Լուսանկարը` Փոլ ՄաքՔարթնիի արխիվից
Լեգենդար երաժիշտ Փոլ ՄաքՔարթնին կիսվել է Մեծ Բրիտանիայի թագուհու հետ հանդիպումների հիշողություններով։
«Ինձ բախտ է վիճակվել ապրել Էլիզաբեթ II-ի կառավարման ողջ ընթացքում։ Երբ 10 տարեկան էի, հաղթեցի բրիտանական միապետության մասին շարադրությունների մրցույթում, ուստի դեռ այդ ժամանակներից նրա երկրպագուն էի:
1953 թվականին, երբ տեղի էր ունենում թագադրությունը, մենք Լիվերպուլում արդեն սեւ-սպիտակ հեռուստացույցներ ունեինք եւ դիտում էինք արարողությունը։
Հետ նայելով, հասկացա, որ Նորին Մեծությանը հանդիպել եմ ութ կամ ինը անգամ եւ ամեն անգամ նա տպավորում էր ինձ հիանալի հումորի զգացումով, որը զուգորդվում էր արժանապատվության հետ։
Առաջին անգամ ես տեսա թագուհուն, երբ The Beatles-ի անդամներով ստացանք Բրիտանական կայսրության շքանշանը (MBE)՝ 1965 թվականի հոկտեմբերի 26-ին: Մեզ մի կողմ տարան ու ծանոթացրեցին արարողակարգին։ Ասացին, որ ձայն չհանենք, քանի դեռ նա առաջինը չխոսի: Լիվերպուլից չորս հասարակ տղաների համար դա մեծ իրադարձություն էր։
Հաջորդ անգամ հանդիպեցինք Ռոյալ Ալբերտ Հոլում 1982 թվականի դեկտեմբերի 13-ին։ Երեկոյի մի մասը ներառում էր Beatles-ի որոշ երգերի նվագախմբային մշակումներ, եւ ես հիշում եմ, որ զրուցում էի դրանց մասին Նորին Մեծության հետ: Նա ինձ ներկայացրեց արքայազն Ֆիլիպին, նա էլ ասաց, որ հիշում է վաթսունականների մեր առաջին հանդիպումը:
1996թ. հունիսին թագուհին սիրով համաձայնեց մասնակցել Լիվերպուլի Արվեստի ինստիտուտի բացմանը այն հին դպրոցի տեղում, որը հաճախում էինք Ջորջ Հարիսոնի հետ: Մինչ այդ էլ նա նվիրատվություն էր կատարել դպրոցին:
Հաջորդ հանդիպումը կայացավ մեկ տարի անց, եւ դա ինձ համար առանձնահատուկ հպարտության օր էր՝ ասպետի կոչում ստացա։ Հրաշալի օր էր՝ մտածում այն երկար «ճանապարհորդության» մասին, որը սկսվել էր Լիվերպուլի մեր փոքրիկ տանից:
Նորից հանդիպեցինք նոր հազարամյակում եւ ի՛նչ իրադարձություն էր դա: Նշելով թագուհու ոսկե հոբելյանը՝ զվարճանում էինք նրա այգում։ Երբ համերգի վերջում Նորին Մեծությունը բեմ բարձրացավ ծափահարությունների ներքո, ես կատակեցի. «Ուրեմն հաջորդ տարի նորից կհանդիպե՞նք», նա էլ պատասխանեց՝ «Ոչ իմ այգում»:
Շուտով նորից հանդիպեցինք՝ այս անգամ ինձ համար հարազատ տարածքում։ Մեծ պատիվ էր նկարներիս ցուցահանդեսը բացել Walker Art Gallery-ում, որը Ջոն Լենոնի հետ հաճախ էինք այցելում: Ուրախ էի, որ հնարավորություն ունեցա  պատկերասրահը ցույց տալ Նորին Մեծությանը։
Տասը տարի անց Նենսիի հետ մասնակցեցինք «Արվեստների տոնակատարություն» հատուկ միջոցառմանը Լոնդոնի Արվեստի թագավորական ակադեմիայում, եւ Նորին Մեծության հետ զրուցելը, ինչպես միշտ, հուզիչ իրադարձություն էր:
2012 թվականի հունիսի 4-ին թագուհին նշում էր իր Ադամանդե հոբելյանը, եւ այդ առիթը շատ առումներով առանձնահատուկ էր:
Մեր վերջին հանդիպումը կայացավ 2018 թվականին, երբ թագուհին ինձ հանձնեց Պատվո շքանշանը։ Ես սեղմեցի նրա ձեռքը եւ ասացի. «Պետք է դադարեցնենք այսպես հանդիպել», նա էլ ծիծաղեց եւ շարունակեց արարողությունը»։

Фото: архив Пола Маккартни
По случаю кончины Елизаветы II легендарный музыкант Пол Маккартни поделился воспоминания о своих встречах с Королевой Великобритании.
«Мне повезло жить в течение всего правления Елизаветы II. Когда мне было 10 лет, я победил в конкурсе сочинений о британской монархии, так что был ее поклонником еще с тех пор.
В 1953 году, когда происходила коронация, у нас в Ливерпуле уже были телевизоры и мы смотрели церемонию, правда, в черно-белом.
Оглядываясь назад, я обнаружил, что встречался с Ее Величеством восемь или девять раз, и каждый раз она поражала меня прекрасным чувством юмора в сочетании с большим достоинством.
Впервые я увидел Королеву, когда The Beatles получили Ордена Британской империи (MBE) 26 октября 1965 года. Нас отвели в сторону и ознакомили с протоколом. Нам велели не разговаривать с ней, пока она сама не заговорит с нами. Для четырех простых парней из «Ливерпуля» это было: «Ну ни фига себе!».
В следующий раз мы встретились в Альберт-Холле 13 декабря 1982 года. Часть вечера включала в себя оркестровые обработки некоторых песен Beatles, и я помню, как болтал о них с Ее Величеством. Она повторно представила меня принцу Филиппу, который сказал, что помнит нашу предыдущую встречу в шестидесятых!
В июне 1996 года Королева любезно согласилась присутствовать на открытии Ливерпульского института искусств на месте старой школы, в которую мы ходили вместе с Джорджем Харрисоном. Ранее она сделала пожертвование, получить которое для школы было большой честью.
Следующая встреча состоялась через год, и это был день особой гордости для меня - я получил рыцарское звание. Это был чудесный день, и я вспоминал, как проделал этот долгий путь, который начинался в маленьком домике с террасой в Ливерпуле!
Мы снова встретились в новом тысячелетии и какое это было за событие! Отмечая золотой юбилей Королевы, мы веселились в ее саду. Когда Ее Величество вышла на сцену под аплодисменты в конце шоу, я пошутил: «Значит, снова встретимся в следующем году?», на что она ответила: «Не в моем саду!»
Вскоре мы снова увиделись, но на этот раз на моей родной территории! Для меня было большой честью открыть выставку картин в Художественной галерее Уокера, которую мы с Джоном Ленноном неоднократно посещали, будучи студентами. Я был рад возможности показать галерею Ее Величеству.
Десять лет спустя мы с Нэнси посетили специальное мероприятие под названием «Праздник искусств» в Королевской академии художеств в Лондоне, и разговор с Ее Величеством, как всегда, был волнующим событием.
4 июня 2012 года королева праздновала свой Бриллиантовый юбилей, и это событие было особенным во многих отношениях.
Наша последняя встреча произошла в 2018 году. Когда Королева вручала мне Орден Кавалера Почета, я пожал ей руку, наклонился и сказал: «Мы должны прекратить встречаться вот так», а она в ответ слегка хихикнула и продолжила церемонию».