Հեյդար Ալիեւն եւ Էդուարդ Շեւարդաձեն
Հեյդար Ալիեւի 100-ամյակին նվիրված հրապարակումների շրջանակում Trend գործակալությունը հրապարակել է հարցազրույց Յուրի Մամեդովի հետ, ով 1982-1986 թվականներին Ադրբեջանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կոմիտեի առաջին տեղակալն էր, իսկ 1986-1992 թվականներին՝ կոմիտեի ղեկավարը։
Հարցազրույցում Մամեդովը, մասնավորապես, պատմել է, թե Խորհրդային Վրաստանի ղեկավար Էդուարդ Շեւարդնաձեն մի անգամ ինչ խնդրանքով է դիմել Ալիեւին, եւ ինչպես է դրան արձագանքել Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարը։
«Վրաստանը, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը միավորված էին Անդրկովկասյան ռազմական օկրուգում։ Ամեն տարի մայրաքաղաքներից մեկում տեղի էր ունենում Ռազմական խորհրդի նիստ։ Այդ մեկն անցկացվում էր Բաքվում։
Նիստն ավարտվեց։ Լսում եմ, թե ինչպես է Հեյդար Ալիեւիչը համոզում Վրաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարին մնալ ճաշի։ Նա էլ պատասխանում էր. «Հեյդար Ալիեւիչ, մեծ սիրով կմնայի, սակայն երեկոյան ժամը վեցին ժողով եմ նշանակել։ Ոչ մի կերպ չի ստացվի»։
Նրանք շարունակում են քայլել, եւ հանկարծ Շեւարդնաձեն Ալիեւին ասում է.
«Հեյդար Ալիեւիչ, մի մեծ խնդրանք ունեմ։ Այսօր Բաքվում «Նեֆթչին» խաղում է Թբիլիսիի «Դինամոյի» հետ»։
Հեյդար Ալիեւն եւ Էդուարդ Շեւարդաձեն Հեյդար Ալիեւն եւ Էդուարդ Շեւարդաձեն
Հեյդար Ալիեւիչն ուրախացավ. «Դե ուրեմն, մնում ես, գնում ենք ֆուտբոլի, իսկ հետո՝ կմեկնես»:
Շեւարդնաձեն պատասխանում է.
«Դա նկատի չունեմ: Հեյդար Ալիեւիչ, մենք շատ ծանր վիճակում ենք. ցանկացած պահի կարող ենք դուրս մնալ բարձրագույն լիգայից»։
«Եվ ի՞նչ է պետք անել, որպեսզի դա տեղի չունենա»,- հարցնում է Հեյդար Ալիեւը։
«Գուցե մեր տղաները ոչ ոքի խաղա՞ն։ Դա բավական կլինի»,- ասում է Շեւարդնաձեն։
Հեյդար Ալիեւիչը շրջվում է դեպի ինձ եւ ասում. «Մամեդով, լսեցի՞ր։ Գնա՛ եւ լուծի՛ր այս հարցը»։
Մտնում եմ աշխատասենյակ, զանգում Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Ռզաեւին։ Սկզբում նա ոչինչ լսել չէր ցանկանում. «Ի՞նչ ես խոսում: «Կպատռենք» նրանց, չկասկածե՛ս»։ Այդ ժամանակ ուղիղ ասում եմ. «Կարծիք կա, որ պետք է ոչ ոքի խաղանք»։
Նա նորից իրենն է պնդում, ոչ մի կերպ չի հասկանում, թե այդ ում կարծիքն է։ Միայն երբ ավարտեցինք եւ նա կախեց լսափողը, վերջապես, հասկացավ։ Զանգահարեց տասնհինգ րոպե անց եւ ասաց. «Հասկացա։ Բայց ինչպե՞ս խաղալ՝ ընդհանրապես հաշիվը չբացելո՞վ»:
«Ավելի լավ է՝ հաշիվը 1-1 լինի»։
«Իսկ ո՞վ պետք է առաջինը գոլ խփի»։
Մի խոսքով, բացատրեցի նրան, թե ինչպես անել: Այդպես էլ եղավ։ Սկզբում մեզ գոլ խփեցին, հետո մենք հաշիվը հավասարեցրեցինք։

Гейдар Алиев и Эдуард Шеварднадзе
В рамках публикаций, посвященных 100-летию Гейдара Алиева, агентство Trend публикует интервью с Юрием Мамедовым, который с 1982 по 1986 годы был первым заместителем Государственного комитета Азербайджана по физической культуре и спорту, а с 1986 по 1992 год возглавлял комитет.
В интервью Мамедов, в частности, рассказывает - с какой просьбой однажды обратился к Алиеву лидер Советской Грузии Эдуард Шеварднадзе и как ее исполнил глава Советского Азербайджана:
«Грузия, Армения и Азербайджан были объединены в Закавказский военный округ. И каждый год в одной из столиц проводилось заседание Военного совета. Один из военных советов проходил в Баку.
Совет завершился. Слышу, как Гейдар Алиевич уговаривает первого секретаря ЦК Компартии Грузии остаться на обед. А он ему отвечает: «Гейдар Алиевич, я бы с удовольствием, но я назначил на шесть часов вечера совещание. Никак не получается».
Они продолжают идти. И вдруг Шеварднадзе говорит Алиеву:
«Гейдар Алиевич, у меня к вам огромная просьба. Сегодня «Нефтчи» играет с «Динамо» Тбилиси в Баку». Гейдар Алиевич обрадовался: «Ну вот, остаешься, идем на футбол, а потом ты улетаешь».
Шеварднадзе отвечает:
«Да я не не это имею в виду. Гейдар Алиевич, мы в очень тяжелом положении, потому что можем в любой момент вылететь из высшей лиги».
«И что нужно сделать, чтобы этого не произошло?» - спрашивает Гейдар Алиев.
«Может быть, наши ребята вничью сыграют? Этого будет достаточно», - говорит Шеварднадзе.
Гейдар Алиев и Эдуард Шеварднадзе Гейдар Алиев и Эдуард Шеварднадзе
Гейдар Алиевич поворачивается ко мне и говорит: «Мамедов, ты слышал? Давай, иди и решай этот вопрос».
Захожу в свой кабинет, звоню председателю Госкомитета по физической культуре и спорту Рзаеву. Тот сначала и слышать ничего не хотел: «Да ты что! Мы их «порвем», не сомневайся». Тогда я ему говорю прямиком: «Есть мнение, чтобы мы сыграли вничью».
Он опять за свое, никак не «врубится», чье это мнение. Уже когда мы разговор завершили, и он трубку положил, до него наконец дошло. Позвонил он мне минут через пятнадцать и говорит: «Я понял. Только как сыграть, вообще не открывая счета?».
«Лучше, чтобы было 1-1». - «А кто должен первым забить?» В общем, объяснил я ему, как нужно сделать. Так и произошло. Сначала нам забили гол, а потом уже мы мяч отыграли. И зрители были довольны, и тбилисцы».