Շարունակում եմ ներկայացնել լուսանկարները, որոնք բելգիացի լուսանկարիչ Կարլ դե Կեյզերն արել էր Խորհրդային Հայաստանում 1988 եւ 1989 թվականներին:
Առաջին հոդվածն այստեղ է. 1988-ի ամառը, Լենինը եւ եռագույնով երեխաները:
Կարլն ասում է, որ տեսնելով Հայաստանում եւ Լիտվայում ծավալվող շարժումները, ինքը հասկացավ, որ Խորհրդային միությունը լուրջ փորձության առաջ է կանգնած: Միեւնույն ժամանակ, խոստովանում է նա, Արեւմուտքում ոչ ոք չէր մտածում այն մասին, որ ԽՍՀՄ-ը կարող է փլուզվել 2-3 տարվա ընթացքում:
Լուսանկարը` Carl de Keyzer/Magnum
«Շատ զարմացած էի, երբ տեսա, թե որքան շատ մարդիկ էին մասնակցում Երեւանի հանրահավաքներին: Առաջին միտքս այն էր, որ նրանք բոլորն էլ ի վերջո բանտում կհայտնվեն: Անկեղծ ասած՝ ինքս էլ բավական վախենում էի գնալ այդ հանրահավաքներին ու լուսանկարել, քանի որ միակ արտասահմանցին էի այնտեղ: Բայց նաեւ համարձակվեցի բարձրանալ հարթակ: Հիշում եմ, որ սիրտս շատ արագ էր բաբախում. կարծում էի, որ ցանկացած պահի կարող եմ ձերբակալվել: Սակայն մարդկանց ոգեւորությունը եւ միասնականությունը ստիպեցին ինձ մնալ եւ լուսանկարել:
Նրանք տեսնում էին, որ ես օտարերկրացի եմ եւ իմ արած նկարները կարող են կարեւոր լինել ապագայի համար: Հանրահավաքից հետո աննկատ վերադարձա հյուրանոց եւ ձեւացրի, թե ոչինչ չի եղել: Իմ ռուս ուղեկցող Լյուդմիլան գիտեր, որ երկար բացակայել էի, սակայն խմբի համար նախատեսված ճաշի ժամանակ ոչինչ չասաց»,- պատմում է Կարլը:
Առաջին հայացքից թվում է, որ Ազատության հրապարակում արված Կարլի լուսանկարները առանձնապես աչքի չեն ընկնում: Բայց դրանց ավելի ուշադիր նայելիս հասկանում ես, որ նրան հաջողվել է փոխանցել ամենակարեւորը՝ մարդկանց հուզմունքն եւ ոգեւորությունը:
Նայեք այս կանանց դեմքերին:
Այս նկարում «Ղարաբաղ» կոմիտեի առանցքային անդամներից մեկն է՝ Աշոտ Մանուչարյանը:
Նա լուսանկարչին նայում է որոշակի թերահավատությամբ, ինչը, հավանաբար, անակնկալի գալու արդյունք է:
Այս լուսանկարում ելույթ է ունենում Ալբերտ Բաղդասարյանը, նրա կողքին են «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Ալեքսան Հակոբյանը եւ Արման Մելիքյանը, որը 2004 թվականին դարձավ Արցախի արտաքին գործերի նախարար:
Դժվար է ասել, թե ինչ գործ ունի հանրահավաքի հարթակում մանկահասակ երեխան:
Այսպիսին էր Ազատության հրապարակը 1988 թվականին: Այսօրվա երիտասարդներին իսկապես դժվար է հասկանալ, թե դա ինչ իրադարձություն էր ԽՍՀՄ-ի համար, որտեղ նախկինում մարդիկ միայն մայիսի 1-ի կամ նոյեմբերի 7-ի տոների կապակցությամբ էին փողոց դուրս գալիս:
Եվ իհարկե, շատ հետաքրքիր է, թե ինչպես դասավորվեց այս լուսանկարներում պատկերված մարդկանց ճակատագիրը:
Մեդիամաքսը լուսանկարները պաշտոնապես գնել է Magnum գործակալությունից, եւ դրանք օգտագործելու ցանկացած փորձ կունենա իրավական հետեւանքներ:

Photo: Carl de Keyzer/Magnum
In this column I will share the second batch of the photos that Belgian photographer Carl de Keyzer made in Soviet Armenia in 1988 and 1989.
You can find the first one here, in the article “The summer of 1988, Lenin, and children running with the flag”.
According to Carl, the events he witnessed in Armenia and Lithuania made it clear for him that the Soviet Union was going through serious changes. At the same time, he said, no one in the West thought at that moment that the USSR would collapse just 2-3 years later.
“I was very surprised to see so many people attending these rallies. My first thought was: these people are all going to end up in prison. I myself was quite afraid to go to the rally as well and take pictures. I was the only foreigner there, I think, and I even dared to go on the podium. My heart was beating very fast because I was expecting to be arrested any moment. But the enthusiasm and the solidarity made me stay.
People saw clearly that I was not Armenian and that my pictures could be important for the future. After the rally that evening I simply walked to my hotel as nothing had happened. My Russian guide Ludmila knew I hadn’t been there for our group dinner but she said nothing,” tells Carl.
On the surface, the photos Carl de Keyzer made at the Freedom Square in Yerevan do not seem special. A second look reveals that he managed to capture the most important part – the emotions and excitement of the people.
These women’s faces say it all.
This photo shows a member of “Karabakh” committee, Ashot Manucharyan.
He levels a disbelieving look at the photographer – probably, because he did not expect the picture to be taken.
Albert Baghdasaryan was speaking at that moment. Next to him stood member of “Karabakh” committee Aleksan Hakobyan and Arman Melikyan. The latter was appointed Foreign Minister of Artsakh in 2004.
It is quite difficult to explain what the toddler was doing at the rally.
That is what Freedom Square looked like in 1988. Young people nowadays hardly understand the significance of those rallies for the USSR, where people were allowed to gather and march only on May 1 or November 7 before.