Շարունակում եմ ներկայացնել լուսանկարները, որոնք բելգիացի լուսանկարիչ Կարլ դե Կեյզերն արել էր Խորհրդային Հայաստանում 1988 եւ 1989 թվականներին:
Առաջին հոդվածն այստեղ է. 1988-ի ամառը, Լենինը եւ եռագույնով երեխաները:
Կարլն ասում է, որ տեսնելով Հայաստանում եւ Լիտվայում ծավալվող շարժումները, ինքը հասկացավ, որ Խորհրդային միությունը լուրջ փորձության առաջ է կանգնած: Միեւնույն ժամանակ, խոստովանում է նա, Արեւմուտքում ոչ ոք չէր մտածում այն մասին, որ ԽՍՀՄ-ը կարող է փլուզվել 2-3 տարվա ընթացքում:
Լուսանկարը` Carl de Keyzer/Magnum
«Շատ զարմացած էի, երբ տեսա, թե որքան շատ մարդիկ էին մասնակցում Երեւանի հանրահավաքներին: Առաջին միտքս այն էր, որ նրանք բոլորն էլ ի վերջո բանտում կհայտնվեն: Անկեղծ ասած՝ ինքս էլ բավական վախենում էի գնալ այդ հանրահավաքներին ու լուսանկարել, քանի որ միակ արտասահմանցին էի այնտեղ: Բայց նաեւ համարձակվեցի բարձրանալ հարթակ: Հիշում եմ, որ սիրտս շատ արագ էր բաբախում. կարծում էի, որ ցանկացած պահի կարող եմ ձերբակալվել: Սակայն մարդկանց ոգեւորությունը եւ միասնականությունը ստիպեցին ինձ մնալ եւ լուսանկարել:
Նրանք տեսնում էին, որ ես օտարերկրացի եմ եւ իմ արած նկարները կարող են կարեւոր լինել ապագայի համար: Հանրահավաքից հետո աննկատ վերադարձա հյուրանոց եւ ձեւացրի, թե ոչինչ չի եղել: Իմ ռուս ուղեկցող Լյուդմիլան գիտեր, որ երկար բացակայել էի, սակայն խմբի համար նախատեսված ճաշի ժամանակ ոչինչ չասաց»,- պատմում է Կարլը:
Առաջին հայացքից թվում է, որ Ազատության հրապարակում արված Կարլի լուսանկարները առանձնապես աչքի չեն ընկնում: Բայց դրանց ավելի ուշադիր նայելիս հասկանում ես, որ նրան հաջողվել է փոխանցել ամենակարեւորը՝ մարդկանց հուզմունքն եւ ոգեւորությունը:
Նայեք այս կանանց դեմքերին:
Այս նկարում «Ղարաբաղ» կոմիտեի առանցքային անդամներից մեկն է՝ Աշոտ Մանուչարյանը:
Նա լուսանկարչին նայում է որոշակի թերահավատությամբ, ինչը, հավանաբար, անակնկալի գալու արդյունք է:
Այս լուսանկարում ելույթ է ունենում Ալբերտ Բաղդասարյանը, նրա կողքին են «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Ալեքսան Հակոբյանը եւ Արման Մելիքյանը, որը 2004 թվականին դարձավ Արցախի արտաքին գործերի նախարար:
Դժվար է ասել, թե ինչ գործ ունի հանրահավաքի հարթակում մանկահասակ երեխան:
Այսպիսին էր Ազատության հրապարակը 1988 թվականին: Այսօրվա երիտասարդներին իսկապես դժվար է հասկանալ, թե դա ինչ իրադարձություն էր ԽՍՀՄ-ի համար, որտեղ նախկինում մարդիկ միայն մայիսի 1-ի կամ նոյեմբերի 7-ի տոների կապակցությամբ էին փողոց դուրս գալիս:
Եվ իհարկե, շատ հետաքրքիր է, թե ինչպես դասավորվեց այս լուսանկարներում պատկերված մարդկանց ճակատագիրը:
Մեդիամաքսը լուսանկարները պաշտոնապես գնել է Magnum գործակալությունից, եւ դրանք օգտագործելու ցանկացած փորձ կունենա իրավական հետեւանքներ:

Продолжаю рассказывать о фотографиях, сделанных бельгийским фотографом Карлом де Кейзером в Советской Армении в 1988 и 1989 годах.
С первой статьей можете ознакомиться здесь: Ереванское лето 1988-го, Ленин и дети с триколором.
По словам Карла, увидев народные движения в Армении и Литве, он понял, что Советский Союз стоит перед серьезными вызовами. В то же время, признается он, на Западе никто и представить не мог, что СССР может распасться через 2-3 года.
Фото: Carl de Keyzer/Magnum
«Я был очень удивлен, увидев такое число людей на ереванских митингах. Первой у меня промелькнула мысль, что все они в конце концов окажутся в тюрьме. Честно говоря, я сам опасался ходить на митинги и фотографировать, так как был там единственным иностранцем. Но я даже осмелился подняться на площадку, служившую трибуной для выступлений. Помню, как быстро билось мое сердце – мне казалось, что меня могут арестовать в любой момент. Однако энтузиазм и единство людей заставили меня остаться там и сделать фотографии.
Они видели, что я иностранец, и мои фотографии могут быть важны для будущего. После митинга я незаметно вернулся в гостиницу и сделал вид, что ничего не произошло. Моя русская гид Людмила заметила, что я долго отсутствовал, но так ничего и не сказала»,- рассказывает Карл.
На первый взгляд кажется, что фотографии Карла, сделанные на площади Свободы, особо ничем не выделяются. Но, присмотревшись внимательнее, понимаешь, что ему удалось передать самое важное - волнение и воодушевление людей.
Посмотрите на лица этих женщин.
На этой фотографии одна из ключевых фигур комитета «Карабах» - Ашот Манучарян.
Он смотрит на фотографа с некоторым удивлением и тревогой - вероятно, не рассчитывал оказаться в объективе фотокамеры в этот момент.
На этой фотографии выступает Альберт Багдасарян, рядом с ним член комитета «Карабах» Алексан Акопян и Арман Меликян, который в 2004 году стал министром иностранных дел Арцаха.
Трудно сказать, что делает на трибуне ребенок.
Такой была площадь Свободы в 1988 году. Сегодняшней молодежи трудно понять, каким это было событием для СССР, где люди массово выходили на улицу только на государственных демонстрациях 1 мая или 7 ноября.