 1918 году.
2. Как и когда родилась операция «Немезис»?
После поражения Турции в Первой Мировой войне лидеры младотурок бежали в Германию. 16 декабря 1918 года в начатом против них судебном процессе Талаату, Энверу, Назиму, Джемалю, а также их пособникам были предъявлены обвинения во втягивании Турции в войну, организации погромов и депортации христианских (армянских) подданных. Из 31 обвиняемых Талаат, Энвер, Назим и Джемаль были приговорены к смертной казни.
Для приведения приговоров исполнение АРФ «Дашнакцутюн» основала группу «Немезис». В 1919 году на 19-м всеобщем съезде Дашнакцутюн в Ереване было выделено 41 преступников из 650. Для выполнения операции «Немезис» был сформирован ответственный орган, во главе с представителем Армении в США Арменом Гаро, и специальный фонд во главе с Шаганом Сатчакляном. За обеспечение оперативного руководства и материальное обеспечение операции отвечали Шаган Натали и Григор Мерджанов.
3. Какие из приговоров были приведены в исполнение?
- 15 марта 1921 г. Согомоном Тейлеряном в Берлине был убит главный организатор Геноцида армян Талаат-паша.
- 5 декабря 1921 года Аршавиром Ширакяном в Риме был убит глава первого кабинета младотурок Саид Халим.
- 17 апреля 1922 года Аршавиром Ширакяном и Арамом Ерканяном в Берлине был убит Джемаль Азми, по приказу которого 15 тыс. армянских детей были сброшены в море, а также Бехаэддин Шакир.
- 22 июля 1922 года Петросом Тер-Погосяном и Арташесом Геворкяном в Тифлисе был убит бывший министр военно-морских сил Турции Джемаль.
- 31 мая 1920 года был убит один из организаторов резни армян в Баку Насиб  Юсифбейли.
- 19 июня 1920 года Арамом Ерканяном был убит бывший премьер-министр Азербайджана Фатали Хан Хойский.
- 19 июля 1920 года Арамом Ерканяном в Тифлисе был убит один из основных ответственных за резню армян в Шуши и Баку Гасан Бек Агаев.
- 18 июля 1921 года Мисаком Торлакяном в Константинополе был убит бывший министр внутренних дел Азербайджана Бехбуд-хан Джаваншир.
В ходе операции «Немезис» были убиты также трое армянский предателей: Мкртич Арутюнян, Ваге Ихссани (Есаян) и Адур Яйсян.
4. Исполнение каких приговоров провалилось?
В списке значились также имена бывшего военного министра Османской империи Энвера и генерального секретаря партии «Единение и прогресс» Назима. Участникам операции «Немезис» не удалось убить их.
Энвер бежал из Германии в Среднюю Азию. В 1922 году в Таджикистане его застрелил армянский командир Красной армии Акоп Мелкумов.
Назим был казнен в Турции: его обвинили в покушении на Кемаля Ататюрка.
5. Как прервалась операция «Немезис»?
В 1922 году, когда правительства Армении, Грузии и Азербайджана в изгнании приняли проект«Прометей» по борьбе с большевизмом, бюро АРФД приняло решение о прекращении операции «Немезис».
Это решение получило неоднозначную оценку. Годы спустя Шаган Натали предложил возродить «Немезис», однако его предложение не получило поддержки. Тогда он основал «Союз Освобождения Западной Армении» в Париже.