Լուսանկարը` Փոլ ՄաքՔարթնիի արխիվից
Լեգենդար երաժիշտ Փոլ ՄաքՔարթնին կիսվել է Մեծ Բրիտանիայի թագուհու հետ հանդիպումների հիշողություններով։
«Ինձ բախտ է վիճակվել ապրել Էլիզաբեթ II-ի կառավարման ողջ ընթացքում։ Երբ 10 տարեկան էի, հաղթեցի բրիտանական միապետության մասին շարադրությունների մրցույթում, ուստի դեռ այդ ժամանակներից նրա երկրպագուն էի:
1953 թվականին, երբ տեղի էր ունենում թագադրությունը, մենք Լիվերպուլում արդեն սեւ-սպիտակ հեռուստացույցներ ունեինք եւ դիտում էինք արարողությունը։
Հետ նայելով, հասկացա, որ Նորին Մեծությանը հանդիպել եմ ութ կամ ինը անգամ եւ ամեն անգամ նա տպավորում էր ինձ հիանալի հումորի զգացումով, որը զուգորդվում էր արժանապատվության հետ։
Առաջին անգամ ես տեսա թագուհուն, երբ The Beatles-ի անդամներով ստացանք Բրիտանական կայսրության շքանշանը (MBE)՝ 1965 թվականի հոկտեմբերի 26-ին: Մեզ մի կողմ տարան ու ծանոթացրեցին արարողակարգին։ Ասացին, որ ձայն չհանենք, քանի դեռ նա առաջինը չխոսի: Լիվերպուլից չորս հասարակ տղաների համար դա մեծ իրադարձություն էր։
Հաջորդ անգամ հանդիպեցինք Ռոյալ Ալբերտ Հոլում 1982 թվականի դեկտեմբերի 13-ին։ Երեկոյի մի մասը ներառում էր Beatles-ի որոշ երգերի նվագախմբային մշակումներ, եւ ես հիշում եմ, որ զրուցում էի դրանց մասին Նորին Մեծության հետ: Նա ինձ ներկայացրեց արքայազն Ֆիլիպին, նա էլ ասաց, որ հիշում է վաթսունականների մեր առաջին հանդիպումը:
1996թ. հունիսին թագուհին սիրով համաձայնեց մասնակցել Լիվերպուլի Արվեստի ինստիտուտի բացմանը այն հին դպրոցի տեղում, որը հաճախում էինք Ջորջ Հարիսոնի հետ: Մինչ այդ էլ նա նվիրատվություն էր կատարել դպրոցին:
Հաջորդ հանդիպումը կայացավ մեկ տարի անց, եւ դա ինձ համար առանձնահատուկ հպարտության օր էր՝ ասպետի կոչում ստացա։ Հրաշալի օր էր՝ մտածում այն երկար «ճանապարհորդության» մասին, որը սկսվել էր Լիվերպուլի մեր փոքրիկ տանից:
Նորից հանդիպեցինք նոր հազարամյակում եւ ի՛նչ իրադարձություն էր դա: Նշելով թագուհու ոսկե հոբելյանը՝ զվարճանում էինք նրա այգում։ Երբ համերգի վերջում Նորին Մեծությունը բեմ բարձրացավ ծափահարությունների ներքո, ես կատակեցի. «Ուրեմն հաջորդ տարի նորից կհանդիպե՞նք», նա էլ պատասխանեց՝ «Ոչ իմ այգում»:
Շուտով նորից հանդիպեցինք՝ այս անգամ ինձ համար հարազատ տարածքում։ Մեծ պատիվ էր նկարներիս ցուցահանդեսը բացել Walker Art Gallery-ում, որը Ջոն Լենոնի հետ հաճախ էինք այցելում: Ուրախ էի, որ հնարավորություն ունեցա  պատկերասրահը ցույց տալ Նորին Մեծությանը։
Տասը տարի անց Նենսիի հետ մասնակցեցինք «Արվեստների տոնակատարություն» հատուկ միջոցառմանը Լոնդոնի Արվեստի թագավորական ակադեմիայում, եւ Նորին Մեծության հետ զրուցելը, ինչպես միշտ, հուզիչ իրադարձություն էր:
2012 թվականի հունիսի 4-ին թագուհին նշում էր իր Ադամանդե հոբելյանը, եւ այդ առիթը շատ առումներով առանձնահատուկ էր:
Մեր վերջին հանդիպումը կայացավ 2018 թվականին, երբ թագուհին ինձ հանձնեց Պատվո շքանշանը։ Ես սեղմեցի նրա ձեռքը եւ ասացի. «Պետք է դադարեցնենք այսպես հանդիպել», նա էլ ծիծաղեց եւ շարունակեց արարողությունը»։

Photo: Paul McCartney’s archive
Legendary musician Paul MacCartney shared with his memories of the meetings with the Queen of the Great Britain.
“I feel privileged to have been alive during the whole of Queen Elizabeth II’s reign. When I was 10 years old I entered an essay competition in Liverpool and won my division for my essay about the British Monarchy so I have been a fan for a long time.
In 1953 when the Queen was crowned everyone on our street in Speke, Liverpool finally got a television set and we settled down to watch the Coronation in glorious black and white.
Looking back I am honoured and amazed to see that I met Her Majesty eight or nine times and each time she impressed me with her great sense of humour combined with great dignity.
Firstly, when The Beatles got the MBE on 26th October 1965. I remember us being taken aside and shown what the correct protocol was. We were told how to approach Her Majesty and not to talk to her unless she talks to us. For four Liverpool lads, it was, “Wow, hey man.”
The next time we met was some years later at the Royal Albert Hall on 13th December 1982. Part of the evening included some orchestral re-workings of some Beatles songs and I remember chatting with Her Majesty about them. She also re-introduced me to Prince Philip who said he remembered our previous meeting in the sixties!
In June 1996 The Queen graciously agreed to open the Liverpool Institute for Performing Arts on the site of my old school that George Harrison and myself attended. She also had previously given a donation which the school was very honoured to receive.
Just one year later and our next encounter was a very proud day for me. It was one of the best days ever. It was a wonderful day and I remember thinking I’d come a long way from a little terrace house in Liverpool!
It was a new millennium the next time we were together again and what an occasion it was! Celebrating her Golden Jubilee, we got to rock out in her garden. As Her Majesty was on stage receiving applause at the end of the show I joked, ‘Well I suppose this will be happening next year then?’ to which she replied, ‘Not in my garden it won’t!’
We were to see each other again shortly afterwards, but this time on my home turf! I was very honoured to be given a painting exhibition at the Walker Art Gallery, which John and I had visited on many occasions as students. It was my extreme privilege to be able to show Her Majesty around the gallery.
A decade on Nancy and I attended a special event titled Celebration of the Arts at the Royal Academy of Arts in London, and it was a thrill as ever to talk with Her Majesty.
On June 4th 2012, The Queen would celebrate her Diamond Jubilee and it was so special in many ways.
Our last meeting came in 2018. When I was given the Companion of Honour medal I shook her hand, leaned in and said, ‘We have got to stop meeting like this,’ to which she giggled slightly and got on with the ceremony”.