Պարզաբանում. «Նեմեսիս» - Mediamax.am
«Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը ներկայացնում է Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներին եւ իրականացնողներին պատժելու համար հիմնադրված «Նեմեսիս» գործողության ստեղծման, կատարված դատավճիռների եւ ընդհատման պատմությունը:
1. Ի՞նչ է «Նեմեսիս»-ը:
«Նեմեսիս»-ը գործողություն է, որի նպատակն էր պատժել 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպած եւ իրականացրած երիտթուրքերի պարագլուխներին, ինչպես նաեւ 1918թ. Բաքվի հայերի ջարդի կազմակերպիչներին:
2. Ինչպե՞ս եւ ե՞րբ ծնվեց «Նեմեսիս»-ը:
Երիտթուրք պարագլուխները Առաջին համաշխարհային պատերազմում Թուրքիայի պարտությունից հետո փախան Գերմանիա: 1918թ. դեկտեմբերի 16-ին նրանց դեմ սկսված դատավարությունում Թալեաթը, Էնվերը, Նազըմը, Ջեմալը եւ նրանց հանցակիցները մեղադրվում էին Օսմանյան կայսրությանը պատերազմի մեջ ներքաշելու, քրիստոնյա (հայ) հպատակների ջարդի եւ տեղահանության կազմակերպման մեջ: Դատավճռի համաձայն՝ 31 մեղադրյալներից Թալեաթը, Էնվերը, Նազըմը եւ Ջեմալը դատապարտվեցին մահվան:
Դատավճռից փախած հանցագործների պատիժն իրականացնելու նպատակով էլ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը հիմնեց «Նեմեսիս»-ը: 1919թ. Երեւանում  Դաշնակցության 19-րդ ընդհանուր ժողովում 650 հանցագործներից առանձնացվեցին 41-ը: «Նեմեսիս» գործողությունն իրականացնելու համար ստեղծվեց պատասխանատու մարմին՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Արմեն Գարոյի գլխավորությամբ եւ հատուկ Ֆոնդ՝ Շահան Սաթճակլյանի ղեկավարությամբ: Գործողության օպերատիվ ղեկավարության եւ նյութական ապահովման համար պատասխանատու էին Շահան Նաթալին եւ Գրիգոր Մերջանովը:
3. Ո՞ր դատավճիռները իրականացվեցին:
-1921թ. մարտի 15-ին Սողոմոն Թեհլերյանը Բեռլինում սպանեց Հայոց Ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշային։
-1921թ. դեկտեմբերի 5-ին Արշավիր Շիրակյանը Հռոմում սպանեց երիտթուրքերի կուսակցության առաջին կաբինետի ղեկավար Սայիդ Հալիմին։
-1922թ. ապրիլի 17-ին Արշավիր Շիրակյանն ու Արամ Երկանյանը Բեռլինում սպանեցին Ջեմալ Ազմիին, ով հրամայել էր ծովում խեղդել 15 000 հայ երեխաների, ինչպես նաեւ՝ Բեհաեդդին Շաքիրին:
-1922թ. հուլիսի 22-ին Պետրոս Տեր-Պողոսյանը եւ Արտաշես Գեւորգյանը Թիֆլիսում սպանեցին Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի նախկին նախարար Ջեմալին:
-1920թ. մայիսի 31-ին սպանվեց 1918 թ-ի Բաքվի հայերի ջարդի կազմակերպիչներից Նասիբ Յուսիֆբեյլին։
-1920թ. հունիսի 19-ին Արամ Երկանյանը գնդակահարեց Ադրբեջանի նախկին վարչապետ Ֆաթալի Խան Խոյսկիին:
-1920թ. հուլիսի 19-ին Արամ Երկանյանը Թիֆլիսում սպանեց Շուշիի եւ Բաքվի հայերի ջարդերի հիմնական պատասխանատուներից Հասան Բեկ Ագաեւին:
-1921թ. հուլիսի 18-ին Միսակ Թոռլակյանը Կոստանդնուպոլսում սպանեց Ադրբեջանի ներքին գործերի նախկին նախարար Բիհբութ Ժիվանշիր Խանին։
«Նեմեսիս» գործողության ընթացքում սպանվեցին նաեւ երեք դավաճան՝ Մկրտիչ Հարությունյանը, Վահե Իհսսանին (Եսայան) եւ Ադուր Յասյանը:
4. Ո՞ր դատավճիռների իրականացումը ձախողվեց:
«Նեմեսիս» գործության ցուցակում Օսմանյան կայսրության նախկին ռազմական նախարար Էնվերի ու «Միություն եւ Առաջադիմություն կուսակցության» կոմիտեի գերագույն քարտուղար Նազիմի անունները կային։ «Նեմեսիս» գործության անդամներին չհաջողվեց նրանց սպանել:
Էնվերը Գերմանիայից փախել էր Միջին Ասիա: 1922թ. Տաջիկստանում նրան գնդակահարեց կարմիր բանակի հայ հրամանատար Հակոբ Մելքումովը:
Նազիմը մահապատժի ենթարկվեց Թուրքիայում. նրան մեղադրել էին Քեմալ Աթաթուրքի դեմ մահափորձի համար:
5. Ինչպե՞ս ընդհատվեց «Նեմեսիս»-ը:
1922 թ., երբ Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի վտարանդի կառավարությունները ստորագրեցին բոլշեւիզմի դեմ համատեղ պայքարի «Պրոմեթեւս» նախագիծը, ՀՅԴ Բյուրոն որոշեց դադարեցնել «Նեմեսիս»-ը:
Այս որոշումը միանշանակ չընդունվեց եւ պատմության ընթացքում ստացավ «ամենաամոթալի» որակումը: Տարիներ անց Շահան Նաթալին առաջարկեց վերականգնել «Նեմեսիս»-ը, սակայն մերժվեց: Փարիզում նա հիմնեց «Արեւմտահայ ազատագրական ուխտը»:

Key: Operation "Nemesis" - Mediamax.am
This time the Key section reflects on the history of establishment of Operation "Nemesis" aimed at the punishment of the perpetrators of the Armenian Genocide.
1. What is “Nemesis?”
“Nemesis” was an operation, which aimed to punish the leaders of the Young Turks who perpetrated and implemented the Armenian Genocide in 1915 as well as perpetrators of the Baku Pogrom – the massacre of Baku Armenians in 1918.
2. When and how was “Nemesis” conceived?
After Turkey was defeated in World War I, the leaders of the Young Turks fled to Germany. On December 16, 1918, a suit was brought against them – Talaat, Enver, Nazım, Djemal and their accomplices were accused of drawing the Ottoman Empire into war and organizing the deportation and massacre of Christians (Armenians). The court pronounced a death penalty for four out of the 31 accused – Talaat, Enver, Djemal and Nazim.
In order to execute the sentence of the criminals who escaped it, the Armenian Revolutionary Federation (ARF) established “Nemesis.” At its 19th General Assembly in Yerevan, ARF singled out 41 out of the 650 criminals. A responsible authority led by special Ambassador of Armenia to the United States Armen Garo and a special fund headed by Shahan Satchaklyan were set up to carry out Operation “Nemesis.” Shahan Natalie and Grigor Merjanov stood accountable for the operational management and the logistics of the operation.
3. Which sentences were executed?
- Berlin, March 15, 1921 – Soghomon Tehlirian assassinated principal perpetrator of the Armenian Genocide Talaat Pasha.
- Rome, December 5, 1921 – Arshavir Shirakian killed head of the first office of the Young Turks Said Halim.
- Berlin, April 17, 1922 – Arshavir Shirakian and Aram Yerkanian assassinated Cemal Azmi, who had ordered to drown 15 000 Armenian children in the sea, as well as Behaeddin Shakir.
- Tiflis, July 22, 1922 – Petros Ter-Poghosyan and Artashes Gevorgyan killed Minister of the Navy Djemal Pasa.
- May 31, 1920 – One of perpetrators of Baku Pogrom in 1918 Nasib Yusifbeyli was killed.
- June 19, 1920 – Aram Yerkanian assassinated former Prime Minister of Azerbaijan Fatali Khan Khoyski.
- Tiflis, July 19, 1920 – Aram Yerkanyan killed Hasan bey Aghayev, one of the main figures accountable for the massacres of Shushi and Baku Armenians.
- July 18, 1921 – Misak Torlakian assassinated Behbud Khan Javanshir, Minister of Internal Affairs of Azerbaijan.
Three traitors – Mkrtich Harutyunyan, Vahe Ihssan (Yesayan) and Adur Yasyan were also killed during Operation “Nemesis.”
4. The execution of which sentences failed?
-The list of Operation “Nemesis” included the names of former War Minister Enver Pasha and Secretary General of Committee of Union and Progress Nazim Bey. The members of Operation “Nemesis” failed to assassinate them.
Enver had fled to Central Asia from Germany. He was assassinated by Armenian Commander of Red Army Hakob Melkumov in Tajikistan in 1922.
Nazim was sentenced to death in Turkey. He was accused of attempting to assassinate Mustafa Kemal Ataturk.
5. What caused Operation “Nemesis” to discontinue?
In 1922, the governments in exile of Armenia, Georgia and Azerbaijan signed “Prometheus” bill of joint struggle against Bolshevism and the ARF Bureau decided to discontinue Operation “Nemesis.”
This decision was not unanimously accepted and came to be known as “most embarrassing” in the history. Years later Shahan Natalie suggested restoring Operation “Nemesis,” but his proposal was rejected. He established “Western Armenian Liberation Alliance” in Paris.